Connect with us

Društvo

HAOS ZBOG IZMJENA PORODIČNOG ZAKONA! Roditelji bijesni, socijalni radnici zatrpani

Izmjene Porodičnog zakona RS, prema kojima imovinom maloljetnog djeteta roditelji mogu raspolagati samo uz saglasnost organa starateljstva, odnosno centra za socijalni rad, stvaraju sve veći bunt u javnosti.
Naime, roditelji koji žele da podignu novac sa štednog računa svog maloljetnog djeteta treba da podnesu zahtjev centru, što u praksi donosi niz peripetija.

Recimo, ako porodica stanuje u naselju Bunarevi, na Manjači, njihov Centar za socijalni rad nalazi se u Ribniku, te će roditelj morati da putuje više od 30 kilometara da bi dobio saglasnost.

Međutim, u Ribniku postoji poslovnica samo jedne banke. Ako su pare djeteta na računu druge banke, to će značiti da je taj roditelj “prevalio put” do Ribnika samo da bi dobio saglasnost, a onda će morati i u Banjaluku ili Mrkonjić Grad da bi podigao pare. Sve to, naravno, košta.

Gordana S. iz Banjaluke rekla je da ju je ovo pravilo naljutilo, jer, kako kaže, te pare njenoj djeci nisu dali ni država ni centar za socijalni rad.

“Šta ima neko da odlučuje o novcu moje djece? Ja sam ih uplaćivala i štedjela za ‘ne daj bože’, ja ću i da donosim odluku o tome kako ću ih potrošiti. Potrošiću ih, naravno, za djecu, a ne da putujem po svijetu”, ističe ova Banjalučanka.

Pojedini centri za socijalni rad u Srpskoj, uključujući i onaj u Banjaluci, imaju veliki broj ovakvih zahtjeva roditelja.

“Novi Porodični zakon RS stupio je na snagu 1. septembra, a njime je predviđeno da saglasnost organa starateljstva mora biti donesena u formi rješenja u upravnom postupku. S tim u vezi, od početka primjene zakona zaprimili smo veći broj zahtjeva, te ćemo o njima odlučiti u zakonski predviđenom roku. Mi smo od 1. septembra opterećeni velikim brojem novih zahtjeva podnesenih od strane roditelja za podizanje sredstava s dječje štednje”, kažu za “Nezavisne novine” iz Centra za socijalni rad Banjaluka.

U Centru za socijalni rad Prijedor, s druge strane, kažu da im to nije donijelo nove obaveze, s tim što podaci koje su nam dostavili pokazuju da i oni od 1. septembra, kada je zakon stupio na snagu, imaju povećan broj zahtjeva.

“Prema evidenciji Centra za socijalni rad Prijedor od 1. januara 2023. godine zaprimljeno je 15 zahtjeva, od čega od 1. septembra 2023. godine četiri zahtjeva, a o kojima će se raspravljati po novom Porodičnom zakonu”, kažu iz prijedorskog Centra za socijalni rad za “Nezavisne novine”.

Bojan Kresojević, menadžer grada Banjaluka, smatra da imovinom djece treba da raspolažu roditelji, a ne centar za socijalni rad, što je naveo i u inicijativi kojom traži izmjenu spornog člana 335 Porodičnog zakona Republike Srpske.

Kresojević se u inicijativi obraća Narodnoj skupštini Republike Srpske, Vladi Srpske, te resornim ministarstvima, te navodi da je Ustavom Republike Srpske predviđeno da porodica, majka i dijete imaju posebnu zaštitu, te da roditelji imaju pravo i dužnost da se staraju o podizanju i vaspitanju svoje djece.

Ujedno, on kaže da je nakon svoje ranije objave na društvenim mrežama, a koja se odnosi na ovu problematiku, dobio brojne komentare podrške i direktna kontaktiranja od strane roditelja.

“Brojni roditelji su iskazali spremnost da zajedno sa mnom pokrenu inicijativu za prikupljanje potpisa, ako bude potrebno i 3.000 potpisa, pa i više, da to razmatra Narodna skupština Republike Srpske. Ja kao gradski menadžer, ali i kao roditelj, ne mogu prihvatiti da Porodični zakon definiše da roditelj novcem djeteta može upravljati isključivo uz saglasnost centra za socijalni rad”, rekao je Kresojević u izjavi za “Nezavisne novine”.

S druge strane, Miloš Bukejlović, ministar pravde Republike Srpske, tvrdi da su novim Porodičnim zakonom Republike Srpske znatno unaprijeđeni postojeći i uvedeni novi modeli zaštite djeteta, njegove imovine, kao i same porodice.

Društvo

DADILJA OSTAVLJENA SA MALIM DJETETOM, a roditelji djeteta pobjegli!

