Connect with us

Region

NIJE DOBRA VIJEST ZA ČITAV REGION: Kosovo se naoružava američkim “džavelinom”

Naoružavanje Kosova protivtenkovskim raketama “džavelin”, uz odobrenje Sjedinjenih Američkih Država, nije dobra vijest za čitav region i otvara Pandorinu kutiju.

Umjesto fokusa na sprovođenje dogovora između Beograda i Prištine, upozorava dio političara u SAD, ali i poznavaoci vojnih i političkih prilika na Balkanu.

Neki od njih ne isključuju ni mogućnost da, kako kažu, “dževelin” koji se “pojavio u prvom činu opali u nekom narednom”.

Vijest o nabavci donio je prekjuče Kristofer Hil, ambasador Amerike u Beogradu, tokom sastanka sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Vučić je prokomentarisao da je “ta informacija veliko razočaranje” za Beograd.

I unutar SAD je dočekana sa neodobravanjem. Klaudija Teni, kongresmenka iz Njujorka i kopredsjedavajuća srpskog kokusa u Kongresu, najavila je da će donijeti rezoluciju o neodobravanju ove odluke.

– Pristanak Stejt departmenta da pošalje rakete “džavelin” na Kosovo je nevjerovatno provokativan potez, posebno dok su tenzije već pojačane na Zapadnom Balkanu. Ova odluka doliva ulje na vatru i čini vjerovatnijim da izbije sukob, te nagrađuje Kosovo dok ono nastavlja da ignoriše prethodne međunarodne obaveze, poput onih dogovorenih Briselskim sporazumom iz 2013. godine – napisala je Klaudija Teni na mreži “X”.

Teni je upozorila da Sjedinjene Države ne bi trebalo da naoružavaju i finansiraju “očigledno nepoštovanje međunarodnih normi od strane Kurtijevog režima“.

“Džavelin” je u fokus došao sa početkom ruske invazija na Ukrajinu, jer je njime uništen veliki broj ruskih tenkova, oklopnih vozila i kamiona. Šta je “džavelin”?

Laki prenosni protivoklopni sistem.

Rakete se ispaljuju s ramena i automatski se navode do mete posle lansiranja.

Lanser se posle ispaljivanja ponovo napuni i spreman je za novo ispaljivanje.

Rakete napadaju metu odozgo, što znači da nadlijeće metu zbog bolje vidljivosti, a zatim udara u mjesto gdje je oklop najslabiji, prenosi Blic.

Može da se koristi iz unutrašnjosti objekata ili bunkera.

Domet mu je od 65 do 4.000 metara.

Može da ga sa zemlje lansira i samo jedan vojnik.

Vojska SAD ima oko 50.000 “džavelina” i 12.000 lansirnih jedinica.

Cijena jedne lansirno-komandne jedinice je oko 311.000 dolara.

Cijena jednog projektila je 263.000 dolara.

Odgovor na “Noćne vukove”?

Vlade Radulović, vojni analitičar, ističe za “Blic” da nije iznenađen što Kosovske bezbijednosne snage nabavljaju američke rakete “džavelin”.

 Priština ima ideju da do 2028. godine formira svoju vojsku, odnosno transformiše Kosovske bezbjednosne snage u vojsku u punoj formaciji i ovo je korak u tom smijeru. Proces transformacije je u drugoj fazi i priprema se treća faza – kaže Radulović.

Raduloviću je posebno interesantan trenutak u kojem je Priština odlučila da objavi nabavku američkih raketa.

– Moguće je da je to odgovor Amerike i Prištine na pojavu “Noćnih vukova” i zastava sa likom Vladimir Putina na proslavi Dana Republike Srpske u Banjaluci. Ili reakcija na poruku iz Srbije “Kada se vojska na Kosovo vrati” – kaže Radulović.

Otvorena Pandorina kutija

A šta je sa dijalogom Beograda i Prištine? Na ozbiljne posljedice upozorava Dragiša Mijačić, koordinator Nacionalnog konventa o EU za poglavlje 35.

