Connect with us

Politika

NAKON JUČERAŠNJEG NEDOLIČNOG PONAŠANJA… Može li Suljagić biti SMIJENJEN?

Treba li predsjednik Memorijalnog centra Srebrenica, Emir Suljagić krivično da odgovara zbog širenje vjerske i nacionalne mržnje i da li na čelu institucije koja se finansira iz budžeta svih građana može da bude osoba koja, umjesto na smirivanje međunacionalnih tenzija, svojim istupima stvara još veće.
Rasprava o ovim i brojnim drugim pitanjima povela su se u protekla dva dana na društvenim mrežama nakon što je Suljagić na posprdan način komentarisao brutalni napad huligana na srpske roditelje i njihovu djecu u sarajevskom naselju Ilidža, pri čemu je jedan od roditelja uboden nožem.

Umjesto da osudi ovaj brutalni napad i pozove na smirivanje tenzija, Suljagić je svojim objavama na društvenim mrežama još više “dolio ulje na vatru”.

U jednoj od svojih objava Suljagić je okačio fotografiju na kojoj se vide dvojica vojnika s puškama koji gledaju na Sarajevo te napisao iznad nje: “zabrinuti srpski roditelji na Ilidži”.

U drugoj objavi je napisao da mu nije jasno “zašto je tako potresno, šokantno, bogohulno, reći da ga lijepo zabole je li neko iz Srbije lakše povrijeđen na Ilidži”.
Suljagić tu nije stao već je objavio fotografiju na kojoj je prikazana slika Uroša Predića”„siroče na majčinom grobu” iz 1888. godine, a pored nje članak iz jednog medija koji je ovu fotografiju tokom proteklog rata u BiH koristio u propagandne svrhe.

– Ovako će se za dvije hevte predstavljati to što je kockasta glava iz neke srpske pripizdine lakše povrijeđena na Ilidži: Stradanije srpske dece na El-lidži – napisao je Suljagić ispod fotografije.
Iako je kasnije izbrisao te svoje objave, korisnici društvenih mreža ostali su zgroženi onim što je napisao, a mnogi od njih su pozvali na Suljagićevu smjenu, ali i da krivično odgovara za širenje vjerske i nacionalne mržnje.
Suljagić je trenutno predsjednik Memorijalnog centra Srebrenica – javne institucije kojom upravlja država Bosna i Hercegovina i finansira se iz budžeta svih građana.

Kako piše u statute ove institucije, Memorijalnim centrom upravlja Upravni odbor koji je odgovoran Savjetu ministara BiH.

Članove Upravnog odbora imenuje Savjet ministara na mandat od četiri godine, a oni onda biraju predsjednika MC.

Poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH i banjalučki advokat, Milan Petković ističe da bi Suljagić trebao da ima ličnu, građansku i ljudsku odgovornost, ali da je na njemu da li će je imati ili ne.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJAFOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
Međutim, kako dodaje Petković, ako već nema ljudsku odgovornost, mora da ima političku zbog funkcije koju obavlja.

– On zbog svojih izgovorenih riječi, odnosno stavova koji su u najmanju ruku skandalozni i sramni, mora da odgovara i time mora da se pozabavi Savjet ministara BiH. S obzirom na to da je u toku formiranje novog saziva Savjeta ministara očekujem da će se ozbiljno pozabaviti ovim pitanjem i da će upozoriti Upravni odbor Memorijalnog centra na Suljagićeve skandalozne javne istupe. Moraju da vide na koji način će Suljagić snositi odgovornost za navedene skandalozne objave – kaže Petković za Srpskainfo.

Podsjećamo, jedna osoba iz Beograda povrijeđena je nožem u hotelu u sarajevskom naselju Ilidža, kada je u subotu uveče napadnuta grupa roditelja mladih fudbalera Fudbalskog kluba “Zvezdara” iz Beograda koji učestvuju na međunarodnom turniru.

Sarajevska policija je zbog ovog napada uhapsila desetak osoba, starosti između 20 i 27 godina.
SRPSKA INFO

Politika

Stupile NA SNAGU izmjene Izbornog zakona koje je NAMETNUO ŠMIT

Svi amandmani na Izborni zakon BiH koje je nametnuo Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za viskog predstavnika u BiH, 26. marta ove godine, a koji su se odnosili na uvođenje novih tehnologija u izborni proces i davanja većih ovlaštenja Centralnoj izbornoj komisiji, stupili su na snagu.

