Connect with us

BiH

Nova snažna oluja prijeti regionu, izdato upozorenje i za BiH

Foto: Borut Živulović/PIXSELL/F.A. BOBO

Iako još nisu sanirane posljedice snažnog nevremena koje je prethodnih dana zadesilo region, meterolozi najavljuju novi talas jakih vjetrova, praćen obilnim padavinama i grmljavinom.

Hidrometeorološki zavodi u BiH izdali su upozorenje na ozbiljnije vremenske nepogode koje nas očekuju u utorak poslije podne i trajaće sve do iza srijede.

“U utorak krajem dana i uveče na sjeveru i zapadu očekuju se jači pljuskovi sa grmljavinom i lokalne nepogode. Očekuje se jača kiša i pljuskovi sa grmljavinom, a moguća je i pojava grada. Na krajnjem sjeveru u noći ka srijedi očekuju se jače, ponegdje i vrlo obilne padavine. Zbog obilnih padavina u kratkom periodu moguća je pojava bujičnih voda i urbanih poplava”, stoji na sajtu Republičkog hidrometeorološkog zavoda RS.

Dodaju da se u nekim predjelima očekuju udari vjetra i do 80km/h.

Maksimalna temperatura vazduha od 34°S do čak 40°S, u višim predjelima od 30 stepeni. U srijedu se očekuje izraženiji pad temperature.

Hrvatska se sprema za nove oluje i obilne padavine, izdato narandžasto upozorenje

Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) Hrvatske saopštio je da će nakon visokih temperatura region narednih dana ponovo pogoditi žestoka oluja, a identična prognoza stiže i iz Slovenije.

U noći između ponedjeljka i utorka doći će do lokalnih pljuskova i grmljavine. U utorak ponovno vruće uz temperaturu između 32 i 34 stepeni Celzijusa.

Vruće će biti i na sjevernom Jadranu i u Lici. Bit će sunčano, poslijepodne na zapadu oblačnije, a uz umjeren i jak razvoj oblaka krajem dana i u noći na sjevernom Jadranu, posebno u Istri, raste vjerovatnoća za mjestimične pljuskove i grmljavinu. Duvat će umjeren jugozapadni vetar.

Najviše sunčanog vremena biće na jugu Hrvatske. Nakon tople, mjestimično i vrlo tople noći najviša dnevna temperatura bit će između 33 i 36 °C.“

Ravnateljstvo civilne zaštite i DHMZ u 14:30 poslali su novo specijalno saopštenje u kojem stoji:

“Od danas poslijepodne do kraja sutrašnjeg dana, na području sjevernog Jadrana, Gorskog kotara, Like i kontinentalnog dijela Hrvatske postoji mogućnost pojave bujičnih i urbanih poplava. Nevrijeme lokalno može biti izraženije i praćeno obilnijom oborinom”.

Sutra će se narandžasti meteoalarm proširiti na još nekoliko regija – riječku i zagrebačku.

„Moguće su grmljavine koje mogu da prouzrokuju veliku štetu, tako da je potrebno zaštititi se od munja. Moguća su oštećenja na imovini i drveću. Moguće su lokalne bujične poplave, olujni udari vetra i grad“, upozorava DHMZ.

Oni navode da je moguća grmljavina, mjestimično jak i olujni vjetar i grad u prijepodnevnim satima na sjevernom Jadranu – posebno Istri, poslije 16 sati i u Gorskom kotaru, karlovačkom području uz granicu sa Slovenijom, a posle 18 sati u Zagorju i Međimurju.

Slovenci upozoravaju na još ekstremnije vremenske prilike nego prošle srijede

Agencija Republike Slovenije za okolinu (ARSO) je za poslijepodne za sjever Slovenije izdala narandžasto upozorenje zbog mogućnosti jačeg lokalnog nevremena. Upozorenje za sjeverozapad zemlje važi od 19 sati, a za sjeveroistok od 18. Upozoravaju na mogućnost grada, jakih udara vjetra, udara munje i obilnih padavina.

Sinoptičar Blaž Šter juče je na Twitteru upozorio da su od ponedjeljka naveče do srijede moguća jača nevremena. U početku se očekuju jaki udari vjetra i grad ali od utorka poslijepodne i dugotrajni pljuskovi.

Osim nestabilne atmosfere, ovog puta se očekuje još izraženije kretanje vjetra koje potiče razvoj potencijalno još ekstremnijih pojava nego prošle sedmice. Na stranici Ciklon.si upozoravaju na opasnost od orkanskih udara vjetra.

