Connect with us

Region

KURTI SRBIMA ODUZIMA SVE? Građani nisu mogli podići penzije, SVE TEŽE dolaze do novca

Najugroženiji su penzioneri, naročito oni južno od Ibra, koji nisu mogli da podignu posljednje penzije.
Već tri nedjelje, otkako je zatvoren administrativni prelaz Jarinje, u srpske sredine na Kosovu i Metohiji ne stiže novac iz centralne Srbije.

Prema važećim pravilima, agencije za transport dinara imaju ugovore samo za isporuke preko ovog prelaza, tako da sredstva predviđena za penzije i druga davanja ne dospevaju do srpskog naroda otkako je prištinska vlast spustila rampu, pišu “Večernje novosti”.

Zbog toga su bankomati u srpskim sredinama južno od Ibra uglavnom bez novca, kao i Komercijalna banka, jedina koja funkcioniše na tom prostoru, ali je situacija već alarmantna i na severu Kosova i Metohije.

Najugroženiji su penzioneri, naročito oni južno od Ibra, koji nisu mogli da podignu posljednje penzije. Pojedini žitelji su primorani da po svoj novac odlaze u prva mesta u centralnoj Srbiji, poput Kuršumlije, Bujanovca, Vranja…

“Danima su redovi ispred banke, ali se u njoj i ovdašnjoj pošti novac može podići samo ako u međuvremenu legne neka uplata. Umesto dinara se u banci mogu podići evri, što nam ukazuje da je namera Kurtija da prekine unos dinara iz centralne Srbije, a možda i da ukine platni promet između centralne Srbije i KiM, što bi bio veliki skandal i potpuno ugrožavanje srpskog naroda na ovom prostoru”, kaže sredovečan čovek u Gračanici.

Novca nema ni u Štrpcu, u opštinama Kosovskog Pomoravlja, a ispred banaka su redovi ljudi koji čekaju da neko nešto uplati, pa da eventualno dođu do novca. Ovakva situacija primorala je narod da kupuje “na crtu”, a u pojednim albanskim trgovinama, posle događaja u Banjskoj, ne dozvoljavaju da se roba plaća platnim karticama srpskih banaka.

Ovaj finansijski udar na srpski narod samo je nastavak dobro sračunate akcije, čiji je cilj da se Srbi na sve načine otjeraju sa KiM. Iz Kliničko-bolničkog centra u Kosovskoj Mitrovici danima upozoravaju na potencijalnu humanitarnu katastrofu, jer im nedostaju lijekovi, vakcine, a kiseonik je na izmaku.

Ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović ukazao je juče da niko više ne priča o trgovinskoj blokadi, upozorio je da smo na pragu humanitarne katastrofe, jer je Priština blokirala trgovinu i dopremanje osnovnih namirnica. On je rekao da je i poslije razgovora koje je imao u Briselu, teško reći kada će biti srpske robe na KiM. Momirović je za RTS podsetio da prištinska vlada blokira CEFTA sporazum i trgovinu srpskim proizvodima na teritoriji KiM, ali da će se Srbija boriti i obezbediti snabdevanje za svoje ljude u pokrajini:

“Pisao sam mnogim svojim kolegama širom Evrope i svijeta, i svi se oni slažu da je to neprihvatljivo i da blokada mora da se ukine, ali se to na terenu ne dešava”, rekao je Momirović.

Region

SPREMILI SU NAM U NJUJORKU PERFIDAN TRIK: Ko neće da se bori bolje da ne ide!

Znam kolika je sila koja nam prijeti, ali suprotstavićemo se jače nego što su očekivali, poručio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić povodom sjednice Generalne skupštine UN na kojoj će biti razmatrana rezolucija o Srebrenici.

Istakao je da su nam u Njujorku spremili perfidan trik, da je članovima naše delegacije rekao da ko neće da se bori – bolje da ne ide.

„Garantujem vam da ćemo da se borimo. Znam kolika je sila koja nam prijeti, znam koliko su veliki i snažni, ali jedino u šta sam siguran je da ćemo odati sve od sebe i suprotstavićemo se jače nego što misle“ – rekao je Vučić, gostujući na televiziji „Pink“.

Povodom najave Crne Gore da će glasati za rezoluciju, Vučić je podsjetio da to nije prvi put i da je Podgorica priznala jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

Naveo je da su njegovu odluku da se ne miješa u unutrašnje stvari Crne Gore nazvali „umjerenom dozom agresivnosti“.

„Mi poštujemo međunarodno pravo, naše susjede… Za mene je bila odvratna ova igra oko amandmana i sa kim su ti amandmani pregovarani. Sada mogu samo da kažem da je riječ o jednoj prljavoj igri koja je trebalo Srbiji da zapuši usta“, dodao je Vučić.

