Connect with us

Republika Srpska

Ko u Srpskoj ima pravo na pomoć za troškove grijanja?

Vlada Republike Srpske izmijenila je Odluku o načinu realizacije paketa energetske podrške energetski siromašnim potrošačima kojom se proširuje obuhvat korisnika u Srpskoj za dodjelu finansijske pomoći za troškove grijanja, a pomoćnik ministra za socijalnu, dječiju i porodičnu zaštitu Vladimir Makarić za Srnu pojašnjava da se to odnosi na penzionere čija penzija ne prelazi 350 KM bez obzira na to kolika su prosječna primanja članova njihovih domaćinstava.

Riječ je o instrumentu pretpristupne pomoći IPA tri za 2023. godinu, a Makarić ističe da je zahtjev donatora bio da pomoć obuhvati više od 50.000 korisnika, za šta će biti izdvojena 32 miliona KM.

“Ovu vrstu pomoći će dobiti svi penzioneri u Republici Srpskoj koji imaju penziju do 350 KM, osim korisnika srazmjerne penzije. To su korisnici koji osim u Republici Srpskoj ostvaruju pravo na penziju i u Federaciji ili nekoj drugoj zemlji. Pravo na ovakvu vrstu podrške ima samo jedan član domaćinstva”, rekao je Makarić.

Za ostvarivanje ove pomoći, penzioneri se neće, kao ranije, prijavljivati centrima za socijalni rad, niti je potrebno da im dostavljaju bilo kakvu dokumentaciju, ali će se raditi provjere i dopunjavati spiskovi sa korisnicima koji su u međuvremenu ostvarili pravo na penziju.

“Fond PIO će dostaviti podatke Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite da bismo mogli utvrditi pojedinačni iznos po korisniku zato što ćemo ukupan iznos pomoći podijeliti sa brojem korisnika koji su ispunili uslov”, pojasnio je Makarić.

Ranije je definisano da na ovu vrstu podrške mogu računati i korisnici prava na novčanu pomoć po osnovu zakona kojim se uređuje oblast socijalne zaštite, korisnici prava na dodatak na djecu, nezaposleni borci od prve do pete kategorije mlađi od 60 godina, a koji su korisnici mjesečnog novčanog primanja na osnovu Odluke o isplati mjesečnog novčanog primanja socijalno ugroženim nezaposlenim borcima.

Podrška je obezbijeđena i za borce od prve do pete kategorije koji su stariji od 60 godina, a nalaze se u stanju socijalne potrebe, prema podacima iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite.

Vlada Srpske se na ovakvo proširenje obuhvata i redefinisanje ove kategorije korisnika finansijske pomoći za troškove grijanja odlučila s obzirom na veliko interesovanje za ovaj vid pomoći koji je u prethodnom periodu iskazan upravo iz kategorije penzionera.

S obzirom na to da se ova finansijska pomoć dodjeljuje po domaćinstvu, i dalje je predviđeno da pomoć može da primi jedan član domaćinstva koji ispunjava uslove.

Republika Srpska treba da dobije nešto više od 32 miliona KM za podršku energetski siromašnim potrošačima/ugroženim domaćinstvima. Istovremeno bi za podršku mjerama energetske efikasnosti za mikro, mala i srednja preduzeća i za mjere energetske efikasnosti za stambene zgrade Republici Srpskoj bilo alocirano više od 12 miliona KM.

Glas Srpske

Republika Srpska

Evo koliko košta čišćenje zgrada VLADE SRPSKE

Možete li da pretpostavite koliko košta čistoća u zgradi Vlade Republike Srpske u Banjaluci i u administrativnom centru u Istočnom Sarajevu?

Odgovor se nalazi u tenderu koji je Služba za zajedniče poslove Vlade RS dodijelila za dvije firme na dvije godine.

Pranje staklene fasade, pranje i skidanje kamenca sa fontana, dubinsko čišćenje itisona, tepiha, stilskog namještaja, mašinsko poliranje podova od parketa i kamena i čišćenje kristalnih lustera u zgardi Vlade RS košta 129.344 KM bez PDV.

To je cijena od 3. novembra 2023. do 3. novembra 2025. a pobjednik je banjalučka firma “Samsic” d.o.o.

Na sajtu companywall.ba navodi se da je vlasnik preduzeća Miroljub Jurić i da je protekle tri godine poslovalo s gubitkom.

Istovremeno, isti posao, u istom periodu, u zgradi u Istočnom Sarajevu koštaće budžet 19.604 KM, bez PDV.