 Dijalog je u ćorsokaku, a dvije strane se češće hvale oružjem, nego dogovorima koji omogućuju normalizaciju, pomirenje i suživot. Pandorina kutija međusobnog zveckanja oružjem je otvorena! Ne možemo isključiti mogućnost da “džavelin” koji se pojavio u prvom činu neće opaliti u nekom narednom – upozorava Mijačić za “Blic”.

Dragiša Mijačić
FOTO: MILAN ILIĆ/RINGIER

Šutanovac: Nije dobra vijest

Dragan Šutanovac, bivši ministar odbrane i osnivač Savjeta za strateške politike, kaže da će nedavnim nabavkama naoružanja i vojne opreme Kosovo mimo svih sporazuma praktično imati vojsku koja je novi bezbijednosni izazov u regionu.

– Militarizacija Kosova nije dobra vijest kako za Beograd, tako ni za zemlje u okruženju. Posebno za Severnu Makedoniju koja se već suočila sa naoružanim pobunama koje su za cilj imale otcjepljenje dijela teritorije i formiranje Velike Albanije, koja je osnova političkog elovanja kako ekstremista, tako i Kurtija – smatra Šutanovac.

 

Region

UN prihvatile amandmane Crne Gore na TEKST REZOLUCIJE O SREBRENICI

Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić rekao je da su Ujedinjene nacije prihvatile da uvrste amandamane zvanične Podgorice na nacrt Rezolucije o Srebrenici o kojoj bi trebalo da se glasa 23. maja.

“Suština amandmana koje smo poslali je tu, i mislimo da je to dodatni doprinos regionalnom pomirenju i dobrom odnosu između Srba, Bošnjaka i svih drugih naroda na Balkanu”, kazao je Spajić sinoć za Radio televiziju Crne Gore.

Amandmani Crne Gore su dostavljeni nešto kasnije u procesu predlaganja i pripreme za sjednicu, ali je ranije iz UN saopšteno Glasu Amerike da nadležna tijela “nastoje” da “izađu u susret” intervenciji Vlade u Podgorici, objavila je Beta.

Premijer Spajić najavio je ranije da će Crna Gora glasati za Rezoluciju kojom se 11. juli uspostavlja za dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, ali da je neće kosponzorisati.

Vlada u Podgorici amandmanima traži da se Rezolucijom eksplicitnije precizira da su sudske presude u vezi sa genocidom donijete protiv pojedinaca, a ne etničkih grupa ili država, te da se potvrdi nepovredivost Dejtonskog sporazuma.

Vlast u Podgorici nije jedinstvena u stavu o Rezoluciji u Srebrenici, kojoj se oštro protive aktuelni predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić i jedan od čelnika nekadašnjeg Demokratskog fronta Milan Knežević.

Oni su inicirali da Skupština što prije usvoji Rezoluciju o Jasenovcu, što je, kako se ocjenjuje, vid pritiska na Vladu da odustane od podrške Rezoluciji o Srebrenici.

Predlagači Rezolucije o Srebrenici su Njemačka i Ruanda.

Nastavi čitati

Region

ŠTA PIŠE u crnogorskom prijedlogu REZOLUCIJE O JASENOVCU?

U tekstu rezolucije o genocidu u koncentracionom logoru Јasenovcu, koji je danas upućen u proceduru parlamenta Crne Gore, predloženo je da 22. april bude zvanično priznat kao Dan sjećanja na genocid u Јasenovcu, koji će se obilježavati svake godine, te osuđuje svako poricanje tog genocida i poziva se na očuvanje sjećanja na te tragične događaje kroz obrazovne programe i aktivnosti koje će spriječiti bilo kakav oblik revizionizma.

