Connect with us

Banjaluka

SVEČANOM AKADEMIJOM OTVOREN 58. KOČIĆEV ZBOR! Stanivuković “Svako treba da bude vrijedan, častan i radan član otadžine “

Na svečanoj akademiji, gradonačelnik Draško Stanivuković kao domaćin, pozdravio je sve prisutne i održao govor, podsjećajući još jednom zašto je važno da svaki dan ljubimo istinu, slobodu i otadžbinu.

-58 godina spominjati ime Petra Kočića i prisjećati se njegovog djela i lika ne znači samo da govorimo kada je rođen, kuda je išao i šta je radio. Možda je važnije, časnije i poštenije prisjetiti se koje je to poruke on nama slao i šta je to ono što od Kočića danas možda i mi možemo da primjenimo i naučimo. Koliko je Kočić bio velik govori i to da je danas možda moderniji, aktuelniji nego što je bio tada, u to vrijeme kada je hodio i bio. Njegove su vrijednosti vanvremenske i univerzalne, a danas i više nego prije možemo da učimo od njega. Možda ona najsnažnija njegova misao koja nas danas opominje jeste da budemo časni, pošteni, vrijedni i marljivi članovi naše otadžbine – kazao je gradonačelnik u svom govoru.

Dodatno je naglasio da biti Srbin, biti pravoslavac, Banjalučanin, član svog naroda, društva, Banje Luke i Republike Srpske ne znači samo da egzistiramo, ne znači da postojimo da bi bili, nego da radimo da bi opstali, da djelujemo, da se suprotstavimo.

-To nas je Kočić učio. Poslao nam je jednu univerzalnu poruku – da je hiljadu načina da se borite. On se borio kroz skupštine, svoje govore, svoj rad. Kada su mu to zabranili, govorio je na druge načine. Kada su mu zabranili da govori, kada ga više nisu objavljivali, počeo je da piše na svojim hartijama, koje su došle i do nas. Nikad nije prestao da radi na način na koji je mogao da radi – kroz govor, djelo, pisanje. Na sve načine. E, to je sloboda – poručio je gradonačelnik.

Istakao je da, kada je sve to Kočić uradio, kada je iskoristio sve načine, onda je poslao najuniverzalniju poruku, a to je da ljubimo istinu, slbobodu i otadžbinu.

-Na sve moguće načine možemo da se borimo – dok dišemo i postojimo.Treba da pružimo svoj maksimum, da se ne štedimo. Šta je  važno reći? Kočić nije pisao iz neke svoje bujne mašte, on je pisao iz muke i bola, patnje koju je prošao sa svojim narodom. Najviše je razumio svog seljaka. Nije mu trebala mašta – zaključio je gradonačelnik.

Gradonačelnik je iskoristio priliku i uputio čestitke dobitniku Kočićeve nagrade književniku Đorđu Sladoju, te se zahvalio svima koji pišu u čast velikog književnika i narodnog tribuna Petra Kočića.

Tokom svečane akademije književniku Đorđu Sladoju uručena je Kočićeva nagrada.

Dobitnik Kočićeve nagrade Đorđo Sladoje poručio je da mu je vijest o nagradi donijela veliku radost, ali, kako je kazao, istovremeno i jednu malu nelagodu.

Vijest o Kočićevoj nagradi donijela mi je radost, ali i nelagodu – jer u odnosu na Kočića imam viška života i literarni manjak, koji je veoma teško i gotovo nemoguće nadoknaditi – istakao je Sladoje.
On je istakao da je Petar Kočić veliki pisac, te da nije slučajno to što ga je Ivo Andrić odabrao za svog duhovnog pretka.

Kočić je silan pisac, čiji jezik je raskošan i bogat – jer je iz naroda. Njegovi pejzaži, kako prirodni, tako i socijalni su sugestivni i teško se zaboravljaju poput njegove priče „Kroz mećavu“ u kojoj je mećava strašnija od stvarnosti, a njegovi likovi tako upečatljivi da ih je nemoguće zaboraviti. Zbog svega toga Kočić je pisac antologijskih priča, te je prilika dobiti nagradu koja nosi njegovo ime velika čast i zadovoljstvo– rekao je Sladoje.
Predsjednik žirija za dodjelu Kočićeve nagrade profesor Duško Pevulja istakao je da mu je bila velika čast i privilegija predsjedavati žirijem koji je dodijelio nagradu Đorđu Sladoju.

