Connect with us

Region

“PRIŠTINA TRAŽI SPORAZUM U 6 TAČAKA” Vučić o detaljima pregovora u Briselu

Izbjegličke kolone neće postojati, a mi ćemo sačuvati naš narod od progona i pogroma.

Poručio je ovo danas predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nakon sastanka sa Srbima sa Kosova i Metohije, a koji je javnosti predstavio rezultate nedavnog sastanka u Briselu.

– Još od 1999. godine sprovodi se permanentni teror nad srpskim stanovništvom. To je rezultovalo progonom više od 200.000 Srba sa KiM. Podsjetiću vas na rezoluciju 1244 koji niko nije ukinuo. To je dokument UN. Rekli su nam standardi prije statusa. Pokazali su nam kako izgledaju ti standardi kad su nam progonili narod. Poslije toga traje naša teška, mukotrpna i jalova naša borba za opstanak našeg naroda i države na KiM. Šta god da uradite to služi za kafansko prepucavanje – rekao je Vučić.

On je naglasio da se Vlada Srbije trudila da još od 2013. godine kroz Briselski sporazum dobije mir, sigurnost i bezbjednost za Srbe na KiM.

Vučić je ponovio da nikada nisu dobili Zajednicu srpskih opština.

– Sada su posebno riješeni da protjeraju Srbe sa Kosova i Metohije. Mi smo imali četiri zadataka. Prvi, da sačuvamo, mir, sigurnost i bezbjednost. Drugi, morali smo da izbjegnemo osudu da nismo bili dovoljno kompromisni, da nismo došli sa idejama kako do kompromisa dođe. Treći, morali smo da brinemo o tome d ali ćemo biti proglašeni za nekoga ko sprovodi agresiju, uvodi nesigurnost i nestabilnost. Četvrti, da obezbijedimo opstanak našeg naroda na KiM – otkrio je Vučić.

On je rekao da je posljednjih dana zavaladao strah Srba na sjeveru Kosova posebno kod starijeg stanovništva.

– Naše je bilo da i danas kažemo ljudima mi nemamo kud, satjerani smo u ćošak i naša poruka je šta god bilo, kako god bilo, da izbjegličke kolone neće postojati i da ćemo sačuvati naš narod od progona i pogrom – poručio je Vučić, piše Blic.

Zatražen sporazum od 6 tačaka

– Njihova ideja je da idemo na generalni sporazum od šest tačaka – otkrio je predsjednik Vučić šta je Priština tražila na sastanku u Briselu.

– Prva je Generalni principi bilateralnih odnosa (međusobno priznanje, repetkusije), pod dva rješavanje problema iz prošlosti (nestalih, konstatovanje i rješavanje problema silovanih osoba, raseljena lica, uništenja privatne i javne svojine koje je Srbija otela od lažnog Kosova i ratna odšteta koju Srbija mora da plati), treća je saradnja u budućnosti, četiri isti odnos imaju Albanci u Preševu i Bujanovcu i ljudi na KiM, pod pet ponovo razmatranje odnosa sa Srbima, šesto je ono što oni traže od Srbije – pojasnio je on.

“Tražili smo KS table, skočili su kao opareni”

– Došli smo u Brisel, Aljbin Kurti je rekao da svi moraju imati RKS tablice. Šta god da se desilo, mi kažemo dajte nam KS table, oni hoće da ukinu. Mi smo rekli nema problema, dajte im KS table, kao opareni su skočili sa “nećemo statusno neutralne table”. Ne možete čovjeku koji živi na sjeveru Kosova i Metohije da mu izdajete papir, ali njima nije stalo do toga da to primjene na meni ili vama, već da unište život naroda na sjeveru – rekao je Vučić.

Vučić se danas sastao sa Srbima sa Kosova i Metohije u Palati Srbija nešto poslije 11 časova.

Na sastanak su pozvani svi politički i institucionalni predstavnici Srba sa KiM, zvaničnici Srpske liste, svi srpski gradonačelnici, načelnici okruga, kao i direktori bolnica.

Sastanku su prisustvovali i premijerka Ana Brnabić, ministar finansija Siniša Mali, direktor Kancelarije za KiM Petar Petković, predsednik Srpske liste Goran Rakić, potpredsednici SL Igor Simić, Dalibor Jevtić, Milan Radoičić gradonačelnici sa severa KiM, predstavnici institucija..

Vučić je poručio u četvrak iz Brisela, gde je učestvovao u razgovorima Beograda i Prištine, da je to bio težak dan za Srbiju i naglasio da će nastaviti da se bori za mir i stabilnost.

– Težak dan je za nama, bio je težak dan za sve građane i cijelu zemlju. Ne mogu da kažem da je uspješno završen, ali se uzdržavam od drugih komentara jer se nadam da je moguće da nekim čudom da postignemo kompromisno rješenje. Zato ću nastaviti da se borim za mir i stabilnost – saopštio je Vučić ranije u video-obraćanju na instagram nalogu ”budućnostsrbije.av”.

