Connect with us

Svijet

ZAŠTO IRAN I IZRAEL RATUJU: Ovo su sve ključne tačke sukoba dva moćna suparnika

Rat koji se godinama odvija između Irana i Izraela oblikovao je Bliski istok.

I ako je Iran često ratovao tiho i preko posrednika, višemjesečne borbe između Izraela i palestinske grupe Hamas bile su okidač dovoljan za Iran da svoje prijetnje pretvori u djela i napadne Izrael bespilotnim letjelicama.

Ipak, pored tajnog rata sa Izraelom koji traje već godinama, Iran je od početka sukoba u Pojasu Gaze podržao palestinsku grupu Hamas, a sada je rat u sjenci ušao u novu, najopasniju fazu.

Zašto su Iran i Izrael neprijatelji?
Nakon islamske revolucije 1979. godine novi lideri Irana zauzeli su snažan antiizraelski stav.

Iran podržava Hamas i Hezbolah.

Izrael smatra potencijal Irana da napravi nuklearno oružje prijetnjom svom postojanju.

1) Liban
Ovo je bio najstariji front u bici koja se vodila indirektno.

Kao reakcija na izraelsku invaziju na jug zemlje 1982. godine, libanski muslimani koji pripadaju šiitskom ogranku islama, koji dominira u Iranu, formirali su miliciju koja je postala Hezbolah.

Njihova grupa je u izvjesnoj mjeri postala zastupnik za glavne bezbjednosne snage Irana, Korpus garde islamske revolucije. Izrael i Hezbolah su se više puta borili, uključujući i rat 2006. godine.

Od 7. oktobra, Hezbolah je izrazio solidarnost sa Hamasom ispaljivanjem projektila, minobacača i raketa na Izrael skoro svakodnevno, što je navelo Izrael da odgovori sopstvenom vatrom.

2) Sirija
Tokom građanskog rata u Siriji, Iran je izgradio vojno prisustvo u zemlji kako bi podržao svog saveznika, predsjednika Bašara al-Asada, i olakšao kopneni transfer oružja namijenjenog Hezbolahu iz Irana u Liban preko Iraka i Sirije.

U nastojanju da zaustavi dotok oružja i da se suprotstavi ovom drugom neprijateljskom prisustvu na svojoj sjevernoj granici, Izrael je do sada izveo stotine napada unutar Sirije protiv pošiljki oružja i drugih ciljeva za koje kaže da su povezani sa Iranom i njegovim saveznicima, u nekim slučajevima ubijajući Irance.

Poslije 7. oktobra, Izrael je pojačao udare protiv milicija koje podržava Iran u Siriji nakon što su se približile izraelskoj granici. Iran je 25. decembra saopštio da je u izraelskom vazdušnom udaru u Damasku ubijen visoki komandant Revolucionarne garde.

3) Irak
Iran je rekao da je njegov napad od 15. januara na, kako je nazvao, izraelski “štab špijuna” u iračkom autonomnom regionu Kurdistana odmazda za taj napad. Iran je pokrenuo više napada na Kurdistan od kraja 2022. godine.

Optužuje separatističke kurdske grupe u regionu da protiv njega sarađuju sa stranim bezbjednosnim službama. Izrael je u prošlosti koristio objekte u sjevernom Iraku za prikupljanje obavještajnih podataka o Iranu, prema brojnim izvještajima.

4) Na moru

Napadi na komercijalne brodove počeli su 2019. godine.

Napadi na tankere u Crvenom moru
FOTO: @TRTWORLD/YOUTUBE/SCREENSHOT

Iako ni Izrael ni Iran nisu prihvatili odgovornost za udare na brodove povezane sa rivalom, smatra se da oni stoje iza njih. Gubitak života je bio rijedak, ali u julu 2021. godine po jedan britanski i rumunski član posade su poginuli kada je brod kojim upravljaju Izraelci u Omanskom zalivu pogođen dronom u napadu koji su američki zvaničnici povezivali sa Iranom.

Šta je sa napadima unutar dvije zemlje?

Iako je Iran uglavnom apsorbovao izraelske udare na svoje interese u Siriji, njegove tamošnje snage su 2018. godine ispalile salvu projektila prema izraelskim položajima na Golanskoj visoravni koju je Izrael zauzeo od Sirije u ratu 1967. godine i kasnije anektirao. Izrael je odgovorio mnogo većom demonstracijom sile.

