Connect with us

Društvo

KREDIT NA 30 GODINA II PLAĆANJE KIRIJE DO PENZIJE? Mladi o tome šta je najbolja alternativa kupovini stana

Visoke cijene nekretnina i strah od dugoročnog zaduživanja sve više sprečavaju mlade da kupe stan, dok mnogi raspravljaju o prednostima kredita naspram dugoročne rente.

Visoke cijene nekretnina i rastući troškovi života posljednjih godina snažno su uticali na odluke mladih.

Iako želja za sopstvenim domom ostaje jedna od ključnih životnih ambicija, mnogi se sve teže odlučuju na taj korak. Razlog nije samo finansijski teret, već i duboko ukorijenjen strah od dugoročnog zaduživanja.

Stambeni krediti za većinu mladih predstavljaju jedini realan put do sopstvene nekretnine, ali su za druge simbol “dužničkog ropstva” koje, kako vjeruju, znači decenije rada bez stvarne slobode. Upravo dilema između kredita i rente sve češće je tema rasprava na društvenim mrežama i forumima, gdje mladi otvoreno dijele svoja iskustva, ali i strahove.

Jedna takva rasprava poslednjih dana privukla je veliku pažnju na Reditu, gdje se mlada Hrvatica obratila zajednici tražeći savjet.

“Momak (30) i ja (29) iznajmljujemo stan već nekoliko godina. Dosta nam je, naravno, a dosta nam je i slabo plaćenih poslova. Želimo nešto svoje, manju kuću, baštu i svoj mir”, započela je svoju objavu.

Koliko je strašno imati stambeni kredit?
Problem, kako navodi, nastaje zbog različitih pogleda na budućnost. Dok je ona otvorenija za opciju kupovine nekretnine na kredit, njen partner se tome snažno protivi.

“Kaže da ćemo se zakopati u dužničko ropstvo, time ostati vezani za neki soul-sucking posao, jer ćemo morati da plaćamo ratu kredita i, na kraju, zbog kamate banci dati dva puta, ako ne i tri puta više novca”, napisala je, pa nastavila:

“Ni on nije srećan sa opcijom rente, želi svoje čak i više nego ja, ali iskreno ne vidim nijedan drugi način da to ostvarimo osim kreditom. Moje pitanje je: koliko je stvarno ‘strašno’ imati stambeni kredit? Da li se osjećaš zarobljeno, moraš li da ostaneš na lošim poslovima samo zato što ti plaćaju ratu, možeš li da pokreneš sopstveni biznis? Dakle, da li je zaista tako loše i katastrofično imati kredit narednih 20–30 godina? Dodatno pitanje, postoji li sloboda otvaranja sopstvenog biznisa/ulaska u preduzetništvo dok imaš stambeni kredit ili baš moraš da imaš siguran 9–5 posao do kraja?”, napisala je u objavi.

“Stalno ti visi nad glavom”
Njena objava ubrzo je izazvala lavinu komentara, a većina korisnika nije imala razumijevanja za tezu o “dužničkom ropstvu”.

“Ne, šta bi tu bilo grozno, kredit zbližava ljude. Groznije mi je mamlazu davati 600 evra mjesečno u kešu za vlažnu šupu”, napisao je jedan korisnik.

Drugi su isticali da kredit, iako obaveza, nije ni približno dramatičan kako se često predstavlja.

“Ako mu je kredit problem, jesi li ga pitala koja je njegova alternativa? Nije toliko strašno, ali stalno ti visi nad glavom i iz mjeseca u mjesec i uopšte ne računaš na taj novac. Plata ti je po difoltu x odsto manja dok ga ne otplatiš. Navikneš se”, stoji u jednom od komentara.

Bilo je i komentara ljudi koji su, uprkos kreditima, napravili radikalne životne promjene.

“Imam kredit, ne razmišljam o njemu osim na dan kada ga plaćam. U međuvremenu sam dala otkaz na poslu i otvorila preduzetničku radnju”, napisala je jedna korisnica, direktno odgovarajući na pitanje opreduzetništvu.

“Da li mislite da u penziji iznajmljujete?”
Mnogi su istakli i da je iznajmljivanje dugoročno finansijski nepovoljnija opcija.

