Connect with us

Politika

NEŠIĆ O VUKANOVIĆU ” Hoće da otjera sve druge i SEBE NAMETNE KAO LIDERA opozicije”

Predsjednik DNS Nenad Nešić, govorio je za portal UNA o odnosu sa Miloradom Dodikom, da li je bliži vlasti ili opoziciji, kako komentariše protekle izbore i sporost CIK-a, te kojim će putem ići dalje.

Intervju prenosimo u cijelosti:

Da li je Nenad Nešić i dalje na “trećem putu”?

Treći put DNS-a je bio osmišljen kao put ujedinjenja Republike Srpske. Ujedinjenja po pitanju nacionalnog opstanka Srpske, njenih interesa, zajedničkog djelovanja na nivou zajedničkih institucija, kao put okretanja realnim problemima građana. Put sa ekonomskim programom gdje smo jasno definisali šta je nama prioritet u naredne četiri godine. Mi ne odustajemo od tih prioriteta, kao što je prosječna plata od 2.000 maraka, sve ono što smo prezentovali tokom kampanje. Ostajemo na tom putu.

Jesu li DNS-u bliži stavovi vlasti ili opozicije?

Poznato je da mi u jednom trenutku nismo mogli da nađemo zajednički jezik ni sa vlasti, ni sa opozicijom. Krenuli smo trećim putem. U jednom trenutku smo bili između čekića i nakovanja. Nalazili smo se sa druge strane i bili smo i protiv vlasti i protiv opozicije. Nažalost, u opoziciji je preovladalo radikalno i ekstremno strujanje gospodina Vukanovića koja nastoji da otjera sve progresivne strane iz opozicije namećući sebe kao nekog kobajagi lidera. U ovom trenutku DNS je blizak isključivo interesima Republike Srpske.

Sud BiH je odbio sve žalbe opozicije. Kako komentarišete rad CIK-a i cijelu ovu sagu oko brojanja glasova?

Čim su se PDP i SDS obratili CIK-u tražeći ponovno brojanje glasova, pokazali su da imaju povjerenja u tu instituciju. Takođe, trebali su znati da odlukom CIK-a ne mogu istovremeno biti zadovoljni i gospođa Trivić i gospodin Dodik. Podsjećam da je gospodin Crnadak više puta naglašavao da odluke CIK-a svi moraju poštovati. Žalba opozicije je odbijena, očigledno da dokazi opozicije nisu bili dovoljno relevantni da bi došlo do ponavljanja izbora na bilo kom nivou. Pozivam sve političke faktore u Republici Srpskoj da poštuju institucije i da se ponašamo u skladu sa zakonom. Sve suprotno bi bio uvod u nerede i anarhiju.

Kako komentarišete rezultate DNS-a?

U prvom trenutku nisam bio zadovoljan, smatrao sam da je to loš rezultat, da smo podbacili. Očekivali smo oko šest, sedam poslanika, imamo četiri. Ali kada pogledamo situaciju da su nas napadali i vlast i opozicija, da su za nas bili zatvoreni mediji, da nismo mogli da dopremo do svih građana, DNS nakon četiri godine tokom kojih su nas cijepali, dijelili, može da bude zadovoljan. Ostali smo parlamentarna stranka i imamo Klub poslanika, na kraju krajeva, politika nije trka na sto metara, to je maraton. DNS će iz svega ovoga izaći jači, svjestan grešaka i mogu da najavim unutrašnju reorganizaciju stranke sljedeće godine.

Mnogi kažu da je DNS vašim dolaskom na mjesto predsjednika odmakao od nekih izvornih uvjerenja?

Svaki čovjek ima neke svoje ideje. Meni je bitna podrška koju imamo od naših članova. Moj lični rezultat je znatno bolji nego rezultati stranke, to jasno pokazuje da DNS ovaj put ima i miris i ukus, ima svoj stav. DNS sam preuzeo u turbolentno vrijeme, u vrijeme razdora, odlaska kadrova, nastanka novih stranaka. Ja sam zadovoljan. DNS je opstao.

 

Imali ste zanimljivu predizbornu kampanju. Nije ostao neprimjećen video o Velikom medvjedu, gdje su mnogi shvatili da aludirate na Milorada Dodika u tom video snimku. Da li je Milorad Dodik „veliki medvjed“ iz spota koji treba da ode sa vlasti ili neko čijem ćete se sazviježu pridružiti?