Smatra se da Izrael stoji iza atentata na pet iranskih nuklearnih naučnika u Teheranu od 2010. godine i nekoliko napada na nuklearna mesta u Iranu. Iran je u aprilu 2021. godine okrivio Izrael i obećao osvetu za eksploziju u njegovom najvećem postrojenju za obogaćivanje uranijuma u ​​Natanzu, za koju je rekao da je izazvala značajnu štetu.

Bio je to drugi put za manje od godinu dana da je lokaciju pogodila sumnjiva eksplozija. Izrael nije ni potvrdio ni demantovao da je odgovoran ni za jedan napad. U oktobru 2021. godine, iranski general je rekao da Izrael vjerovatno stoji iza sajber napada koji je paralisao benzinske pumpe širom Irana, piše Blic.

Svijet

UDAR NA VRH REVOLUCIONARNE GARDE! Kako si iranski komandanti gađani na jednom mjestu u misterioznoj operaciji!

Izraelske obavještajne službe su razradile sofisticiranu operaciju pripreme koja je omogućila sakupljanje ključnih iranskih komandanata na jednom mjestu.

Prema izvorima bliskim izraelskoj vladi, korišćen je složen sistem dezinformacija i psihološkog ratovanja kako bi se iranski vojni vrh naveo da dođe na sastanak u podzemnom komandnom centru.

– Imali smo potpunu kontrolu nad informacijskim tokovima koji su doveli do okupljanja iranskih oficira – izjavio je visoki izraelski zvaničnik.

Duboka infiltracija i priprema terena
Osmomjesečni period priprema uključivao je niz tajnih operacija Mosada na iranskom tlu. Ključni elementi ove faze bili su uspostavljanje tajnih baza za operativce, krijumčarenje specijalne vojne opreme i sistematsko prikupljanje podataka o ciljevima. Posebna pažnja posvećena je iranskim protivvazdušnim sistemima, čije je onemogućavanje bilo preduslov za uspjeh vazdušnih udara. Izraelski specijalci su uspjeli da uspostave kontrolu nad ključnim odbrambenim infrastrukturama prije početka operacije.

Koordinacija sa SAD i međunarodni aspekti
Iako je zvanična američka pozicija bila rezervisana, izvori u Vašingtonu potvrđuju da je postojala intenzivna saradnja na nivou obavještajnih službi. Američki zvaničnici su bili u potpunosti obaviješteni o izraelskim planovima, a pojedini analitičari smatraju da je Vašington pružio i određeni nivo operativne podrške. Ova saradnja ipak nije spriječila izražavanje zabrinutosti od strane nekih američkih kongresmena zbog potencijalnih posledica po regionalnu stabilnost.

Iranski odgovor i perspektive eskalacije

Iranske vlasti su na izraelske napade odgovorile standardnim repertoarom mjera, uključujući lansiranje dronova i prijetnje odmazdom preko posredničkih grupa. Međutim, vojni analitičari primjećuju da Teheran trenutno nema mnogo opcija za direktan odgovor, s obzirom na značajne gubitke u komandnom lancu. Već su nađene zamjene za određene komandante pa uveče možemo očekivati lansiranje iranskih balističkih raketa ka Izraelu. Dugoročno, očekuje se da će Iran nastaviti sa podrškom proiranskim grupama u regionu, dok će se njegov nuklearni program vjerovatno još više ubrzati kao odgovor na ovaj napad.

Šire geopolitičke implikacije
Ova eskalacija sukoba ima značajne posledice po globalnu bezbjednosnu arhitekturu. Rusija i Kina su već osudile izraelske akcije, što ukazuje na dalje zaoštravanje podela u Savjetu bezbjednosti UN. Ekonomski efekti su već vidljivi kroz skok cijena nafte, a eksperti upozoravaju na potencijalne poremećaje u globalnim lancima snabdijevanja. Posebno je zabrinjavajuća mogućnost da se sukob proširi na širu regionu, uključujući Liban i Siriju.

Perspektive i mogući scenariji razvoja događaja
U kratkom roku, očekuje se nastavak izraelskih vazdušnih udara na preostale iranske ciljeve. Srednjoročno, ključno pitanje je da li će iranski režim moći da izdrži pritisak javnosti i moraće da odgovori. Najpesimističniji (ili optimističan za Izrael) scenariji ukazuju na mogućnost potpunog kolapsa iranske državnosti, što bi otvorilo prostor za regionalni konflikt episkih razmjera. Ovaj scenario je za sada malo vjerovatan. U svim slučajevima, međunarodna zajednica se suočava sa najozbiljnijom bezbjednosnom krizom na Bliskom istoku u 21. vijeku.

