Connect with us

Svijet

ZELENSKI PODNOSI OSTAVKU POD PRITISKOM TRAMPA? Ovo su mogući scenariji za zaustavljanja rata u Ukrajini

Predsjednik Donald Tramp je u svojoj kampanji često govorio o brzom riješenju rata u Ukrajini, uz to optužujući dosadašnjeg predsjednika Džozefa Bajdena da SAD uvlači u treći svjetski rat.

Osim samog Trampa, politiku Bajdena kritikovali su i Trampovi savjetnici, kao i potpredsjednički kandidat Vans.

Takođe, ponuđen je plan za zaustavljanje rata na prvoj liniji fronta. Ipak, mnoge stvari je predsjednik Tramp obećavao i prije prvog svog mandata, a koje nije ispunio, tako da postoji mogućnost da se ni ovo ne ostvari.

Međutim, neke stvari se mogu izvući iz onoga što je Tramp radio u prvom mandatu, kako funkcioniše američka administracija, kao i iz samog konteksta rata koji je još uvijek u toku.

Ako zaista predskednik Tramp i SAD žele da okončaju rat u Ukrajini, bez obzira na čiju štetu i šta to nosi, postoji velika šansa da će se to i desiti. Evropa i Ukrajina bi se teško mogle oduprijeti volji Vašingtona. Odnosno, sigurno bi mogle izvesti određeni otpor neko vrijeme, ali pitanje je po koju cijenu i šta bi se time postiglo.

Ukrajina i Evropa nisu u poziciji da insistiraju na uslovima koji sada izgledaju nerealno, ako SAD “podignu ručnu”. S druge strane, na Rusiju, ako odluči da uspori taj proces, može se uticati preko Kine i zemalja globalnog Juga, koje su zainteresovane za što brži kraj rata. No, glavno pitanje je kakav će stav zauzeti SAD.

Interes SAD
Ne treba zanemariti činjenicu da do inauguracije predsjednika Trampa vlast i dalje drži Bajdenova administracija. Ona bi mogla donijeti nekoliko odluka koje bi značajno zakomplikovale bilo kakve dogovore za okončanje rata.

Na primjer, omogućavanje Ukrajini da koristi projektile dugog dometa za ciljeve na ruskom teritoriju. Ipak, umireniji deo trenutne administracije, poput Džejka Salivana, vrlo vjerovatno bi se usprotivio takvoj akciji.

S druge strane, unutar Republikanske stranke postoji jaka struja koja zagovara “čvršći” pristup prema Rusiji nego što je to bio slučaj do sada. Ova struja je povezana sa američkom vojnom industrijom te naftnim i gasnim kompanijama, odnosno onima koji direktno profitiraju od rata u Ukrajini. Rat je omogućio Amerikancima da preuzmu dobar dio evropskog tržišta nafte i gasa, istiskujući Ruse.

Dalje, rat veže Evropu za SAD, čineći EU zavisnom o američkim bezbjednosnim garancijama. Rat slabi dva glavna američka konkurenta: Evropu, naravno Njemačku koja je izgubila ruski gas, i Kinu, kojoj će Evropa sada lakše nametnuti nove carine.

Dodatno, SAD ima interes da nastavi prodavati oružje Evropi, kao i privilegiju da praktično preuzme sve bitne poslove vezane za istraživanje i eksploataciju rude i minerala u Ukrajini.

Protiv podrške Ukrajini
Istovremeno, jasno je da je predsjednik Tramp okružen ljudima koji smatraju da Ukrajini ne treba dalje vojno pomagati. Glavni argument je svakako opasnost od nuklearnog rata ili generalno opšteg rata između SAD i Rusije.

Drugo, smatra se da rusko približavanje Kini dodatno jača i radikalizuje antiameričko savezništvo. Treći argument je da ne postoje garancije da će Evropa i dalje slijediti američku politiku, odnosno da neće odlučiti da započne sopstvenu politiku obnove odnosa s Rusijom i Kinom. Zasad nije jasno koja struja ima veću težinu za predsjednika Trampa i kako će to uticati na dalju politiku.

Pozicija Ukrajine
Iz ukrajinskih izvora i različitih analiza dolaze informacije koje ukazuju na to da se smatra da predsjednik Zelenski neće otvoreno suprotstavljati novoj strategiji Vašingtona. Naime, ako SAD krene da insistira na planu zaustavljanja rata na prvoj crti fronta, vrlo će teško Ukrajina odbiti glavnog partnera.

