Connect with us

Društvo

USTAVNI SUD U PROBLEMIMA: Ostaju i bez trećeg sudije, a imaju neriješenih 7.699 predmeta

Ustavni sud BiH od 2. januara naredne godine ostaće i bez trećeg sudije. Nakon poziva predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da podnese ostavku na mjesto ustavnog sudije, Zlatko Knežević je podnio zahtjev za prijevremeno penzionisanje, koji mu je uvažen.

Ranije su u penziju otišle sudije Miodrag Simović i Mato Tadić. Ustavni sud više od godinu radi u nepotpunom sazivu, a sve zbog toga što nadležne entitetske vlasti odbijaju imenovati nove sudije.

“Ustavni sud Bosne i Hercegovine u narednom periodu nastavlja sa radom u plenarnoj sjednici, koju će od 2. januara 2024. godine činiti troje domaćih i troje međunarodnih sudija. Naime, trenutno zbog nepopunjenosti Ustavni sud nije u mogućnosti da odlučuje u Velikom vijeću, koje čini šest domaćih sudija”, naveli su za Oslobođenje iz Ustavnog suda BiH.

Podsjetimo, u ovom sudu postoji Malo vijeće, koje čine predsjednica i dva potpredsjednika Ustavnog suda i oni odlučuju jednoglasno o administrativnim pitanjima i donošenju privremenih mjera. Ljetos je, nakon najave sudije iz RS Zlatka Kneževića da se povlači u prijevremenu penziju, bio doveden u pitanje i rad na plenarnim sjednicama.

Mogu i bez sudija iz RS
U Pravilniku po kojem radi Ustavni sud BiH bila je odredba da sjednici moraju prisustvovati najmanje trojica sudija iz FBiH i jedan iz RS. Preostale sudije Ustavnog suda BiH su u junu 2023. izbrisale tu odredbu, pa Sud može odlučivati i bez sudija iz RS.

Nastojali smo na sve moguće načine spriječiti blokadu rada Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, organizovati se na takav način da se što veći broj odluka iz apelacione nadležnosti donosi na plenarnoj sjednici Ustavnog suda BiH – izjavila je nedavno Valerija Galić, predsjednica Ustavnog suda BiH.

Iz Ustavnog suda BiH navode da trenutno imaju neriješenih 7.699 predmeta, od čega se njih 29 odnosi na ocjenu ustavnosti i 7.670 predmeta po apelaciji.

Ustavni sud nema informaciju u vezi sa izborom nedostajućih sudija. Očekujemo da će nadležna zakonodavna tijela entiteta bez daljnjih odgađanja izabrati nedostajuće sudije – naglasili su iz ove institucije.

Vlasti iz RS imenovanje sudija u Ustavni sud uslovljavaju donošenjem zakona o Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine, te zakona o prestanku mandata stranim sudijama, na što dio političara iz Federacije za sada ne pristaje.

Praksa zloupotrebe Ustavnog suda BiH radi revizije Mirovnog sporazuma prosto je morala biti prekinuta. Ovo je očigledno bio jedini način zbog toga što nije postojalo dovoljno razuma sa druge strane da se stane sa takvom vrstom aktivnosti. Kao jedan od kandidata za sudiju Ustavnog suda, ja to u potpunosti poštujem i čekam politički dogovor koji bi omogućio odlazak stranih sudija i dovođenje Ustavnog suda BiH u redovne ustavne tokove – rekao je Ognjen Tadić.

Žunić: Sud se bavi političkim pitanjima
Šef Kluba SNSD u NSRS Igor Žunić smatra da se “Ustavni sud, ovakav kakav jeste, pretvorio u organ koji se praktično bavi političkim pitanjima”.

Mislim da problem funkcionisanja Ustavnog suda, a ima ih više, može da prestane ako jednom stvarno svi u BiH, prije svega mislim na političke predstavnike sva tri naroda koji se biraju u Parlamentu, razumijemo da je definitivno došlo vrijeme da i po Ustavu to imamo pravo i po Dejtonskom sporazumu, iz Ustavnog suda odu strane sudije. To je sigurno jedan od najvažnijih zahtjeva koji dolazi iz Republike Srpske. Mislim da moramo da razumijemo da je to jedino rješenje i da se jednom sjedne za sto i sve ove ideje koje imaju oko izmjena zakona o Ustavnom sudu, da to pripremimo, razumijemo i da jednom počnemo da budemo sami odgovorni za zajednicu u kojoj živimo – kaže Žunić.

