Društvo
Radnicima u proizvodnji namještaja PRIJETE OTKAZI
Pad potražnje te globalna kriza uticali su ove godine na smanjen obim poslovanja firmi koje se bave proizvodnjom namještaja, saglasni su predstavnici ove industrije te ističu da strahuju da će u narednom periodu zbog veoma loše situacije doći do otpuštanja radnika.
Igor Andrić, sekretar Udruženja šumarstva i drvoprerade u Privrednoj komori Republike Srpske, kazao je u razgovoru za “Nezavisne novine” da je situacija u ovoj industriji veoma loša.
“Ono što nas zabrinjava jeste to da prognoze za naredni period nisu dobre, te su najoptimističnije priče da bi se negdje od polovine iduće godine moglo očekivati neko poboljšanje, ali to smo pričali i prošle godine, pa se nije desilo”, kazao je Andrić.
Kako je rekao, pretpostavka je da će i sljedeća godina biti veoma loša, te ističe da su privrednici iz ove oblasti u strahu da ne bude gora od ove.
“Sa početkom sukoba u Ukrajini, ali i zbog sukoba na Bliskom istoku, došlo je do globalnih poremećaja, gdje se sve to prelilo na naše tržište”, kazao je Andrić i istakao da je pritisak od inostranih partnera na domaće privrednike da smanjuju cijene svojih proizvoda.
“Koliko je loše stanje, govori i podatak da je u ovoj godini oko 20 procenata smanjen broj zaposlenih u toj industriji tako da je sigurno bilo otpuštanja radnika”, kazao je Andrić i istakao da strahuje da će doći do još otkaza.
Janko Petrović, potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske, koji je ujedno i vlasnik kompanije “Petroprojekt” iz Bratunca, kazao je da u Srpskoj, što se tiče ove privredne grane, nema napretka.
“Idemo u pravcu veoma loše priče. Uglavnom se radi o namještaju za široku potrošnju. On je doživio potpuni fijasko, dok se luksuzniji namještaj još traži”, kazao je Petrović za “Nezavisne novine” i istakao da kupaca za skupi namještaj i za dalje ima.
“Budući da su najave da će u narednoj godini doći do rasta minimalne plate, do rasta cijene struje, ali i do rasta cijena repromaterijala, nama je dovoljno da nam dignu cijene za pet odsto da bude previše da ne možemo poslovati kako treba”, kazao je Petrović.
Ističe da je kompletna drvna industrija na koljenima.
“Pa je tako jedna trećina preduzeća već zatvorila svoje pogone, jedna trećina najavljuje da će oko Nove godine prestati da radi i jedna trećina će vjerovatno ostati da radi”, kazao je Petrović.
Darko Partalo, direktor kompanije “Drvoprodex” Banjaluka, kazao je u razgovoru za “Nezavisne novine” da je situacija u ovoj privrednoj grani na veoma niskom nivou.
“Potražnja se ne povećava, cijene ne rastu. Borimo se za svakog kupca, pokušavamo da preživimo”, kazao je Partalo i dodao da u narednoj godini ne očekuju bolju situaciju.
“Nadamo se da iduća godina neće biti gora, ali sve to direktno zavisi od ishoda sukoba u Ukrajini, da li će on ići ka eskalaciji ili ka miru”, kazao je Partalo i istakao da u njegovoj firmi nisu otpuštali radnike.
Da je situacija u ovoj privrednoj grani izuzetno teška, govore i podaci Uprave za indirektno oporezivanje da je došlo do pada izvoza za skoro 70 miliona KM.
“Za deset mjeseci ove godine izvezeno je 112.041.917 kilograma namještaja u ukupnoj vrijednosti od 909.108.009 KM, dok je lani u istom periodu izvezeno 120.867.774 kilograma namještaja u vrijednosti od 978.743.525 KM.
Društvo
ŠTRAJK U FIRMI NAČELNIKA ŠIPOVA – Ne da platu i osiguranje radnicima, NAZIVA IH NERADNICIMA
Radnici Drvne industrije Šipovo, čiji je vlasnik načelnik ove opštine Milan Kovač, već danima štrajkuju, jer im kasni plata, a doprinosi im nisu uplaćeni, kako kažu, ko zna od kada.
Kovač na sve to odgovora da su oni neradnici, koji firmu guraju u stečaj.
Prazne, hladne hale, i utučeni radnici koji uredno dolaze na posao, ali mašine ne uključuju. Štrajk je, kažu oni, jedino što im je preostalo kako bi iščupali svoje zarađene plate i natjerali poslodavca da im konačno uplati doprinose.
– Nisu nam isplaćene dvije plate, za jednu još nije prošao zakonski rok, ali jedna nam kasni. Kovač nam je otvoreno rekao da je neće uplatiti. Doprinosi nisu uplaćeni ko zna od kada, mi nemamo platne liste, u PIO nam ne daju da to provjerimo. To je katastrofa – rekao je jedan od nezadovoljnih radnika.
