Connect with us

Društvo

SRPSKI JEZIK I ĆIRILICA – temelj kulturnog i nacionalnog identiteta

Srpski jezik i ćirilica temelj su kulturnog i nacionalnog identiteta i njihova zaštita je ključna za srpski kulturološki opstanak, poručila je danas ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić u Beogradu, na manifestaciji “Dani Srpske u Srbiji”.

Trivićeva, koja učestvuje u radu panela o temi: “Identitet: jezik, umetnost, kultura – Jedinstvenost kulturnog prostora Republike Srpske i Republike Srbije” na Univerzitetu umjetnosti u Beogradu”, istakla je jedinstvenost prostora Srpske i Srbije.

“Identitet jednog naroda kroz razne oblike kulturnog i materijalnog i duhovnog nasljeđa zaista se njeguje između Srbije i Srpske na način da smo donijeli Povelju o srpskom kulturnom prostoru, da organizujemo različite programe poput ovog panela, ali i različitih foruma o zaštiti ćirilice, srpskog jezika i pisma”, rekla je Trivićeva.

Ona je konstatovala da je kultura ključni resurs za razvoj i da aktivno uključivanje javnosti u proces očuvanja baštine ima veliku ulogu u podizanju svijesti građana o značaju kulturnog nasljeđa, a kroz odgovarajuće obrazovanje i informisanje o kulturnoj baštini i njenom značaju za afirmaciju kulturnog identiteta.

“Kulturno nasljeđe smo dužni sačuvati, zaštititi i ostaviti budućim generacijama kao što su nama ostavili naši preci. Ukoliko znamo ko smo, u kojem smjeru se krećemo i šta tačno posjedujemo, tada možemo definisati kulturu našeg društva. Izgradnjom kulturnog identiteta, društvo definiše kulturu”, ocijenila je Trivićeva.

Ona je ukazala da je u Republici Srpskoj stupio na snagu Zakon o zaštiti, očuvanju i upotrebi jezika srpskog naroda i ćiriličkog pisma koji uređuje sistem zaštite, očuvanja i način korištenja jezika i pisma srpskog naroda kao nematerijalnog kulturnog nasljeđa, te utvrđuje način društvene brige o zaštiti i očuvanju jezika srpskog naroda i ćiriličkog pisma.

Ona je napomenula da je isti zakon, sa manjim izmjenama, prilagođenim državnom uređenju i prilikama donesen 15. septembra prošle godine i u Republici Srbiji, saopšteno je iz resornog ministarstva

“Donošenje ovih zakonskih rješenja je prirodan i logičan slijed u primjeni Povelje o srpskom kulturnom prostoru, sporazuma koji definiše zajedničko djelovanje Republike Srpske i Srbije, potpisan između dva nadležna ministarstva”, navela je Trivićeva.

Ministar prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije Branko Ružić istakao je važnost da Srbi budu zajedno i da se u svakom trenutku osjeća međusobna bliskost.

“Jedan smo narod, u mentalnom, kulturološkom i sa aspekta tradicije, istorije, vere i nismo u poziciji ni da pomislimo da je moguće da nam neko uskrati afirmaciju takvih prava”, rekao je Ružić.

On je ukazao da postoje pokušaji nekih da rijeku Drinu predstave kao “razdelnicu” srpskog naroda, istakavši da to ona nije, već da Drina spaja, da je ona kičma koja u svakom smislu povezuje.

“Obaveza Srbije kao matične države je da sve vrednosti srpskog naroda afirmiše kako u Republici Srpskoj tako i svuda gde žive Srbi i da na taj način i srpski identitet stavi na pijadestal koji zaslužuje, ne ugrožavajući, naravno nikog drugog”, rekao je Ružić.

Direktor Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović poručio je danas da Srbi u Republici Srpskoj i u Srbiji nemaju prečeg i važnijeg posla od zaštite i njegovanja srpskog jezika i pisma, ćirilice, pravoslavne vjere, svoje tradicije i istorije.

On je naglasio da je jedinstvenost srpskog kulturno-umjetničkog i informativnog prostora sa dvije strane Drine u zaštiti jezika, pisma, vjere i narodnog blaga veliko ohrabrenje i najveća pomoć.

