Connect with us

Politika

Odluka Mostara o latiničnim nazivima je SKANDALOZNA I NEZAKONITA

Zamjenik ministra komunikacija i transporta u Savjetu ministara Ognjen Janjić rekao je da je skandalozna i sramotna odluka Gradskog vijeća Mostara o adresnom registru ovog grada, kojom se naseljena mjesta, naselja, ulice i trgovi označavaju nazivima samo na latinici, odbacivši amandman Kluba Srba da se na tablama ulica nađe i ćirilica, što je jasan je pokazatelj teškog položaja Srba u Federaciji BiH /FBiH/.

Janjić je rekao Srni u Zvorniku da se ovom odlukom mostarsko Gradsko vijeće izdiglo iznad Ustava i zakona i naglasio da je Ustavom, u članu šest, definisano da su službena pisma u BiH i FBiH latinica i ćirilica.

On je naveo da mostarska odluka dovodi u pitanje odluke Parlamentarne skupštine BiH, koje očito je, kako je rekao, ne važe na teritoriji cijele BiH.

“Ovakva odluka u Mostaru po nekoj logici može dovesti da drugi gradovi na svojim zvaničnim organima donesu takve ili slične odluke”, ocijenio je Janjić.

Prema njegovim riječima, tako grad Trebinje može da donese proglas da na području ovog grada ne postoji obaveza korišćenja zimske opreme ili da Zvornik donese odluku da se sa “A” kategorijom može upravljati i vozilima koja spadaju u “C” ili “D” kategorije, odnosno da grad Doboj donese odluku da je ograničenje brzine na auto-putu na teritoriji Doboja 200 kilometara na čas, ako su vozila registrovana u Doboju.

Janjić ja naglasio da odluka mostarskog Gradskog vijeća da imena ulica, trgova i naseljenih mjesta budu ispisana samo na latinici je van svih zakonskih okvira i ponižavajuća, ne samo za srpski narod u gradu Alekse Šantića, nego za srpski narod u cjelini.

On je pozvao sve u Gradskom vijeću Mostara da još jednom razmisle o ovoj odluci, te da primjene i poštuju zakonodavni okvir koji je dogovoren i uspostavljen na zajedničkim zakonodavnim organima BiH.

Janjić je podsjetio da je Pravilnikom o saobraćajnim znacima definisan način ravnopravne upotrebe pisma iz čega proizilazi da u FBiH prvo bude naziv ispisan latiničnim pismom pa onda ćiriličnim, a u Republici Srpskoj obrnuto.

Parlamentarna skupština BiH je na sjednici Predstavničkog doma 7. juna i na sjednici Doma naroda 15. juna donijela Zakon o dopuni Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH, uvodeći novčanu kaznu u iznosu od 400 do 1.000 KM za prekršaje kojim se ošteti ili izmijeni značenje saobraćajne signalizacije na način da je prefarban ili na drugi način prekriven natpis na jednom od dva prisutna pisma /latiničnom, odnosno ćiriličnom/.

Ističući da će se novčanom kaznom od 500 do 5.000 KM kazniti za prekršaj preduzeće ili drugo pravno lice ako ukloni ili ošteti saobraćajnu signalizaciju ili opremu puta ili izmijeni značenje saobraćajnog znaka ili opreme puta, Janjić se zapitao znači li ovo da mostarsko Gradsko vijeće po zakonu ne podliježe sankcijama za ovakvu odluku.

Politika

Stupile NA SNAGU izmjene Izbornog zakona koje je NAMETNUO ŠMIT

Svi amandmani na Izborni zakon BiH koje je nametnuo Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za viskog predstavnika u BiH, 26. marta ove godine, a koji su se odnosili na uvođenje novih tehnologija u izborni proces i davanja većih ovlaštenja Centralnoj izbornoj komisiji, stupili su na snagu.

Naime, kako je navedeno u odluci, Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja na službenoj internetskoj stranici Kancelarije visokog predstavnika, ili prvog dana od dana objavljivanja u “Službenom glasniku Bosne i Hercegovine”, koji god od tih dana nastupi ranije.