– Što se tiče mandatara trebalo bi u utorak da donesemo odluku. U utorak ćemo zakazati Predsjedništvo stranke – istakao je predsjednik Aleksandar Vučić.

Kako je rekao, formiranje vlade trenutno nije najbitnija tema.

– Bavimo se Kosovom i Metohijom. Čini mi se da ne razumijete da smo na ivici provalije. Prema tome, da li će biti sedam dana ili kasnije ne mijenja bitno stvar – naglasio je Vučić.

Region

VUČIĆ TVRDI “Borba Srbije protiv rezolucije o Srebrenici PROIZVELA MI JE VELIKU NERVOZU”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ocijenio je danas u Njujorku da je diplomatska borba Srbije protiv usvajanja rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN proizvela veliku nervozu u redovima inicijatora i sponzora rezolucije.

Vučić je otkrio da je juče neko od azijskih predstavnika dao ocjenu da UN nikada nisu bile u takvom neredu nego što je to slučaj uoči izglasavanja rezolucije 2. maja.

“Mi smo uspeli da stvari malo zakomplikujemo. Naravno, svesni smo mi da ne možemo da pobedimo. Amerika bukvalno podigne obrvu, a njih 70 trči da glasa tako kako Amerikanci kažu”, rekao je Vučić u obraćanju novinarima.

On je naveo da mora da bude sasvim fer i da kaže da Amerikanci, koji će glasati za rezoluciju, nisu bili kolovođe.

“Oni su se nekako povukli. To su potpunosti preuzeli Nemci i oni su ti koji direktno vode kampanju”, rekao je Vučić.

On je ukazao da su se predstavnici zapadnih sila danas sastali u Austriji povodom rezolucije o Srebrenici i da su brojali glasove i pravili listu za pritisak.

“Besmisleno je šta nam rade, ali moćan svet pokušava da nam nametne svoju volji. S druge strane, oni koji ne pristaju na ucene i bore se za nacionalne interese smatraju destabilizujućim faktorom. Možete da izgubite, ali važno je koliko ste se borili”, rekao je Vučić.

On je najavio da će Srbija nastaviti borbu protiv usvajanja rezolucije i da će po povratku u Beograd iz Njujorka napraviti plan kako će se diplomatska bitka dalje odvijati.

“Noćas smo imali sastanak sa pet evropskih zemalja, za koje mislimo da su prijateljske. Nastavili smo i jutros. Dobro je što smo ovde ostali ovako dugo. Videće se to na glasanju, ali i posle toga. Naše je da čuvamo svoje interese”, rekao je Vučić.

Nastavi čitati

Region

Bosiljka (82) i Siniša (86) IZGOVORILI SUDBONOSNO DA u staračkom domu, matičarka ostala u šoku

Da za ljubav nikada nije kasno, dokazuje i priča Bosiljke Dević (82) i Siniše Veličkovića (86), koji su pred matičarem izrekli sudbonosno da.

Vjenčali su se u srijedu, u Domskom odeljenju Centra za socijalni rad u Novom Kneževcu, gdje su se upoznali i zavoljeli, ali i pronašli svoj drugi dom.

Život im, kažu, nakon dugo godina samovanja, opet ima smisao. Sada već kao bračni par Veličković uživaju u zajedničkom životu, pažnji i penzionerskim danima. Iako su u devetoj deceniji, ljubav im se, pričaju, naprosto desila.

– Nisam vjerovao da čovjek u devetoj deceniji može da se zaljubi. To je isto kao da se prvi put ženim – priča mladoženja, dok mlada dodaje da se zaljubila do ušiju i nije vjerovala da to može, ali eto, kaže, desilo se.

– Eto, dopao mi se, a i ja njemu. Bila sam sama kod kuće, pa sam došla u dom. Sve je počelo da dobija smisao kada je stigao i Siniša – dodaje Bosiljka.

Jedno drugom stavili su burme na ruke i postali bračni saputnici. Kroz osmijeh kažu da im je život pružio novu šansu. Kako im to godine iskustva nalažu, imali su i po koji savejt za mlade.

– Mladi treba da se žene, ali i ovi nešto stariji da treba i pozne dane života da provedu sa nekim. Najvažnije je da je ljubav iskrena, da nema lažnih emocija – kaže Siniša.

On je, inače, rodom iz Leskovca, živio je i radio u Senti kao vojno lice. Rano je ostao udovac. Penzionerske dane provodio je kao volonter u senćanskom Crvenom krstu.

– Nije mi bilo lako da donesem odluku o preseljenju u dom. Ovdje sam skoro dvije godine. Sada znam da je preporuka ljekara da to učinim bila dar sa neba. Moraću svog neuropsihijatra da častim – uz osmijeh priča mladoženja, prenosi Politika.

