Connect with us

Politika

NAPETO U MOSTARU! Bjesni politički rat zbog Starog mosta

Najava EU parlamentarke Željane Zovko da će u Briselu mostarski Stari most biti predstavljen kao hrvatsko nasljeđe uzburkala je duhove i izazvala tenzije, na način da su joj odbrusili brojni zvaničnici iz FBiH poručujući joj, između ostalog, da je njena logika bizarna, a namjera drska.

Zovko je uoči predstavljanja navela da će početi “predavanjem pročelnika splitskog Konzervatorskog odjela Radoslava Bužančića i italijanskog brigadnog generala Đuzepea Morabita o istorijskom značaju i strateškoj važnosti baštine pod zaštitom UNESCO u Hrvatskoj i BiH uoči 20. godišnjice otvaranja obnovljenog Starog mosta u Mostaru”.

Kao najavu ovog događaja objavljen je i plakat s nazivom “Nasljeđe hrvatske baštine na UNESKO listi”, a na kojem se nalazi i Stari most u Mostaru, pišu Nezavisne.

Ekspresno je odreagovala SDA, odakle su naveli da je u pitanju nevjerovatna drskost i uvreda razuma svakog normalnog čovjeka.

– Bizarna logika Željane Zovko je očigledna: ako vam nismo uništili most, onda ćemo ga prisvojiti! To što sljedbenica UZP-ovske politike odgovorne za rušenje Starog mosta u Mostaru danas isti taj obnovljeni most promoviše kao “hrvatsko kulturno nasljeđe”, na jasan način potcrtava odnos dijela hrvatske politike prema BiH, njenim vrijednostima i kulturno-istorijskom nasljeđu – naveli su iz SDA.

Dodali su da Zovko nikakvim izložbama ne može oteti Stari most Mostarcima i građanima BiH.

Poslanica DF u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, Sanel Kajan nazvao je sramotnim najavu Željane Zovko.

– Smatram da je to apsolutno neprihvatljivo i apsolutno netačno. Pitam, hoće li Zovko govoriti o tridesetogodišnjici rušenja mosta koje je obilježeno prije dva mjeseca? Siguran sam da neće. Godinama uporno ignorišu dan kada je srušen most. Sreća, ima i onih koji se razlikuju od mišljenja HDZ. Snimci dostupni javnosti govore ko je srušio Stari most – rekao je Kajan.

Bivši gradonačelnik Mostara Safet Oručević je ono što je Zovko navela okarakterisao kao “sramotnu i glupu provokaciju”. Most je, kako je naveo, svjetska kulturna baština iz BiH, a nikakva hrvatska baština.

– Za taj projekat sam uložio mnogo napora kao gradonačelnik da pridobijem kao partnere Svjetsku banku i UNESCO, više država donatora, kao i Hrvatsku na čelu sa premijerom Račanom, koji nam je dao punu podršku – naveo je Oručević.

Predsjednik Gradskog vijeća grada Mostara, Salem Marić naveo je da je “Stari most u Mostaru bosanskohercegovačko kulturno i isorijsko nasljeđe, koje čini dio svjetskog spomenutog nasljeđa i takvo bi bilo korektno od hrvatske europarlamentarke Zovko da se i predstavi”.

Naveo je da postoje istorijske činjenice i dokazi – ko je Stari most izgradio, ko ga je srušio, te ko ga je obnovio i sačuvao.

Nezavisne

Politika

Stupile NA SNAGU izmjene Izbornog zakona koje je NAMETNUO ŠMIT

Svi amandmani na Izborni zakon BiH koje je nametnuo Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za viskog predstavnika u BiH, 26. marta ove godine, a koji su se odnosili na uvođenje novih tehnologija u izborni proces i davanja većih ovlaštenja Centralnoj izbornoj komisiji, stupili su na snagu.

Naime, kako je navedeno u odluci, Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja na službenoj internetskoj stranici Kancelarije visokog predstavnika, ili prvog dana od dana objavljivanja u “Službenom glasniku Bosne i Hercegovine”, koji god od tih dana nastupi ranije.