-Đorđo Sladoje je jedan od onih pisaca, koji svakoj nagradi koju dobije daje posebnu težinu, te je to slučaj i sa Kočićevom nagradom – istakao je Pevulja.

Kako je pojasnio kompletan književni opus Đorđa Sladoja povezan je sa književnim djelom Petra Kočića, te je dodjela ove nagrade zapravo ima posebnu simboliku – jer u dodir dolaze i susreću se dva klasika srpske književnosti – jednog čije je djelo okončano prije više od stotinu godinu i jednog koji i dalje aktivno stvara i svojim kompletnim staralaštvom se svrstava u red najznačajnih imena srpske književnosti i nacionalne literature.

Svečanoj akademiji prisustvovali su visoki zvaničnici Republike Srpske, poslanici Narodne skupštine Republike Srpske, ministri u Vladi Republike Srpske, predstavnici srpskog naroda u zajedničkim institucijama BiH, konzul Srbije, te druge javne ličnosti iz grada i Republike.

Banjaluka

ZAVRŠNICA MALIH OLIMPIJSKIH IGARA SRPSKE u Banjaluci od 10. do 17. maja

Završnica Malih olimpijskih igara Republike Srpske biće održana u Banjaluci od 10. do 17. maja i okupiće više od 2000 učenika osnovnih i srednjih škola.

Preliminarna takmičenja u četiri ekipna i četiri individualna sporta krenula su jesenas i sada su ušla u samu završicu te će se u najvećem gradu Srpske okupiti najbolji od najboljih iz šest regija, banjalučke, prijedorske, dobojske, semberske, sarajevsko-romanijske i hercegovačke. Školarci će se takmičiti u malom fudbalu, košarci, odbojci, rukometu, atletici, gimnastici, šahu i džudu.

– Predstojeća republička finala trebalo bi da budu prava promocija sporta, školskog sporta, patriotizma i olimpizma. Prošle godine proslavili smo 20 godina Malih olimpijskih igara i krećemo sa novom formom republičkih finala koju smo napravili po modelu Olimpijskih igara, naravno, u skromnijem formatu. Tokom osam dana oko 2100 dječaka i djevojčica te momaka i djevojaka nastupiće na finalnim takmičenjima dok je u Banjaluci obezbijeđeno 3000 noćenja za učesnike van banjalučke regije – izjavio je za “Glas Srpske” koordinator MOI za banjalučku regiju Velibor Vidović.

Ceremonija svečanog otvaranja zakazana je za 10. maj od 19 časova u parku “Petar Kočić”.

– Imaćemo i defile učesnika od Narodnog pozorišta Republike Srpske kroz Gospodsku ulicu do parka “Petar Kočić” gdje je pripremljen spektakl. Otvaranje će biti u posebnoj formi sa himnom Republike Srpske i himnom Malih olimpijskih igara dok očekujemo i obraćanje zvanica iz političkog vrha Srpske – naveo je Vidović.

Planirano je da učesnici dolaze u smjenama. Kada jedni završe svoja finala onda će dolaziti drugi. Kraj MOI predviđen je za 17. maj.

– Učesnicima će pored sportskog dijela takmičenja biće priređen i kulturno-zabavni dio. Sport je u osnovi svega, ali ne želimo da to bude svedeno samo na takmičenje već je cilj malo širi i podrazumijeva socijalizaciju, ostvarivanje kontakata kao i to da se djeca doživotno nastave baviti sportom. Bitno je formirati široku bazu iz koje će proisteći kvalitet. Važno je da imamo bunar iz kojeg ćemo crpiti svoje resurse – dodao je Vidović.

Asovi na MOI

Nekoliko vrhunskih sportista Srpske takmičilo se na Malim olimpijskim igrama.