Platne liste ne postoje
Što se tiče zdravstvenog osiguranja, jasno im je samo da – nisu osigurani. Da li zbog neplaćenih doprinosa ili zato što možda nisu ni prijavljeni, ni sami ne znaju, tek, svaki odlazak doktoru plaćaju iz svog džepa.
Kad neko mora u bolnicu mora doslovno da moljaka za pomoć da bi platio račun.
– I to što dobijamo, kao platu, nemamo pojma kako je prikazano, jer ne dobijamo platne liste, iako bi to po zakonu bilo obavezno – kaže jedan od nezadovoljnih radnika.
Problemi su kulminirali u novembru, kada je proizvodnja obustavljena na desetak dana zbog kvara u postrojenju.
– Nakon toga je gazda od nas tražio da do 10. decembra, kada je rok za isporuku, uradimo sav planirani posao, iako je to fizički nemoguće stići. Tada je počeo da prijeti i da nam govori kako neće isplatiti platu – kaže sagovornik Srpskainfo.
Hoće ono što su zaradili
Radnici svaki dan dolaze na radna mjesta, kako bi sve bilo po zakonu.
– Sjedimo ovdje i mrznemo se, do kraja smjene. Nećemo da idemo kućama; mi na posao dolazimo, dakle ispunjavamo svoje obaveze, iako nismo plaćeni – dodaje radnik Drvne industrije Šipovo (DIŠ).
Radnici su, kažu, spremni da počnu sa radom onog momenta kad ima poslodavac uplati platu koju su zaradili u oktobru.
– Robe za rad ima, samo čekamo da upalimo mašine i da počnemo, ali hoćemo ono što smo zaradili – kaže jedan od radnika.
Kovač “prijeti” stečajem
Milan Kovač spremno odgovara: neće oni da rade, to su neradnici.
– Kad urade ono što treba da isporučimo dobavljaču dobiće plate, a onda nek štrajkuju koliko hoće – kaže Kovač.
Tvrdi da su radnici obustavili proizvodnju bez najave i to baš kada je trebalo zapeti udarnički da se završi posao za naručioca.
– U petak je trebalo da bude isplata plate, sad je pitanje šta će biti. Kupac će najvjerovatnije otkazati ugovor, firma će u stečaj, a oni neka idu kući – kategoričan je Kovač.
Upitan ko će podnijeti zahtjev za stečaj, Kovač je malo “korigovao stav”.
– Ma dobro, možda i neće biti stečaj, vidjećemo, nije firma kila kafe! Ali, ti što se bune su neradnici. I kada rade, oni umjesto norme od 400 kubika urade 150. I nije tačno da plate kasne, ova za prošli mjesec je trebalo da bude u petak. Za 21 godinu u ovoj firmi nikad nije zakasnila plata – kaže Kovač.
Ne žive od prošlosti
Radnici odgovaraju da ih ne zanima šta je bilo prije 20 godina, nego šta se dešava danas i šta će biti sutra.
– Trebalo bi da nam za koji dan isplati novembarsku platu, a ni oktobarsku nismo dobili. Nemamo platne liste, pa ne možemo tražiti izvršenje, niti možemo provjeriti kad su nam uplaćeni doprinosi – kaže jedan od štrajkača.
Tvrdi da su norme takve da ih je nemoguće postići i da poslodavac samo traži izgovor za neispunjavanje obaveza.
– Najlakše je vrijeđati radnike, optuživati ih da su neradnici, a ne platiti im zarađeno – kaže naš sagovornik.
Sindikat
Radnici nemaju kome da se obrate. Nisu se sindikalno organizovali, jer im, navodno, poslodavac to zabranjuje. Pošto nemaju svoju sindikalnu organizaciju, nisu ni članovi Saveza sindikata RS, odnosno Granskog sindikata šumarstva i prerade drveta RS.
Od predsjednika ovog Granskog sindikata, Vlade Pavlovića, nismo dobili komentar povodom štrajka u Šipovu, jer se nije javljao na telefon, a iz Saveza sindikata nam je rečeno da je “samo Pavlović ovlašten da daje izjave”, kad je u pitanju ova branša.
Radnici ne mogu da se obrate za pomoć ni opštini, jer tamo vlada upravo njihov poslodavac Milan Kovač. Pošto je većina građana Šipova glasala za njega, Kovač će i naredne 4 godine biti načelnik opštine. Kao vlasnik ili suvlasnik nekoliko preduzeća mnogim će sugrađanima biti i poslodavac!
Široj javnosti Kovač je poznat po zalaganju za izgradnju malih elektrana i izjavi da “rijeke teku bezveze”, a naročito po brutalnim verbalnim napadima na novinare i novinarke, koji su se interesovali za njegove poslove.
