Connect with us

Društvo

POSLODAVCI PRIJETE OTKAZIMA Proizvođači PROTIV ZABRANE IZVOZA peleta

Proizvođači peleta nezadovoljni su zabranom izvoza ove vrste ogrjeva jer kažu da je domaće tržište podmireno, da nemaju narudžbi, te da ova odluka može dovesti do zatvaranja kompanija i otpuštanja radnika.

Podsjećamo, Savjet ministara Bosne i Hercegovine je prije nekoliko dana donio odluku da se zabrani izvoz peleta do 31. januara naredne godine.

Milorad Dodik, predsjednik SNSD i član Predsjedništva BiH, rekao je prije ove zabrane da čekaju Savjet ministara da donese odluku i dozvoli proizvođačima da izvezu 50 odsto proizvodnje, a da 50 odsto moraju plasirati na domaće tržište, te da cijena po toni u BiH ne bi trebalo da pređe preko 550 KM.

Goran Ivanović, predsjednik Asocijacije proizvođača peleta u BiH, rekao je da su nezadovoljni ovom odlukom, te da ih je ona iznenadila.

Zatekla nas je odluka, pogotovo znajući da gotovo nema tražnje na domaćem tržištu. Proizvođači koji su uzeli narudžbe i stavili potrošače na liste čekanja u narednih sedam dana će isporučiti posljednje količine. U istočnom dijelu Srpske je tražnja stala prije 20 dana i proizvođači samo rade za zalihu. Svi ćemo uskoro raditi za zalihu i ne znamo do kada ćemo to moći trpjeti ili ćemo stati s proizvodnjom. Troškovi održavanja proizvodnje peleta zavise od veličine proizvođača i koštaju između 70.000 i 300.000 KM – naglasio je Ivanović.

Proizvođači su vlastima dali sedam dana roka da puvuku ovu odluku, koja, kako kažu, nije u interesu ni proizvođača, ni stanovništva.

– Spremni smo na razgovore i ustupke. Ove visoke cijene nisu posljedica naših aktivnosti, a one ako ostanu, uništićemo domaće tržište. Jedini način je da se omogući izvoz. Trenutna tržišna cijena na pragu proizvođača je od 650 do 750 KM. Sirovine iz šuma i dalje su povoljne, ali mnogi proizvođači u jako malom obimu imaju pristup tim sirovinama. U prosjeku to je oko 30 odsto, a neki su prinuđeni da ih kupuju od drugih preprodavaca po većim cijenama. Piljevina košta oko 40 KM po kubiku, a za tonu peleta treba od osam do 10 kubika i to je već oko 400 KM. Gdje su tu plate radnicima, folija, rezervni dijelovi, palete i ostalo – objašnjava Ivanović.

Muhamed Helać, menadžer kompanije “Drvosječa”, koja ima najveći pojedinačni tržišni udio na tržištu ogrjeva u BiH, podsjeća da su oni prvi inicirali i tražili od države da se zabrani izvoz peleta prije nekoliko mjeseci.

– Trenutno je drugačija situacija. Ova odluka o nastavku zabrane izvoza nije povoljna iz razloga što je domaće tržište podmireno i svi smo očekivali da će se pustiti izvoz i da ćemo uzeti dio kolača iz Evrope. Zabrana nema nikakvog osnova i ovim se neće zaštititi nijedna strana. Ranija odluka zabrane je bila sa ciljem da snizi cijene i osigura dovoljne količine, međutim vlast to nije uspjela, jer su u pola frke iz zabrane izuzeli drvene brikete i onda su se proizvođači prebacili na briket i izvozili ga. Došli smo onda u situaciju da ga nema dovoljno na tržištu i zbog toga nisu padale cijene. Nakon toga, ponovo je došlo do zabrane, samo je bilo izuzeto ogrjevno drvo i onda se izvozila sirovina za pelet kao ogrjevno drvo jer nemamo jasnu klasifikaciju drveta i nije bilo dovoljno sirovina i opet cijene nisu padale i nije zaštićeno stanovništvo. Zašto jednostavno nisu sve zabranili – upitao je Helać

Dodao je da je ova kompanija tradicionalno izvozila pelet u Sloveniju, Italiju, Austriju i Njemačku.

