Connect with us

Politika

Jovičić i Dodik bez otvorenog sukoba i JELENA, ŽENA KOJE NEMA: Analiza prve predsjedničke debate u Srpskoj (VIDEO)

Nedolazak kandidata opozicije, Jelene Trivić, u TV debatu ključnih kandidata za predsjednika Republike Srpske i izbjegavanje većih verbalnih sukoba Milorada Dodika i Radislava Jovičića, obilježilo je prvo predizborno sučeljavanje na javnom RTV servisu.

Kandidat DNS za predsjednika RS, Radislav Јovičić, rekao je u emisiji „Srpska bira“ da će ako bude izabran, biti predsjednik svih građana.

Istakao je da je spreman da razgovara sa svima u Republici Srpskoj, BiH, bilo gdje u svijetu, u interesu Srpske.

-Moj cilj jeste da vratim dostojanstvo predsjednika Republike Srpske, i da ga vratim u okvire Ustava RS – istakao je on.

Smatra da u posljednje četiri godine uloga predsjednika Srpske nije bila dovoljno vidljiva.

Odnosi međunarodne zajednice prema državnoj zajednici BiH, posebno prema Republici Srpskoj, nisu nimalo svijetli – kaže Јovičić.

Ističe da je zagovornik da se mora naći prostor da se razgovara o Republici Srpskoj koja mora da bude partner međunarodne zajednice.

-Republika Srpska ne traži tutora, donosi odluke u ime njenih organa. Srpska mora da ima međunarodno priznati status i ravnopravan status u smislu građenja svoje politike i da brani svoje interese – poručio je, između ostalog, kandidat Trećeg puta za RS.

Kandidat SNSD, Milorad Dodik, rekao je da je Republika Srpska jedina održiva u BiH.

Kada bi Republika mogla, a to je moj cilj, jednog dana da nastavi sama, ona bi imala sve predispozicije jedne države i išla bi ka tome veoma uspješno – istakao je Dodik.

On je naglasio da u BiH, osim Republike Srpske, nijedan faktor nije održiv.

-Republika Srpska nema mnogo puteva već samo jedan jedini a to je ovaj koji smo do sad gradili – njene samostalnosti, jačanja i odživosti – rekao je Dodik.

Poručio je da će nastaviti da se bori za Republiku Srpsku na najbolji mogući način.

-Ja pripadam ovom narodu i čovjek sam ove zemlje. Politiku koju sam ja vodio, vodio sam svim. U ovom trenutku ja sam najbolja ponuda za Republiku Srpsku i garantujem dobre kontakte sa Rusijom, Kinom, Mađarskom, a sve ovo radim jer volim Republiku Srpsku – poručio je Dodik koga podržava vladajuća koalicija u Srpskom.

Kandidat PDP i SDS za predsjednika Srpske, Jelena Triović, odbila je poziv u debatu, popularno nazvanu TV duel.

Trivić: Samo na BN TV
Na Fejsbuku je napisala da ni ona, a ni večeras kandidat za člana Predsjedništva BiH, Mirko Šarović, nemaju namjeru učestvovati u bilo kakvim TV duelima koje organizuje RTRS, niti „druge režimske televizije“.

-Što se tiče TV duela, ja još uvijek čekam da Milorad Dodik odgovori zašto je odbio poziv za TV duel koji smo dobili od BN televizije. Radi se o najgledanijoj televiziji u Republici Srpskoj, pa nema boljeg mjesta za suočavanje naših vizija budućnosti Republike Srpske. Dodik dobro zna da sam ja trenutno u prednosti za oko 10 odsto u odnosu na njega. Zato je bolje da odmah sada prihvati poziv BN televizije, nego da me u posljednjoj sedmici kampanje moli da mu dam šansu u TV duelu – poručila je Trivićeva.

Komentarišući njenu odluku, magistar Borislav Vukojević, viši sistent na FPN Banjaluka, kaže da razumije njena opravdanja, ali da se treba pojaviti i sve to reći.

-Gospođa Trivić je gostovala u „Teleringu“ RTRS kod Mate Đakovića, dakle nije da se nikada tu nije pojavljivala. Za nekoga ko želi da se bori protiv sistema za koji smatra da ga treba mijenjati, zbog toga da bi pokazala primjerom, mislim da je greška što se nije pojavila – kaže Vukojević za Srpskainfo.

