Connect with us

Region

SUTRA GODINU DANA od ranjavanja SRPSKE DJECE na Kosovu

Navršava se godinu dana od ranjavanja Stefana i Miloša Stojanovića na Badnji dan 6. januara u Gotovuši u opštini Štrpce. Porodice ranjenih mladića kažu da im je to bio “krvavi Božić”. Dok se pripadnik KBS Azem Kurtaj koji ih je ranio nalazi se na slobodi, Predsjednik opštine Štrpce Dalibor Jevtić ističe da su Srbi pravno nezaštićeni.

Odlazak po badnjak je za sve Srbe važan događaj, kao dio običaja koji prethodi najradosnijem hrišćanskom prazniku Božiću. Prošle godine je za stanovnike Gotovuše, Sirinićke župe, a posebno porodice Stojanović iz Gotovuše bio, kako kažu, najgori do sada.

Stefan i Miloš Stojanović su ranjeni u Gotovuši kada su se 6. januara iz sječe badnjaka vraćali svojim kućama. Na njih je iz vozila pucao Azem Kurtaj koji je ranio oba mladića. Jedan je ranjen u šaku dok je drugi zadobio prostrelnu ranu ramena.

Zvonko Stojanović otac ranjenog Miloša ističe da su i čitavu godinu kasnije sjećanja na taj dan pomješana. Najbitnije je, kaže, da su djeca dobro i van životne opasnosti.

“Kako i sami vidimo vreme vrlo brzo prolazi, prošlo je godinu dana od ranjavanja dvoje dece na Badnji dan u Gotovuši a jedan od njih je bio i moj sin. Iako je prošla godina osećanja su još uvek pomešana, tu su emocije i sreća i tuga i radost sve je još uvek tu. Najbitnije od svega je da su deca dobro i da nisu u životnoj opasnosti. Što se tiče atmosfere u kojoj dočekujemo naš najradosniji praznik Božić to je kao i svake godine. Nadam se da će momci ne samo iz Gotovuše, već iz čitave Sirinićke župe opet ići, doneti badnjak u sreći, zdravlju i uz pesmu kao što su uvek radili“, kazao je Stojanović.

Za Milenković Slavicu, baku dvanaestogodišnjeg Stefana to je bio krvavi Božić. Kaže da je zahvalna bogu što joj je unuk ostao živ.

„Božić je za mene prošle godine bio krvavi Božić, nismo ni običaj učinili kako valja, a nadam se da ćemo ove godine proslaviti kao svi normalni ljudi, da toga ne bude više. To je bio užasan dan i dan danas se tako sećam, to je za mene kao baku bio udarac. Unuk je dobro, malo ima ožiljak to je rame blizu srca, kako je moglo da bude dobro je, hvala bogu“, ističe Slavica.

I poslije godinu dana za mještane Štrpca svježe su slike ranjenih, ali I strah koji je uslijedio. I ovaj Božić dočekuju u strijepnji.

Veljko Miladinović za Kosovo onlajn taj događaj opisuje kao tragediju srpskog naroda, i kaže da mještani osjećaju strah od onoga što tek može da se desi

„Kako da kažem kako se osećamo posle te tragedije srpskog naroda koja se nastavlja i dan danas. Žao mi je te dece koja su ranjena i hvala bogu da su ostala u životu. Što se opštine Štrpce tiče sa okolnim mestima narod ima neki poseban strah i stres zbog svih mogućih dešavanja koja tek mogu da eskaliraju, obzirom da prištinska vlada neće nikako da se dogovara sa Srbima i srpskim narodom, mnogo će biti teško“, kazao je Miladinović.

Pešić Marica ističe da mještani nakon ovog događaja ne znaju više ni da se raduju.

„Kao da nije Božić, više ne znamo da se radujemo. Ne znam šta da kažem, žalosno, tužno, a ne znamo šta nas čeka, ali mora da se ide dalje“, kazala je Pešić.

„Ima straha, stariji ljudi se boje šta će biti. Mi Srbi ovde u Sirinićkoj župi stvarno živimo u getu“ ističe još jedan stanovnik Štrpca.