Nastavi čitati

Svijet

SIRENE ŠIROM IZRAELA! Ogromni oblaci dima nad Tel Avivom

Izraelska vojska saopštila je da će se sirene za vazdušnu uzbunu oglasiti širom zemlje te je pozvala građane da se odmah upute u skloništa, javlja Haaretz.

Glavna dopisnica The Guardiana za Bliski istok, Emma Graham-Harrison, javlja iz Tel Aviva kako se nad gradom čuju brojna presretanja projektila u vazduhu.

Haaretz javlja da je iz Irana lansirano više od 100 raketa, a sirene za uzbunu oglasile su se širom Izraela.
Nad Tel Avivom uzdižu se golemi oblaci dima, vidljivi iznad nebodera u centru grada.

Dim je toliko gust da potpuno nadvisuje visoke zgrade oko sebe.

Zasad nije jasno je li riječ o posljedicama raketnih pogodaka ili presretanja projektila, prenosi Index.

Nastavi čitati

Svijet

IRAN MOŽE DA NAPRAVI 10 ATOMSKIH BOMBI! Ima 45 puta više obogaćenog urana nego što je dogovoreno

Iran danas ima 45 puta više obogaćenog urana nego što je to bilo predviđeno međunarodnim nuklearnim sporazumom iz 2015. godine, upozorava Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) u svom posljednjem izvještaju. Zalihe obogaćenog urana sredinom maja procijenjene su na čak 9247,6 kilograma, a među njima se nalazi 408,6 kilograma urana obogaćenog do 60%, što je veoma blizu 90% potrebnih za proizvodnju nuklearnog oružja.

IAEA navodi da Iran, teoretski, već sada posjeduje dovoljno materijala za izradu desetak atomskih bombi. Iako Teheran negira da mu je cilj razvoj nuklearnog naoružanja, nivoi obogaćivanja i obim proizvodnje odavno premašuju sve što bi imalo civilnu svrhu.

SAD i Iran nedavno su održali nekoliko rundi pregovora, pokušavajući da se ublaže tenzije, ali izraelski napadi prošlog petka dodatno su zapalili situaciju. Washington je izrazio zabrinutost, a međunarodna zajednica sa zebnjom prati razvoj događaja.

Najvažnija iranska nuklearna postrojenja:
🔹 Natanz – Glavno postrojenje za obogaćivanje urana, smješteno 250 km južno od Teherana. Ima gotovo 70 kaskada centrifuga, od kojih se neke nalaze pod zemljom. Tokom izraelske operacije prošlog petka, upravo je Natanz bio glavna meta.

🔹 Fordo – Tajno izgrađeno postrojenje ispod planine kod svetog grada Qoma. Javnosti je otkriveno tek 2009. godine. Tu su 2023. pronađene čestice urana obogaćenog do 83,7%.

🔹 Isfahan – Postrojenje za pretvorbu urana i izradu nuklearnog goriva. Iran je 2022. najavio izgradnju novog istraživačkog reaktora upravo na toj lokaciji.

🔹 Arak – Reaktor za proizvodnju teške vode i plutonija, čiji je razvoj zaustavljen 2015, ali je Iran najavio da bi mogao biti pušten u rad do 2026. godine.

🔹 Teheran – Nuklearni istraživački centar sa reaktorom koji su još 1967. godine isporučile SAD.

Nuklearne elektrane u pogonu i izgradnji:
🔸 Bušehr – Jedina iranska nuklearna elektrana, sagrađena uz pomoć Rusije. Počela je s radom 2011. i priključena je na mrežu godinu dana kasnije.

🔸 Darkhovin i Sirik – Iran je krajem 2022. počeo gradnju elektrane od 300 MW u Darkhovinu, a početkom 2024. započeti su radovi na ogromnom kompleksu u Siriku, snage čak 5000 megavata.

Dok svijet balansira između diplomatskih pritisaka i ratne retorike, nuklearni kapacitet Irana više nije teorija, već realna prijetnja, čije posljedice mogu promijeniti geopolitičku mapu Bliskog istoka – i svijeta.

Nastavi čitati

Aktuelno