– Domaće stanovništvo se nekim čudom po mnogo većim cijenama snašlo i namirilo. Svi proizvođači i distributeri peleta su dali sedam dana roka vlastima da povuku odluku. Ukoliko se ne povuče ova odluka, čak i mi kao velika kompanija koja zapošljava 300 radnika u pet gradova ćemo morati da ih pošaljemo na prinudne godišnje odmore jer nemamo posla. Oni nemaju šta raditi jer potražnje nema. Kako je onda tek manjim peletarama. Ovo može imati katastrofalne posljedice po drvoprerađivačku industriju u BiH i može dovesti do otpuštanja radnika – naglasio je Helać.

Društvo

PROGNOZA ZA PROLJEĆE! Stiže toplija sezona i blaži uslovi

Podaci o dugoročnoj prognozi za proljeće 2025. pokazuju uglavnom topliju sezonu u Evropi s normalnim padavinama.

Trenutno se predviđa pretežno visok pritisak, sa sistemima niskog pritiska i mlaznom strujom koja se gura sjevernije. Meteorološka proljećna sezona traje tri mjeseca i obuhvata period mart, april, maj navodi Severe Weather Europe.

Riječ je o prelaznom periodu iz zime u ljeto, tako da se može očekivati ​​širok raspon vremenske dinamike u ovom periodu. Takođe može uključivati ​​uticaje La Nina. Severe Weather Europe koristi dva sezonska modela za prognozu ECMWF (Evropski centra za srednjoročne vremenske prognoze) i UKMO model, iz službenog britanskog Met-Officea.

Sve ove prognoze pokazuju prosječnu sliku kroz tri meteorološka proljećna mjeseca. Čak i da su modeli potpuno tačni, to ne znači da bi takvi vremenski uslovi trajali tri mjeseca zaredom. Umjesto toga, samo sugeriše kako bi prevladavajući vremenski obrasci mogli izgledati tokom sezone, navodi SWE.

Predviđanje uzorka pritiska iz ECMWF-a u nastavku pokazuje opšti signal visokog pritiska. Ovo je predviđanje prilično snažno prosječno, budući da se radi o tromjesečnom prosjeku uz duže vrijeme (3-6 mjeseci) i čini se da je zona visokog pritiska usmjerena prema Skandinaviji.

Kao rezultat toga, toplije temperaturne anomalije i blaži uslovi vjerovatniji su u istočnim i istočnim središnjim dijelovima Evrope. Središnja i zapadna područja vjerovatno će biti na udaru povremene atlantske fronte sa zapada/sjeverozapada pod uticajem područja niskog pritiska iznad sjevernog Atlantika. Što se tiče padavina, Evropa ima trend više padavina nad jugozapadnim, središnjim i dijelom sjevernim predjelima. To vjerovatno znači da model ide prema području nižeg pritiska iznad jugozapadne Evrope, uprkos samo malim pokazateljima područja niskog pritiska.

Snijeg moguć i u martu

U kombinaciji s nižim temperaturama, to takođe utiče na potencijal snježnih padavina u rano proljeće. Iako je proljeće poznato kao početak toplijeg dijela godine, još uvijek može doći do snježnih padavina, posebno u martu. Ali gledajući prognozu snježnih padavina za februar-april 2025., veći dio kontinenta ima snježne padavine ispod normale, prenosi Net.hr.

UKMO model pokazuje vrlo sličnu prognozu ECMWF-u, sa zonom visokog pritiska iznad Evrope i signalom područja niskog pritiska iznad dalekog sjevernog Atlantika. U prognozi UKMO-a područje visokog pritiska nalazi se malo južnije nego u ECMWF-u. Gledajući temperaturnu prognozu pokazuje uglavnom toplije uslove od normalnih u većem dijelu kontinenta, posebno u sjevernim i središnjim regijama. Ovo nije previše daleko od ECMWF-a, a takođe pokazuje naznaku zapadnijeg toka u zapadni i sjeverozapadni dio Evrope, kaže SWE.