Gospodina Dodika nikad nisam gledao kao medvjeda. Uvijek smo imali kulturan dijalog, znali smo se i našaliti. Aludirati na bilo koju političku ličnost da je medvjed zaista nije ispravno. Mi smo htjeli da zaintrigiramo javnost, da privučemo pažnju, meni je drago što je taj spot izazvao pažnju javnosti. Mogu da potvrdim da nisam mislio ni na jednog političara, pa ni na gospodina Dodika. U mojim nastupima sam se trudio da ne vrijeđam nikoga i inače u životu se trudim da sve ljude poštujem i da ih ne nazivam pogrdnim imenima. Na kraju krajeva, to nije moja politika, nego ovih rijaliti političara.

Dakle, nećete da mi kažete da li ćete biti nova zvijezdica u Dodikovom sazviježđu?

(smijeh), ovo shvatam kao šalu.

Najveća trka za predsjednika RS se vodila između Jelene Trivić i Milorada Dodika. Politički gledano, kako ih ocjenjujete?

Jelena Trivić se na početku solidno držala. Kako je kampanja odmicala ona je počela da gubi na intenzitetu, mogu slobodno da kažem da je počela da gubi i dio ugleda, da bi izbornu noć završila tako što je proglasila pobjedu, bez relevantnih dokaza, podataka. Kod mene je tada definitivno izgubila sliku ozbiljnog kandidata za predsjednika RS. Po meni je to izazivanje sukoba u srpskom narodu.

Gospodin Dodik se tokom cijelih izbora ponašao veoma džentlmenski. Nisam imao priliku da vidim da je bilo koga vrijeđao. Prijatno sam iznenađen i drago mi je što smo uspjeli da vratimo tu neku kulturu dijaloga i očekujem od opozicije da se vratimo dijalogu, kulturi ponašanja, poštovanju institucija. Brzo će proći četiri godine, svi ćemo imati priliku da se kandidujemo za neke pozicije, a smatram da je u ovom trenutku Republika Srpska ta koja je najbitnija i prioritet svih prioriteta.

 

Politika

MIRNA SAVIĆ BANJAC “SNSD-u subvencije vrtića za 20. godina, NISU BILE ČAK NI IDEJA”

“Nakon što je Savjet za kulturu Gradskog odbora Snsd-a u Banjaluci izašao sa saopštenjem koje je samo podsjetilo javnost na katastrofalno loš odnos SNSD-a prema kulturi, stiže još jedno neargumentovano saopštenje, ovaj put Savjeta za predškolsko vaspitanje i obrazovanje. Za 20 godina SSNSD-ove vladavine u Banjaluci, uz komotnu skupštinsku većinu i velike kredite koje su dizali bez ikakvog problema, nijednom nisu razmatrali subvencionisanje privatnih vrtića, pa čak ni kao ideju”, poručila je ovo narodni poslanik Mirna Savić-Banjac.

Narodni poslanik dodaje da je realizacija tek bila naučna fantastika, a da se ona upravo dogodila za vrijeme aktuelne gradske administracije sa Draškom Stanivukovićem na čelu. Za subvencije je izdvojeno preko 5,5 miliona KM do sada.

“Podsjećamo da su za vrijeme Stanivukovića otvorena i dva javna vrtića, u Vrbanji i Kuljanima. Činjenica je da su projekti započeti za vrijeme prošlog gradonačelnika, ali nisu bili završeni, niti su počeli sa radom. Ako uz ovo sve dodamo činjenicu da je ova gradska administracija otvorila prvu školu nakon više decenija, ali i nikad veća ulaganja u osnovne škole u iznosu od preko 1,5 milion KM i skoro 5 miliona KM za udžbenike, možemo posumnjati da je Savjet ustvari imao namjeru da naglasi nerad prethodnika, a naglasi konkretne i značajne rezultate Stanivukovića”, naglasila je Savić-Banjac.

Ona dodaje da joj je svakako interesantna izjava dr Šobota, kandidata SNSD-a za gradonačelnika Banjaluke o specijalizovanim vrtićima i da podržava tu ideju.

“Ipak, u vremenu kada se borimo da djeca jasno i čisto pričaju, kada je sve veća potreba za logopedima i sve veći izazov da djecu odvojimo od ekrana i stvorimo im zdrave navike, mislim da to treba da bude osnov našeg djelovanja: fizička aktivnost, što manje digitalnih uređaja, socijalizacija, a tek neki naredni koraci trebaju da budu specijalizovani programi, pogotovo imajući u vidu da Banjaluka ima veliki broj udruženja, kulturnih i sportskih organizacija koji se na veoma visokom nivou bave radom sa svim uzrastima”, poručuje Savić-Banjac.