Sličan komentar je na Tviteru objavio i Srđan Mazalica, poslanik SNSD u Narodnoj skupštini.

-Demokratija izgleda vlada samo onda kada vas nema ko izbaciti iz takta – napisao je Mazalica, uz fotografije ranijih gostovanja Trivićeve i još nekih opozicionara na RTRS.

Kada je riječ o sinoćnom nastupu dva kandidata, Borislav Vukojević smatra da se debata Dodika i Jovičića ne može nazvati debatom, jer tu nije bilo nikakvog istinskog sukobljavanja mišljenja.

-Obojica su pričala svoju prilču, pogotovo gospodin Dodik. Tako da tu ne vidim da su glasači, birači dobili nešto što već nisu znali. Ono što je možda malo ostavilo negativan utisak jesu neki komentari. Tu se referišem na to kada je Jovičić rekao kako će on poslije emisije, u četiri oka, da kaže Dodiku kako se ljudi zapošljavaju u TE „Ugljevik“. Ukoliko postoji nekakva korupcija, nešto što bi ljudi trebalo da znaju, kakva četiri oka?! To je nešto što, po meni, pokazuje da ni novi kandidati koji se busaju da bi nešto trebalo da mijenjaju, a u suštini žele zadržati isti model ponašanja. Isto tako, njih dvojica su govorili kako je čast da se kandiduje za predsjednika. Mi imamo 31 kandidata za predsjednika RS, ne vidim šta je tu toliko eksluzivno, živimo u sistemu gdje svako može da se kandiduje – komentariše Vukojević.

Kada se radi o istinskim debatama, dodaje on, u njima treba da dobijemo sukob mišljenja.

-U smislu bilo kakvog neslaganja, gospodin Jovičić se povlačio pred „napadima“ gospodina Dodika. To prvenstveno mislim kada se govorilo o socijalmim politikama, kada je Jovičić prozvao SNSD kako oni dijele po 100 KM građanima, kako bi ih kupili. I kada je Dodik odgovori da se ne slaže, da je to pogrešno predstavljeno, umjesto da dobijemo konkretan odgovor Jovičića, mi ne dobijemo ništa. Tokom „debate“ je bilo primjetno da SNSD i DNS formalno-politički jesu na sukobljenim stranama, a u suštini smo imali odnos u kome pokušavaju da nekim autosugestijama izbjegavaju sukobe. Kada god je bila neka tema u kojoj su se mogli sukobiti, Dodik je napominjao ranije zasluge Jovičića, dok je bio ministar, kao „on to najbolje zna“, pridajući mu na važnosti. Tako da mislim da u svakom slučaju ovo nije nikakva debata, možda čak i najvećom krivicom kandidata opozicije koji se nije pojavio. Gledali smo izlaganje i ponavljanje obećanja – smatra Vukojević.

„Nagazne mine“
Prema njegovim riječima, u emisiji je bilo nekoliko „nagaznih mina“ poput tema zapošljavanja, prosječne plate, jednokratne pomoći… Umjesto da ih opozicija ogoli u emisiji, kaže Vukojević, dobili smo neku vrstu prećutne saglasnosti.

-Debata bi trebalo da ponudi drugačiji pogled na sistemske probleme. To obećanje da će plata da bude 2.000 KM u suštini ne može biti bitno zato što su to apstraktne stvari. Zašto? Da to postavimo hipotetički: da je prosječna plata od 2.000 KM sada moguća, bez obzira šta mislite o vladajućoj koaliciji, kao da oni to ne bi uradili. Zašto ne bi vlast podigla platu toliko da je to moguće? Ne kažem da nije nikako moguće, ali nije moguće lako. Ova dva kandidata u emisiji nisu rekla kako sistem treba mijenjati. Osim blagog napada Jovičića koji je rekao kako treba vratiti kredibilitet funkciji predsjednika RS, koja navodno nije bila vidljiva. To je pripisao Dodiku kao grešku, na način da je on skoncentrisao moć u sebi. U suštini, tu je pomogao protivkandidatu tako što je rekao, OK, taj kandidat treba da pobijedi da bi se moć skoncentrisala u rukama predsjednika RS – zaključuje Vukojević.