– Fudbalski reprezentativac Srbije Mijat Gaćinović učestvovao je na MOI kao i nekadašnji rukometaši Borca Srđan Trivundža i Aleksandar Međedović. Promotori su bili legendarni rukometaš Mladen Bojinović dok nas je prošle godine posjetila najbolja odbojkašica svijeta Tijana Bošković. Ujedno, pozivam i svu djecu iz Banjaluke i okoline da dođu i navijaju za svoje vršnjake koji su stigli iz drugih mjesta. Isto tako, veliko hvala Gorici Bilak Moconja, Marku Pantoviću i Draganu Vukoviću koji su odradili veliki dio posla da sve ovo bude na izuzetnom nivou – rekao je Vidović.

Nastavi čitati

Banjaluka

HUMANITARNA PREDSTAVA učenika OŠ “Branko Ćopić” za djecu na Kosmetu

Sadašnji i bivši učenici Osnovne škole “Branko Ćopić” iz Banjaluke izveli su večeras vaskršnju humanitarnu predstavu “Mi put svoj znamo”, a sva prikupljena sredstva namijenjena su srpskoj djeci iz višečlanih porodica, te djeci i mladima sa poteškoćama u razvoju na Kosovu i Metohiji.

Direktor OŠ “Branko Ćopić” Branka Špirić izrazila je zadovoljstvo što je kolektiv ove škole imao priliku da svoje aktivnosti i rad iskoristi u humanitarne svrhe.

– Naša škola ima veoma bogat kulturno-umjetnički život, te nam je želja bila da to prikažemo i neke druge načine, osim na školskoj pozornici – rekla je Špirićeva novinarima u Banjaluci.

Ona je navela da je predstava svojim prvim izvođenjem povodom obilježavanja školske slave Svetog Save izazvala pozitivne utiske, jer kroz svoj sadržaj spaja sav srpski narod, gdje god da se nalazi.

– Posebno želimo poručiti jednu od biblijskim misli, a to je da je život moguć samo uz veliku ljubav i uz mnogo djece – rekla je Špirićeva.

Predsjednik Odbora za pomoć Kosovu i Metohiji Milorad Arlov istakao da je predstava dokaz humanosti Republike Srpske, koja je sa posebnom pažnjom pomaže Srbima na Kosovu i Metohiji.

– Ova predstava posvećena je njima, njihovoj slobodi i opstanku na Kosovu i Metohiji – rekao je Arlov.

On je naveo da je Odbor već 16 godina posvećen srpskom narodu na Kosovu i Metohiji, te izrazio zadovoljstvo što događaju prisustvuje i porodica Vuković iz Kosovske Mitrovice koja ima 11 djece.

Vuković je zahvalio na podršci i brizi koju građani Banjaluke i Republike Srpske pokazuju za srpski narod na Kosovu i Metohiji.

– Život Srba na Kosovu i Metohiji jeste težak, ali mostovi koje grade ljudi poput Arlova daju nam snagu da izdržimo i da budemo jači. Možda smo malo ostavljeni, ali nismo zaboravljeni – rekao je Vuković.

Predstavi je prisustvovao i savjetnik predsjednika Republike Srpske Marko Romić i ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić.

Sva prikupljena sredstva biće usmjerena za Dnevni centar “Podrži me-9. januar” i rehabilitaciju njegovih korisnika, djece i mladih sa poteškoćama u razvoju i djecu iz višečlanih porodica na Kosovu i Metohiji.

Srna

Nastavi čitati

Banjaluka

BANJ BUS VOZI 9. MAJA do popularnog banjalučkog izletišta

Na Dan pobjede nad fašizmom, 9. maja saobraćaće Banj bus na relaciji od Tvornice obuće „Bema“ do stanice u blizini spomenika na Banj brdu.

Kako navode iz Odjeljenje za saobraćaj i puteve, polasci od TO „Bema“ su svakih sat vremena s tim da je prvi polazak u 9.00 časova, a poslednji u 19.00 časova. U povratku prvi polazak je u 9.30 časova, a posljednji u 19.30 časova.

Prevoz vrši „Aldemo turs“ d.o.o. Banja Luka panoramskim autobusom, koji je prilagođen i licima sa invaliditetom.

Iz Odjeljenja za saobraćaj i puteve napominju da je cijena jedne vožnje jedna KM, penzioneri koji imaju kartice za javni prevoz, kao i djeca do pet godina ne plaćaju vožnje.

Nastavi čitati

Aktuelno