Connect with us

Politika

Šta su poslanici rekli o zakonu kojim kleveta postaje krivično djelo

U Narodnoj skupštini Republike Srpske u toku je rasprava o prijedlogu izmjena Krivičnog zakonika Srpske, kojim se, između ostalog, kao krivično djelo uvodi kleveta.
Predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić rekao je da pomenuti zakon nije najbolji koji će Srpska usvojiti, ali da se od nečega mora početi.- Bojazan koja stiže od medija je možda i sa pravom, ali niko ne može da negira da postoje pojedinci koji svjesno nanose zlo i štetu – rekao je Stevandić.

Naglasio je da je  zakon prošao sve procedure, nacrt, javne rasprave, a do sada su najavljena i tri amandmana od strane poslanika.

– Uz sve kritike koje je trpio ministar, svi mi koji smo na strani ovog spektra, za ova rješenja, znamo da nisu najbolja rješenja. Ima stvari koji bi trebale biti bolje. Između slobode mišljenja i slobode izražavanja ne možemo staviti znak jednakosti – rekao je Stevandić, koji je i predsjednik Ujedinjene Srpske.

Poslanik SNSD-a Mladen Ilić rekao je da je uvaženo sve što je trebalo po pitanju iznesenih sugestija u toku javnih rasprava o izmjenama Krivičnog zakonika.

– Ne vežem usko medije za klevetu. Nemoguće je da neko dobije kaznu od 100.000 maraka. Postoje pojedinci koji zahvaljujući svojim izvorima finansiranja mogu da učine i do deset puta isto krivično djelo – rekao je Ilić i doda da mu je žao što je politička borba umiješana i u krojenje izmjena Krivičnog zakonika.

Njegov stranački kolega Srđan Mazalica rekao je da “hladne glave” treba razmatrati prijedlog izmjena pomenutog zakona.

– Klevete su nanijele ogromnu štetu pojedinim ljudima. Dobro plasirana i artikulisana kleveta nanosi trajno obilježje pojedincima. Ne radi se ovdje o slobodi mišljenja – rekao je Mazalica i dodao da je dobro što je brisano krivično djelo uvreda.

Poslanici opozicije pozvali su kolege iz vladajućih stranaka da razmisle još jednom i ne glasaju za kriminalizaciju klevete.

– Pritisak medija je urodio plodom jer je prijedlog značajno izmijenjen u odnosu na nacrt izmjena Krivičnog zakonika, od smanjenja novčanih kazni do brisanja krivičnog djela uvreda.  Mnogo je drugih spornih odredaba, među kojima je i kriminalizacija klevete. Ovo nije trenutak za donošenje ovog zakona zbog trenutne krize – rekao je poslanik SDS-a Dragomir Vasić.

PDP-ov poslanik Igor Crnadak rekao je da se pomenutim zakonom od Srpske pravi crna rupa u kojoj “neće niko smjeti da pisne”.

– Mislim da ministar pravde nije nosilac ovog zakona jer on dolazi kao ideja za obračun sa svakim oblikom kritične misli. Zakon nije došao od stručnih krugova, ni od Ministarstva pravde  – naveo je Crnadak.

Naglasio je da će oni koji budu optuženi za klevetu proći golgotu od strane pravosuđa, koje kako navodi, kontroliše vlast.

-Ovim zakonom biće ugrožena sloboda govora. Svako ko kritikuje neke društvene procese moraće staviti prst na čelo -poručio je Crnadak.

Demos predložio prolongiranje

Predsjednica Kluba poslanika Demosa  u Narodnoj skupštini Republike Srpske  Spomenka Stevanović rekla je da će njen klub predložiti zaključak da se donese novi zakon o medijima kojim bi bilo riješeno pitanje portala bez impresuma, za koje je rekla da iznose najviše neistina a koji nikom ne odgovaraju.

Ona je rekla da predložene izmjene Krivičnog zakonika neće riješiti taj problem i da zato predlaže da se stupanje na snagu izmjena prolongira dok ne bude donesen zakon o medijima.