“Manje je grozno nego bacati x novca u vjetar (renta). Plaćam 1.000 evra ratu stambenog kredita narednih 30 godina. Dužničko ropstvo je glup stav jer nema rješeno stambeno pitanje i svakako svakog mjeseca plaća kiriju iz koje ga mogu izbaciti kad god im se ćefne. Tražite nekretninu koju možete da priuštite, što, na kraju krajeva, i ova ograničenja kod uzimanja stambenih kredita promovišu”, poručio je jedan komentator, pa nastavio:

“Ako sve ode dođavola, stan može da se proda, kredit zatvori i možeš da odeš u podstanare/uzmeš manji stan/odseliš negdje trbuhom za kruhom… Nisu dobri ti ‘dužničko ropstvo’ likovi koji će banku uskratiti za 50 odsto iznosa kredita koji neće uzeti, a cijeli život će se vući po iznajmljenim rupama. Jedino im poštujem taj stav ako novac koji štede na razlici najam–kredit investiraju dugoročno i tako sebi stvaraju fond za penziju ili slično”, zaključio je.

Neki komentari bili su izuzetno direktni, bez zadrške.

“Totalno glupo razmišljanje, momak ti zvuči kao da ima pet godina i živi na osnovu buzzworda koje pokupi na internetu. Dužničko ropstvo… ako ne platiš kiriju, na ulici si, kakav je to delulu?”

Nizala su se i iskustva mladih koji su već u kreditima.

“Sa 28 godina sama sam podigla kredit, pola plate mi ide na mjesečnu ratu, ali se ne osjećam kao rob. Putujem, ne uskraćujem sebi ništa. Plata neće padati, nego će rasti, i mislim da je kupovina stana najbolja odluka koju sam donijela”, stoji u jednom komentaru.

“LOL, prvo – ne diži kredit s momkom. Sa vjerenikom možda, sa mužem definitivno. Drugo – da li stvarno mislite da u penziji budete podstanari? Kakvi su vam dugoročni planovi? Kod nas je nekretnina i dalje najbolja investicija, s kirijom ste u minusu, a ovako biste bar svakog mjeseca izdvajali za svoj krov nad glavom”, zaključila je jedna korisnica.

Društvo

VOZ SARAJEVO PLOČE TEK KRENUO, PA DOŽIVIO PEH: Lokomotiva u kvaru, našli migrante

Sezonski voz koji je počeo danas, 26. juna, saobraćati na relaciji Sarajevo-Ploča, već prvog dana je doživio peh, i to ne samo jedan. Prvo se pokvarila lokomotiva, a zatim su na granici pronašli migrante koji se se skrivali u toaletu.

Nakon polaska iz Sarajeva, sezonski voz Sarajevo – Ploče uspio je stići do Čapljine, gdje je došlo do kvara lokomotive.

Nakon kvara, kompoziciju je preuzela lokomotiva Hrvatskih željeznica, te nastavila vući voz prema granici između BiH i Hrvatske, prenosi Oslobođenje.

Zbog toga je, navode, putovanje privremeno prekinuto, a putnici su čekali da se problem riješi.

Prema informacijama pomenutog medija, problemi tu nisu završeni.

Voz je ponovo zaustavljen na graničnom području.

Prema nezvaničnim informacijama do kojih je došao reporter tog medija, hrvatski granični policajci su tokom kontrole voza pronašli šest migranata koji su se skrivali u jednom od toaleta.

Zbog policijskog postupanja i daljnjih provjera voz je neko vrijeme bio zadržan na granici.

Navodno je granični policajac primijetio nešto sumnjivo u vezi sa jednim od toaleta, jer na samom početka nije mogao otvoriti vrata. Ipak, nakon pet minuta je uspio i unutra je pronašao šest migranata.

Inače, sezonska međunarodna linija Sarajevo – Ploče trebala bi saobraćati do 27. septembra, petkom, subotom i nedjeljom. Kako je saopšteno iz “Željeznica FBiH”, voz će saobraćati petkom, subotom i nedjeljom. Polazak voza iz Sarajeva je u 7.15, dok je povratak iz Ploča u 18.26 časova.

Cijena karte u jednom pravcu je 29,30 KM, a povratne 48,30 KM. Za studente, novinare i penzionere, te grupe od šest i više putnika obezbijeđen je set povlastica od 30 odsto. Djeca do četiri godine putuju besplatno.

Nastavi čitati

Društvo

NUKLEARNA OPASNOST PRED VRATIMA, A NAŠI POLITIČARI SPAVAJU! Hrvatska nam gura radioaktivni otpad pod prozor, iz BiH niko nije ni došao na sastanak!

U Zagrebu je održan okrugli sto na temu „Zbrinjavanje nuklearnog otpada u opštini Dvor – problemi i rješenja“. Ovom sastanku nisu prisustvovali predstavnici institucije BiH i Republike Srpske, a kako je poručeno Hrvatska ne odustaje od svoje namjere da na samoj granici sa BiH skladišti radioaktivni otpad. Okrugli sto na temu Trgovske gore imao je poseban akcenat na ekološke i bezbijednosne aspekte mogućeg odlaganja radioaktivnog otpada na lokaciji Čerkezovac.