Gledajući prognozu oborine, nad južnom Evropom vidimo uglavnom normalne do suve uslove. To je uglavnom očekivano, s obzirom na prognozu visokog pritiska iz ovog modela. Ali sjeverna i dijelovi srednje Evrope pokazuju više oborina u proljeće, što ukazuje na uticaj zone niskog pritiska na sjeveru.

Takođe možemo pogledati prognozu snježnih padavina UKMO-a, koja je prilično nepovoljna i niža od normalne za ovaj period. Ali, to je za očekivati ​​uz temperature iznad normale i dominantan sistem visokog pritiska nad kontinentom s prevladavajućim zapadnim strujanjem.

Nastavi čitati

Društvo

POSKUPLJENJA NE STAJU! Brašno skuplje, a novi rast cijena tek slijedi!

U nizu poskupljenja koja su se zakotrljala u ovoj godini, prije par dana otišla je i cijena brašna.

Vreća koja je u prosjeku koštala 25 KM, sada je skuplja za pola marke, ali, kako poručuju mlinari, neće stati na tome.

– Zbog poskupljenja struje, morali smo da dignemo cijenu brašna. Ono je, po kilogramu, prije par dana poskupjelo za 2 feninga ili 0,5 KM po vreći. Međutim, već početkom februara slijedi još jedno takvo poskupljenje, tako da će vreća biti skuplja za 1 KM – kaže za Srpskainfo predsjednik Udruženja mlinara Srpske Zoran Kos.

Prema njegovim riječima, poskupljenjima brašna ni tu nije kraj.

– U cijenu moramo da ukalkulišemo i rast plata i poskupljenje dizela, tako da bi u narednih 15 dana, do mjesec, vreća trebalo da poskupi za još 1 KM. U konačnici, vreća će u prosjeku koštati 27 KM. Počela je da raste i cijena pšenice na svjetskoj berzi, što takođe utiče na cijenu naših proizvoda. Kad se sve uzme u obzir, opravdano je poskupljenje od 10 odsto, sa kojim idemo postepeno – poručuje Kos.

Pojedini pekari već su najavili i poskupljenje hljeba. Tako će, prema najavama bijeljinskih pekara, vekna od 500 grama sa 1,8 uskoro otići na 2 KM.

Nastavi čitati

Društvo

OD SUTRA TOPLIJE! Temperature će dostizati i do 18 stepeni, IZNAPROSJEČNO ZA OVO DOBA GOINE!

Period izraženih  temperaturnih promjena koji je ovih dana “zarobio” većinu nizina i kotlina pod niske oblake i maglu uz hladno vrijeme, u našim krajevima zadržaće se još danas.

Od sutra, a posebno od srijede, promjenom visinskih strujanja na vlažnija i toplija jugozapadna, očekuje nas osjetno otopljenje, pokazuje prognoza meteorologa.

Otopljenje će najviše biti izraženo u nizinama na sjeveru zemlje, gdje je ovih dana i najhladnije.

Dnevne temperature će sredinom i u drugom dijelu sedmice dostizati lokalno do oko 18 stepeni, dok će jutra ostati hladna, većinom uz mraz.

Što se tiče vremena do kaja januara, očekuju nas iznadprosječno visoke temperature za ovo doba godine, uz dominantna južna i jugozapadna visinska strujanja. Takva strujanja će donijeti promjenjivo vrijeme uz čestu smjenu sunca i oblaka, ali i povremeno kišu koje će biti lokalno i uglavnom u manjim količinama.

Lokalno može biti i pojačanog juga, uglavnom u brdskoplaninskim krajevima, objavljeno je na Fejsbuk stranici BHmeteo.

Nastavi čitati

Aktuelno