Politikolog iz Beograda Boban Stojanović smatra da opozicija treba da iskoristi svaku priliku za dijalog, bez obzira na kom mjestu se debata organizuje.

Suštinski, od sučeljavanja sinoć najveće gubitke će imati onaj ko se nije ni pojavio. Što se tiče ove dvojice kandidata, u nekim temama su se poprilično usaglasili – rekao je Stojanović za RTRS.

Prema njegovim riječima, dominirale su tri teme, od kojih je prva stavno definisanje položaja predsjednika RS i pitanje da li je Dodik previše koncentrisao moć u svojim rukama.

“Zadovoljili potrebe birača”
-Drugo pitanje su nacionalne i sa njima povezane međunarodne teme, gdje bih rekao da su se kandidati saglasili oko najvažnijih stvari. Pokušali su da ukažu na ono što je biračima u Srpskoj jako važno, to su odnosi sa Srbijom. Jedan dobar taktički potez, mislim da je Jovičić prvi spomenuo značaj Kosova za Srbiju. Dodik nije ostao nijem na to pa je prvi spomenuo Vladimira Putina, odnose sa Rusijom, sa Kinom, Srbijom. Vjerujem da su tu oba kandidata zadovoljila potrebe svojih birača – smatra Stojanović.

Treća tema oko koje je bilo najviše razmimoilaženja jesu pitanja ekonomije i socijalne politike, životnog standarda.

-To svakako jeste važno, ali uvijek je nacionalno pitanje na izborima u Srpskoj bilo prioritet. Kao u svakom sučeljavanju, vlast se bavila ekonomskim uspjesima, sa druge strane opozicija je kritikovala da sve to nije dovoljno i iznijela neke konkretnije prijedloge. Moj glavni utisak je da je to bila civilizovana debata, što mi je poprilično iznenađujuće imajući u vidu odakle dolazim – zaključio je Stojanović.

„Ne smetaju joj spotovi na RTRS“

Opozicija u Srpskoj nije iskoristila šansu da iskaže svoje stavove biračkom tijelu, rekao je politikolog Cvijetin Milivojević, komentarišući nedolazak kandidata PDP za predsjednika Srpske, Јelene Trivić u emisiju Srpska bira.

Naveo je da je opozicija suštinski pobjegla od mogućnosti da predstavi svoje stavove biračima u Srpskoj.

-S druge strane, kandidat DNS Radislav Јovičić je imao konstruktivnu raspravu sa kandidatom SNSD Miloradom Dodikom – naveo je Milivojević, gostujići u Jutarnjem programu RTRS.

Govoreći o debati, Milivojević je rekao da je Dodik koristio nekoliko ključnih riječi tokom obraćanja građanima, a to su sigurnost i stabilnost, uz poruku da upravo on predstavlja stabilnost za građane Srpske . Milivojević je istakao da nema prinicijelnosti kod Јelene Trivić.

-Ne smetaju joj izborni spotovi na RTRS, a ne želi da se pojavi u TV debati – naglasio je Milivojević.

Politika

PSS SA OZRENA PORUČIO: Jačamo organizaciju i gradimo snažnu mrežu širom Srpske (FOTO)

Predstavnici Pokreta Sigurna Srpska danas su na Ozrenu održali sastanak sa članovima i aktivistima iz izbornih jedinica 4, 5 i 6, gdje su razgovarali o daljem jačanju organizacije, predstojećim aktivnostima i pripremama za naredni period.

Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska Nebojša Drinić istakao je da se širom Republike Srpske osjeća snažna energija, jedinstvo i odlučnost ljudi da zajedno grade organizaciju koja će biti istinski oslonac narodu.

– U svakom dijelu Republike Srpske vidimo veliku podršku i spremnost ljudi da se uključe u naš rad. Nastavljamo svakodnevno jačati odbore, povezivati ljude i graditi mrežu koja će biti garant stabilnosti, razvoja i sigurne budućnosti – poručio je Drinić.

