Connect with us

Region

VAŠINGTON KAŽNJAVA KURTIJA! Zabranjeni sastanci sa AMERIKANCIMA

Odnosi premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija i njegove vlade sa Sjedinjenim Američkim Državama su na najnižoj tački, piše “Reporter”.

Prištinski list navodi da je razlog sve lošijih odnosa Kurtijev “nedostatak koordinacije u pitanjima koja mogu usporiti ili ugroziti napredak u primjeni sporazuma koji su dogovoreni sa Srbijom”.

Pomoćnik američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja Džejms O’Brajen sredinom februara eksplicitno je rekao da je Americi jasno da je Kurti ne tretira kao partnera. Ovo upozorenje uslijedilo je nakon što je Kurti obećao da će raditi na rješavanju zabrinutosti SAD u vezi s mjerom centralne banke na KiM o ukidanju platnog prometa u dinarima.
“Rekao bih ako nas ne tretiraju kao partnera nećemo ni mi vladu u Prištini tretirati kao partnera”, primijetio je O’Brajen 13. februara u intervjuu za “Glas Amerike”.

Mjesec dana kasnije čini se da su odnosi SAD i samoproglašene vlade dodatno eskalirali – Vašingtonu je to jasno pa su uveli neku vrstu kazne za Kurtija.

“Reporter” navodi da je Bijela kuća odlučila da ograniči nivo saradnje i susreta zvaničnika sa Kurtijem, a prema riječima izvora, razlog za takvu restriktivnu mjeru je Kurtijevo “nekoordinisano ponašanje i djelovanje”.

Amerika smatra da Kurtijevi potezi usporavaju i ugrožavaju napredak u primjeni sporazuma, ali i zaoštravaju situaciju na sjeveru KiM.

Upravo zato je Vašington odlučio da ograniči broj sastanaka visokih američkih zvaničnika sa Kurtijem. Izvor dodaje da postoje i izuzeci od ove mjere pa neki od zvaničnika može da se sastane sa Kurtijem kada ima “jasna i neophodna naređenja” za vladu Kosova.

Iz Kurtijeve administracije su, prema nezvaničnim informacijama, demantovali da su primili bilo kakvu diplomatsku notu iz SAD. Sam Kurti je u utorak saopštio da njegova vlada ne kvari odnose sa saveznicima.

Iako Priština tvrdi da nema kaznenih mjera protiv Kurtija, čini se da one postoje i da je njihova primjena već počela.

Na to ukazuje i dvodnevni boravak u Prištini pomoćnice administratora Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) Erin Mek Ki. Ona se tom prilikom nije sastala sa Kurtijem, a mediji su ocijenili da to pokazuje da postoje problemi u odnosima Kurtija i američke administracije.

Tokom dvodnevne posjete Mek Ki, Kurti nije bio pozvan ni na jedan događaj kome je ona prisustvovala, a iz američke ambasade u Prištini kazali su da je ona sama birala sa kime želi da održi sastanak.

Ograničenja bilo i ranije

List “Reporter” navodi da je ovo prva kazna takve vrste za Kurtija, ali da prištinskim zvaničnicima ovakva ograničenja nisu strana. SAD su tako u novembru 2022. godine ministarki pravde Albuleni Hadžiu i drugim zvaničnicima zabranile posjetu Vašingtonu, kao kaznu za Kurtijevu odluku o registarskim tablicama.

“Smatramo da nije pravo vrijeme da ministri putuju u SAD na zvanične sastanke, s obzirom na krizu koju bi ovdje trebalo riješiti”, potvrdio je tada američki izaslanik u Prištini, Džefri Hovenijer.

Region

POČEO BEOGRADSKI MARATON! Nikada veći broj učesnika

Startom maratonske trke otvoren je 37. Beogradski maraton koji je ove godine okupio više od 13.000 učesnika iz 72 zemlje svijeta.

Polumaraton i štafetni polumaraton počeće u 9.30 časova, start trke na 10 kilometara zakazan je u 11.00 časova, a trka zadovoljstva počeće u 13.00 časova.

Zbog maratona čiji je tradicionalni start kod Crkve Svetog Marka, a cilj na Terazijama za saobraćaj je od 6.00 do 14.00 časova zatvoren širi centar grada, a linije gradskog saobraćaja i tramvaji voze u ostalim dijelovima grada voze u posebnom režimu.

Duž trase maratona angažovano je veliko obezbjeđenje i ekipe Hitne pomoći.

Volonteri Crvenog krsta radiće prvu trijažu onih kojima je potrebna pomoć i na taj način rasteretiće urgentne centre i Hitnu pomoć.

Takođe, na samoj stazi biće postavljene tri poljske bolnice, a po uzoru na velike svjetske maratone.

Nastavi čitati

Region

Odgađanje glasanja u UN NEVJEROVATNA POBJEDA

Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić ocijenila je da su Srbija i njen tim, odgađanjem glasanja o rezoluciji o Srebrenici u UN, izvojevali nevjerovatnu pobjedu.

Brnabićeva je poručila da su rezolucija o Srebrenici i brutalne prijetnje koje se upućuju u vezi sa njenim usvajanjem pokazale kakav je trenutno svjetski poredak.

Ona je naglasila da oni koji “guraju” usvajanje rezolucije u Generalnoj skupštini UN vrše ozbiljne prijetnje i pritiske.

