Connect with us

Svijet

EU IMA ČETIRI STUBA VANJSKE POLITIKE: Ukrajina, Bliski istok i Balkan prioriteti

EU kao najveće jedinstveno tržište na svijetu i subjekt koji praktično određuje svjetske standarde kada su u pitanju regulative i tržišna pravila, ima značajan uticaj i u spoljnoj politici.

Kako je navedeno na stranici Evropske službe za spoljne poslove, spoljna politika EU temeljena je na četiri stuba: očuvanje mira u svijetu, jačanje međunarodne bezbjednosti, promocija međunarodne saradnje i razvoj i konsolidacija demokratije, vladavine prava i poštovanja ljudskih prava i temeljnih sloboda.

Šef evropske politike u ovom mandatu Evropske komisije je Žozef Borel, visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost, što je pozicija koja se u određenoj mjeri može prevesti kao ministar spoljnih poslova.

U ovom trenutku, jedan od najvećih prioriteta spoljne evropske politike su rat u Ukrajini i rat između Izraela i Hamasa.

Što se tiče Pojasa Gaze, Borel je proteklih mjeseci kroz javne nastupe i tekstove koje je napisao jasno formulisao stav EU.

EU je osudila teroristički napad Hamasa na Izrael 6. oktobra, u kojem je život izgubilo više od 1.300 ljudi, mahom civila.

Ali isto tako, EU je izrazila ozbiljnu zabrinutost zbog prekomjerne upotrebu sile Izraelskih oružanih snaga (IDF) tokom njihove akcije u Pojasu Gaze, u kojoj je do sada život izgubilo gotovo 30.000 Palestinaca, među kojima je mnogo civila koji nemaju nikakvu vezu sa Hamasom.

U kolumni koju je nedavno napisao, pozvao je na zaustavljanje ubijanja palestinskih civila u Gazi, kao i na uništenje Hamasa kao organizacije. Međutim, on je upozorio da Hamas predstavlja ideju, a da je ideje nemoguće “ubiti”.

“Jedini način da se ubije loša ideja je predložiti bolju, dati horizont palestinskom narodu, njegovom dostojanstvu, njegovoj slobodi, njegovoj sigurnosti, što mora ići ruku pod ruku sa sigurnošću Izraela”, rekao je Borel, izrazivši stav EU da Palestinci treba da dobiju svoju državu.

Borel je juče posjetio Kijev, kako bi izrazio podršku EU Ukrajini, nakon što je Evropski savjet podržao paket podrške Ukrajini vrijedan 50 milijardi evra. Nakon dolaska u Kijev, Borel je rekao da je došao da iskaže bezuslovnu pomoć EU i u vojnom i u finansijskom pogledu, kao i da pomogne u reformama Ukrajine ka njenom evropskom putu.

Nakon početka proširene faze rata u Ukrajini u februaru 2022. godine, EU je značajno promijenila svoje spoljnopolitičke prioritete, što je dovelo do oživljavanja procesa pridruživanja zemalja zapadnog Balkana EU.

Na tom putu BiH značajno zaostaje nakon sporog ispunjavanja 14 ključnih prioriteta EU, ali i nakon što je Republika Srpska donijela zakon kojim se značajno ograničava pravo na slobodu izražavanja vraćanjem inkriminsanja klevete u Krivični zakonik.

Na evropskoj agendi parlamenta BiH ostalo je još nekoliko važnih zakona, poput Zakona o sprečavanju pranja novca i izmjena Zakona o viskom sudskom i tužilačkom savjetu BiH.

Da bi ponovo moglo doći do zastoja, ukazuje upozorenje koje je juče na X-u iznio Johan Zatler, šef Kancelarije EU u BiH.

“Imao sam sastanke s liderima oba doma parlamenta BiH. Potrebna nam je veća svijest o hitnosti kada je riječ o reformskim zakonima, uoči predstojećeg martovskog samita”, napisao je Zatler.

Napomene radi, EU je uslovno odobrila početak pregovora sa BiH, ako do marta bude postignut dogovor u BiH o reformama.

Evropski lideri upozorili su da će, ako do tada ne dođe do napretka, BiH biti u opasnost da zaostaje na evropskom putu, jer su u junu evropski izbori, pa će novu komisiju biti moguće očekivati na jesen.

Svijet

Orban o ranjenom slovačkom premijeru: FICO IZMEĐU ŽIVOTA I SMRTI

Slovački premijer Robert Fico nalazi se između života i smrti dva dana nakon pokušaja atentata, rekao je danas predsjednik Vlade Mađarske Viktor Orban.

“Molimo se za život slovačkog premijera i Slovačku. Želimo mu brz oporavak i povratak na posao. On se trenutno nalazi između života i smrti”, rekao je Orban.