Dodaje da je njen prijedlog da se mladima ne organizuju neprimjereni sadržaji u Multimedijalnoj sali u Čajavecu kojeg je nazvala “SNSD Diskom”.

“Treba da shvatimo da smo svi odgovorni prema budućim generacijama. Takođe, predlažem Savjetu da se pridruže našim zahtjevima da se konačno spriječi diskiriminacija širom Republike Srpske u vezi sa problemom produženog boravka čiji su troškovi ogroman udar na budžet roditeljima za svu djecu u čijim osnovnim školama isti nije organizovan”, ističe Savić-Banjac.

Dodaje da po uzoru na sufinansiranje troškova boravka u djece u privatnim vrtićima u Banjaluci mogu da nađu rjesenje za produženi boravak na nivou Republike Srpske.

“Banjaluka će sigurno nastaviti da unapređuje postojeća rješenja koja je do sada realizovala”, zaključila je Savić-Banjac.

Nastavi čitati

Politika

SNSD ne mora da brine za koaliciju DOK GOD IMA JAČINU

Dok je god SNSD snažan kao sada imaće koalicione partnere bez obzira na to kako im je ime i koliko su oni zaista politički jaki.

Ocjenjuju ovo oni koji godinama prate politička dešavanja u Republici Srpskoj, a sve povodom pokušaja da dobijemo odgovor na pitanja ko može bez koga: SNSD bez koalicije ili koalicija bez njega, te kolika je zaista snaga manjih stranaka okupljenih u vlasti u Srpskoj: Ujedinjene Srpske, Demosa, Socijalističke partije, Narodne partije Srpske, SPS-a i Demokratskog narodnog saveza.

Odgovor na prvo pitanje “Ko može bez koga” mogao bi se gledati dvostruko: prvo na način da SNSD ima više poslanika i odbornika u Srpskoj nego ostatak vladajuće koalicije zajedno, ali i na način da mu taj broj ne vrijedi, jer ukoliko nema podršku tih koalicionih partnera, ne bi imao većinu za donošenje zakona kako u Narodnoj skupštini Republike Srpske, tako i u skupštinama opština i gradova.

Dakle, dolazi se do toga da su potrebni jedni drugima.

Međutim, ključna spona u koaliciji je, saglasni su sagovornici “Nezavisnih novina”, onaj koji je najjači, a to je u ovom slučaju SNSD, bez koga koalicije ne bi ni bilo.

“Dok god ima snagu koju ima SNSD će uvijek imati koalicione partnere. Nije, dakle, pitanje može li SNSD bez koalicionih partnera, već je pitanje ko će ti partneri biti”, smatra Goran Dakić, novinar.

Dodaje da se dešava da u krugu vlasti neke stranke nestaju, ali da zato dolaze druge.

Tu vrijedi podsjetiti na primjer DNS-a, koji je prije nekoliko izbornih ciklusa bio treća parlamentarna stranka, druga u vlasti odmah iza SNSD-a, pa je naprasno razbijen na sitne djeliće, jer je iz njega uskoro izašlo pozamašno članstvo i oformilo Demos.

Onda su nakratko bili opozicija, da bi se odmah nakon opštih izbora vratili u redove vlasti. Slično je bilo i sa Socijalističkom partijom Srpske, koja je nastala izlaskom dijela članstva Đokićevih socijalista. I oni su imali kratku opozicionu epizodu, pa su shvatili da im od toga nema “neke vajde” te su opet uz SNSD, a kao nagradu dobili su brojne institucionalne privilegije (direktori, zamjenici, upravni odbori…).

“Ako se ne varam, u Srpskoj do sada nisu koalirali samo SDS i DNS. Sve ostale kombinacije su moguće, kao na plati miješanog mesa. Snaga DNS-a je manja nego što je bila, vjerovatno i snaga socijalista, ali su sve te kvote popunjene trenutno Ujedinjenom Srpskom, Banjčevom strankom, Demosom… DNS je vidio šta znači biti u opoziciji. To možda jeste ljepše, ali vlast je uvijek slađa”, poručuje Dakić.