Jaki udari vjetra prijete i sjevernoj Italiji, gdje su se prošle sedmice stvorile intenzivne i razorne olujne ćelije koje su se potom kretale prema Sloveniji i Hrvatskoj. Isto bi se trebalo dogoditi i ovoga puta.

Arso je i za utorak izdao narančasto upozorenje zbog mogućnosti nevremena za cijelu Sloveniju. Upozoravaju da se u utorak i srijedu zbog intenzivnih i dugotrajnih pljuskova mogu u većem dijelu zemlje doći do bujičnih poplava.

Kraj ekstremnih vremenskih uslova očekuje se iza srijede, prenosi Jutarnji.

BiH

DRŽAVI ZA PDV duguju više od 430 miliona KM

Prema posljednjim podacima, ukupan dug za PDV u Bosni i Hercegovini premašio je 430 miliona KM.

Ovo su za “Nezavisne novine” potvrdili iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH) rekavši da za PDV trenutno ukupno duguje 12.098 obveznika.

“Dug po osnovu PDV prijave (glavni dug) iznosi 346.261.923 KM, dok je po automatskom razrezu (sistemski utvrđeni PDV usljed nepodnošenja PDV prijava) 85.391.822 KM. Dug po osnovu akcize zaključno sa krajem februara ove godine ukupno iznosi 15.366.616 KM i to za 47 dužnika”, naveli su iz UIO BiH.

Prema njihovim riječima, nakon što je 1. januara 2014. godine stupio na snagu Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o postupku indirektnog oporezivanja, prvi put od uspostave Uprave za indirektno oporezivanje BiH, stekli su se zakonski uslovi za javno objavljivanje imena dužnika, koji imaju neizmirene obaveze po osnovu PDV-a, akcize i carine.

“Pored javne objave dužnika, u Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o postupku indirektnog oporezivanja, koji je na prijedlog UIO i UO UIO usvojila Parlamentarna skupština BiH, naknadni teret prinude je smanjen sa 10 na pet odsto, a zatezna kamata sa 0,06 na 0,04 odsto svakog dana zakašnjenja. Svi obveznici koji ne žele da se nađu na javno objavljenoj listi dužnika i time ugroze svoju poslovnu reputaciju, treba da izvrše uplatu dugovanja po osnovu indirektnih poreza”, istakli su iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Na sajtu UIO BiH mogu se naći svi dužnici čiji je dug veći od 25.000 KM.

Tako je najveći dužnik za porez na dodatnu vrijednost sarajevski KJKP GRAS, koji je, prema posljednjim podacima, dužan 26.109.090 KM.

Slijedi “Sarajevska pivara” sa dugom od 21.597.615 KM, pa “Bosmal”, koji je takođe iz Sarajeva i koji je dužan 12.966.727 KM.

Četvrta i peta firma po dugu za PDV su iz Brčkog, i to “Monter & Co”, koji je dužan 7.651.810 KM, te” Hisar Trade” sa dugom od 7.058.400 KM.

Javni servis Radio-televizija Bosne i Hercegovine je za PDV dužan 6.528.365 KM, “Extrablatt” iz Gradačca 5.644.498 KM, a “ProCar” iz Kotor Varoša 4.822.797 KM.

Rudnik mrkog uglja Đurđevik za PDV je dužan državi 3.834.111 KM, a krug 10 najvećih dužnika zatvara “Fly Bosnia”, kompanija koja je trebalo da bude zvanični avio-prevoznik BiH, a koja je dužna 3.019.546 KM.

Iz UIO BiH ranije su rekli da postupak prinudne naplate počinje kada se dužniku uruči nalog za prinudnu naplatu, shodno važećim zakonskim propisima.

“Nakon pokretanja postupka prinudne naplate i neizmirivanja duga u dobrovoljnom periodu (10 dana od dana prijema naloga za prinudnu naplatu), Grupa za prinudnu naplatu kao organizaciona jedinica koja je nadležna da provodi postupak, vrši pljenidbe shodno Zakonu o postupku prinudne naplate prema sljedećem redoslijedu: pljenidba gotovine ili sredstava kod banaka ili dr. finansijskih institucija te blokada žiro računa dužnika, pljenidba dužnikovih nenaplaćenih potraživanja, pljenidba plata, naknada, nadnica i penzije i to 20% od neto iznosa, a izuzetno primalac ima pravo da zadrži samo 250 KM mjesečno. Tu su i materijalna pokretna imovina i imovina u živoj stoci (pokretna imovina – motorna vozila, radne mašine, namještaj), kamate, prihodi i zakupnine bilo koje vrste, intelektualna i industrijska svojina, plemeniti metali, drago kamenje, nakit, predmeti od zlata, umjetničke slike i antikviteti, pljenidba nekretnina i registracija zakonske hipoteke kod nadležnog suda, te pljenidba vrijednosnih papira i prodaja putem brokerskih kuća”, objasnili su iz UIO BiH.