U obavještenju o dodjeli ugovora navodi se da je posao dodijeljen mnogo poznatijem preduzeću “Eurosan” d.o.o. Banjaluka.

Naravno, ovo ne uključuje cijenu redovnog čišćenja za šta su zadužene čistačice u zgradama Vlade Srpske, prenosi Srpskainfo.

Nastavi čitati

Republika Srpska

NOVI UDAR NA DŽEPOVE: Opet poskupljuje gorivo u Srpskoj

Gorivo će na benzinskim pumpama u Srpskoj u narednim danima poskupjeti za dodatnih do osam feninga po litru, potvrđeno je iz Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Privredne komore Republike Srpske.

Time se talas poskupljenja benzina i dizela nastavlja, budući da je ovaj trend prisutan već duže vrijeme.

Iz Grupacije, međutim, tvrde da su domaći distributeri jednostavno bili prinuđeni da prate negativne globalne naftne trendove i usklađuju ih sa svojim cijenama, ugrađujući svoje marže, koje, kako tvrde, “ne prelaze 25 feninga po jednom litru”.

“S obzirom na to da su trenutne nabavne cijene benzina 95 oko 2,16, a dizela 2,18 maraka, u narednih nekoliko dana sigurno treba očekivati novi rast cijena goriva na domaćim pumpama. Kada domaći distributeri na ove nove rafinerijske cijene dodaju troškove transporta i PDV-a, te svoju maržu, prostom matematikom dolazi se do toga da bi gorivo kod nas trebalo da ponovo poskupi za pet do osam feninga, odnosno da bi cijena mogla ići na 2,85 maraka po jednom litru, pa možda i na 2,88”, kaže Đorđe Savić, predsjedavajući Grupacije.

Do ovog poskupljenja će, kako dodaje, gotovo sigurno doći, jer domaći distributeri “ne mogu ugroziti svoje poslovanje”.

“Kada su u pitanju neke dugoročnije prognoze, vrlo je teško praviti bilo kakve procjene, jer se pokazalo da globalno tržište energenata u posljednje vrijeme reaguje bukvalno na sve. Posljednjih nekoliko sedmica, pa i mjeseci, primjetan je manjak benzina i dizela na tržištu, do kojeg je došlo zbog deficita na Mediteranu i sezonskog efekta. Šta će biti u oktobru ili novembru, teško je reći i predvidjeti”, ističe Savić.

Iz Inspektorata kažu da republička tržišna inspekcija kontinuirano kontroliše formiranje cijena goriva i pridržavanja Uredbe o ograničavanju marže prilikom formiranja cijena tečnih naftnih derivata.

“U ovoj godini izvršeno je 113 kontrola formiranja cijena tečnih naftnih derivata, od čega je 11 bilo sa utvrđenim nepravilnostima, jer se trgovci nisu pridržavali propisanih marži prilikom formiranja cijena. Po tom osnovu izrečene su kazne u ukupnom iznosu od 165.000 KM”, rekao je Radivoje Gavrić, glavni republički tržišni inspektor.

Takođe, kako je dodao, zbog drugih vrsta nepravilnosti, koje su se odnosile na vođenje poslovnih knjiga i evidencija i slično, benzinskim pumpama izrečene su i kazne u iznosu od 26.400 KM.

“Republička tržišna inspekcija će i u narednom periodu nastaviti sa kontrolama formiranja cijena, pratiti stanje na terenu i prilagođavati svoj rad kako to situacija bude zahtijevala”, kaže Gavrić.

Podsjetimo, trgovcima koji obavljaju djelatnost trgovine na veliko naftnim derivatima pomenutom uredbom propisuje se maksimalna veleprodajna marža u apsolutnom iznosu od 0,06 KM po litru derivata.

Trgovcima koji obavljaju djelatnost trgovine na malo naftnim derivatima propisuje se maksimalna maloprodajna marža u apsolutnom iznosu od 0,25 KM po litru derivata.

Nastavi čitati

Republika Srpska

GORIVO PONOVO POSKUPLJUJE Treće povećanje cijena naftnih derivata u Republici Srpskoj

Cijene naftnih derivata na benzinskim pumpama širom Republike Srpske danas su povećane.

UBanjaluci je dizel “skočio” do 2,81 KM, a benzin je sada do 2,77 KM.

Ovo je treće-četvrto povećanje cijena goriva unazad dvadesetak dana, a nakon duže stabilizacije.

Naftni distributeri poskupljenja pravdaju povećanjem nabavnih cijena.

Srpskainfo

Nastavi čitati

Aktuelno