Stevanovićeva je je zatražila pauzu, kako bi došlo do konsultacija svih klubova u vezi s njenim prijedlogom.

Šta piše u prijedlogu

Ministar pravde Srpske Miloš Bukejlović obrazložio je izmjene toga akta.

Miloš Bukejlović rekao je da je Prijedlogom izmjena i dopuna Krivičnog zakonika Republike Srpske izbrisano krivično djelo uvrede, da kažnjavanje za uvredu ostaje u sferi prekršaja, dok je u znatnoj mjeri smanjena kazna kod krivičnog djela protiv časti i ugleda.

Obrazlažući prijedlog ovog zakona u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Bukejlović je rekao da se ovim prijedlogom zakona uvode krivična djela protiv časti i ugleda, i to krivična djela kleveta, iznošenje ličnih i porodičnih prilika i javno izlaganje poruzi.

-Iznošenje neistina, ličnih i porodičnih prilika, izlaganje poruzi određenih kategorija lica prevazišlo je svaku normu društveno prihvatljivog ponašanja i na svaki način obezvrijedilo ljudsko dostojanstvo, tjelesni i duhovni integritet, čovjekovu privatnost, lični i porodični život – istakao je Bukejlović.

On je podsjetio da je članom 26 Ustava Republike Srpske propisano da je zagarantovana sloboda štampe i drugih sredstava javnog informisanja vodeći računa o članu 13 Ustava Republike Srpske, koji propisuje da su ljudsko dostojanstvo, tjelesni, duhovni integritet, čovjekova privatnost, lični i porodični život nepovredivi.

Bukejlović je ukazao da član osam Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i sloboda propisuje da svako ima prava na poštovanja ličnog i porodičnog života.

On je rekao da je ovim prijedlogom zakona propisano novo krivično djelo neovlašteno objavljivanje i prikazivanje tuđeg spisa sa predviđenim kvalifikovanim oblikom koji je za posljedicu mogao imati i smrt.

Prema njegovim riječima, izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske propisano je i da se izrečena kazna zatvora koja ne prelazi jednu godinu može na zahtjev osuđenog zamijeniti novčanom kaznom.

Bukejlović je rekao da je resornom ministarstvu od Fondacije “Udružene žene Banjaluke” dostavljena inicijativa za izmjene ovog zakona, a u vezi sa krivičnim djelom polno uznemiravanje i usklađivanje ovog zakona sa Konvencijom Savjeta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja u porodici.

-Izmijenjeno je krivično djelo polno uznemiravanje, ali je uvršteno i novo krivično djelo koje se odnosi na zloupotrebu fotografije, video-zapisa polno eksplicitnog sadržaja – istakao je Bukejlović.

On je naveo da je resornom ministarstvu od republičkog javnog tužilaštva dostavljena inicijativa za izmjenu krivičnog djela koje se odnosi na krađu električne energije, prirodnog gasa.

Bukejlović je podsjetio da je javnost od objavljivanja Nacrta ovog zakona imala aktivno učešće i izmjenama koje su prihvaćene u javnim raspravama koje su održane širom Republike Srpske.

Prethodno je veliki broj novinara održao protestnu šetnju na kojoj su zatražili da prijedlog izmjena Krivičnog zakonika bude povučen sa dnevnog reda.

Međutim, njihov prijedlog nije dobio podršku skupštinske većine.

Glas Srpske

Politika

Stupile NA SNAGU izmjene Izbornog zakona koje je NAMETNUO ŠMIT

Svi amandmani na Izborni zakon BiH koje je nametnuo Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za viskog predstavnika u BiH, 26. marta ove godine, a koji su se odnosili na uvođenje novih tehnologija u izborni proces i davanja većih ovlaštenja Centralnoj izbornoj komisiji, stupili su na snagu.

Naime, kako je navedeno u odluci, Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja na službenoj internetskoj stranici Kancelarije visokog predstavnika, ili prvog dana od dana objavljivanja u “Službenom glasniku Bosne i Hercegovine”, koji god od tih dana nastupi ranije.

