Connect with us

Banjaluka

Nakon gotovo stotinu godina Banja Luka dobija novi centar kulture

Kuća Milanovića poprima novo ruho, a već s proljeća naredne godine ovaj objekat od arhitektonskog i istorijskog značaja za Banju Luku će postati novo mjesto okupljanja ali i centar kulturnih dešavanja u gradu.

Radove na rekonstrukciji ovog objekta, koji će zasigurno uljepšati i upotpuniti izgled nedavno obnovljenog šetališta, danas su obišli gradonačelnik Draško Stanivuković i predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.

Gradonačelnik Draško Stanivuković izrazio je veliko zadovoljstvo što će kuća Milanovića kao jedan od najznačajnijih objekata u Banjoj Luci dobiti novo ruho.

-Ponosan sam što smo možda u posljednjem trenutku preduzeli mjere da sačuvamo sentiment i duh ovog grada – a to kuća Milanovića svakako jeste jer je riječ o jednom od najstarijih objekata u centru grada –  rekao je Stanivuković.

Dodao je da je nažalost ova kuća decenijama bila zapostavljena, te izrazio veliko zadovoljstvo što je započela njena obnova.

-Skrivena iza zelenila sa oronulom i oštećenom fasadom ova kuća pala je u zaborav Banjalučana i postala objekat koji nema nikakvu namjenu. Zbog toga mi je i najveća čast što smo započeli njenu obnovu i što mogu reći da 100 godina od perioda Vrbaske banovine i bana Tise Milosavljevića dobijamo prvi kulturni centar koji će parirati Banskom dvoru, okupljati umjetnike i postati žarište kulture – kazao je gradonačelnik.

Kako je rekao, projektom rekonstrukcije biće uređena nova klub-sala za koncerte sa pratećim sadržajima u podrumu objekta, biblioteka, turistički info-centar, multifunkcionalna sala sa pogledom na šetalište, galerijski prostor, kao i novi prostor u potkrovlju za potrebe održavanja umjetničkih radionica.

On je dodao da mu je drago što je i Vlada Republike Srpske prepoznala važnost obnove ovog objekta i što je za potrebe rekonstrukcije obezbijedila 50 odsto sredstava, te podsjetio da je  rok za završetak radova 18 mjeseci, ali da se očekuje da će s proljeća naredne godine biti završen.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković zahvalio je gradonačelniku Drašku Stanivukoviću i njegovim saradnicima što su pokrenuli inicijativu za rekonstrukciju ovog objekta, koji će biti na raspolaganju svim građanima Banje Luke, ali i svim turistima.

-Izuzetno mi je zadovoljstvo što sam danas ovdje i što smo u prilici da renoviramo jedan od najstarijih objekata u Banjoj Luci, koji je preživio mnoge ratove ali i razorni zemljotres koji je 1969. godine pogodio Banju Luku. Ovo je možda jedan od najznačajnijih projekata koji radimo i ovo će postati novi kulturni centar. Ovo je poslije Banskog dvora jedini objekat kulturnih sadržaja koji će biti na raspolaganju Banjoj Luci i Republici Srpskoj – poručio je Višković.

 

Istoričar Zoran Pejašinović rekao je da ovo mjesto ima jednu kulturnu vertikalu, jer je izgrađena krajem 19. vijeka i u to vrijeme bilo je kulturno žarište grada.

-Iza objekta bila je smještena pravoslavna crkva i ovo je bilo mjesto na kojem se okupljao narod. U ovoj kući živjeli velikani – Nikola i Svetozar Koljević, kao i profesor Milanović i raduje me što će ovaj objekat postati mjesto kulturnih dešavanja u Banjoj Luci, jer je to gradu potrebno alternativno mjesto okupljanja za različite umjetnike– istakao je Pejašinović.

Direktorica Republičkog zavoda za zaštitu kultuno-istorijskog i prirodnog nasljeđa, Jasna Milešević kazala je da je Zavod od početka ukuljučen u projekat obnove kuće Milanovića u kontekstu nadzora nad izvođenjem radova, te iskoristila priliku da pohvali investitore ali i izvođače na izuzetnom pristupu rekonstrukciji ovog objekta.

-Zaista me raduje što se kultura vraća Banjoj Luci i moram da kažem da je zaista čast saradđivati sa ljudima koji su prepoznali važnost zaštite kulturne baštine, vodeći računa o tome da se kroz objekat dobije novi i uređen prostor ali da se istovremeno sačuva njegova autentičnost – istakla je Mileševićeva.