Fico je ranjen prije dva dana u napadu u mjestu Handlova, udaljenom oko 180 kilometara sjeveroistočno od Bratislave.

Premijer Slovačke je u životnoj opasnosti prebačen u bolnicu i operisan. On je i dalje u stabilnom, ali teškom stanju.

Napadač Juraj Cintula (71) uhapšen je odmah nakon napada i optužen za pokušaj ubistva s predumišljajem.

Iz slovačkog Ministarstva unutrašnjih poslova saopšteno je da je napad politički motivisan jer se Cintula nije slagao sa politikom Vlade, a posebno je bio protiv zaustavljanja isporuke oružja Ukrajini.

Novoizabrani slovački predsjednik Peter Pelegrini, koji je posjetio Fica u bolnici, rekao je da se slovački premijer sjeća okolnosti jučerašnjeg atentata.

“On se svega sjeća. Iznenađen je kako se sve to brzo odigralo”, istakao je Pelegrini, dodajući da je Fico bio svjestan i po dolasku u bolnicu i sjeća se kako su mu pružili prvu pomoć.

Nastavi čitati

Svijet

SPEKTAKULARNA KRIPTO PLJAČKA: Ukrali 25 miliona dolara za 12 sekundi

Braća Anton i Džejms Peraire-Bueno, studenti prestižnog Masačusetskog instituta za tehnologiju (MIT), su optužena u SAD za krađu kripto valuta u vrednosti od 25 miliona dolara koju su izvela za samo 12 sekundi.

Optužnica uključuje i pranje novca koji potiče iz ove pljačke.

Američko ministarstvo pravde saopštilo je da su osumnjičeni, studenti matematike i informatike, koristili visoko specijalizovane vještine da bi uticali na itrijum blokčejn tehnologiju za validaciju transkacija, prenosi BBC.

Kako se navodi u optužnici, oni su na prevaru dobili pristup privatnim transakcijama na čekanju, a nakon toga ih mijenjali kako bi sredstva prebacili na svoje račune.

Američko ministarstvo pravde saopštilo je da je pomenuta pljačka prva te vrste, a tužilac Damijen Vilijams je naveo da način na koji su braća Peraire-Bueno izvela krađu “dovodi u pitanje sam integritet blokčejna”.

Krađa je navodno izvršena u aprilu 2023. godine za samo par sekundi uz pomoć najsavremenije šeme koju su braća planirala mjesecima.

Ako Anton i Džejms Peraire-Bueno budu proglašeni krivim, preti im više od 20 godina zatvora.

Nastavi čitati

Svijet

FRANCUSKA GUŠI NEMIRE: Stiže pojačanje u Novu Kaledoniju

U Novu Kaledoniju počelo je da pristiže pojačanje francuskoj policiji u okviru velike operacije za povratak kontrole u Nuamei – prijestonici te prekomorske teritorije, rekao je danas visoki komesar Nove Kaledonije Luj Le Frank.

Broj policajaca na ostrvu biće povećan sa 1.700 na 2.700 nakon nemira koji su počeli u ponedjeljak u kojima su poginule četiri osobe.

Le Frank je rekao da je situacija sada relativno mirna, ali da i dalje ima lokacija u gradu u kojima ima sukoba.

Prema njegovim riječima, počeće operacije za dostavu hrane i lijekova građanima, kao i uklanjanja mina i barikada na putevima koje će izvoditi specijalni timovi.

Demonstranti nezadovoljni zbog izborne reforme palili su poslovne prostore, automobile, pljačkali prodavnice i postavljali barikade u protekla tri dana.

Foto: Tanjug/AP
Foto: Tanjug/AP

Vlasti Nove Kaledonije saopštile su da ostrvo ima hrane za dva mjeseca, ali da veliki problem predstavlja distribucija.

Francuska je proglasila vanrednu situaciju na ostrvu, zabranjen je “TikTok”, a za najmanje deset osoba određen je kućni pritvor, prenose Srna.

U ranijem saopštenju vlasti navedeno je da su poginula tri pripadnika domorodačkog naroda Kanak.

Poslanici u francuskom Parlamentu odobrili su nacrt zakona prema kojem se omogućava državljanima Francuske sa desetogodišnjim prebivalištem u Novoj Kaledoniji da glasaju na lokalnim izborima.

Pojedini lokalni lideri smatraju da će time biti umanjeno pravo glasa naroda Kanak.

Foto: Tanjug/AP
Foto: Tanjug/AP

Francuska Vlada navodi da su promjene u izbornim pravilima neophodne kako bi izbori bili demokratski na toj prekomorskoj terirtoriji u Pacifiku.

Nastavi čitati

Aktuelno