Nastupa haos
Harun Išerić, viši asistent na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, nedavno je za Oslobođenje istakao da je sam izostanak izbora sudija demonstracija pritisaka na sud.

Ono što mogu reći je da ne samo pred taj najavljeni odlazak sudije Kneževića već godinu govorim o svojim predmetima. To su predmeti više iz krivične oblasti, dakle podnesene apelacije, ljudi su upućeni na izdržavanje kazni zatvora, predate su recimo prije godinu, još nisam dobio ni odluku, nema ni sjednice. Mogu samo zamisliti šta će sada biti, uz najavu da kolega ili sudija Knežević odlazi. Mislim da će još veći haos nastupiti – već je sada u nekom kolapsu, narandžastom, a on će biti od januara crveni – upozorava advokat Senad Kreho.

Društvo

POJAČANO KRETANJE: EUFOR intenzivirao aktivnosti u BiH

U naredne dvije sedmice građani će moći vidjeti pojačano kretanje vozila EUFOR na putevima i željezničkim prugama širom BiH.

Kako je saopšteno iz EUFOR, te aktivnosti vezane su za povratak strateških rezervnih snaga EUFOR i njihovih pridodatih elemenata iz BiH u Francusku, Italiju i Rumuniju.

– Elementi rezervnih snaga EUFOR redovno se raspoređuju u BiH radi obuke (na primjer za našu godišnju vježbu “Brzi odgovor”) – saopšteno je iz EUFOR.

Dodali su da ovaj sistem rotacije rezervnih snaga dodatno jača napore EUFOR na pružanju podrške vlastima u BiH pri održavanju sigurnog i stabilnog okruženja.

– Kao i kombinovanu obuku sa Oružanim snagama BiH – navodi se u saopštenju.

Podsjećamo, pripadnici EUFOR u BiH u aprilu su imali brojne aktivnosti u sklopu vojne vježbe “Meleager” koja se izvodila na teritoriji BiH.

U vježbi su učestvovale Oružane snage BiH te pripadnici Strateških rezervnih snaga EUFOR, odnosno vojnici iz Francuske, Holandije i Italije.

Vojnici su vježbali bojevo gađanje kombinovanim naoružanjem, a izvršena je i prezentacija oružja kao i razmjena znanja.

Vojnici su takođe vježbali precizno gađanje na okretnim metama s različitim kalibrima naoružanja.

– Vježba “Meleager” ima za cilj da simbolizuje snažne veze između EUFOR i Oružanih snaga BiH. Tokom svog boravka u BiH, ove Strateške rezervne snage će provoditi obuku i patroliranje sa snagama EUFOR, što će omogućiti EUFOR da uvježba efikasnu integraciju Strateških rezervnih snaga u strukturu snaga EUFOR. Oni će takođe provoditi obuku zajedno sa EUFOR i OS BiH. Ovo će dodatno povećati saradnju i interoperabilnost između EUFOR i OS BiH – naveli su ranije iz EUFOR, prenosi Klix.

Nastavi čitati

Društvo

SRPSKA SVE ČEŠĆI IZBOR TURISTA: Trebinje se nada novim rekordima

Da prirodne ljepote Srpske sve više privlače turiste pokazuju i podaci za prva tri mjeseca ove godine kada je Srpsku posjetilo 91.522 turista, a broj dolazaka je rastao iz mjeseca u mjesec.

Tako su u januaru, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku Republike Srpske, ostvarena 26.643 dolaska turista. U februaru je, u odnosu na januar, ta brojka bila veća za nešto više od pet hiljada, odnosno ostvarena su 31.664 dolaska turista, dok je u martu Srpsku posjetilo 33.215 turista.

Da su podaci zadovoljavajući, potvrđuje i Marko Radić, rukovodilac Sektora za promociju u Turističkoj organizaciji Republike Srpske, koji za “Nezavisne novine” ističe da je statistika u rangu prošlogodišnje kada je u pitanju prvo tromjesečje, što je zadovoljavajuće s obzirom na manjak snježnih padavina u ključnim mjesecima zimske sezone.