Pripadnik KBS Azem Kurtaj koji je iz pištolja ranio Stefana i Miloša odlukom suda u Uroševcu pušten je da se brani sa slobode. Milošev zastupnik Veljko. D. Radić ističe da je posljednje ročište održano još 16.marta i da se predmet sada nalazi pred Apelacionim sudom

„Ako bih sumirao utiske celokupnog postupka moje očekivanje je bilo da će ova krivična stvar da ide dosta ubrzano međutim, poslednje ročište koje je pred Osnovnim sudom u Uroševcu održano bilo je ročište za prvo saslušanje i to 16. Marta 2023 godine, i od toga dana niti ja koji zastupam Miloša Stojanovića ni moj kolega koji zastupa maloletnog Stefana Stojanovića nismo dobili nikakav poziv niti pisanu informaciju o toku i statusu krivičnog postupka protiv optuženog Azema Kurtaja. Prema saznanjima koja sam dobio u Osnovnom sudu u Uroševcu od postupajućeg sudije predmet se trenutno nalazi pred Apelacionim sudom u Prištini, a sam optuženi Azem Kurtaj je na slobodi. Rešenjem kojim je 16. marta mera pritvora bila zamenjena merom uslovnog pritvora, posle dva meseca je bilo ukinuto i optuženi se sada nalazi na slobodi“, kazao je Radić.

Predsjednik opštine Štrpce Dalibor Jevtić ističe da je i godinu dana od napada na srpske dječake Stefana i Miloša Stojanovića na Badnji dan glavni utisak da je na dijelu nepravda i da su Srbi kao narod nezaštićeni u pravnom smislu.

„I na ovaj Božić mi osećamo da su Srbi kao narod nezaštićeni u tom pravnom smislu, i kada se dogodi jedna ovakva situacija koja se desila pre godinu dana one institucije koje treba ne samo u smislu kažnjavanja već i preventivnog delovanja, sprečavanja nečeg sličnog u budućnost, ne rade svoj posao na način na koji bi trebali da rade, i mislim da je to glavni utisak. Ja sam u više navrata i tokom 2023. govorio na ovu temu i bio napadan i od advokata koji brani onog koji je pucao na Stefana i Miloša, i takva reakcija javnosti dovoljno opisuje situaciju i okolnosti u kojima mi danas kao narod živimo“,kazao je Jevtić.

Vjeruje da u duhu praznika Božića mnogi ne podržavaju ono što se desilo šestog januara, ali ističe da je potrebno da institucije budu odlučnije u sprovođenju pravde.

„Koristim i ovu priliku da pozovem nadležne institucije da dobro pogledaju, analiziraju i donesu najpravedniju odluku, jer to nije samo odluka da bi počinilac bio kažnjen, već odluka mora da ima i težinu preventive, sprečavanja bilo koga da pomisli da može nešto takvo da uradi i da prođe nekažnjeno, i mislim da je to ono glavno što ja, porodice, i moji sugrađani očekujemo po ovom pitanju“, kazao je Jevtić za Kosovo onlajn.

Region

PANIKA MEĐU IZNAJMLJIVAČIMA! Hrvati udarili na apartmane, mjera iz ovog grada promijeniće ljetovanje na cijelom Jadranu!

Jedan od najposjećenijih hrvatskih gradova suočava se sa ozbiljnim posljedicama rekordnog turizma.

Rovinj, koji godišnje bilježi milione noćenja, razmatra uvođenje moratorijuma na nove apartmane u starom gradu.

Ako prijedlog bude usvojen, to bi moglo da označi prekretnicu u upravljanju turizmom na Jadranu i promijeni način razvoja privatnog smještaja. Prenaseljenost primorskih gradova tokom ljetne sezone postaje sve veći problem za lokalno stanovništvo, a Rovinj se odlučio na korak koji bi mogao da ograniči dalji rast turističkog smještaja.

Nakon gradova poput Barselone, Atine i Firence, Rovinj bi mogao da postane sljedeća destinacija koja će privremeno obustaviti otvaranje novih apartmana.

Plan se prvenstveno odnosi na stari grad, gdje bi u narednom periodu mogao biti uveden moratorijum na izdavanje novih rješenja za kategorizaciju privatnog smještaja.
Gradonačelnik Rovinja Emil Nimčević objasnio je da gradske vlasti razmatraju privremeno ograničavanje izgradnje apartmana.

“Smatramo da se pojavila potreba da se u starom gradskom jezgru u naredne dvije godine, a zahvaljujući Planu upravljanja destinacijama koji je omogućen Zakonom o turizmu, imamo mogućnost uvođenja moratorijuma na izdavanje rješenja za kategorizaciju, izgradnja apartmana unutar našeg starog gradskog jezgra”, istakao je Nimčević.

Rovinj je prošle godine zabilježio skoro 4,5 miliona noćenja turista, što ga čini najposjećenijim gradom u Hrvatskoj. Dok se kvalitet usluge poboljšava u hotelima i kampovima, a novi hotelski kapaciteti se ne šire, privatni smještaj bilježi stalni rast.

