Connect with us

Društvo

TRADICIONALNA SMOTRA VOZILA I OPREME Zimska služba Banjaluke spremne za padavine

FOTO: V.Ševčuk

Zimska služba u Banjaluci spremna je za predstojeću zimu, uz dovoljno mehanizacije i soli za posipanje ulica, rečeno je na tradicionalnoj smotri vozila i opreme za rad zimske službe u krugu preduzeća “Čistoća”, kojoj je prisustvovao i banjalučki gradonačelnik Draško Stanivuković.

On je naglasio da je sa zimskom službom bilo više sastanaka i jedan težak koji za Grad značio povećanje cijene čišćenja snijega.

Budžetom grada planirana su preko dva miliona za rad zimske službe.

– Mi moramo da kupimo određene količine abrazivnog materijala i da to sve bude spremno, a da li će kamion da se upali dva puta ili 22 puta mi to ne možemo da znamo. Nekad snijeg može pasti i u aprilu , nikad ne znate kakvu sezonu možete da imate , uglavnom mi moramo da budemo spremni – rekao je Stanivuković.

Koncept čišćenja i ponašanja kada dođu padavine i dođe zima je integrisan.

– To znači da ne zavisi samo od toga da mi očistimo sve ono što trebamo, moraju se i građani uključiti da očiste ispred svojih ulaza i zgrada. A definitivno ću se potruditi da ono sve što je do Grada bude urađeno i mogu reći da smo spremni da dočekamo zimu – rekao je Stanivuković.

Da je sve spremno za prve padavine potvrđuju i iz preduzeća “Čistoća”.

– Kao što znate zvanično je počela zimska sezona i traje do 15 marta. Danas smo se okupili ovdje, Grad Banjaluka i Odjeljenje za saobraćaj da prezentujemo zimsku službu koja je spremna za čišćenje grada Banjaluke – rekao je direktor Čistoće Aleksandar Bajić.

Više firmi je angažovano na poslovima čišćenja.

– Na gradskom području imamo dvije firme. Čistoća koja drži pet područja i jedno područje drži Vulić kompanija, a u seoskom području imamo šarolik broj izvođača – rekla je Jelena Kos iz Odjeljenja za saobraćaj i puteve u GU Banjaluka.

Društvo

STRUKA NA PRVOM MJESTU: “Vodovod” Banjaluka prezentovao inovacije na konferenciji o vodama

Svijet se razvija nevjerovatnom brzinom, a tehnološka dostignuća dostižu neslućene razmjere. Kako zadržati korak s ovim napretkom? Konferencije su uvijek pravo mjesto za razmjenu informacija, prezentaciju projekata, osvježavanje starih i ostvarivanje novih poslovnih kontakata. To su mjesta gdje glavnu riječ zaista vode struka i znanje.

Zbog toga se uvijek trudimo učestvovati na ovakvim događajima. Imamo šta da čujemo, ali i šta da ponudimo.

Tokom protekla tri dana na Jahorini je održana međunarodna konferencija o vodama pod nazivom “Održivi razvoj vodnih usluga”, u organizaciji Udruženja “Vodovodi Republike Srpske”. Glavne teme bile su: reforma u sektoru javnih vodnih usluga, vodosnabdijevanje i problem nepohodovane vode, te odvodnja i prečišćavanje otpadnih voda. Sve tri teme izuzetno su aktuelne, jer se bave unapređenjem poslovanja u zakonskim i organizacionim okvirima, kao i primjenom EU direktiva iz oblasti energetske efikasnosti i tretmana otpadnih voda.

Mr Sonja Mocoња, diplomirani sanitarni inženjer, prezentovala je rad “Mikrobiološka ispravnost vode na području grada Banjaluka”. Koautorka ovog rada je specijalista hemije Miljana Miljanović, direktorica Sektora kvaliteta vode u “Vodovodu” Banjaluka.

U izradi rada “Primjena gasne hromatografije u analizi trihalometana u gradskim i seoskim vodovodima na teritoriji grada Banjaluka” učestvovale su Marija Stojaković, diplomirani hemičar, i specijalista hemije Sandra Bešlagić, diplomirani inženjer hemijske tehnologije.

Koautorke rada “Monitoring kvantiteta i kvaliteta urbanih otpadnih voda na području Banjaluke” bile su Tara Kovljanin, diplomirani inženjer hemijske tehnologije, i mr. sci. Nada Stanojević, diplomirani inženjer hemijske tehnologije.

