Connect with us

Politika

Ko je “za”, a ko “protiv” ŠMITOVE ODLUKE?

Odluka Kristijana Šmita, koga Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika u BiH jer nije imenovan od strane Savjeta bezbjednosti UN, da nametne tehničke izmjene Izbornog zakona BiH potvrdila je one stare, ali i otvorila nove političke frontove u BiH.

Tako jedni odluku nazivaju idiotskom u teatru zvanom BiH, drugi za njeno nametanje krive vladajuću koaliciju na nivou BiH (SNSD, HDZ BiH i “trojka”), treći, pak, kažu da su mjere dobre, ali ne i to što ih nameće stranac, dok četvrti pozdravljaju Šmitovu odluku, naglašavajući da će se konačno znati ko je kako glasao.

Pa, idemo redom…

Šmitova najnovija odluka biće tema i u Narodnoj skupštini Republike Srpske, čiji će poslanici, bar zvanično, na sjednici u četvrtak raspravljati o bezbjednosnoj i političkoj situaciji u svijetu, sa posljedicama po Republiku Srpsku.

Ali, potpuno je jasno da će Šmitov zakon biti centralna tema sjednice, a ako je suditi po ranijim najavama Srpska će imati odgovor.

Podsjetimo, najviše se pominje donošenje Izbornog zakona Republike Srpske.

“Što se mene lično tiče, zakon koji je rekao da će praviti eksperimente da u pet opština imaju skeneri, a u drugima nemaju, je u izvornom smislu idiotski. Da bilo gdje na svijetu sprovodite izbore u pet opština po jednom principu, a 55 po drugom je neviđeni i neprimjer idiotizam”, poručio je Nenad Stevandić, predsjednik NS RS, komentarišući to što će prema izmjenama Izbornog zakona BiH na lokalnim izborima biti sproveden pilot-projekat u nekoliko lokalnih zajednica, a koji podrazumijeva uvođenje elektronske identifikacije birača, skenera za glasačke listiće i elektronske obrade i prenosa rezultata glasanja s nivoa biračkog mjesta.

Stevandić je podsjetio da su na ovu odluku digle glas brojne institucije i politički predstavnici, uključujući Evropsku uniju (EU) i hrvatsku stranu.

“Nelegalni Kristijan Šmit bez Savjeta bezbjednosti (SB) UN, koji glumi potrčka američke ambasade, trenutno ima protiv sebe dva naroda i jedan entitet, EU i SB UN. Pa na osnovu čije sile onda Šmit uopšte postoji i radi? Da je normalna osoba uhvatio bi prvi avion i otišao u Njemačku. Ne postoji nijedno mjesto, osim ovog teatra u BiH, da takav čovjek mijenja zakone, hapsi ljude i determiniše izborne procese. Ovo je nezabilježeno u Evropi”, rekao je Stevandić.

On je naglasio da takva odluka za cilj ima da napravi sukobe u BiH. “I da uništi put BiH prema EU. To je zadatak Kristijana Šmita”, smatra Stevandić.

Na pitanje da li nakon ovoga postoji mogućnost daljih dogovora lidera u vlasti, kazao je da je bolji svaki sporazum od nametanja i svaki dogovor od nesporazuma.

“U Laktašima smo dogovorili mnogo više, ali je poništeno odlukom američkog ambasadora, a ‘trojka’ nije imala dovoljno hrabrosti da kaže šta misli. Proces je vraćen i onda smo usvojili pola od onoga iz Laktaša, pa je EU bila dovoljno mudra da to prihvati. Ali, onda Šmit to vraća u doba potpune netrpeljivosti i podjela, da bi se narodi nahuškali jedni na druge. Hrvati i Srbi su spremni za dogovor, čekamo ‘trojku'”, naglasio je Stevandić.

Radovan Višković, predsjednik Vlade RS, rekao je da je suština Šmitove odluke eliminisanje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika iz političkog života, a sve u sprezi s tim što se Dodiku sudi pred Sudom BiH.

“O tome govori jasno član 8. zakona, gdje je Šmit dodao dvije nove tačke. I to tačka 5, koja glasi: ‘Danom pravosnažnosti sudske presude kojom mu je izrečena sigurnosna mjera zabrane obavljanja određenog zanimanja, djelatnosti ili dužnosti koja predstavlja funkciju izabranog člana u organu vlasti’, te tačka 6: ‘Danom pravosnažnosti sudske presude kojom je izrečena kazna koja za pravnu posljedicu ima prestanak te službene dužnosti i tog radnog odnosa”, naveo je Višković.