Prema podacima turističke zajednice, privatni smještaj čini značajan dio ukupnog kapaciteta. “Od ukupno 38.500 kreveta, privatni smještaj čini 30 odsto, što znači približno 11.680 kreveta”, rekla je za HRT Iva Damuđa iz Turističke zajednice Rovinja.

U samom srcu sezone, Rovinj istovremeno prima i do 25 hiljada gostiju, što dodatno opterećuje infrastrukturu i svakodnevni život stanovnika.

Sve se više pokreću pitanja kvaliteta usluge, ali i kvaliteta života lokalnog stanovništva, koje prostor dijeli sa rekordnim brojem turista.

Problem parkiranja i pritisak na lokalnu infrastrukturu Među problemima koje ističu stanovnici i stanodavci, posebno se ističu saobraćaj i parkiranje.

“Imamo problema sa parking mjestima, jer turisti dolaze u centar grada, žele da parkiraju u centru, a ne tri kilometra dalje”, naglasila je stanodavac smještaja Ksenija.

Istarsko udruženje porodičnog smještaja nije uvjereno da će predložene mjere donijeti željene rezultate.

“Vidjećemo kakav će biti rezultat na terenu, da li će proizvesti neke rezultate ili će samo otvoriti sivu zonu kako bi se ljudi onda snalazili na neki drugi način”, rekla je predsjednik udruženja Lorena Džon.

Legalni zakupci upozoravaju da je problem nelegalnog smještaja već izražen.

“Mislim da bi iznajmljivanje stanova trebalo da obavljaju lokalni stanovnici, a ne ljudi kojima je kupovina nekretnina u Rovinju samo investicija i lokalno stanovništvo od toga ne dobija ništa”, dodala je Ksenija Pehar, piše “Dnevno.hr”.

Plan upravljanja destinacijom je trenutno u fazi javne konsultacije. Ukoliko ga prihvati Gradsko vijeće i nadležni županijski odsjek, Rovinj bi mogao da uđe u dvogodišnji period bez novih legalnih stanova u starom gradskom jezgru. Ovo bi, barem privremeno, zaustavilo dalju apartmanizaciju jedne od najprometnijih turističkih destinacija u Hrvatskoj.

Nastavi čitati

Region

Rama reagovao na optužbe zbog projekta porodice Tramp: “NISAM MAFIJAŠKI KUM”

Premijer Albanije Edi Rama odbacio je optužbe opozicije i učesnika protesta u toj zemlji da stoji iza korupcionaških aktivnosti povezanih sa izgradnjom luksuznog turističkog kompleksa u kojem učestvuju Ivanka Tramp, kćerka američkog predskednika Donalda Trampa i njen suprug Džared Kušner, ocijenivši da kritičari nisu ponudili dokaze za takve tvrdnje.

Rama odbacuje optužbe za povezanost sa kriminalom

“Ljudi kažu da sam ja vođa svega ovoga. Kažem im, nosite se. Jednostavno je. Nije na meni da dokazujem da nisam kum mafije, već na njima da dokažu da jesam”, rekao je Rama u intervjuu za Fajnenšel tajms.

On je odbacio tvrdnje da je albanska ekonomija zasnovana na pranju novca, navodeći da se država danas odlučnije bori protiv korupcije nego ranije.

Rama je tvrdio da je njegova vlada dozvolila tužiocima da agresivnije gone slučajeve, što je takođe povećalo percepciju da je zemlja prepuna korupcije i organizovanog kriminala.

“U stvari, obrnuto je. Albanija se bori kao nikada ranije i danas je mnogo manje korumpirana nego što je bila”, dodao je.

Projekat Kušnera i Ivanke Tramp u centru pažnje

Tanjug/AP
Tanjug/AP

On je ocijenio da su protesti djelimično podstaknuti protivnicima američkog predsjednika Donalda Trampa

“Postoji veliko interesovanje da se ovaj projekat ukine… zbog Trampa. Da nije Džareda Kušnera… nikoga ne bi bilo briga za flamingose, za Albaniju, ni za šta. Čitava mržnja prema Trampu izaziva svu ovu pažnju”, istakao je.

Premijer Albanije je izrazio uvjerenje da će planovi za razvoj obale biti nastavljeni uprkos protestima.

“Važno je da investitori nisu kriminalci i da nisu umiješani u pranje novca. Oni su veliki investitori. To je istorijska šansa za Albaniju”, naglasio je Rama.

Kako je naveo, Kušnerove investicije su legitimne i nemaju veze sa tekućom istragom protiv prethodnog zemljoposjednika.