“Zakon o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, koji čini sastavni dio ove Odluke, stupa na snagu na način predviđen članom 114. navedenog zakona, na privremenoj osnovi, sve dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji u istom obliku, ili dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji uz izmjene i dopune”, navedeno je u odluci.

Izuzetno od ovih odredbi Šmit je odredio da članovi 76. do 81., članovi 84. do 105. i članovi 111. i 112. zakona će stupiti na snagu 19. aprila 2024. godine, pod uvjetom da Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji izmjene i dopune Izbornog zakona BiH koje se odnose na pitanja iz ovog stavka prije tog datuma.

To znači da su sve donesene odredbe Šmita stupile na snagu.

Šmit je odlukom odredio uvođenje “izbornih tehnologija” u proces glasanja, a to se odnosi na skenere, video nadzor na biralištima i elektronsku identifikaciju birača. Prije implementacije provešće se pilot projekat u deset opština za lokalne izbore koji će se provesti ove godine.

Odlukom je Šmit dao ovlasti CIK-u da imenuje predsjednike i zamjenike svih biračkih odbora u cijeloj državi, koji ne smiju biti članovi političkih stranaka biti obavljati dužnosti u tijelima političke stranke. Ostale članove biračkih odbora i njihove zamjenike imenuje opšinska izborna komisija, na prijedlog političkih subjekata.

Osim toga, izvršena je i korekcija dijela u vezi s djelovanjem medija tokom izborne kampanje. Šmit je tako nametnuo i nekoliko izmjena koje se tiču djelovanja online medija odnosno “fantomskih portala” koji nemaju jasno definisanu vlasničku i uredničku strukturu. Ovime bi trebala biti spriječena pojava “nicanja” portala uoči izbora koji su jasno opredijeljeni za jednu političku opciju.

Svojim izmjenama, Šmit je zabranio glasanje za više od tri osobe sa stranačke liste, dok je do sada taj broj bio neograničen.

Nastavi čitati

Politika

DRINIĆ ČESTITAO DAN SLOBODE MEDIJA: Pritisak na novinare nedopustiv

Narodni poslanik Nebojša Drinić čestitao je Svjetski dan slobode medija novinarima, urednicima, udruženjima novinara i svim zaposlenima u medijima.

“Novinarstvo je plemenit poziv ako je ogledalo istine, profesionalnosti i objektivnosti i ima potencijala da bude bedem protiv zloupotrebe vlasti pomažući da se donesu i neprijatne istine”, rekao je Drinić

ističući da je cenzura grubo kršenje ljudskih prava, a pritisak na novinare nedopustiv.

Prema njegovim riječima profesionalni medijski radnici zaslužuju bolje uslove rada i veće plate.

“Kao poslanik u Narodnoj skupštini borio sam se protiv kriminalizacije klevete jer je sloboda izražavanja od suštinskog značaja za razvoj demokratskog društva”, zaključio je Drinić.

Nastavi čitati

Politika

Dodik osudio napad u kojem je oštećena kuća POVRATNIČKE PORODICE

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik osudio je napad u kojem je oštećena kuća povratničke porodice u Gacku i zatražio hitnu akciju u pronalasku počinioca.

Dodik je naveo da je tim povodom razgovarao sa ministrom unutrašnjih poslova Republike Srpske Sinišom Karanom.

“Zatražio sam hitnu akciju u pronalaženju napadača”, napisao je Dodik na mreži “X”.

Policija u Gacku izvršila je uviđaj na kući u mjestu Gračanica nakon što je vlasnik prijavio oštećenje prozorskog stakla i radi na utvrđivanju okolnosti koje su dovele to toga, saopštila je Policijska uprava Trebinje.

“Policijski službenici su utvrdili da je u kući u kojoj, prema riječima lica koje je prijavilo niko ne živi, oštećeno jedno prozorsko staklo upotrebom vatrenog oružja”, navodi se u policijskom saopštenju

Nastavi čitati

Aktuelno