Štrajk i u firmi Kovačevog zeta
Štrajk je, zbog kašnjenja plata, počeo i u drugoj Kovačevoj firmi, “Čajavec Company” a.d, čiji je glavni akcionar, sa više od 90 odsto akcija, Drvna industrija Šipovo.
U firmi “Čajavec Company”, koju vezuju za Kovačevog zeta, polovina radnika štrajkuje, a polovina radi. Oni koji rade su, navodno, dobili plate.
Društvo
ZABRINJAVAJUĆI PODACI Svaki deseti građanin BiH bez validnih dokumenata!
Ličnu kartu Bosne i Hercegovine trenutno nema 264.875 građana, a ni zahtjev za izdavanje nove vozačke dozvole nije podnio veliki broj njih, pa je tako bez ovog dokumenta 290.747 vozača, podaci su Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) BiH.
Kako ističu iz ove agencije za “Nezavisne novine”, sve je jasno definisano Zakonom o ličnim kartama.
“Na osnovu Zakona o ličnim kartama državljana Bosne i Hercegovine svaki državljanin koji navrši 18 godina dužan je da podnese zahtjev za izdavanje lične karte u roku od 60 dana nakon što navrši 18 godina”, objašnjavaju oni.
Dodaju da isti zakon definiše i kada treba da se zamijeni lična karta koja je pred istekom.
“Imalac lične karte je dužan da podnese zahtjev za zamjenu lične karte najkasnije u roku od 15 dana prije datuma isteka važnosti sadašnje lične karte”, ističu oni za “Nezavisne”.
Iz Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH napominju da je za kršenje ove zakonske obaveze propisana novčana kazna od 30 do 300 KM ako državljanin ne podnese zahtjev za izdavanje lične karte kada je obavezan.
Podsjećamo, Pravilnikom o cijeni ličnih dokumenata propisana je visina naknade koja se plaća prilikom izdavanja ličnih dokumenata, lične karte i vozačke dozvole za građane Bosne i Hercegovine, kao i način uplate, raspodjela i namjena sredstava ostvarenih izdavanjem ovih dokumenata. Pomenutim pravilnikom propisana je visina naknade ličnih dokumenata i to za ličnu kartu 18 KM, dok je za vozačku dozvolu potrebno izdvojiti 60 KM.
Da se broj građana bez važnih dokumenata povećava može se zaključiti i kada se trenutni podaci uporede sa ranijim.
Tako su početkom godine, odnosno u januaru, “Nezavisne novine” pisale da ličnu kartu Bosne i Hercegovine tada nije imalo 248.206 građana, dok je nešto veći broj osoba bio bez vozačke dozvole, čak 258.523.
Društvo
Danas pretežno oblačno, MOGUĆI KIŠA I SNIJEG
Danas će u Bosni i Hercegovini preovladati pretežno oblačno vrijeme. U Hercegovini prijepodne lokalno slaba kiša. U Bosni u nižim područjima kiša ili susnježica, a u višim slab snijeg.
Prema kraju dana padavine uglavnom slabe i postepeno prestaju. U Hercegovini i na jugozapadu Bosne slaba do umjerena bura, a u ostatku zemlje slab sjeverni i sjeveroistočni vjetar. Jutarnja temperatura zraka od 2 do 4, na jugu do 8, a dnevna od 0 do 6, na jugu zemlje od 8 do 12 stepeni.
U Sarajevu će biti pretežno oblačno vrijeme sa slabim padavinama. U nižim dijelovima grada se očekuje kiša ili susnježica, a u višim snijeg.
Temperatura zraka između 0 i 4 stepena, saopćeno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH, piše N1.
-
Društvo1 dan ago
GAVRILO NAS TREBA DANAS! Evo kako možete pomoći
-
Svijet2 dana ago
ŠOLC KONAČNO OTKRIO šta je nosio u metalnom koferu (VIDEO)
-
Društvo1 dan ago
ČVARCI KOŠTAJU KAO “SUVO ZLATO” Ljudi “emotivno” vezani za ovu hranu, rasprodaju se za tren!
-
Svijet2 dana ago
PROPAST AUTO INDUSTRIJE! Opel spao na jednu smjenu i u glavnoj fabrici
-
Hronika1 dan ago
BRČKO ZAVIJENO U CRNO! Nezapamćena tragedija, roditelji izgubili TROJE DJECE U JEDNOM DANU
-
Politika2 dana ago
ŠUKALO “Peduzetnici ne mogu puniti budžetske rupe”
-
Politika2 dana ago
NEŠIĆ PORUČIO VUKANOVIĆU “Ne komentarišem izjave neurotičnog DREKAVCA iz Trebinja”
-
Svijet3 dana ago
AMERIČKI ISTRAŽIVAČ “Zelenski može da bira samo boju olovke KOJOM ĆE POTPISATI PREDAJU”