“Uprkos najnaprednijoj tehnologiji za vještačko osnježavanje, visoke temperature ipak nisu dozvolile broj dana skijanja koji je planiran početkom sezone. Dok čekamo aprilsku statistiku i rezultate, možemo vidjeti da je početak maja vrlo dobar, sa velikim brojem rezervacija, a s tim ulazimo polako i u glavni dio ljetnje sezone, kada se do kraja septembra očekuje veliki broj kulturnih, sportskih i muzičkih događaja”, kaže Radić.

Kako ističe, i u narednom periodu u Srpskoj će biti brojni događaji koji će privući turiste.

“Pored glavnog turističkog proizvoda, a to je rafting na Tari, kraj maja je rezervisan za Svjetsko prvenstvo u raftingu na Vrbasu. Tu su i festivali poput ‘OK Festa’, ‘Banjaluka festa’, nekoliko motorijada i veliki broj koncerata”, kaže Radić.

Prema njegovim riječima, Srpska je destinacija aktivnog odmora.

“Veliko interesovanje je i za boravak u Parku prirode ‘Orjen’, nacionalnim parkovima ‘Sutjeska’ i ‘Kozara’, dok su, recimo, Janjske otoke ili Pecka idealni za vikend boravke i obilaske rijeka Sane, Janja ili Ribnika”, ističe Radić za “Nezavisne novine”, dodajući da tokom cijele sezone postoji interesovanje za banjske centre širom Srpske.

Zadovoljni početkom ovogodišnje sezone su i u Trebinju, a prema riječima Nikole Kokića iz Turističke organizacije Trebinje, u prva tri mjeseca ove godine zabilježen je veći broj turista nego u istom periodu lani, a najjužniji grad bio je pun turista i u maju.

“Ono što možemo da kažemo je da je tokom prvomajskih i vaskršnjih praznika grad bio izuzetno pun. Bio je utisak kao da je cijeli region došao u naš grad, tako da možemo da kažemo da su prvomajski praznici u Trebinju postali svojevrstan brend i motiv turističkih putovanja svih turista iz regiona, ali i turista sa svih ostalih svjetskih kontinenata, što nas svakako raduje”, ističe Kokić, dodajući da u Trebinje dolaze i turisti iz Kine, azijskih zemalja i SAD.

U najjužnijem gradu Srpske tokom vaskršnjih i prvomajskih praznika bilo je popunjeno više od 90 odsto smještajnih kapaciteta.

“Naime, naša ponuda ima razne oblike turizma, od vjerskog, kulturno-istorijskog i vinskog turizma, do odlične gastronomije, sjajne avanturističke ponude, sjajne prirode i klime, a prvenstveno sjajnih ljudi. Sve su to motivi koji ljude podstiču da dolaze u naš grad”, priča Kokić za “Nezavisne novine”.

Prema njegovim riječima, ovo bi mogao biti uvod u izuzetnu ljetnju sezonu.

“Naše indicije govore da će ljetnja sezona biti izuzetna, naravno ako posluži vrijeme. Dosta je tu i novih turističkih sadržaja koji privlače turiste, tako da s pravo možemo da kažemo da će 2024. godina sigurno biti rekordna i da je Trebinje i dalje regionalni lider što se tiče turističke ponude Bosne i Hercegovine”, kaže on.

Kada je riječ o noćenjima, u Republici Srpskoj su u januaru ostvarena 76.184 noćenja, u februaru 88.858,  a u martu 85.238 noćenja turista.

Nastavi čitati

Društvo

BUDITE STRPLJIVI! Kolone na graničnim prelazima

Na graničnim prelazima Rača, Šepak, Karakaj i Pavlovića most na izlazu iz BiH u Srbiju duge su kolone putničkih vozila, saopšteno je iz Auto-moto saveza /AMS/ Republike Srpske.

Intezitet saobraćaja je pojačan i sa Crnom Gorom na graničnom prelazu Deleuša na izlazu iz BiH, kao i sa Hrvatskom na prelazima Kozarska Dubica i Donja Gradina na izlazu iz BiH.
Frekvencija vozila povremeno je pojačana i na graničnim prelazima Gradiška i Brod.
Iz AMS-a mole vozače sa strpljenje.

Nastavi čitati

Aktuelno