Mario Crnković predsjednik Udruženja ,,Grin tim,, koji je jedini iz Republike Srpske i BiH prisustvovao ovom sastanku kaže da su nadležni u Hrvatskoj izvršili sva terenska istraživanja prije nego što su okončali deminiranje i spremili teren.

“Sam cilj tog panela, odnosno okruglog stola je bio da se traži tzv. optimalno rješenje za izgradnju tog objekta na Trgovskoj gori što je neprihvatljivo. S druge strane imali smo dvoumljenje ako ne odemo tamo, onda će ostati tišina kada je u pitanju desna obala rijeke Une”- izjavio je Mario Crnković Predsjednik Udruženja ,,Grin Tim”.

On je istakao da je prijatno iznenađen činjenicom da je sadržajnije od njegovog bilo izlaganje dugogodišnjeg ekološkog aktiviste iz Hrvatske Tonija Vidana, koji je načeo brojne apsurdnosti u vezi sa ovim slučajem.

Dodao je da postoje nezvanične najave Hrvatske da će početkom septembra ove godine biti objavljena Studija uticaja na životnu sredinu.

“To je taj trenutak kada BiH i sve institucije i nivoi moraju djelovati sinhronizovano. Ono što sada možemo primjetiti kada je u pitanju naredni period Hrvatska je pripremila jedan set aktivnosti koje imaju za cilj da zamagle situaciju , odnosno da se zamagle svi dosadašnji propusti koji su činjeni”- rekao je on.

Trgovska gora je suštinski politička odluka iz perioda 1997-1999. godine. Više od dvije decenije Hrvatska planira i aktivno radi da na tom lokalitetu koji se nalazi nekoliko kilometara od Novog Grada odnosno BiH odlaže radioaktivni otpad.

Institucije BiH kažu građani Novog Grada nisu ništa učinile da zaštite svoje stanovništvo.

Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nukelarne elektrane “Krško” kao i postojeći institucionalni otpad skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.

(BN)

Nastavi čitati

Društvo

SUZE I ZGARIŠTE PORODICE MAJSTOROVIĆ! Izgubili su sve u jednoj noći, Stanivuković poručio: „Moramo svi pomoći!“

Preko noći, sav trud, rad i bazična sigurnost jedne velike, čestite porodice pretvoreni su u pepeo. Stravičan čin bezumlja u Derventi, gdje je lokalni nasilnik namjerno zapalio stambeno-poslovni objekat porodice Majstorović, ostavio je trinaestoro ljudi bez krova nad glavom i krova nad budućnošću. Šteta se procjenjuje na više od milion maraka, ali bol, strah i trauma kroz koje prolaze ovi ljudi nemaju cijenu.

Dok javnost nijemo posmatra scene zgarišta koje slamaju srce, sa porukom duboke solidarnosti oglasio se gradonačelnik Banjaluke i predsjednik PSS, Draško Stanivuković. On je među prvima pružio ruku pomoći ugroženoj porodici, a njegov apel prenosimo u cjelosti:

“Za PORODICU Majstorović iz Dervente moramo svi da se uključimo. Već sam to učinio, a pozivam i vas da učinite koliko možete.

Pozivam i institucije da na ovakve psihopate, spremne da učine ovako nešto, kao i na svaku, pa i najbezazleniju prijetnju, reaguju odmah i bez odlaganja!

Takođe, pozivam sve koji su u prilici da pomognu porodici, to mogu učiniti uplatom sredstava na žiro račun broj – 554303003520745 – Naša Banka, na ime Miroslav Majstorović.

Kontakt telefon: 065/670-038 (Srđan Majstorović)”, poručio je Stanivuković.

Kako možete pomoći porodici Majstorović?
Ova porodica je godinama gradila svoj život i pošteno radila, a sada su primorani da kreću od apsolutne nule. U trenucima kada institucije moraju pokazati oštrinu prema onima koji siju strah, mi kao društvo moramo pokazati ono najljepše što imamo – humanost i zajedništvo.

Svaka marka, svaka podijeljena objava i svaka topla riječ korak su bliže tome da Majstorovići ponovo imaju svoj mir i svoj dom.

Uplata na žiro račun:5543030035200745 (Naša Banka)

Ime primaoca: Miroslav Majstorović

Kontakt telefon za direktnu pomoć: 065/670-038 (Srđan Majstorović)

Ne dozvolimo da zlo i ludilo pobijede. Pokažimo porodici Majstorović da u svojoj nevolji nisu sami!

Nastavi čitati

Aktuelno