Bosiljka Dević
FOTO: RADIO-TELEVIZIJA VOJVODINE/YOUTUBE/SCREENSHOT

– Ovdje sam upoznao Bosu, družili smo se i zavoljeli. Jednostavno je, nema tu mnogo filozofije kad je ljubav u pitanju – ističe Siniša.

Bosiljka je porijeklom iz Doboja. Njen život obilježile su tragedije. Izgubila je sina i supruga.

– Pod stare dane jedno drugom smo najpotrebniji i treba da se pomažemo i u dobru i u zlu. Ljubav ima smisla samo udvoje – kaže Bosa.

Da će sve otići predaleko, nije očekivao mladoženjin cimer i vjenčani kum, Vladimir Besermenji, koji ih je upoznao.

– Došao sam ovdje mjesec dana prije njega i postali smo prijatelji. Kada sam ih upoznao, nisam mogao da pretpostavim da će doći do vjenčanja. Vjerujte, Sinišu ne mogu da prepoznam, zaljubljen je kao tinejdžer. Imam unuke koji su tinejdžeri, ali da se neko preporodi od ljubavi, još nisam vidio – priča Besermenji.

Siniša Veličković
FOTO: RADIO-TELEVIZIJA VOJVODINE/YOUTUBE/SCREENSHOT

Mladencima je kumovala i upravnica Domskog odjeljenja Centra za socijalni rad u Novom Kneževcu, Ljubica Jolić.

– Ovo je prvo vjenčanje u domu, ali se nadamo ne i jedino. Potrudili smo se da dvoje naših korisnika pamte ovaj čin i organizujemo sve od matičara, muzike, ručka, burmi – kaže Jolić.

Iznenađena ovim vjenčanjem bila je i matičarka, Aleksandra Matejin, koja kaže da u praksi nije doživjela da vjenča mladence u devetoj deceniji.

– Želim im puno ljubavi i razumijevanja u braku, neka im je sa srećom – rekla je matičarka pri završetku ceremonije.

Bilo je to emotivno vjenčanje, pa je nekima zaiskrila i suza radosnica u oku. Oni su svoj put izabrali, a mi im od srca želimo da ih samo sreća prati.

Nastavi čitati

Region

Njemačka ubjedljivo najangažovanija po pitanju REZOLUCIJE O SREBRENICI

Predsjednik Aleksandar Vučić nastavio je u Njujorku razgovore sa zvaničnicima UN i zemalja članica u borbi protiv usvajanja rezolucije o Srebrenici, te istakao da mu je predsjedavajući Generalnoj skupštini Denis Frensis prenio da je Njemačka ubjedljivo najangažovanija po pitanju usvajanja ovog dokumenta.

Vučić je na “Instagramu” objavio da sponzori ove rezolucije ne žele bilo kakvo odgađanje glasanja.

“Jasno je da su nam ostale samo posljednje pripreme da se borimo za čast i obraz Srbije. Nikoga od predlagača nije briga ni za Dejtonski sporazum koji gaze, nije ih briga ni za stabilnost u našem regionu, jedino što žele je kolektivna kazna za srpski narod. Poruku smo razumeli i borićemo se do kraja”, naglasio je Vučić.

Na sastanku sa stalnim predstavnikom Meksika pri UN Hektorom Vaskonselosom, Vučić je informisao ovu državu o činjenicama i poziciji Srbije povodom nametanja nacrta rezolucije o Srebrenici na dnevni red Generalne skupštine UN, kao i o nesagledivim posljedicama kršenja procedura i osnovnih postulata na kojima se zasnivaju UN.

“Ukazao sam i na suštinske probleme i štetu koju će glasanje, iznuđeno na ovakav način, ostaviti kada je reč o poverenju i jedinstvu naroda i zemlja u svetu, a na prvom mestu na stabilnost i suživot ljudi na Zapadnom Balkanu”, naveo je Vučić na “Instagramu”.

On je dodao da je ponovio je da će Srbija iskoristiti svako političko i diplomatsko sredstvo, kao i svoj ugled u UN, kako bi se suprotstavila pritiscima, ucjenama i besmislenim optužbama i sačuvala svoj obraz, ali i kredibilitet UN.

Vučić se u razgovoru sa podsekretarom UN i specijalnom savjetnicom za sprečavanje genocida Alis Vairimu Nderitu ukazao na opasan i ozbiljan revizionizam načela koja su ugrađena u same temelje UN.

“Naglasio sam da bi usvajanjem rezolucije došlo do relativizacije samog pojma genocida, kao najstrašnijeg vida planskog i sistematskog zatiranja naroda i etničkih grupa, čemu je čovečanstvo, nažalost, svedočilo nekoliko puta u novijoj istoriji”, naveo je Vučić.

Vučić je izrazio zabrinutost da bi usvajanje te rezolucije moglo da dovede do daljih sukoba u budućnosti i ukazao na potrebu da se svi zajedno, pod okriljem UN, založe da pravda bude zadovoljena na način koji promoviše mir i pomirenje.

Nastavi čitati

Aktuelno