Što se tiče opozicije u Srpskoj, oni smatraju da je isključiva krivica to što je Šmit nametnuo izmjene na aktuelnoj vladajućoj koaliciji u BiH.

“Oni su rekli da će završiti zakon do kraja februara, a nisu, i zato su doveli sebe u ovu situaciju. Šmitova odluka je obimna. Recimo, vrlo važna stvar, a kojom se niko nije bavio, jeste da se smanjuje broj mogućnosti preferencijalnog glasanja, dakle sa maksimalnog broja koliko ima kandidata, na samo tri sada. Ali ono što se već danas može reći da je zabrinjavajuće i da traži vrlo ozbiljan odgovor od onih koji su to pisali jeste zašto skeneri, koji su u stvari najvažniji, ne idu na svako biračko mjesto. Nije to svemirska tehnologija i nešto što se ne može uraditi. Mi se brinemo da je ovo popuštanje onima koji kradu na izborima”, kazao je Crnadak.

Milan Miličević, predsjednik SDS-a , naglasio je da je ova stranka protiv bilo kakvih nametanja i od strane visokog predstavnika ili bilo koga drugog.

“Mislimo da se ovaj zakon treba vratiti u parlamentarnu proceduru i da kroz odgovarajuće amandmane bude izglasan tamo”, poručio je Miličević.

S tim je saglasan i Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke i potpredsjednik PDP-a, dodajući da to ne bi smjelo da se dešava u državi koja teži suverenitetu.

“Principijelno sam za uvođenje skenera i svega, ali to mora biti plod političkog i demokratskog procesa i legitimno izabranih ljudi od strane naroda. Znate, sad ja da odem u Austriju, Njemačku, Italiju, Rusiju, Bjelorusiju, SAD… i kažem: ‘Sada će važiti zakon koji ja kažem’. E, malo morgen”, istakao je Stanivuković.

I hrvatska strana oštro se protivi Šmitovoj odluci, nazivajući je neprihvatljivom.

“Ove, ničim izazvane reakcije OHR-a dolaze samo nekoliko dana nakon pozitivnih izvještaja iz EU prema BiH. Šmit je bez ikakve potrebe nametnuo 114 izmjena Izbornog zakona, čime se poništavaju svi pozitivni rezultati na evropskom putu BiH”, rekao je predsjednik HDZ BiH Dragan Čović.

Međutim, dio predstavnika “trojke” smatra da su izmjene pozitivan iskorak jer se njima, navode, štiti integritet izbornog procesa, koji podrazumijeva da građani biraju i da mogu biti birani, bez intervencija i manipulacija njihovom voljom.

“Iako ostaje žaljenje što paket integriteta nije usvojen od strane domaćih aktera, uvođenje savremenih tehnologija je ipak značajan iskorak koji se mora pozdraviti”, poručili su iz SDP BiH.

Gotovo identično saopštenje dala je i Ambasada SAD u BiH.

“Žao nam je što se sve stranke nisu angažovale u dobroj vjeri ili se istinski obavezale na izborni integritet. Njihov neuspjeh je razlog zašto je visoki predstavnik morao djelovati”, poručili su iz Ambasade.

Šmitovo nametanje izmjena Izbornog zakona BiH dobra je odluka i prema mišljenju Koalicija za slobodne i poštene izbore “Pod lupom”, odakle su poručili da će one spriječiti dokazane izborne krađe i prevare. Uz podsjećanje na tehničke izmjene, iz Koalicije napominju da se uvodi i reforma biračkih odbora u smislu uvođenja nestranačkih predsjednika i zamjenika predsjednika BO i ograničavanja članstva u biračkim odborima samo na parlamentarne političke subjekte.

Ali bilo je i onih koji smatraju da Šmitova odluka nije adekvatna.

Tako je Evropska unija (EU) saopštila da je visok stepen međunarodne supervizije nespojiv s evropskom budućnošću BiH i očekuje od svih aktera da se ponašaju odgovorno i pokažu suzdržanost u narednom periodu, te da sprovedu potrebne reforme koje će osigurati da se izbori sprovode u skladu s evropskim standardima.

Iz Ambasade Rusije u BiH poručeno je da se radi o nelegalnoj odluci te je upozoreno da će bilo koje “uvođenje u pravno polje BiH neokolonijalnih inicijativa izmišljenih u anglosaksonskim ambasadama u Sarajevu smatrati direktnim kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma, čiji je garant Ruska Federacija”.

I hrvatski predsjednik Zoran Milanović stao je u red onih koji smatraju da Šmit ne radi dobar posao, a u smislu izmjena Izbornog zakona BiH, te je rekao da se bezobrazno ignoriše pravo Hrvata u BiH da biraju svog predstavnika.

