Connect with us

Društvo

OLAKŠICA ZA GRAĐANE! Papirne CIPS potvrde postaju prošlost

Građani Republike Srpske, kao i FBiH, uskoro neće morati u banke donositi papirne CIPS potvrde, rekao je “Glasu Srpske” direktor Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) BiH Almir Badnjević.

Naglasio je da su čelnici IDDEEA i Agencije za bankarstvo RS već održali jedan sastanak na kojom su predstavnici republičke Agencije izrazili spremnost za realizaciju projekta razmjene podataka putem elektronske forme.

– Vjerujem da veoma brzo svi građani u BiH više neće morati da traže da im čudu štampane CIPS potvrde, jer će sve informacije i podaci biti dostupni bankama putem odgovarajućeg linka. IDDEEA je već ka FBiH omogućila pristup tim podacima, a isto će biti urađeno i za Agenciju za bankarstvo RS – kazao je Badnjević.

Naglasio je da će papirne potvrde sigurno postati dio prošlosti te da se sve aktivnosti ka tome cilju sinhronizovano sprovode u FBiH i Srpskoj.

– Predstavnici entitetskih agencija za bankarstvo zajedno se dogovaraju o aktivnostima po pitanju realizacije projekta digitalizacije i razmjene podataka putem elektronske forme sa IDDEEA. Banke će samo putem odgovarajućeg linka trebati da provjere da li njihov klijent ima potvrdu ili nema. Na taj način utvrdiće da li je on regularan ili nije – naglasio je Badnjević, koji se nada da će sve te aktivnosti biti završene do polovine iduće godine.

Na pitanje koje obaveze treba da ispuni Agencija za bankarstvo RS kako građani Srpske više ne bi bankama trebalo da dostavljaju štampane potvrde o prebivalištu, Badnjević pojašnjava da oni kao regulator za bankarski sektor Srpske treba da unaprijede svoje softversko rješenje.

– IDDEEA ne može direktno pružiti link ka bankama sa svim podacima građana, već samo ka nadležnim agencijama za bankarstvo. Dakle, agencije za bankarstvo kao regulator za taj sektor moraju da razviju softversko rješenje ka bankama. To je neophodno kako više niko ne bi dolazio i tražio da mu se štampaju potvrde – poručio je Badnjević.

Građani Srpske pozdravljaju projekat elektronske razmjene podataka između IDDEEA i Agencije za bankarstvo RS.

– Komplikovane su procedure u mnogim bankama. Za svaku sitnicu, od otvaranja računa, do podizanja kredita, banke traže potvrde o prebivalištu. Zbog toga moram ići i čekati u redu, nekada i satima zbog gužve. Nadam se da će papirne potvrde postati prošlost što prije – rekla je Banjalučanka Mirjana Marić.

Forto

Ministar komunikacija i transporta BiH Edin Forto izjavio je da građani FBiH od polovine iduće godine neće morati donositi papirnu CIPS prijavu u banke. Forto smatra da je ovo prvi korak u procesu digitalizacije u kojem više neće biti potrebna dokumenta u papirnoj formi. Pozvao je i entitete, kantone i opštine da se jave Ministarstvu komunikacija i transporta BiH kako bi razgovarali o ukidanju CIPS prijava. Forto je na društvenoj mreži “Iks” napisao da je “objavio rat CIPS-ovoj potvrdi”.

– Ovo je digitalizacija. Konkretno i korisno – poručio je Forto.

Glas Srpske

Društvo

BOLOVANJA SVE MANJE, TROŠKOVI SVE VEĆI! Fond zdravstva grca u dugovima

U Republici Srpskoj u 2023. godini zabilježeno je manje slučajeva bolovanja nego 2022. godine, ali su troškovi koje je plaćao Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) Republike Srpske bili višestruko veći.

Brojke ćemo početi podatkom da je u prošloj godini u Srpskoj evidentirano više od 211.000 slučajeva bolovanja, što je prosječno oko 17.590 na mjesečnom nivou, odnosno nešto više od 570 slučajeva dnevno.

Ali, kao što smo i rekli, ove brojke su manje u odnosu na 2022. godinu, prema kojima je tada mjesečni prosjek bio 21.300, ili nešto više od 700 na dnevnom nivou.
Međutim, ovdje je bitno napomenuti da se svaka prijava za bolovanje računa posebno, pa primjera radi, jedan radnik u toku mjeseca može da otvori bolovanje i dva puta, i to se evidentira kao dva slučaja.

U prevodu, brojka od 17.590 slučajeva mjesečno ne znači da je na bolovanju tada striktno bilo toliko radnika.

Ipak, dok se broj evidentiranih slučajeva bolovanja smanjuje, troškovi FZO RS se povećavaju.
Ukupno su, kažu za “Nezavisne novine”, veći za 15 odsto nego 2022.