On je naglasio da je najveća snaga Pokreta Sigurna Srpska upravo u ljudima, zajedništvu i uvjerenju da Republika Srpska može ostvariti još bolje rezultate u narednom periodu.

Iz ove političke organizacije poručuju da će i dalje biti prisutni na terenu, u direktnom razgovoru sa građanima, kako bi zajedno kreirali politike usmjerene na razvoj i napredak Republike Srpske.

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ NA OBILJEŽAVANJU PROBOJA KORIDORA: Dužnost nam je da čuvamo Srpsku i pamtimo heroje

Na Dugoj Njivi danas su položeni vijenci i cvijeće na Spomen-obilježje poginulim srpskim borcima tokom proboja Koridora.

Povod je obilježavanje 34 godine od najveće vojne operacije Vojske Republike Srpske, a polaganju vijenaca i cvijeća je prisustvovao i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.

Kako je istakao Stanivuković, zaista je velika čast danas biti na ovom mjestu i prisjetiti se jednog od najvećih istorijskih podviga u stvaranju i borbi za opstanak i postojanje Republike Srpske.

– Ovaj događaj je poruka da je Republika Srpska od tog trenutka postala jedno i da je danas jedno. Jedinstvena teritorija sa srpskim narodom okupljenim oko crkve. I danas, više od 30 godina poslije svega toga, ovi događaji i bitke nas pozivaju upravo na to: da se držimo jedni drugih, da čuvamo Republiku Srpsku, da je svakog trenutka gradimo i da u svakom momentu pokazujemo najveće moguće poštovanje prema onima koji su je stvarali – rekao je Stanivuković.

Zahvalio je generali Momiru Taliću na svemu što je tada učinio i poručio da će se Banjaluka odužiti.

-Zato će Banjaluka, kao najveći grad Republike Srpske, jedan trg posvetiti generalu Taliću. On to zaslužuje. Želim da se kao gradonačelnik zahvalim svakom onom koji je bio dio ove akcije. Ova bitka ulazi u knjige i udžbenike, a naša dužnost je da je prenosimo svim generacijama – istakao je on.

Naime, prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica Republike Srpske, u ovoj operaciji poginulo je 877 pripadnika Vojske Republike Srpske, 15 pripadnika MUP-a Srpske i 17 pripadnika MUP-a Republike Srpske Krajine.

Direktan povod za ovu vojnu akciju, koja je ujedno bila i najsvjetliji i najhumaniji ratni podvig Vojske Republike Srpske, bila je smrt 12 beba u banjalučkom porodilištu zbog nedostatka kiseonika.

Nastavi čitati

Politika

PSS TRAŽI UDALJAVANJE KLADIONICA OD ŠKOLA: Više od 5.000 građana već dalo podršku

Predsjednica Gradskog odbora Pokreta Sigurna Srpska Mirna Savić Banjac i odbornik PSS-a Dragan Milanović održali su konferenciju za novinare posvećenu mjerama usmjerenim na podršku porodici, mladima i stvaranju zdravijeg okruženja za odrastanje. Poseban akcenat stavljen je na inicijativu za udaljavanje kladionica i kockarnica od osnovnih i srednjih škola, kao i na niz drugih mjera koje se odnose na obrazovanje, bezbjednost i demografsku politiku.

Savić Banjac istakla je da su porodica, mladi i demografija u samom središtu politika Pokreta Sigurna Srpska.

„U toku je i javni poziv za prijavu na civilni rok u Banjoj Luci i interesovanje je veliko. Želimo da naglasimo da je to projekat koji smatramo važnim za čitavu Republiku Srpsku.

Ne radi se ni o kakvom vojnom roku, niti o bilo čemu što ima veze sa vojskom. Riječ je isključivo o humanitarnom karakteru, solidarnosti i jačanju osjećaja zajedništva. Danas se suočavamo sa brojnim izazovima, od klimatskih promjena do elementarnih nepogoda, a institucije često ne prate dovoljno brzo savremene potrebe društva.

Želimo da mladi znaju kako reagovati u kriznim situacijama, da budu solidarni i aktivni članovi zajednice. Civilni rok upravo podstiče takve vrijednosti i doprinosi stvaranju zdravih navika kod mladih ljudi“, kaže ona.