Vučić je naveo da je jedan od amandmana koje je predložila Crna Gora sadržao izjavu da narodi ne mogu snositi odgovornost, već da je ona samo individualna.

„Ako je to tako, šta će vam rezolucija“, zapitao se Vučić, podsjetivši da su svi koji su optuženi za zločine odgovarali pred sudom u Hagu, i pitao kakvu drugu odgovornost hoće da nametnu Srbiji.

Nastavi čitati

Region

U ČETVRTAK ĆE SE ZNATI ko su prijatelji Srbije i ko to nije

Znam kolika je sila koja nam prijeti, znam koliko su veliki i snažni, ali jedino u šta sam siguran je da ćemo dati sve od sebe i suprotstavićemo se jače nego što misle, izjavio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić povodom sjednice Generalne skupštine UN-a na kojoj će biti razmatrana rezolucija o Srebrenici.

Komentarišući najavu Crne Gore da će glasati za rezoluciju, Vučić je rekao da to “nije prvi put”, podsjetivši da je Podgorica priznala jednostrano proglašenu nezavisnost tzv. Kosova.

Dodao je da su njegovu odluku da se ne miješa u unutrašnje stvari Crne Gore nazvali “umjerenom dozom agresivnosti”.

– Mi poštujemo međunarodno pravo, naše susjede. Za mene je bila odvratna ova igra oko amandmana i sa kim su ti amandmani pregovarani. Sada mogu samo da kažem da je riječ o jednoj prljavoj igri koja je trebalo Srbiji da zapuši usta. Namjerno ostavljaju prostor da postoji jasno zaključivanje moralne i političke odgovornosti – rekao je Vučić, gostujući na Pink televiziji.

Predsjednik Srbije je podsjetio da je jedan od amandmana koje je predložila Crna Gora sadržao izjavu da narodi ne mogu snositi odgovornost, već da je ona samo individualna.

– Ako je tako, šta će vam rezolucija? Svi su već snosili individualnu krivičnu odgovornost. Zašto to radite i zbog čega? Onda vam je jasno o kakvom je triku riječ. Neko je to radio jer je htio sopstvenu savjest da opere što će da glasaju ZA. Najjadnije je to što kažu da se mi iživljavamo nad nekim – rekao je Vučić.

On je ocijenio da će se već u četvrtak znati ko su prijatelji, a ko partneri Srbije.

– Dobro ćemo da znamo ko nam nisu prijatelji. Nikada ne govorim o uspjehu. Јedna mala zemlja se lavovski suprotstavila. Nijednim rezultatom neću biti srećan zbog posljedica koje dolaze, ali ću biti ponosan na našu borbu. Nikada navijači neće da vam zvižde ako gubite, a borite se – rekao je Vučić, prenose agencije.

Nastavi čitati

Region

UN prihvatile amandmane Crne Gore na TEKST REZOLUCIJE O SREBRENICI

Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić rekao je da su Ujedinjene nacije prihvatile da uvrste amandamane zvanične Podgorice na nacrt Rezolucije o Srebrenici o kojoj bi trebalo da se glasa 23. maja.

“Suština amandmana koje smo poslali je tu, i mislimo da je to dodatni doprinos regionalnom pomirenju i dobrom odnosu između Srba, Bošnjaka i svih drugih naroda na Balkanu”, kazao je Spajić sinoć za Radio televiziju Crne Gore.

Amandmani Crne Gore su dostavljeni nešto kasnije u procesu predlaganja i pripreme za sjednicu, ali je ranije iz UN saopšteno Glasu Amerike da nadležna tijela “nastoje” da “izađu u susret” intervenciji Vlade u Podgorici, objavila je Beta.

Premijer Spajić najavio je ranije da će Crna Gora glasati za Rezoluciju kojom se 11. juli uspostavlja za dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, ali da je neće kosponzorisati.

Vlada u Podgorici amandmanima traži da se Rezolucijom eksplicitnije precizira da su sudske presude u vezi sa genocidom donijete protiv pojedinaca, a ne etničkih grupa ili država, te da se potvrdi nepovredivost Dejtonskog sporazuma.

Vlast u Podgorici nije jedinstvena u stavu o Rezoluciji u Srebrenici, kojoj se oštro protive aktuelni predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić i jedan od čelnika nekadašnjeg Demokratskog fronta Milan Knežević.

Oni su inicirali da Skupština što prije usvoji Rezoluciju o Jasenovcu, što je, kako se ocjenjuje, vid pritiska na Vladu da odustane od podrške Rezoluciji o Srebrenici.

Predlagači Rezolucije o Srebrenici su Njemačka i Ruanda.

Nastavi čitati

Aktuelno