Ekonomista Igor Gavran kaže da su ovi iznosi enormni te da je teško zamisliti da ovi dugovi budu vraćeni u doglednoj budućnosti.

“Iako je to nepravedno prema obveznicima koji su svoje obaveze redovno izmirivali i nemaju dugova ili su ih uredno vratili, bojim se da je jedino realno razmišljati o reprogramiranju i eventualno otpisu dugova ili njihovog dijela, uz mogućnost konverzije u vlasničke udjele kada je riječ i privatnim kompanijama, odnosno aktivnijem upravljanju i restrukturiranju kada je riječ o javnim. Čak i kada imovina firme prelazi vrijednost duga pa se teoretski može zaplijeniti u prinudnoj naplati, to bi najčešće značilo trajno gašenje poslovanja i otpuštanja radnika, a država je uglavnom neefikasna u prodaji takve imovine i najvjerovatnije bi na kraju opet dobila manje novca, neko bi proizvodnju poslije zamijenio stanovima i dugoročna šteta privredi i društvu bila bi veća od ovog iznosa poreskog duga”, naglasio je Gavran.

Nastavi čitati

BiH

ALEKSANDAR VUČIĆ u dvodnevnoj posjeti BiH

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić boraviće danas i sutra u radnoj posjeti BiH.

Vučić će prvog dana posjete prisustvovati ceremoniji povodom prvog redovnog leta Beograd-Mostar na međunarodnom aerodromu Mostar, saopšteno je iz pres-službe predsjednika Srbije, prenosi Srna.

On će tokom posjete prisustvovati večeri sa liderima iz regiona koji učestvuju na mostarskom sajmu i sastaće se sa specijalnim predstavnikom EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom.

Nakon susreta, Vučić će prisustvovati otvaranju 25. Međunarodnog sajma privrede i obići štand Srbije, kao i štandove drugih izlagača.

Nastavi čitati

BiH

IZNAD BOSNE I HERCEGOVINE KRUŽI AMERIČKI AVION: “Artemis” može da prikupi informacije i iz Srbije?!

Američki špijunski avion “Bombardier Challenger 650”, poznat kao “Artemis”, kruži iznad Bosne i Hercegovine.

Trenutno iznad Bosne i Hercegovine već duži vremenski period kruži avion “Bombardier Challenger 650” poznat kao “Artemis” koji američka vojska koristi za prikupljanje podataka. Avion je u privatnom vlasništvu, ali ga vojska iznajmljuje za svoje potrebe. Avion je poletio iz rumunske Constante koja se nalazi na obali Crnog mora, i gdje je smješten zbog agresije na Ukrajinu. Od početka ruskog napada avion je obavio na stotine letova u blizini zaraćenog područja.

“Ovi avioni mogu vidjeti jako daleko kada lete na oko 12 kilometara”, rekao je Majk Čagnon, zamjenik predsednika “Leidos Defence Group”. Koncept iza ovog špijunskog aviona veoma se razlikuje od slušanja neprijateljskog brbljanja na bojnom polju i umjesto toga omogućava vojsci da prati sofisticirane komunikacije iz neprijateljskih nacionalnih država sa bezbijedne udaljenosti, piše Robbreport.com.

Avioni učestvuju u Sistemu visoke preciznosti otkrivanja i iskorišćavanja (HADES) američke vojske, strategiji za prikupljanje visokoletećih obavještajnih podataka. Ideja je da se sadašnji turbopropeleri, koji su korišćeni u sukobima u Afganistanu i Iraku u potrazi za bombama pored puteva i pobunjenicima, zamijene sa naprednijom, manje ranjivom avionskom tehnologijom.

Nije poznato zašto avion trenutno leti, ali ranije su izviđački letovi vezani za potrebe misije EUFOR Althea, a zabilježen je let aviona italijanskog i rumunskog ratnog vazduhoplovstva. EUFOR za misije iznad Bosne i Hercegovine nije neophodno da dobije bilo kakvu dozvolu organa Bosne i Hercegovine. Ipak sposobnosti Bombardiera su takve da njegov let iznad Bosne i Hercegovine teoretski može služiti za prikupljanje informacija iz Srbije.

Podsjećamo, isti avion letio je iznad BiH i u februaru ove godine.

Nastavi čitati

Aktuelno