“Reći da je albanska ekonomija zasnovana na pranju novca, to je užasno. Pranje novca je dio naše ekonomije, ali nije tako veliki problem. Mislite da u Londonu nema pranja novca? Ima. Ali možete li reći da je britanska ekonomija u velikoj mjeri pranje novca? Ne”, rekao je Rama za britanski list.

Protesti zbog gradnje u blizini rezervata flamingosa

Tanjug/AP
Tanjug/AP

Višesedmični protesti u Tirani, koje organizatori nazivaju “Flamingo revolucijom”, pokrenuti su zbog planirane investicije vrijedne četiri milijarde dolara na području ostrva i u blizini zaštićenog prirodnog rezervata poznatog po kolonijama flamingosa.

Demonstranti traže ostavku Rame i pokretanje postupaka zbog, kako navode, sistemske korupcije koja omogućava investitorima gradnju na zaštićenim područjima.

Tužilaštvo istražuje tokove novca i građevinske projekte

Tanjug/AP
Tanjug/AP

Albansko specijalno tužilaštvo za borbu protiv korupcije izdalo je naloge za hapšenje više od deset biznismena zbog sumnji na trgovinu narkoticima i pranje novca. Sumnja se da su milijarde evra usmjerene ka velikim građevinskim projektima duž jadranske obale i u albanskoj prijestonici.

Među njima je Artur Šehu, dvojni američko-albanski državljanin koji živi u Majamiju. Šehu je 2025. godine prodao zemljište u blizini prirodnog rezervata gdje se flamingosi gnijezde kompaniji “Albania Land Development”, kompaniji povezanoj sa projektom Kušnera i njegove supruge Ivanke Tramp.

Taj posao je dospio pod lupu tužilaštva za borbu protiv korupcije, koje je blokiralo isplate u vrijednosti od 128 miliona evra dok traje istraga, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Region

OVOJ ZEMLJI PRED LJETO NEDOSTAJE 10.000 RADNIKA: Turizam i ugostiteljstvo pred velikim izazovom

Ljetna turistička sezona je pred vratima, a turistički radnici u Sloveniji upozoravaju da se ugostiteljstvo i turizam suočavaju s brojnim izazovima, među kojima je najveći nedostatak radne snage.

Procjenjuje se da u ovoj branši nedostaje više od 10.000 radnika. Iako su plate u ovom sektoru od 2019. godine porasle za gotovo 50 odsto, one i dalje ostaju najniže u ekonomiji, piše Slovenska tiskovna agencija (STA).

Činjenica je da u ugostiteljstvu i turizmu već godinama nedostaje odgovarajući kadar. Usljed nedostatka radne snage, mnogi ugostitelji bili su primorani prilagoditi svoje poslovanje, a jedan od načina bio je i skraćivanje radnog vremena lokala ili ugostiteljskih objekata, navode iz Obrtno-preduzetničke komore Slovenije.

Izrazili su zadovoljstvo što su prošle godine stupile na snagu izmjene i dopune Zakona o zapošljavanju, samozapošljavanju i radu stranaca, koje su omogućile sezonski rad stranaca u turizmu i ugostiteljstvu. Ipak, priželjkivali su rješenje po uzoru na privremeni ili povremeni rad u poljoprivredi, koji omogućava sezonski rad na kraći period na osnovu građanskopravnog odnosa, dok je u ugostiteljstvu i turizmu on dostupan samo na osnovu ugovora o radu.

Problem kod zapošljavanja stranih radnika i dalje predstavljaju dugotrajne administrativne procedure. Ti postupci traju toliko dugo da strani radnici u međuvremenu pronađu posao negdje drugdje u Evropskoj uniji.

Zbog jezika su u turizmu i dalje najtraženiji radnici iz zemalja Balkana, ali je sve više i Azijata iz Bangladeša, Indije, Nepala i s Filipina.

Iz sindikata upozoravaju da su kadrovske prilike ove godine još teže nego lani, te da ni rast plata ni poboljšanje uslova rada nisu bili dovoljni.

Glavni sekretar Sindikata radnika ugostiteljstva i turizma Slovenije Jasna Bračun izjavila je za STA da mnogi potencijalni kandidati izbjegavaju ovu branšu.

– Razlozi su dobro poznati: zahtjevno radno vrijeme, izražena sezonalnost posla i, što je ključno, plate koje su, prema podacima statističkog zavoda, najniže među svim privrednim granama u zemlji. Takvi uslovi ne omogućavaju privlačenje i zadržavanje kadra koji je sektoru hitno potreban za normalno funkcionisanje – upozorila je Bračun.

Fena

Nastavi čitati

Aktuelno