“Zakon o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, koji čini sastavni dio ove Odluke, stupa na snagu na način predviđen članom 114. navedenog zakona, na privremenoj osnovi, sve dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji u istom obliku, ili dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji uz izmjene i dopune”, navedeno je u odluci.

Izuzetno od ovih odredbi Šmit je odredio da članovi 76. do 81., članovi 84. do 105. i članovi 111. i 112. zakona će stupiti na snagu 19. aprila 2024. godine, pod uvjetom da Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji izmjene i dopune Izbornog zakona BiH koje se odnose na pitanja iz ovog stavka prije tog datuma.

To znači da su sve donesene odredbe Šmita stupile na snagu.

Šmit je odlukom odredio uvođenje “izbornih tehnologija” u proces glasanja, a to se odnosi na skenere, video nadzor na biralištima i elektronsku identifikaciju birača. Prije implementacije provešće se pilot projekat u deset opština za lokalne izbore koji će se provesti ove godine.

Odlukom je Šmit dao ovlasti CIK-u da imenuje predsjednike i zamjenike svih biračkih odbora u cijeloj državi, koji ne smiju biti članovi političkih stranaka biti obavljati dužnosti u tijelima političke stranke. Ostale članove biračkih odbora i njihove zamjenike imenuje opšinska izborna komisija, na prijedlog političkih subjekata.

Osim toga, izvršena je i korekcija dijela u vezi s djelovanjem medija tokom izborne kampanje. Šmit je tako nametnuo i nekoliko izmjena koje se tiču djelovanja online medija odnosno “fantomskih portala” koji nemaju jasno definisanu vlasničku i uredničku strukturu. Ovime bi trebala biti spriječena pojava “nicanja” portala uoči izbora koji su jasno opredijeljeni za jednu političku opciju.

Svojim izmjenama, Šmit je zabranio glasanje za više od tri osobe sa stranačke liste, dok je do sada taj broj bio neograničen.

Nastavi čitati

Politika

DRINIĆ ČESTITAO DAN SLOBODE MEDIJA: Pritisak na novinare nedopustiv

Narodni poslanik Nebojša Drinić čestitao je Svjetski dan slobode medija novinarima, urednicima, udruženjima novinara i svim zaposlenima u medijima.

“Novinarstvo je plemenit poziv ako je ogledalo istine, profesionalnosti i objektivnosti i ima potencijala da bude bedem protiv zloupotrebe vlasti pomažući da se donesu i neprijatne istine”, rekao je Drinić

ističući da je cenzura grubo kršenje ljudskih prava, a pritisak na novinare nedopustiv.

Prema njegovim riječima profesionalni medijski radnici zaslužuju bolje uslove rada i veće plate.

“Kao poslanik u Narodnoj skupštini borio sam se protiv kriminalizacije klevete jer je sloboda izražavanja od suštinskog značaja za razvoj demokratskog društva”, zaključio je Drinić.

Nastavi čitati

Politika

Dodik osudio napad u kojem je oštećena kuća POVRATNIČKE PORODICE

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik osudio je napad u kojem je oštećena kuća povratničke porodice u Gacku i zatražio hitnu akciju u pronalasku počinioca.

Dodik je naveo da je tim povodom razgovarao sa ministrom unutrašnjih poslova Republike Srpske Sinišom Karanom.

“Zatražio sam hitnu akciju u pronalaženju napadača”, napisao je Dodik na mreži “X”.

Policija u Gacku izvršila je uviđaj na kući u mjestu Gračanica nakon što je vlasnik prijavio oštećenje prozorskog stakla i radi na utvrđivanju okolnosti koje su dovele to toga, saopštila je Policijska uprava Trebinje.

“Policijski službenici su utvrdili da je u kući u kojoj, prema riječima lica koje je prijavilo niko ne živi, oštećeno jedno prozorsko staklo upotrebom vatrenog oružja”, navodi se u policijskom saopštenju

Nastavi čitati

Aktuelno