Vijesti.me prenose integralni tekst Prijedloga rezolucije:

Polazeći od najviših vrijednosti ustavnog poretka i opšte prihvaćenih pravila međunarodnog prava;

Uvjereni da su znanje i svijest građana o masovnim stradanjima preduslov za borbu demokratskog svijeta protiv totalitarnih ideja i sličnih projekata, progona na etničkoj ili vjerskoj osnovi kao i kršenja ljudskih prava;

Imajući u vidu da je prema nepobitnim dokazima, osnovan koncentracioni logor smrti u Јasenovcu, u kom su u periodu od 1941 – 1945. godine mučeni i ubijani Srbi, Јevreji, Romi, Hrvati kao i drugi narodi;

Јedinstveni u osudi svih zločina na tlu naše države i bivše Јugoslavije, u izražavanju pijeteta prema svim žrtvama tih zločina, kao i u saosjećanju sa patnjama njihovih porodica;

Potvrđujući principijelan stav zasnovan na domaćem i međunarodnom pravu, da odgovornost može biti isključivo individualna, kao i da nijedan narod ne može biti označen kao genocidan ili zločinački;

Snažno opredijeljeni da učinimo sve kako se tragična stradanja ljudi etničkih, vjerskih i drugih grupa nikad i nigdje više ne bi ponovila;

Na osnovu člana 82 stav 1 tačka 3 i člana 91 stav 1 Ustava Crne Gore, Skupština Crne Gore donosi:

Rezoluciju o genocidu u Јasenovcu

S dubokim saosjećanjem prema žrtvama genocida u Јasenovcu tokom 1941-1945. godine, uvažavajući da će 2025. godine biti 80. godišnjica od ovog užasnog zločina, a prepoznajući da je 22. aprila 1945. godine logor smrti Јasenovac bio rasformiran i na taj dan poslednji preostali zatvorenici ubijeni, Skupština Crne Gore je vođena poveljom Ujedinjenih nacija, Univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima i Konvencijom o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida, odlučuje da posveti posebnu pažnju komemoraciji i osudi zločine počinjene u tom logoru smrti;

Svjesni istorijske važnosti Јasenovca kao mjesta gdje su u živote izgubili nevini ljudi, Skupština Crne Gore odlučuje da 22. april bude zvanično priznat kao Dan sjećanja na genocid u Јasenovcu, koji će se obilježiti svake godine.

Skupština Crne Gore osuđuje svako poricanje genocida u Јasenovcu i poziva na očuvanje sjećanja na te tragične događaje kroz obrazovne programe i aktivnosti koje će spriječiti bilo kakav oblik revizionizma.

Kroz usvajanje ove rezolucije Skupština Crne Gore obavezuje se da aktivno doprinosi očuvanju sjećanja na žrtve genocida u Јasenovcu, promoviše toleranciju, razumijevanje i borbu protiv svih oblika mržnje i diskriminacije.

Podstiče se obilježavanje 22. aprila kao dana sjećanja na žrtve genocida u Јasenovcu, koji je počinjen tokom 1941 – 1945. godine, i Skupština će svake godine slati delegaciju koja će učestvovati u programima komemoracije.

Skupština Crne Gore ohrabruje državne organizacije na svim nivoima, predsjednika Crne Gore, civilno društvo, uključujući i nevladine organizacije, akademske institucije i druge relevantne strane, da obilježavaju 22. april, uključujući organizaciju posebnih događaja i aktivnosti u sjećanju na žrtve genocida u Јasenovcu, koji je počinjen u periodu tokom 1941- 1945. godine.

Nastavi čitati

Region

MALI MATURANTI ZAPALILI ŠKOLU U PODGORICI: Zbog bakljade planuo krov (VIDEO)

Nije bilo povrijeđenih.

Polumaturanti podgoričke OŠ “Vlado Milić” zapalili su krov te obrazovne ustanove tokom bakljade kojom su obilježavali kraj školovanja u toj osnovnoj školi, potvrdila je “Vijestima” direktorica Ivana Milić.

Kazala je da nije bilo povrijeđenih, a da su na licu mjesta vatrogasci i policija.

“Šteta će tek biti utvrđena”, kratko je prokomentarisala Milić za “Vijesti”.

Nastavi čitati

Aktuelno