Connect with us

Politika

Kriminalizuju klevetu bez obzira na posljedice: Vlast “boli uvo” za mišljenjem javnosti

Ako je suditi po raspravi koja je vođena u Narodnoj skupštini Republike Srpske o prijedlogu zakona kojim se planira kriminalizacija klevete, vladajuću većinu, najprostije rečeno, „boli uvo“ za mišljenje medijske zajednice, većine pravnih stručnjaka, građana, domaće i strane javnosti.

Iako su nakon same najave donošenja spornog zakona organizovane javne rasprave u više gradova širom Srpske, na kojima je većina učesnika takođe iznosila najoštrije primjedbe na namjeru da se kleveta proglasi krivičnim djelom, ni to nije pretjerano uzbudilo predlagače zakona.

Kao ni protest novinara, građana, aktivista i predstavnika NVO, koji je uoči zasjedanja Narodne skupštine održan u Banjaluci.

Komunikolog Mladen Bubonjić za Srpskainfo kaže da nije iznenađen time što se vlasti u Republici Srpskoj apsolutno ne obaziru na apele onih koje predloženo zakonsko rješenje najviše pogađa, kao ni to što će nakon usvajanja navedenog zakona, prema brojnim ocjenama, biti ugrožena sloboda govora i mišljenja u Srpskoj.

– Još ranije je bilo jasno da će ono što je naumila ova vlast izvršiti do kraja. Nikakvi protesti, protivljenja, nikakvi apeli od predstavnika domaće stručne javnosti, medija, aktivista, pravnih stručnjaka, civilnog sektora, opozicije, međunarodne zajednice, njih se apsolutno ne tiču. S druge strane, ako uzmemo u obzir da je vlast već usvojila dva, uslovno rečeno, ekstremna i izazovna zakona, a to su zakoni o Ustavnom sudu BiH i visokom predstavniku, koji mogu izazvati mnogo ozbiljnije posljedice na međunarodnom planu, bilo je očekivano da će usvojiti i ovaj zakon. Kad su usvojili navedena dva zakona i nisu se obazirali na upozorenja, za njih su medijska prava i sloboda izražavanja kao list vjetra na papiru – kaže Bubonjić.

On, između ostalog, dodaje da je iluzorno očekivati i da će aktuelna vlast na izborima biti kažnjena za poteze koji su izazvali nezadovoljstvo velikog broja građana.

– Naši građani, prije svega, nemaju političku i demokratsku zrelost da bi shvatili suštinu i svu težinu slobode izražavanja i govora i u kom pravcu sve ovo može da vodi. Njih ne dotiču ni mnogo ozbiljnije stvari koje su se provukle kroz zakonsku regulativu, kao ni ono što svakodnevno radi izvršna vlast. Vlast ima svoju glasačku bazu koja je veća od opozicione, a opozicija ne radi dovoljno na animiranju neopredijeljenih. Vlast je, takođe, godinama uspješno demotivisala tzv. političku baru u kojoj postoji osjećaj da je nemoguće bilo šta promijeniti. Zbog toga vlast radi šta hoće, bez straha od kazne na izborima – smatra Bubonjić.

GLUVI TELEFONI

Bez obzira na brojne primjedbe predloženog zakona kojim se u Srpskoj kriminalizuje kleveta, ministar pravde Miloš Bukejlović po završetku skupštinske rasprave pozvao je poslanike da podrže zakon.

Bukejlović je raspravu o zakonu nazvao „konstruktivnom i kreativnom“, te da je, prema njegovim riječima, donošenje navedenog Prijedloga zakona prošlo sveobuhvatnu proceduru od nacrta zakona, javnih rasprava i prihvatanja konstruktivnih prijedloga.

Srpskainfo

Politika

Stupile NA SNAGU izmjene Izbornog zakona koje je NAMETNUO ŠMIT

Svi amandmani na Izborni zakon BiH koje je nametnuo Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za viskog predstavnika u BiH, 26. marta ove godine, a koji su se odnosili na uvođenje novih tehnologija u izborni proces i davanja većih ovlaštenja Centralnoj izbornoj komisiji, stupili su na snagu.