Govoreći o obrazovanju, Savić Banjac podsjetila je na mjere koje su već pokrenute u Banjoj Luci.

„Završene su javne nabavke za nabavku školskih uniformi i polica za knjige. Godinama se nije radilo na ozbiljnoj reformi obrazovanja. Banja Luka je pokrenula promjene i kada je riječ o preteškim školskim torbama, a sada idemo korak dalje. U toku je javna nabavka polica na koje će učenici odlagati mobilne telefone tokom nastave“, ističe Savić Banjac i dodaje:

„Svi znamo da djeca provode previše vremena na telefonima i da im nije mjesto u učionici tokom nastavnog procesa. Telefoni će biti odloženi za vrijeme časova, a planirana je i aplikacija koja će omogućiti kontrolu i ograničenje neprimjerenog sadržaja za djecu i omladinu do 16 godina.

Takođe, pokrenuli smo i projekat zdrave ishrane u školama. Angažovani su nutricionisti koji su osmislili zdravije obroke i užine koje će biti dostupne učenicima, umjesto hrane koja podstiče stvaranje nezdravih navika“, kaže ona.

Ona je podsjetila i na izmjene Zakona o stvarnim pravima.

„Naredne sedmice počinje raspisivanje javnog poziva za dodjelu besplatnih placeva. To su konkretne mjere koje smo sproveli.

Istovremeno, na narednoj sjednici Skupštine grada ponovo ćemo predložiti odluke koje su već dale rezultate u drugim sredinama, a odnose se na udaljavanje kladionica i kockarnica od škola, kao i na regulisanje njihovog reklamiranja. Ne smijemo dozvoliti da kockanje postane nešto što je normalno i prihvatljivo našoj djeci“, navodi Savić Banjac.

Milanović je naglasio da je regulisanje igara na sreću jedna od važnih politika Pokreta Sigurna Srpska.

„Prije dvije godine pokušali smo da, u okviru nadležnosti lokalne zajednice, pokrenemo ovu temu, ali nismo dobili podršku skupštinske većine.

Ovo nije udar ni na koga niti obračun sa bilo kojom privrednom granom. Riječ je o pokušaju da se zaštite građani, a posebno mladi ljudi. Kockanje je postalo ozbiljan društveni problem koji sve više pogađa mlađu populaciju“, kaže Milanović i dodaje:

„Naš cilj nije zabrana igara na sreću, već njihovo uređivanje. Želimo da država kontroliše ovu oblast, ali i da zaštiti najosjetljivije kategorije stanovništva. Zato predlažemo da kladionice i kockarnice budu udaljene od škola.

Često čujemo argument da ova industrija puni budžete. To jeste tačno, ali smatramo da su mnogo važniji zdravlje i budućnost naših građana. Sredstva koja se ostvaruju na društvenoj i socijalnoj patologiji imaju previsoku cijenu“, navodi on.

Milanović ističe da postoje pozitivni primjeri i dobra rješenja.

„U BiH već postoje gradovi koji su sproveli ovakve mjere i pokazali da je moguće zaštititi javni interes. Mi ne radimo ništa mimo zakona, već tražimo da se ova oblast reguliše na odgovoran način.

Samo za dva dana u Banjoj Luci prikupljeno je više od pet hiljada potpisa podrške inicijativi za izmjene propisa. To pokazuje da su građani zabrinuti zbog sve većeg broja kladionica i njihovog agresivnog prisustva u javnom prostoru“, kaže on.

Ako kladionice nisu problem, kaže Milanović, onda ne bi trebalo da bude problem ni njihovo udaljavanje od škola.

„Ukoliko nisu na putu od kuće do škole i nisu dostupne djeci tokom velikog odmora, smanjuje se mogućnost da mladi uopšte dođu u kontakt sa ovom vrstom zavisnosti.

Ne možemo riješiti sve probleme odjednom, ali možemo početi od onoga što je u nadležnosti lokalne zajednice. Ovo je odgovoran pristup i značajan korak u zaštiti javnog zdravlja, porodice i mladih ljudi“, kazao je on.

Nastavi čitati

Aktuelno