“Prvenstveno zbog toga što su Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju RS povećane osnovice za isplatu plata za vrijeme bolovanja, poput za trudnice koje se nalaze na bolovanju zbog bolesti ili komplikacija u trudnoći, kao i za maligne bolesti, gdje se sada plata za vrijeme bolovanja isplaćuje 100 odsto, a ta bolovanja zbog prirode bolesti i stanja traju duže”, pojašnjavaju iz Fonda zdravstva.

Naravno, napominjemo da se bolovanja razlikuju i po broju dana koliko je neko izostao s posla, a ovom prilikom pažnju ćemo posvetiti onima koja su bila duža od 30 dana.

S tim u vezi, analize FZO RS pokazuju da su na prvom mjestu bila trudnička bolovanja, zatim povrede i trovanja, kao i maligni tumori.

“Trošak Fonda za bolovanja duža od 30 dana u 2023. godini iznosi oko 33 miliona KM, a u 2022. godini iznosio je 17,3 miliona KM”, naveli su iz ove ustanove.

U daljem, statistika pokazuje da je prosječan broj izgubljenih radnih dana po slučaju bolovanja iznosio 12.

FZO RS podsjeća i na to da su u prethodnom periodu na neki način pooštrili pravila za bolovanje. Posljednja u nizu mjera je stupanje na snagu novog Pravilnika o postupku utvrđivanja privremene spriječenosti za rad, kako bi se dodatno unaprijedila oblast bolovanja i sve eventualne zloupotrebe svele na minimum.

“Poslodavci mogu da zatraže vanrednu ocjenu bolovanja za radnike ukoliko imaju bilo kakvu sumnju u opravdanost toga. Na osnovu zahtjeva poslodavca, prvostepena komisija za bolovanje poziva osiguranika i sprovodi vanrednu ocjenu privremene nesposobnosti. Komisija je obavezna pregledati osiguranika i izvršiti uvid u zdravstveni karton i postojeću medicinsku dokumentaciju.

Osiguranik kada primi poziv za vanrednu ocjenu treba da se javi svom porodičnom ljekaru koji je dužan da mu izda uputnicu. Ishod ove vanredne ocjene može biti ili nastavak bolovanja ili vraćanje na posao narednog dana, ako se analizom i pregledom ustanovi da je radnik sposoban za posao”, pojašnjavaju iz Fonda.

Podsjećaju i na činjenicu da vanredne ocjene bolovanja nije moguće tražiti za radnike koji se trenutno ne nalaze na bolovanju, već su to pravo koristili nekada ranije, a sada već rade.

A pored vanredne ocjene, iz FZO dodaju da postoje i vanredne kontrole, koje vrše kontrolori Fonda, a ne gorepomenute komisije i prilikom kojih se radnici ne pozivaju na pregled, već se gleda medicinska dokumentacija.

“Takođe, kod ove kontrole, provjere opravdanosti bolovanja se mogu sprovesti i za bolovanja koja su završena”, kažu iz Fonda, napominjući i to da radnik u roku od 24 časa ima mogućnost da se i sam obrati prvostepenoj komisiji ukoliko nije zadovoljan ocjenom porodičnog ljekara, kao i da ima mogućnost žalbe FZO RS u slučaju da prvostepena komisija zaključi bolovanje, a da on nije zadovoljan tim rješenjem, prenose “Nezavisne novine“.

Obaveza svih koji su na bolovanju jeste da se svakih 15 dana javljaju porodičnom doktoru, a izuzetak su oni koji se nalaze na bolničkom liječenju.

Prema postojećem Pravilniku Fonda, troškove neto plata radnika koji su na bolovanju do 30 dana snosi poslodavac, a za bolovanja duža od 30 dana FZO RS.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano i malo toplije

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) će preovladavati sunčano uz malu do umjerenu oblačnost i temperaturu vazduha uglavnom između 23 i 28 stepeni Celzijusovih.

Ujutru će biti vedro, a tokom dana pretežno sunčano uz dnevni razvoj oblačnosti i toplo. Nešto oblačnije biće poslije podne u Hercegovini, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Najniža jutarnja temperatura vazduha iznosiće između osam i 13 stepeni Celzijusovih, na jugu do 16, a najviša dnevna između 23 i 28 stepena Celzijusovih, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Vjetar će biti slab do umjeren južnog i jugozapadnog smjera.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Ponovo oblačno sa pljuskovima, POPODNE RAZVEDRAVANJE

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se u prvom dijelu dana očekuju lokalno slabi pljuskovi, a poslije podne razvedravanje, te sunčano i toplo vrijeme.

Ujutro će biti umjereno do pretežno oblačno, ponegdje je moguća magla ili niska oblačnost, a na zapadu kiša ili pljusak koji će se zatim premiještati ka istoku i slabiti, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

U drugom dijelu dana očekuje se razvedravanje uz manju oblačnost i toplije. Slaba kiša je moguća samo još ponegdje na istoku.

Vjetar će biti slab do umjeren, jugozapadni, na planinama i u Hercegovini pojačan.

Jutarnja temperatura vazduha od 12 do 17 u višim predjelima od devet, a najviša dnevna od 22 do 29, u višim predjelima od 17 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Aktuelno