Connect with us

Politika

Srbi hoće MIP, Komšić ne želi HDZ u Savjetu ministara

Iako su izbori tek završeni, a mandati poslanika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine još nisu podijeljeni, lideri su već počeli da puštaju “probne balone” u vezi sa formiranjem vlasti na nivou Bosne i Hercegovine, odnosno Savjeta ministara BiH.

Željko Komšić, lider DF-a i novi-stari član Predsjedništva BiH, organa koji i imenuje predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH, već je rekao da ne vjeruje da je u ovom trenutku spreman prihvatiti HDZ-ovog kandidata za ovu poziciju.

Inače, nepisano je pravilo, koje do sada nije prekršeno, da se predsjedavajući Savjeta ministara BiH svake četiri godine imenuje iz različitog naroda. Tako je nakon Denisa Zvizdića iz SDA, koji je iz reda bošnjačkog naroda bio predsjedavajući Savjeta ministara u mandatu 2014-2018. godina, za predsjedavajućeg izabran Zoran Tegeltija iz SNSD-a iz reda srpskog naroda, koji je upravo okončao mandat, pa bi nakon njega predsjedavajući trebalo da bude iz reda hrvatskog naroda.

S obzirom na to da je HDZ osvojio najveći broj glasova, po nepisanom pravilu on bi trebalo da da ime za predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH u mandatu 2022-2026. godina.

“Izbor mandatara za predsjedavajućeg Savjeta ministara je stvar koja će doći poslije zvanične inauguracije novog saziva Predsjedništva BiH. Neko je rotaciono, nepisano pravilo da taj mandat pripada osobi iz reda hrvatskog naroda. Sada ćemo vidjeti kako će to proći, ne znam ko će biti u igri, ko će se kandidovati. Vjerovatno će HDZ biti taj koji će insistirati na tome”, rekao je Komšić, koji je odgovarajući na pitanje da li će on na to pristati, rekao: “Ne vjerujem da sam spreman u ovom trenutku to da prihvatim”.

Osim Komšića, i Milorad Dodik, lider SNSD-a i novoizabrani predsjednik Republike Srpske, rekao je da će Republika Srpska insistirati da ima svog ministra vanjskih poslova.

“Za to ćemo se zalagati u narednom periodu”, rekao je Dodik.

Ipak, u ovim političkim okolnostima teško je povjerovati da će Bošnjaci, pa i sam Komšić, dati Srbima možda i najvažniju funkciju u Bosni i Hercegovini, posebno nekome ko dolazi iz SNSD-a, tako da je više vjerovatno da će ta funkcija biti predmet “političke trgovine”, odnosno da će se ona mijenjati za neko malo važnije ministarstvo.

I Dodik je rekao da je prilikom formiranja novog Savjeta ministara BiH moguće da se “muslimani objedine u Sarajevu” i da u saradnji s opozicionim strankama iz Republike Srpske formiraju Savjet ministara, što bi dovelo BiH u neugodnu poziciju.

“Mjesto predsjedavajućeg pripada Hrvatima i o tome postoji načelni dogovor sa Draganom Čovićem, liderom HDZ-a”, rekao je Dodik.

S druge strane, Bakir Izetbegović, predsjednik SDA, rekao je da je još rano govoriti o koalicijama i dijeljenju pozicija u zajedničkim institucijama Bosne i Hercegovine. Dodaje da je SDA dobro prošla na izborima te da će imati dobre pozicije u Predstavničkom domu i Domu naroda, ali da je proces formiranja vlasti tek počeo. Komentarišući najave da opozicione stranke iz Republike Srpske i Federacije BiH namjeravaju formirati vlast na nivou BiH bez SNSD-a, HDZ-a i SDA, Izetbegović je rekao da je to, po njegovom mišljenju, nemoguća misija.

Kada je riječ o izmjenama Ustava i Izbornog zakona, Izetbegović je rekao da nije optimista da će se uskoro nešto bitno pomaknuti.

“Treba formirati stabilne koalicije, a kada se stvore uslovi razgovarati eventualno o nečemu za šta se mogu dobiti dvije trećine glasova, koliko je potrebno za izmjenu Ustava”, rekao je Izetbegović.

Kada je riječ o Izbornom zakonu BiH, to pitanje biće direktno vezano za formiranje vlasti, što je djelimično potvrdio i sam Komšić, istovremeno naglašavajući da je trojka, odnosno SDP, NiŠ i NS toliko željna da se obračuna sa SDA i istjera SDA iz priče o vlasti da im neće biti problem HDZ.