“Što se tiče BiH, statusa Hrvata, vidjeli smo da je nekakav Švarc, Šorc, Šulc donio izmjene. Dakle, BiH je nekompetentna kolonijalna uprava”, rekao je Milanović.

Politika

EUFOR PRATI BEZBJEDNOSNU SITUACIJU U BiH! “Misija “Altea” spremna i posvećena da svoj mandat ispuni”

Eufor, kao dio integrisanog pristupa EU, ima za cilj mirnu BiH koja je nepovratno na putu ka članstvu u EU, saopšteno je iz ove vojne misije.

Iz Eufora navode da je misija “Altea” spremna i posvećena da svoj mandat ispuni na nepristrasan način, kao i da je njena odgovornost tumačenje vojnih aspekata Dejtonskog mirovnog sporazuma.

U saopštenju se dodaje da je mandat Eufora, koji mu daje Savjet bezbjednosti UN, da obezbijedi očuvanje teritorijalnog integriteta, suvereniteta i političke nezavisnosti BiH i da domaći akteri djeluju u skladu sa ovim osnovnim principima propisanim Dejtonskim mirovnim sporazumom i rezolucijama Savjeta bezbjednosti UN.
“Eufor, kao dio integrisanog pristupa EU, ima za cilj stabilnu, održivu, mirnu i multietničku BiH koja je nepovratno na putu ka članstvu u EU”, navodi se u saopštenju.

U saopštenju se dodao je da Eufor kontinuirano prati i procjenjuje bezbjednosnu situaciju.

Nastavi čitati

Politika

RADOJIČIĆ I PROŠLE GODINE PREDSTAVLJAO SNSD! IMALI PRIHOD OD 2,5 miliona KM, Đajić skupio najviše para

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila je godišnje finansijske izvještaje političkih stranaka za 2023. godinu, sa podacima o izvorima finansiranja.

Radojičić i prošle godine bio ovlašten za predstavljanje SNSD: Najveća partija u Srpskoj prihodovala 2,5 miliona KM, Đajićev odbor prikupio ubjedljivo najviše članarine.

Između ostalih, tu je i izvještaj najjače političke partije u Srpskoj SNSD.

U partiji je 40 zaposlenih, a ukupni prihodi političke stranke u prošloj godini bili su 2.554.738,38 KM.

Od članarine SNSD je skupio 507.725 KM, ubjedljivo najviše u Gradskom odboru Banjaluka 136.074 KM. Međutim, prihodi iz budžeta su najveći izvor prihoda – više od dva miliona KM.

Prihodi fizičkih lica bli su samo 270 KM i dao ih je Petar Bilčar, inače zamjenik direktora IDDEEA BiH, nekadašnji načelnik Odjeljenja za komunalne poslove Grada Banjaluka.

Zanimljivo je da se na spisku osoba ovlaštenih za zastupanje SNSD dalje nalazio „potpredsjednik Igor Radojičić“. Radojičića je lider stranke Milorad Dodik smijenio s mjesta predsjednika Gradskog odbora Banjaluka u izbornoj noći još prije četiri godine. A iz SNSD je zvanično isključen još u oktobru 2022. zbog „neaktivnosti“.

Onaj ko je podnosio finansijski izvještaj SNSD očigledno je čekao da zvanično budu izabrani novi potpredsjednici SNSD, a to se desilo na sjednici Glavnog odbora tek u februaru 2024.

Radojiić je prije nekoliko dana osnovao vlastiti politički pokret Svoji putem.

Nastavi čitati

Politika

DODIK ČEKA TELEFONSKI POZIV OD VUČIĆA! “Srpski sabor će biti održan”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da Srpska i Srbija predano pripremaju srpski sabor koji će biti održan, ako ne u dane Vaskrsa, onda čim se stvore uslovi.

“Mislim da bi pametnije politički bilo da ne nagađamo da li će biti Sabora ili ne. Nego da znamo da li je bila ta rezolucija /o Srebrenici/ ili ne i da se tek onda opredjeljujemo na takvom forumu kao što je Sabor”, rekao je Dodik novinarima u Teslići.

Odgovarajući na pitanje da li će Vaskršnji sabor biti odgođen, Dodik je rekao da čeka da se čuje sa predsjedinkom Srbije Aleksandrom Vučićem i da se dogovore.
“Vaskršnji sabor je zakazan u jednoj drugoj atmosfetri u kojoj nije bilo priče o rezoluciji o Srebrebici u UN , niti o prijemu samoproglašenog Kosova u Savjetu Evrope”, rekao je Dodik.

Nastavi čitati

Aktuelno