Jedna kineska dadilja ostavljena sa malim djetetom o kom se brine, bez ikakve naknade nakon što su djetetovi roditelji pobjegli od nje i djeteta posudivši novac od iste!…

Gospođa Ju, žrtva ovog bizar nog slučaja koji je bio na naslovnicama u Kini više od mjesec dana, tvrdi da ju je unajmio par u Harbinu, u provinciji Heilongđang, da brine o njihovom novorođenom sinu za mjesečnu platu od 7.000 juana. (oko 1.000 dolara).

Ubrzo nakon što su sklopili dogovor, roditelji su rekli gospođi Ju da moraju da putuju u Tjenđin da bi dobili značajno nasljedstvo, uključujući imovinu i luksuznu robu,vrijednu 400 miliona juana (55 miliona dolara), i pitali su ih da li može da im pomogne sa zajmom za advokate i papirologiju.
Kao osiguranje da će joj vratiti, par joj je pokazao fotografije robe koju su navodno naslijedili, kao i vlasničke papire za hotel. Štaviše, odlučili su da ostave svoje dijete kod dadilje dok sve sređuju u Tjenđinu, pa je gospođa Ju pretpostavila da nema razloga za brigu. Ispostaviće se kasnije da je pogriješila!

Kako kaže Lu, ona nije primila platu od novembra prošle 2023.godine, uprkos tome što se brinula o djetetu nakon što su njegovi roditelji nestali.

Da stvar bude još gora, pozajmila im je i značajne sume novca, uključujući svoju životnu ušteđevinu i novac pozajmljen od njenog brata, misleći da će joj roditelji vratiti kada se dočepaju pozamašnog nasljedstva. Sve u svemu, ona tvrdi da joj odbjegli roditelji duguju preko 110.000 juana (oko 15.600 američkih dolara)
“Dala sam im svu svoju ušteđevinu, ali od novembra prošle godine nisam dobila nikakvu platu“, požalila se gospođa Ju. “Oni mi duguju platu i novac koji sam pozajmila od brata.” rekla je za radio i televiziju Heilongjiang.

Lu je novinarima pokazala slike skupih satova, automobila i drugih luksuznih predmeta koji su uključeni u nasljedstvo koje su roditelji djeteta navodno dobili. Dodajući da je nakon uvida u vlasničke papire hotela u Harbinu pronašla tragove digitalnog uređivanja, izvještava South China Morning Post, a prenosi portal “Zanimljivosti dana“.

Gospođa Ju je više puta pokušavala da kontaktira roditelje telefonom i preko VeChat-a, ali izgleda da su nestali. Kontaktirala je i hotel čiji su navodno posjedovali, ali tamošnji vlasnici nikada nisu čuli za njih, pa je njen strah da će biti žrtva složene prevare veći nego ikada. Jedina stvar koja nema smisla je dijete.

Kako bi neko mogao da napusti svoje dijete zbog bilo kakve finansijske dobiti, a kamoli relativno skromnih 110.000 juana? Ni gospođa Ju nema odgovor na to pitanje, ali ni ona nema srca da napusti dječaka. Ona se već mjesecima brine o njemu, nadajući se da će se roditelji na kraju vratiti.

Nejasno je da li je policija obaviještena o ovom slučaju, ali mnogi od onih koji komentarišu na internetu sugerišu da osumnjičeni vjerovatno i nisu biološki roditelji djeteta.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno uz kišu i pljuskove

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) će biti pretežno oblačno, a krajem dana očekuje se kiša i lokalni pljuskovi sa grmljavinom.

Tokom jutra biće pretežno oblačno uz sunčane intervale, slaba kiša moguća je samo ponegdje na sjeveroistoku, a na zapadu će biti uglavnom sunčano, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Duvaće slab do umjeren vjetar sjevernih smjerova.

Jutarnja temperatura vazduha biće od osam do 13, u višim predjelima od pet, a dnevna od 19 do 26, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

GUŽVE NA GRANIČNIM PRELAZIMA! Ako ste krenuli na put, spremite se na čekanja

Saobraćaj je pojačan na više graničnih prelaza sa Hrvatskom na ulazu i izlazu iz BiH, kao i na granici sa Srbijom na prelazu Rača na izlazu iz BiH, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Na granici sa Hrvatskom pojačan je saobraćaj na graničnim prelazima Gradina i Orašje na izlazu iz BiH, na prelazima Kostajnica i Brod na ulazu u BiH, a na graničnom prelazu Gradiška na izlazu i ulazu u BiH.

Na ostalim graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.

Iz AMS-a su naveli da su gužve na graničnim prelazima izrazito promjenljivog karaktera.

Nastavi čitati

Aktuelno