Ono što je apsolutno jasno jeste da je teško očekivati formiranje vlasti u Srpskoj bez postojanja koalicije jer nijedna stranka nema kapacitet da sama ima sve.

Zbog svega rečenog jedna stvar je jasna: cilj je pobijediti na izborima što ubjedljivije, imati najviše mandata, jer to znači voditi pregovore i određivati koga hoćeš ili nećeš u koaliciji.

“Naravno, zavisi i od ostalih stranaka koje formiraju koaliciju, odnosno od njihovog pregovaračkog, nerijetko i ucjenjivačkog kapaciteta. Stranke koje dobiju mali broj glasova i koje ne mogu predvoditi koalicije obično se percipiraju kao ‘tas na vagi’ koji odlučuje o formiranju većine, ali same po sebi ne predstavljaju značajnu snagu. Samo u koaliciji mogu ostvariti svoje interese. Svjesni su toga, kao što su svjesne i velike stranke”, ocjenjuje Mladen Bubonjić, komunikolog.

Dodaje da je u suštini sve stvar vještine pregovaranja, ubjeđivanja i ucjenjivanja, a pojašnjava i zašto.

“Velike stranke, kao što je SNSD, nastoje da umanje ucjenjivački kapacitet malih stranaka kako bi raspolagali većim ulogom u vlasti. U toj igri SNSD godinama uspješno balansira ucjenjivačkim kapacitetom malih stranaka, da li obećavanjima ili uslovljavanjima. Kao ‘politički monolit’ i stranka sa najboljim predispozicijama za eksploataciju političkih benefita, SNSD veoma lako rukovodi ostalim strankama, čas ih nagrađujući, čas razgrađujući. Naravno, ne smije se zanemariti ni oportunizam političara iz manjih stranaka kojima je njihov interes ipak na prvom mjestu”, zaključio je Bubonjić.

Nastavi čitati

Politika

PATRIJARH PORFIRIJE: Snažno podižemo glas protiv istorijskog revizionizma

Njegova svetost patrijarh Porfirije poželio je predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću pred polazak u Njujork gdje će se pred Generalnom skuštinom UN naći antisrpska rezolucija o Srebrenici, da ima mudrosti i odlučnosti da svjedoči istinu.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik Srbije i drugi zvaničnici Srpske, Srbije, Srpske i predstavnici Srba iz regiona prisustvovali su jutros u Hramu Svetog Svetog Save na Vračaru molebanu koju je služio patrijarh Porfirije, a pored molitve poglavar SPC je poručo da su danas sabrali kako bi snažno podigli glas protiv istorijskog revizionizma i protiv toga da srpski narod bude proglašen za počinica genocida.

Patrijarh Porfirije je naglasio da su sve žrtve ratova na ovim prostorima jednako vrijedne poštovanja i molitvenog sjećanja i dodao da je to jedan od neophodnih preduslova za mirnu budućnost među ljudima i narodima na ovim prostorima.

“Sabrali smo se da se pomolimo pred vaš put u Njujork. Danas snažno podižemo svoj glas protiv istorijskog revizionizma i da srpski narod bude proglašen za počinioce genocida. Nalazimo se u iskušenu pred najvećim međunarodnim forumom, molimo se da vam Bog da snage da na najbolji način zastupate naš narod. Da imate mudrost i odlučnosti da svedočite istinu. Neka vas Bog blagoslovi”, poručio je patrijarh u besjedi, prenio je Tanjug.

Patrijarh Porfirije je u Hramu služio moleban za blagosloven put, povodom odlaska Vučića na sjednicu Generalne skupštine UNa na kojoj će se odlučivati o rezoluciji o Srebrenici.

U Hramu su na službi osim Didika i Vučića bili i predsjednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić, predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković i ministri u Vladi Srpske, predsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević, ministar spoljnih poslova Marko Đurić i ministar bez portelja Nenad Popović, kao i predstavnici srpskih stranaka iz Crne Gore.

Osim patrijarha Porfirija, molebanu su prisustvovali i episkopi kruševački David i remezijanski Stefan.

Nakon besjede Vučić i Dodik su zapalili svijeće u Hramu.

Sjednica Generalne skupštine UN na kojoj bi trebalo da bude razmatran prijedlog rezolucije o Srebrenici biće održana u četvrtak, 23. maja, objavljeno na stranici Generalne skupštine UN.

Glasanje o rezoluciji odgađano je nekoliko puta.

Nastavi čitati

Aktuelno