Prekid vatre je za Ukrajinu daleko od najgoreg scenarija u sadašnjim uslovima. Štaviše, u društvu raste raspoloženje za skori kraj rata. Čak i bivši predsjednik Porošenko, koga se smatra čelnikom opozicije, poznat po čestim nacionalističkim stavovima i koji je generalno desnije pozicioniran od trenutne ukrajinske vlasti, u svom nacrtu plana vidi zaustavljanje rata na prvoj crti kao jednu od ključnih tačaka za dalje rješavanje sukoba u Ukrajini. Kijev će pokušati da dobije najbolje moguće uslove za prekid vatre.

Unutrašnja politička situacija
Osim potencijalnog uticaja na prekid rata, povratak predsjednika Trampa na vlast mogao bi ozbiljno uticati na unutrašnju političku situaciju u Ukrajini. Naime, u političkim krugovima u Kijevu postoje dva izravno suprotstavljena mišljenja o tom pitanju.

Prema jednom mišljenju, predsjednik Tramp nije zadovoljan ukrajinskim predsednikom, pa bi njihovi odnosi mogli biti vrlo loši, čak do te mjere da će ukrajinski predsjednik biti prisiljen na ostavku. Jedan od argumenata koji podržava ovu tezu je posjeta predsjednika Zelenskog Sjedinjenim Američkim Državama i, kako to tumače pojedini republikanci, pomaganje demokratama u predizbornoj kampanji, piše Blic.

Drugo mišljenje je da predsjednik Zelenski ima vrlo dobar kontakt s novim predsjednikom SAD. Kabinet predsjednika očekuje da će iskoristiti Trampov dolazak kako bi smanjili uticaj aktivista, javnih osoba, medija i političara povezanih sa američkom ambasadom i Demokratskom strankom. Ova grupa ljudi povremeno kritikuje Kabinet predsjednika, tražeći određene reforme i optužujući ih za nedovoljnu borbu protiv korupcije.

Kabinet predsjednika smatra da će pod Trampom ova grupa izgubiti podršku američkog vladinog aparata. Očekivanja idu do te mjere da se opozove američka ambasadorka, s kojom je predsjednik Zelenski imao određeni sukob. Čak je sam Zelenski postavio pitanje njenog opoziva Blinkenu, koji je to odbio. Smatra se da bi Tramp sada mogao zamijeniti američku ambasadorku.

Takođe, moguće je i sasvim izvjesno da nova administracija prestane finansirati i politički podržavati aktiviste, bez obzira na podršku predsjedniku Zelenskom. Takođe, spominje se i da bi na slobodu mogao biti pušten oligarh Igor Kolomojski.

Ipak, zasad se sve svodi na tumačenja analitičara i ukrajinskih izvora. Strategija nove administracije će biti jasnija kroz neko vrijeme, i to vjerovatno veoma brzo, piše Index.hr.

Svijet

ON NE ODUSTAJE! Tramp želi da kupi Grenland, EVO KOLIKO KOŠTA!

Interes novoizabranog predsjednika SAD Donalda Trampa za preuzimanje Grenlanda, autonomne teritorije Danske, pokrenuo je pitanje vrijednosti ostrva.

Prema Dejvidu Barkeru, investitoru za nekretnine i bivšem ekonomisti u Federalnim rezervama Njujorka, potencijalna cijena Grenlanda mogla bi da se kreće od 12,5 milijardi dolara do čak 77 milijardi dolara.

Ova procjena, koju je objavio The New York Times, zasnovana je na troškovima povezanim sa Američkim D‌jevičanskim Ostrvima i Aljaskom, prilagođenim za inflaciju i ekonomski rast. Barker, koji ima iskustvo u procjenjivanju velikih transakcija nekretninama, koristio je ove teritorije kao reper da bi došao do ove procjene.

Strateška i ekonomska privlačnost

Grenland, koji posjeduje ogromna prirodna bogatstva i zauzima strateški važnu poziciju u sjevernom Atlantiku, dugo je bio predmet interesovanja SAD. Sa lokacijom od vitalnog značaja za odbrambenu infrastrukturu SAD i bogatstvom neiskorišćenih resursa, uključujući minerale i fosilna goriva, Grenland je važna prednost u globalnom geopolitičkom pejzažu.

Grenland se može pohvaliti rezervama minerala, nafte i prirodnog gasa, iako su ti resursi i dalje nedovoljno razvijeni zbog sporog napretka u razvoju infrastrukture. Ekonomija ostrva trenutno zavisi od ribarstva, koje čini preko 95 odsto njegovog izvoza, i godišnjih subvencija iz Danske koje pokrivaju polovinu javnog budžeta Grenlanda. Danska troši skoro milijardu dolara godišnje na Grenland, ili otprilike 17.500 dolara po stanovniku.