Naime, kako je navedeno u odluci, Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja na službenoj internetskoj stranici Kancelarije visokog predstavnika, ili prvog dana od dana objavljivanja u “Službenom glasniku Bosne i Hercegovine”, koji god od tih dana nastupi ranije.

“Zakon o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, koji čini sastavni dio ove Odluke, stupa na snagu na način predviđen članom 114. navedenog zakona, na privremenoj osnovi, sve dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji u istom obliku, ili dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji uz izmjene i dopune”, navedeno je u odluci.

Izuzetno od ovih odredbi Šmit je odredio da članovi 76. do 81., članovi 84. do 105. i članovi 111. i 112. zakona će stupiti na snagu 19. aprila 2024. godine, pod uvjetom da Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji izmjene i dopune Izbornog zakona BiH koje se odnose na pitanja iz ovog stavka prije tog datuma.

To znači da su sve donesene odredbe Šmita stupile na snagu.

Šmit je odlukom odredio uvođenje “izbornih tehnologija” u proces glasanja, a to se odnosi na skenere, video nadzor na biralištima i elektronsku identifikaciju birača. Prije implementacije provešće se pilot projekat u deset opština za lokalne izbore koji će se provesti ove godine.

Odlukom je Šmit dao ovlasti CIK-u da imenuje predsjednike i zamjenike svih biračkih odbora u cijeloj državi, koji ne smiju biti članovi političkih stranaka biti obavljati dužnosti u tijelima političke stranke. Ostale članove biračkih odbora i njihove zamjenike imenuje opšinska izborna komisija, na prijedlog političkih subjekata.

Osim toga, izvršena je i korekcija dijela u vezi s djelovanjem medija tokom izborne kampanje. Šmit je tako nametnuo i nekoliko izmjena koje se tiču djelovanja online medija odnosno “fantomskih portala” koji nemaju jasno definisanu vlasničku i uredničku strukturu. Ovime bi trebala biti spriječena pojava “nicanja” portala uoči izbora koji su jasno opredijeljeni za jednu političku opciju.

Svojim izmjenama, Šmit je zabranio glasanje za više od tri osobe sa stranačke liste, dok je do sada taj broj bio neograničen.

Nastavi čitati

Politika

DRINIĆ ČESTITAO DAN SLOBODE MEDIJA: Pritisak na novinare nedopustiv

Narodni poslanik Nebojša Drinić čestitao je Svjetski dan slobode medija novinarima, urednicima, udruženjima novinara i svim zaposlenima u medijima.

“Novinarstvo je plemenit poziv ako je ogledalo istine, profesionalnosti i objektivnosti i ima potencijala da bude bedem protiv zloupotrebe vlasti pomažući da se donesu i neprijatne istine”, rekao je Drinić

ističući da je cenzura grubo kršenje ljudskih prava, a pritisak na novinare nedopustiv.

Prema njegovim riječima profesionalni medijski radnici zaslužuju bolje uslove rada i veće plate.

“Kao poslanik u Narodnoj skupštini borio sam se protiv kriminalizacije klevete jer je sloboda izražavanja od suštinskog značaja za razvoj demokratskog društva”, zaključio je Drinić.

Nastavi čitati

Politika

Dodik osudio napad u kojem je oštećena kuća POVRATNIČKE PORODICE

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik osudio je napad u kojem je oštećena kuća povratničke porodice u Gacku i zatražio hitnu akciju u pronalasku počinioca.

Dodik je naveo da je tim povodom razgovarao sa ministrom unutrašnjih poslova Republike Srpske Sinišom Karanom.

“Zatražio sam hitnu akciju u pronalaženju napadača”, napisao je Dodik na mreži “X”.

Policija u Gacku izvršila je uviđaj na kući u mjestu Gračanica nakon što je vlasnik prijavio oštećenje prozorskog stakla i radi na utvrđivanju okolnosti koje su dovele to toga, saopštila je Policijska uprava Trebinje.

“Policijski službenici su utvrdili da je u kući u kojoj, prema riječima lica koje je prijavilo niko ne živi, oštećeno jedno prozorsko staklo upotrebom vatrenog oružja”, navodi se u policijskom saopštenju

Nastavi čitati

Aktuelno