Podsjećamo, kuća Milanovića jedna je od prvih kuća koje su sgarađene u današnjoj Ulici Bana Milosavljevića, a sagradio ju je Savo Milanović davne 1893. godine.

Obnovu ću zajedno da finansiraju Grad Banja Luka i Vlada Republike Srpske, a za ovu namjenu biće izdvojeno oko 4,5 miliona KM.

Banjaluka

FESTIVAL NAUKE 23. i 24. maja na dvije lokacije u Banjoj Luci

Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske 12. godinu za redom organizuje Festival nauke 23. i 24. maja, koji privlači pažnju mališana iz vrtića, učenika osnovnih i srednjih škola, ali i studenata iz cijele Republike Srpske.

Posjetioce tokom dva dana festivala, kako je najavljeno, očekuje više od 100 različitih eksponata, eksperimenata, radionice, projekcije u planetarijumu, posjete akvarijumu i terarijumu.

Dvanaesti Festival nauke održava se na dvije lokacije: Univerzitetski grad (Kampus) i Prirodno matematički fakultet Univerziteta u Banjoj Luci.

U Kampusu će posjetioci moći da vide veliku izložbu eksperimenata u Sportskoj dvorani Fakulteta fizičkog vaspitanja i sporta, ali i da budu dio radionica koje organizuju Fakultet političkih nauka, Akademija umjetnosti, Filozofski fakultet, Filološki fakultet te Institut za genetičke resurse.

“Savremeno novinarstvo i alati umjetne inteligencije”, “Diplomata na jedan dan”, “Lijepo pisanje”, “Kaligrafija”, “Škola arheologije”, “Šta sad mozak ima s tim?”, “Mali baštovan”, te “Slikarske radionice”, samo su neke od radionica koje će biti dio ovogodišnjeg Festivala nauke.

Na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci (Mladena Stojanovića 2) posjetioci će imati priliku da posjete planetarijum, akvarijum i terarijum.

Tokom dvodneve smotre naučno-popularnih sadržaja vrata Fakulteta fizičkog vaspitanja i sporta biće otvorena od devet do 18 časova, a Prirodno-matematičkog fakulteta od devet do 16.30.

– Predstavljanje nauke na što zanimljiviji način i njena popularizacija posebno među predškolarcima, osnovcima i srednjoškolcima, ali i ostalim posjetiocima, cilj je i ovogodišnjeg Festivala nauke – navode organizatori.

Na ovogodišnjem Festivalu nauke učestvuje 21 fakultet i nekoliko srednjih škola, kao i Institut za genetičke resurse i Uprava za policijsku obuku. Ulaz na sve sadržaje Festivala nauke je besplatan.

Učešće u radionicama, kao i posjete planetarijumu i terarijumu, planirano je po grupama, odnosno razredima, a termini se mogu rezervisati putem broja telefona: 051/360-243.

Nastavi čitati

Banjaluka

NA KUPUSIŠTU ĆE BITI IZGRAĐEN ĆIRILIČNI PARK: Grad Banja Luka demantuje medijske natpise i TV priloge

Grad Banja Luka demantuje medijske natpise i TV priloge u kojima se navodi da će umjesto najavljenog Ćiriličnog parka na lokalitetu tzv. Kupusišta biti izgrađen neboder.

Kao što je gradonačelnik, Draško Stanivuković, nedavno objavio, regulacioni plan koji predviđa zgradu pored ovog parka je zaustavljen, a izgradnja Ćiriličnog parka nikada nije bila upitna.

U svrhu istinitog informisanja građana demantujemo i navode da Skupština Grada nije imala uvid u ovaj dokument, jer je on, kao i svi ostali regulacioni planovi, usvojen upravo u Skupštini grada Banje Luke.

Napominjemo, Skupština je imala uvid u regulacioni plan koji je upravo na sjednici gradskog parlamenta i usvojen, međutim izmjene predviđene ovim planom su sada od strane gradonačelnika zaustavljene.

Ovim putem još jednom obavještavamo javnost i građane Banje Luke da je u toku izgradnja pet parkova, među kojima je i Ćirilični park, za koji su mnogi građani zainteresovni da učestvuju i budu dio njegove izgradnje i koji će uskoro krasiti naš grad.

Nastavi čitati

Banjaluka

JEDNA ULICA U BANJALUCI DANAS BEZ STRUJE! Redovni radovi na terenu

Struju danas neće imati od 10 do 12 časova jedna ulica u Banjaluci, potvrdili su ovo iz “Elektrokrajine”.

“Bez struje ostaje dio ulice Knjaza Miloša”, istakli su oni, prenose Nezavisne.

Nastavi čitati

Aktuelno