Nedavno istraživanje je otkrilo da se 25 od 34 minerala koje je Evropska komisija identifikovala kao “kritične sirovine” nalaze na Grenlandu, uključujući elemente retkih zemalja neophodnih za električna vozila i vetroturbine, kao i materijale poput grafita i litijuma koji se koriste u baterijama, piše Live mint.

Trenutno prisustvo SAD na Grenlandu

SAD održavaju stalno vojno prisustvo na Grenlandu preko vazdušne baze Pitufik, koja se nalazi na sjeverozapadu. Ovaj aranžman proizilazi iz sporazuma između SAD i Danske iz 1951. godine, koji daje SAD pravo da se slobodno kreću i uspostavljaju vojne baze na Grenlandu sve dok Danska i Grenland budu obaviješteni.

Status Grenlanda i želja za autonomijom

Grenland, bivša danska kolonija, postao je formalna teritorija Danske 1953. i podleže danskom ustavu. Međutim, ostrvo je dobilo značajnu autonomiju 2009. godine, sa pravom da proglasi nezavisnost putem referenduma.

U prošlosti, SAD su pokušale da kupe Grenland tokom Hladnog rata, nudeći 100 miliona dolara u zlatu 1946. godine, ali je Danska odbila ponudu. Trampov prijedlog za kupovinu ostrva iz 2019. takođe su odbili i Grenland i Danska.

Premijer Grenlanda Mute Egede, koji se zalagao za nezavisnost, naglasio je da Grenland nije na prodaju i da o njegovoj budućnosti treba da odlučuje narod.

Šta ako Grenland postane nezavisan?

Ukoliko Grenland izabere nezavisnost, mogao bi da uđe u “slobodnu asocijaciju” sa Sjedinjenim Državama, slično aranžmanima sa Maršalovim Ostrvima, Mikronezijom i Palauom. Ovo bi zamijenilo danske subvencije uz podršku i zaštitu SAD u zamjenu za vojna prava.

Međutim, Grenlanđani nisu zainteresovani da budu pod kontrolom nove strane sile i vjerovatno bi dali prioritet obezbjeđivanju svog blagostanja prije nego što teže nezavisnosti, navodi se u izvještajima.

Danska je odlučno odbila Trampovu ponudu za kupovinu Grenlanda iz 2019, a premijerka Mete Frederiksen nazvala je “apsurdnom”. Što se tiče Trampovog obnovljenog interesovanja, Frederiksen je ponovio da će Danska nastaviti blisku saradnju sa SAD, ali je naglasio da Grenland treba da ima posljednju riječ u određivanju njene budućnosti, prenosi Telegraf.

Nastavi čitati

Svijet

BURA U BERLINU! Kandidat za novog kancelara predlaže VANREDNO STANJE U NJEMAČKOJ!

Kandidat za novog kancelara Njemačke želi sljedeće nedjelje da stavi na glasanje rezoluciju kojom se predlaže da se u zemlji proglasi vanredno stanje zbog priliva ilegalnih migranata, prenio je danas Bild.

Kako navodi publikacija, Fridrih Merc, koji je kandidat konzervativne Hrišćansko-demokratske i Hrišćansko-socijalne unije (CDU/CSU), želi da proglasi vanredno stanje u vezi sa azilom čime će se zaobići evropsko zakonodavstvo na njemačkim granicama’.

”Migrantima treba dosljedno odbijati ulazak na njemačke granice, a oni koji su zakonski obavezni da napuste zemlju treba da budu zadržani do deportacije”, navodi Bild.

Njemačka Federalna kriminalistička policija u oktobru je izvijestila da je u 2023. broj migranata osumnjičenih za krivična djela, ne računajući kršenje imigracionih zakona, porastao za 25,1 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Njemačka ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fezer naložila je u septembru uvođenje privremenih mjera kontrole na svim njemačkim kopnenim granicama kako bi se smanjio priliv migranata u okviru borbe protiv terorističke prijetnje.

U pismu sa obrazloženjem Evropskoj komisiji, Fezer je rekla da su resursi zemlje i pojedinačnih saveznih država da prihvate migrante “praktično iscrpljeni”.

Nastavi čitati

Svijet

MEDVEDEV PORUČIO TRAMPU “Ne možeš da prevariš Rusiju”

Zamjenik predsjednika ruskog Savjeta bezbjednosti Dmitrij Medvedev izjavio je danas da predsjednik SAD Donald Tramp neće uspjeti da ”prevari” Rusiju.

”U prvoj nedjelji svog drugog dolaska u Bijelu kuću, Donald Tramp je pokušao da zbuni cijeli svet, ali nas ne može da prevari”, napisao je Medvedev u objavi na Telegramu.

Nastavi čitati

Aktuelno