“Uslov HDZ-a će biti vrlo tvrd. To je moje očekivanje i on će biti ispostavljen u vidu izmjena Izbornog zakona. Ja se sigurno neću okrenuti HDZ-ovim zahtjevima. Ako to znači da ne idem u vlast, ne idem u vlast. S ovom pameću i u ovoj situaciji radije bih izabrao opoziciju, ali nemojte me držati za riječ, kažem s ovom pameću”, rekao je Komšić, a prenose agencije.

Politika

PANDUREVIĆ KOMENTARISALA POZIV SNSD-a “Donesite odluku gospodo, nemojte prebacivati na druge”

Član Predsjedništva SDS-a Aleksandra Pandurević govorila JE o političkim relacijama u BiH, te komentarisala navode nakon konferencije za medije SNSD-a na kojoj su kazali da će organizovati sastanak sa opozicijom na kojem će se odlučiti kako će se izaći na ovogodišnje izbore.

“Ja sam čula Dodikovu izjavu na putu ka vamo, SDS će donijeti odluku zajedno. Dodik kada je donosio Izborni zakon RS nije nas pitao, zakon koji je on predložio je vrlo diskutabilan i neustavan. Još nije stupio na snagu, jedino imamo zakone na nivou BiH. Otišli su korak dalje, tamo gdje su istekli mandati postojećim članovima gradskih izbornih komisija, od CIK-a su tražili da se verifikuju mandati novim članovima izbornih komisija. Znači da vrše pripreme da izađu na izbore po Schmidtovom zakonu“, kazala je Pandurević.
“Ministar finansija, Srđan Amidžić je postupio po Schmidtovom zakonu finansiranja institucija BiH i dao pare CIK-u za provođenje izbora. Nakon što su vidjeli da im spinovi ne uspjevaju, pretpostavljam da Dodik očekuje da ga opozicija odbije pa tako nađe izgovor“, ističe Pandurević.

Pandurević kaže da SNSD treba reći po kojem će se zakonu izaći na izbore.

“Oni su ti koji trebaju reći po kojem se zakonu ide. Donesite odluku gospodo, nemojte prebacivati na druge! Znači ako imamo izborni zakon RS, biramo nanovo i institucije RS. Hajde da napravimo kompromis, promijenimo UO javnog servisa, direktora, neka napravi ustupak opoziciji”.

Kada je riječ o sankcijama, Pandurević je istakla da se SDS-u mora omogućiti način da učestvuju na izborima.

“SDS nije zabranjena politička organizacija, nama se mora omogućiti način da izađemo na izbore. Onaj ko nam ne dozvoli da kao SDS izađemo na izbore krši Ustav ove zemlje i naravno dobit će tužbu. Nama su račun zamrznule domaće institucije iz RS koje treba da nam omoguće poštovanje naših prava“.

“Ukoliko dobijemo negativan odgovor, postoji žalba Sudu, uvjerena sam da će Sud odgovoriti u našu korist. Dovodi se u pitanje čitav legalitet izbora. To dovodi do izborne sheme da vladajuća partija u RS ima pobjedu svuda.

Da vidimo hoće li taj zakon potpisati Milorad Dodik. On treba da ga potpiše, očekujemo da on potpiše ovaj zakon”, kaže Pandurević za N1.
Slobodna Bosna

Nastavi čitati

Politika

SRPSKA IZGUBILA MILIJARDE! Višković tvrdi da je razlog samo JEDNA ODLUKA

Predsjednik Vlade Republika Srpske Radovan Višković izjavio je danas na Jahorini da je stopiranjem izgradnje gasovoda iz Srbije, za koji je prva koncesija dodijeljena prije 20 godina, Srpska izgubila milijarde KM.

Višković je na panelu “Razgovor sa premijerom” kojim je zvanično završen ovogodišnji “Jahorina ekonomski forum”, rekao da su partneri iz “Gasproma” na svakom sastanku prvo pitali da li je riješena gasna konekcija ispod Drine.

“Odgovor je uvijek da to još uvijek nismo sredili. Čini mi se da nećemo to ni realizovati dok Srpska ne bude nezavisna”, naveo je Višković.

Višković je podsjetio da je Republika Srpska imala namjeru da gasifikuje teritoriju od ulaska u Srpsku do Banjaluke, pa i dalje, da se na toj trasi izgrade i gasne elektrane od 500 ili 600 megavata.

“Sada Amerikanci guraju južnu interkonekciju iz Hrvatske i sada smo jedan na jedan. Mi tražimo istočnu i njome uslovljavamo južnu. Predložio sam i da na mjestu zvanične konekcije na Šepku, gdje gas ulazi u BiH iz Srbije, stavimo još jednu ili zamijenimo postojećz cijev većeg promjera i gas pumpamo do Banjaluke”, rekao Višković.