Cicović je naveo da je manifestacija “Dani Srpske u Srbiji” u sklopu koje je ovaj panel organizovan postala još “jedan most preko Drine”, najširi i najljepši.

Na panelu su učestvovali i zamjenik upravnika Narodne biblioteke Srbije Dragan Purešić, upravnik Univerzitetske biblioteke “Svetozar Marković” Aleksandar Jerkov, direktor Narodne i univerzitetske biblioteke Republike Srpske Ljilja Petrović Zečić, vršilac dužnosti upravnika Narodnog pozorišta u Beogradu Svetislav Goncić, vršilac dužnosti direktora Narodnog pozprišta Republike Srpske Dijana Grbić, urednik Kulturno-umetničkog programa RTS-a Vladimir Kecmanović, te urednik Kulturnog programa RTRS-a Ernest Zavila

Društvo

NERADNI DANI 1., 2. I 9. MAJ! Praznici se nastavljaju

Neradni dani u Srpskoj povodom 1. maja i Dana pobjede nad fašizmom

Vlada Republike Srpske donijela je odluku o proglašenju neradnih dana povodom predstojećih praznika.

Povodom obilježavanja Međunarodnog praznika rada, neradni dani biće srijeda, 1. maj, i četvrtak, 2. maj. Građani Republike Srpske imaće priliku da ova dva dana provedu odmarajući se i obilježavajući praznik rada.

Takođe, povodom obilježavanja Dana pobjede nad fašizmom, neradni dan biće četvrtak, 9. maj. Ovaj dan obilježava se u znak sjećanja na završetak Drugog svjetskog rata i pobjedu nad fašističkim silama.

Iz Vlade Srpske podsjećaju građane da su u dane državnih praznika obavezni da poštuju zakonske propise koji regulišu rad ugostiteljskih, zdravstvenih i hitnih službi, koje će dežurati i obavljati poslove od javnog interesa.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano i toplije, PONEGDJE MOGUĆA KIŠA

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti toplije, na sjeveru pretežno sunčano, a u ostalim predjelima promjenljivo oblačno s prolaznom kišom ili pljuskovima ponegdje.

Ujutro se po kotlinama i dolinama rijeka očekuje magla, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
U Hercegovini će se poslije podne javiti lokalni razvoji oblačnosti koji će usloviti pljuskove s grmljavinom
Uveče uglavnom suvo uz postepeno razvedravanje sa sjeveroistoka.

Duvaće slab do umjeren vjetar, u Semberiji uveče na udare pojačan, sjeveroistočni do istočni.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od pet u višim predjelima do 11 na jugoistoku, na jugu do 14, a dnevna od 18 do 23, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

DANU SJEĆANJA NA ŽRTVE GENOCIDA u Donjoj Gradini prisustvovalo oko 15.000 GRAĐANA

Danu sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Јevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj i 80 godina od proboja logoraša iz koncentracionog logora Јasenovac, koji je obilježen danas u Donjoj Gradini, prisustvovalo je oko 15.000 građana iz svih krajeva Republike Srpske i regiona, rečeno je u Ministarstvu unutrašeih poslova Republike Srpske.
Sjećanju na 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Јevreja i 127.000 antifašista, koji su mučki ubijeni, prisustvovali su zvaničnici Republike Srpske i Republike Srbije, te brojni diplomatski predstavnici, građani, učenici i potomci stradalih, kao i domaće i inostrane medijske ekipe.

Iz MUP-a su istakli da su istorijskom času, koji je jutros održan, prisustvovali i učenici Srednje škole unutrašnjih poslova.

Policijski službenici su od ranih jutarnjih časova bili angažovani kako bi najavljene aktivnosti protekle mirno i dostojanstveno.

– Zahvaljujući planskim mjerama i radnjama koje su preduzimane već danima, a čiji je nosilac bila Policijska uprava Prijedor, oko 200 autobusa i 1.000 putničkih vozila je danas bez ikakvih problema posjetilo i napustilo područje Spomen-područja Donja Gradina – naveli su iz MUP-a.

Nastavi čitati

Aktuelno