“To više nema nikakve veze sa diplomatijom. To više nisu ni pritisci, to su ozbiljne pretnje. `Ne glasaš li – uradićemo to i to. Nema više kredita, investicija, podrške u ovome ili ćemo direktno nešto protiv vas raditi`. To više nije diplomatija, to su brutalne pretnje i to vam na kraju krajeva prikazuje kako trenutno izgleda svetski poredak”, rekla je Brnabićeva.

Ona je izrazila uvjerenje da će rezolucija o Srebrenici u maju doći na glasanje u Generalnu skupštinu UN, ocijenivši da je i samo pomjeranje glasanja nevjerovatna pobjeda.

“Da se čujete praktično sa skoro svim državnicima sveta, što je u UN 190 država za pet dana, to je napor koji niko ne može da zamisli. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uspeo je do te mere da ih prodrma da oni više nisu sigurni kako će u stvari proći na tom glasanju. I to je nezamisliva pobeda Srbije. I da oni to odgode”, rekla je Brnabić za TV “Prva”.

Nastavi čitati

Region

U TORLAK STIŽE TEHNOLOGIJA KOJA MIJENJA TOK MEDICINE! Sa SZO potpisan ugovor vrijedan milion i po evra!

Direktor “Torlaka” Luka Dragačević kaže da je Institut započeo postepeni proces rekonstrukcije i modernizacije.

Institut za virusologiju, vakcine i serume “Torlak” zajedno sa desetak svjetskih kompanija učestvuje u projektu proizvodnje vakcina na osnovu najsavremenije, mRNK tehnologije. Direktor Instituta Luka Dragačević kaže za RTS da će sva neophodna oprema stići narednih mjeseci. Napominje da se od mRNK tehnologije očekuje da promijeni tok budućnosti medicine.

Direktor “Torlaka” Luka Dragačević kaže da je Institut započeo postepeni proces rekonstrukcije i modernizacije.

Dragačević navodi da je “Torlak” dio projekta vakcina na osnovu mRNK tehnologije i da je upravo u petak potpisan ugovor sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom vrijedan milion i po evra. “Prošle godine ‘Torlak’ je započeo prve obuke u sklopu tog projekta. Naše osoblje je otišlo na obuke u Kejptaun, SAD, u Južnu Koreju, gdje se nalazi jedan od najboljih instituta trenutno na svijetu, koji je hab za obuku svih ljudi koji se bave proizvodnjom vakcina”, naglašava Dragačević.

Kako navodi, učešćem u tom projektu “Torlak” treba da dobije svu neophodnu opremu za najmodernija istraživanja, kao što se rade u “Fajzeru” i “Moderni”.

Dragačević ukazuje na to da je od 15 česnika u projektu razvoja mRNK tehnologije, “Torlak” jedini državni institut u Evropi, dok su ostali privatne kompanije. Kako je naveo, dio opreme je stigao u Institut, a narednih mjeseci bi trebalo da stigne ostatak. Dragačević ističe da se od mRNK tehnologije očekuje da promijeni tok budućnosti medicine.

Kako kaže, projektom je obuhvaćeno više od 60 odsto svjetske populacije.

Šta je mRNK tehnologija?
“U pitanju je tehnologija koja vam omogućava da umjesto da ubacujete patogene preko tradicionalnih vakcina, pa onda aktivirate imunološki odgovor, vi zapravo unosite taj informacioni kôd preko RNK i onda vaše ćelije stvaraju protein na koji se stvara imunološki odgovor”, objašnjava direktor “Torlaka”.

“Tehnologija je potpuno bezbjedna što se pokazalo mnogobrojnim studijama, a prosta promjena te tehnologije nije samo za borbu protiv patogena, beć i za borbu protiv infekcija i raka”, dodaje Dragačević.

U petak je objavljeno najnovije istraživanje u Engleskoj u vezi sa personalizovanom mRNA vakcinom protiv raka kože, za koju postoji potencijal da se koristi i protiv karcinoma pluća, bubrega. “Očekuje se da će ta tehnologija preuzeti primat u medicini. ‘Fajzer’ i ‘Moderna’, koji su započeli tu priču, najavili su da negdje 2030. očekuju da imaju registrovane proizvode za te vrste karcinoma”, dodaje Dragačević.

Prema njegovim riječima, mRNK tehnologija bi mogla da promijeni ne samo liječenje, nego i distribuciju i snabdjevenost lijekovima, pošto je proizvodnja mnogo brža. Kaže da su u toku su istraživanja za terapije i vakcine za još mnoge bolesti kao što su dijabetes i neka neurološka oboljenja.

O izgradnji dijagnostičkog centra i laboratorije
Govoreći o izgradnji najsavremenijeg dijagnostičkog centra i laboratorije u sklopu “Torlaka”, Dragačević ukazuje da će to omogućiti da se na licu mjesta uzme i obradi uzorak i da se uz pomoć nove tehnologije krene u proizvodnju vakcine. Očekuje da će objekat do Vidovdana dobiti svoju strukturu, a da do kraja februara sljedeće godine u potpunosti bude operativan.

Dragačević kaže da “Torlak” paralelno radi i na modernizaciji trenutnih pogona i razvoju projekata za nove vakcine protiv tetanusa, difterije i pertusisa (veliki kašalj). “Započeli smo i servisiranje opreme za proizvodnju beseže vakcine kako bi ponovo odgovarala svim svjetskim standardima”, dodaje Dragačević.

Nastavi čitati

Aktuelno