Naime, kako je navedeno u odluci, Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja na službenoj internetskoj stranici Kancelarije visokog predstavnika, ili prvog dana od dana objavljivanja u “Službenom glasniku Bosne i Hercegovine”, koji god od tih dana nastupi ranije.

“Zakon o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, koji čini sastavni dio ove Odluke, stupa na snagu na način predviđen članom 114. navedenog zakona, na privremenoj osnovi, sve dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji u istom obliku, ili dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji uz izmjene i dopune”, navedeno je u odluci.

Izuzetno od ovih odredbi Šmit je odredio da članovi 76. do 81., članovi 84. do 105. i članovi 111. i 112. zakona će stupiti na snagu 19. aprila 2024. godine, pod uvjetom da Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji izmjene i dopune Izbornog zakona BiH koje se odnose na pitanja iz ovog stavka prije tog datuma.

To znači da su sve donesene odredbe Šmita stupile na snagu.

Šmit je odlukom odredio uvođenje “izbornih tehnologija” u proces glasanja, a to se odnosi na skenere, video nadzor na biralištima i elektronsku identifikaciju birača. Prije implementacije provešće se pilot projekat u deset opština za lokalne izbore koji će se provesti ove godine.

Odlukom je Šmit dao ovlasti CIK-u da imenuje predsjednike i zamjenike svih biračkih odbora u cijeloj državi, koji ne smiju biti članovi političkih stranaka biti obavljati dužnosti u tijelima političke stranke. Ostale članove biračkih odbora i njihove zamjenike imenuje opšinska izborna komisija, na prijedlog političkih subjekata.

Osim toga, izvršena je i korekcija dijela u vezi s djelovanjem medija tokom izborne kampanje. Šmit je tako nametnuo i nekoliko izmjena koje se tiču djelovanja online medija odnosno “fantomskih portala” koji nemaju jasno definisanu vlasničku i uredničku strukturu. Ovime bi trebala biti spriječena pojava “nicanja” portala uoči izbora koji su jasno opredijeljeni za jednu političku opciju.

Svojim izmjenama, Šmit je zabranio glasanje za više od tri osobe sa stranačke liste, dok je do sada taj broj bio neograničen.

Nastavi čitati

Politika

DRINIĆ ČESTITAO DAN SLOBODE MEDIJA: Pritisak na novinare nedopustiv

Narodni poslanik Nebojša Drinić čestitao je Svjetski dan slobode medija novinarima, urednicima, udruženjima novinara i svim zaposlenima u medijima.

“Novinarstvo je plemenit poziv ako je ogledalo istine, profesionalnosti i objektivnosti i ima potencijala da bude bedem protiv zloupotrebe vlasti pomažući da se donesu i neprijatne istine”, rekao je Drinić

ističući da je cenzura grubo kršenje ljudskih prava, a pritisak na novinare nedopustiv.

Prema njegovim riječima profesionalni medijski radnici zaslužuju bolje uslove rada i veće plate.

“Kao poslanik u Narodnoj skupštini borio sam se protiv kriminalizacije klevete jer je sloboda izražavanja od suštinskog značaja za razvoj demokratskog društva”, zaključio je Drinić.

Nastavi čitati

Politika

Dodik osudio napad u kojem je oštećena kuća POVRATNIČKE PORODICE

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik osudio je napad u kojem je oštećena kuća povratničke porodice u Gacku i zatražio hitnu akciju u pronalasku počinioca.

Dodik je naveo da je tim povodom razgovarao sa ministrom unutrašnjih poslova Republike Srpske Sinišom Karanom.

“Zatražio sam hitnu akciju u pronalaženju napadača”, napisao je Dodik na mreži “X”.

Policija u Gacku izvršila je uviđaj na kući u mjestu Gračanica nakon što je vlasnik prijavio oštećenje prozorskog stakla i radi na utvrđivanju okolnosti koje su dovele to toga, saopštila je Policijska uprava Trebinje.

“Policijski službenici su utvrdili da je u kući u kojoj, prema riječima lica koje je prijavilo niko ne živi, oštećeno jedno prozorsko staklo upotrebom vatrenog oružja”, navodi se u policijskom saopštenju

Nastavi čitati

Aktuelno