Jedan od ključnih akcenata konferencije bio je stavljen na dijalog o organizacionim, ekonomskim i tehničkim aspektima u oblasti upravljanja komunalnim preduzećima, s ciljem bržeg i efikasnijeg rješavanja izazova. Uzaјamna podrška i angažman svih strana doprinijeće izmjenama zakonskih okvira i omogućiti usvajanje nove metodologije formiranja cijena komunalnih usluga.

Banjalučki “Vodovod” na ovom dijelu konferencije predstavljao je gospodin Radovan Majkić, vršilac dužnosti generalnog direktora.

Banjalučki “Vodovod” nastavlja da aktivno učestvuje u stručnim skupovima, doprinoseći razvoju vodnih usluga u skladu sa najvišim evropskim standardima.

Nastavi čitati

Društvo

Dan sjećanja “ZEMLJA ĆUTI, TIŠINA VRIŠTI” u Kozarskoj Dubici

U Kozarskoj Dubici danas će biti održana Memorijalna akademija “Zemlja ćuti, tišina vrišti” u okviru centralnog obilježavanja Dana sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj i 80 godina od proboja logoraša iz koncentracionog logora Jasenovac.

Akademija će biti održana u Domu kulture u 20 časova, a prisustvovaće joj ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Željka Stojičić.

Memorijalnu akademiju organizuje Spomen-područje Donja Gradina u saradnji sa Narodnim pozorištem Republike Srpske, a pod pokroviteljstvom predsjednika Srpske Milorada Dodika.

Akademija se tradicionalno održava uoči godišnjeg parastosa i pomena u Donjoj Gradini.

Dan sjećanja i 80 godina od proboja logoraša iz koncentracionog logora Jasenovac sutra će biti obilježeni u Spomen-području Donja Gradina u prisustvu predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i Srbije Aleksandra Vučića.

U Crkvi Svetih apostola Petra i Pavla u Kozarskoj Dubici u 9.00 časova biće služena Sveta arhijerejska liturgija.

U 10.45 časova predviđen je dolazak u Donju Gradinu, a u 11.30 časova polaganje vijenaca na grobnom polju Topole.

Služenje parastosa i pomena na platou pored grobnog polja Topole počinje u 12.00 časova, a u 12.45 časova predviđeno je obraćanje zvaničnika.

Dan sjećanja na žrtve ustaškog zločina – genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini zajednički obilježavaju vlade Republike Srpske i Srbije.

Sistem logora smrti NDH obuhvatao je oko 80 logora, a Donja Gradina kao najveće stratište u sistemu koncentracionih logora Jasenovac formirana je avgusta 1941. godine.

Posljednji preživjeli zatočenici ustaškog koncentracionog logora Jasenovac počeli su proboj 22. aprila 1945. godine da bi se spasili iz te fabrike smrti, najveće na jugoistoku Evrope.

Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, u zloglasnom logoru Jasenovac tokom Drugog svjetskog rata stradalo je 700.000 žrtava ustaškog zločina, među kojima 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista. U Jasenovcu je stradalo 20.000 djece.

Vlada Republike Srpske proglasila je 27. april Danom žalosti povodom sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH od 1941. do 1945. godine, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Društvo

Stanivuković u Novom Gradu: Crkva posvećena Svetom Savi je simbol onoga što Sveti Sava jeste za nas

Gradonačelnik Banjaluke i lider PDP-a Draško Stanivuković posjetio je oca Zorana Blagojevića i Crkvu Svetog Save u Svodni kod Novog Grada.

-Posjeta ocu Zoranu Blagojeviću i njegovoj porodici u Svodni za mene je imala posebnu težinu. Otac Zoran je bio moj vjeroučitelj u Osnovnoj školi i jedan od prvih ljudi koji je iskreno vjerovao u mene, i kao učenika, i kao čovjeka. Njegove riječi, savjeti i vjera u ispravan put, ostavili su dubok trag u mom odrastanju – kazao je Stanivuković.

Kaže da je Svodna je mjesto gdje živi tiha duhovna snaga srpskog naroda.

-Crkva posvećena Svetom Savi je simbol onoga što Sveti Sava jeste za nas – temelj srpske duhovnosti, školstva i državnosti. Upravo takva je i uloga oca Zorana u ovom kraju – da okuplja, uči i vodi svoj narod, mirno i posvećeno. Drago mi je da za planove razvoja ove parohije, koje mi je predočio moj vjeroučitelj Zoran, mogu biti podrška. Hvala im na gostoprimstvu i na vjeri koju nose, njeguju i prenose, baš kao što je to činio i Sveti Sava, koji nas je učio da bez duhovnosti nema ni naroda, ni slobode-poručio je Stanivuković.

 

Nastavi čitati

Aktuelno