U tom slučaju, dodaje Višković, gas koji bi nedostajao bio bi uziman iz Slavonskog Broda, gdje će ulaziti iz Hrvatske.

On je podsjetio i da je u toku gasifikacija Pala i Jahorine, tako da se polako povećava potrošnja gasa u Srpskoj.

Kada je riječ o poljoprivredi, Višković je rekao da je Vlada podigla subvenciju na 70 odsto za osiguranje od prirodnih nepogoda, a za protivgradne mreže podignute su na 50 odsto.

“Svake godine zapošljavamo sve inženjere poljoprivrede koji žele da rade na vlastitom imanju i dajemo im subvenciju od 40.000 KM za početak biznisa. Veliki broj ljudi se odazvao tom pozivu. Poljoprivrednici iz Srpske su kroz podsticaje kupili 870 traktora, što se nije desilo ni u Jugoslaviji”, rekao je Višković.

Prema Viškovićevim riječima, Vlada Srpske će nastojati da odobri povoljne subvencije za nabavku najsavremenijih mašina u prerađivačkoj industriji.

Predsjednik Vlade je najavio i da će siva zona biti riješena poslije nove fiskalizacije koja će zaživjeti nakon testne faze u junu, pozivajući privrednike da se odazovu na javni poziv Poreske uprave Srpske vezan za fiskalne kase.

Kada je riječ o mladim preduzetnicima, Višković je rekao da ima i loših iskustva, te da treba tražiti način kako zaštiti podsticajna sredstava.

Generalni direktor “SHP Celex” Banjaluka Mario Blažević rekao je da poslovne zone u lokalnim zajednicama moraju da budu pripremljene za investitore u smislu priključaka i prilazne infrastrukture.

On je naglasio da su granični prelazi najbitnije pitanje za privrednike koji izvoze svoje proizvode.

Blažević je istakao da će “SHP Celex” investirati u novi proizvodni pogon i skladište između 100 i 120 miliona evra zavisno od tehnologije, što će biti završeno za pet do sedam godina, te ocijenio da benefiti koje Vlada Republike Srpske daje investitorima nisu dovoljno ispromovisani.

“Mi proizvodimo trenutno na mazut, ali bi bilo mnogo efikasnije kada bi gas došao do Banjaluke”, ukazao je Blažević i pozvao strane investitore da investiraju u Srpsku.

Menadžer kompanije “Mercedes-Benz cars” Miroslav Vrcelj, govoreći o elektromobilnosti, naveo je da je broj običnih (sporih) auto-punjača u regionu zadovoljavajući, pa i u Srpskoj i BiH, ali da je uz pomoć vlada na auto-putevima potrebno postaviti brze punjače.

On je rekao i da je sa prestankom subvencija za električne automobile u nekim zemljama Evrope, potražnja za ovim vozilima opala, ali da će ipak trend rasta biti nastavljen, samo ne kako je ranije predviđeno.

U okviru ovogodišnjeg, sedmog “Jahorina ekonomskog foruma” održano je ukupno 16 panela na kojima je učestvovalo 100 govornika.

Nastavi čitati

Politika

VLADAJUĆA KOALICIJA POZVALA OPOZICU NA RAZGOVOR! Žele dogovor oko učešća na izborima

Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić najavio je za ponedjeljak održavanje sastanka predsjednika svih političkih stranaka iz Republike Srpske kako bi odlučili o daljim koracima povodom predstojećih lokalnih izbora.

Pomenuta odluka donesena je na današnjem sastanku vladajuće koalicije u Republici Srpskoj.

– Odlučili smo da ja, kao predsjednik Narodne skupštine, pozovem sve predsjednike političkih stranaka iz Srpske, kao i predstavnike lokalnih partija koje nisu na republičkom nivou i nemaju poslanike, ali imaju odbornike, i da u ponedjeljak imamo razgovore na tu temu – rekao je Stevandić.

On je rekao da vladajuća koalicija nije donijela odluku po kojem će zakonu izaći na izbore, jer je riječ o pitanju od opšteg značaja o kojem je potreban usaglašen stav.

– U zavisnosti od stava opozicije možemo li se usaglasiti, ako ne, u utorak ćemo imati novi sastanak vladajuće koalicije na kojem ćemo donijeti odluku – rekao je Stevandić nakon sastanka.

On je rekao da je prijedlog da izbori budu odloženi i provedeni po Izbornom zakonu Srpske.

Nastavi čitati

Aktuelno