“Zakon o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, koji čini sastavni dio ove Odluke, stupa na snagu na način predviđen članom 114. navedenog zakona, na privremenoj osnovi, sve dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji u istom obliku, ili dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji uz izmjene i dopune”, navedeno je u odluci.

Izuzetno od ovih odredbi Šmit je odredio da članovi 76. do 81., članovi 84. do 105. i članovi 111. i 112. zakona će stupiti na snagu 19. aprila 2024. godine, pod uvjetom da Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji izmjene i dopune Izbornog zakona BiH koje se odnose na pitanja iz ovog stavka prije tog datuma.

To znači da su sve donesene odredbe Šmita stupile na snagu.

Šmit je odlukom odredio uvođenje “izbornih tehnologija” u proces glasanja, a to se odnosi na skenere, video nadzor na biralištima i elektronsku identifikaciju birača. Prije implementacije provešće se pilot projekat u deset opština za lokalne izbore koji će se provesti ove godine.

Odlukom je Šmit dao ovlasti CIK-u da imenuje predsjednike i zamjenike svih biračkih odbora u cijeloj državi, koji ne smiju biti članovi političkih stranaka biti obavljati dužnosti u tijelima političke stranke. Ostale članove biračkih odbora i njihove zamjenike imenuje opšinska izborna komisija, na prijedlog političkih subjekata.

Osim toga, izvršena je i korekcija dijela u vezi s djelovanjem medija tokom izborne kampanje. Šmit je tako nametnuo i nekoliko izmjena koje se tiču djelovanja online medija odnosno “fantomskih portala” koji nemaju jasno definisanu vlasničku i uredničku strukturu. Ovime bi trebala biti spriječena pojava “nicanja” portala uoči izbora koji su jasno opredijeljeni za jednu političku opciju.

Svojim izmjenama, Šmit je zabranio glasanje za više od tri osobe sa stranačke liste, dok je do sada taj broj bio neograničen.

Nastavi čitati

Politika

DRINIĆ ČESTITAO DAN SLOBODE MEDIJA: Pritisak na novinare nedopustiv

Narodni poslanik Nebojša Drinić čestitao je Svjetski dan slobode medija novinarima, urednicima, udruženjima novinara i svim zaposlenima u medijima.

“Novinarstvo je plemenit poziv ako je ogledalo istine, profesionalnosti i objektivnosti i ima potencijala da bude bedem protiv zloupotrebe vlasti pomažući da se donesu i neprijatne istine”, rekao je Drinić

ističući da je cenzura grubo kršenje ljudskih prava, a pritisak na novinare nedopustiv.

Prema njegovim riječima profesionalni medijski radnici zaslužuju bolje uslove rada i veće plate.

“Kao poslanik u Narodnoj skupštini borio sam se protiv kriminalizacije klevete jer je sloboda izražavanja od suštinskog značaja za razvoj demokratskog društva”, zaključio je Drinić.

Nastavi čitati

Politika

Dodik osudio napad u kojem je oštećena kuća POVRATNIČKE PORODICE

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik osudio je napad u kojem je oštećena kuća povratničke porodice u Gacku i zatražio hitnu akciju u pronalasku počinioca.

Dodik je naveo da je tim povodom razgovarao sa ministrom unutrašnjih poslova Republike Srpske Sinišom Karanom.

“Zatražio sam hitnu akciju u pronalaženju napadača”, napisao je Dodik na mreži “X”.

Policija u Gacku izvršila je uviđaj na kući u mjestu Gračanica nakon što je vlasnik prijavio oštećenje prozorskog stakla i radi na utvrđivanju okolnosti koje su dovele to toga, saopštila je Policijska uprava Trebinje.

“Policijski službenici su utvrdili da je u kući u kojoj, prema riječima lica koje je prijavilo niko ne živi, oštećeno jedno prozorsko staklo upotrebom vatrenog oružja”, navodi se u policijskom saopštenju

Nastavi čitati

Aktuelno