Connect with us

Politika

„Ovo nije provokacija nego ODGOVOR NA REZOLUCIJU“

Igor Crnadak, šef Kluba poslanika PDP, smatra da se na temu Srebrenice svakom normalnom čovjeku „bar malo mora okretati stomak“.

On je poručio da on i PDP nikada nisu bazirali kampanje na prošlosti, pogotovo ne na žrtvama.

-Ova tema ima smisla samo ako će nepovratno biti okrenuta ka budućnosti. Neću govoriti o detaljima izvještaja, ali ću reći da je apsolutni prioritet ove zemlje da se na sve ove priče stavi tačka. Da se svi zajedno okrenemo ka budućnosti i da pričamo o stvarima koje će život učiniti kvalitetnijim. Mislim da je važno da danas iz NSRS ode takva poruka, da želimo da stavimo tačku na te priče – rekao je Crnadak na sjednici parlamenta, tokom diskusije o izvještaju Međunarodne komisije za Srebrenicu.

Ističe da je za PDP Republika Srpska uvijek bila na prvom mjestu, ali nikad ni na čiju štetu.

-Ovo danas nije provokacija Republike Srpske, ovo je danas odgovor na na suludu ideju koju provode Lagumdžija i pojedinci iz političkog Sarajeva. I koji žele da svu ovu priču vrate u UN, a mi se moramo zapitati: Pa, dokle, ljudi? – rekao je Crnadak.

On je podsjetio da je, u vrijeme kada su SDS i PDP bili vlast na nivou BiH, u Predsjedništvu BiH dogovorena ideja da se posjeta stratišta svih naroda u BiH i da se poklone svim žrtvama.

-Da se udari temelj pomirenja u ovoj zemlji. Određene su čak i tri tačke i datumi. Ali, nekoliko dana pred početak niza tih događaja stigao je zahtjev sa bošnjačke strane: Može samo ako se uvede i 4. tačka, događaj koji bi bio posvećen djeci koja su stradala u Sarajevu. Naravno da niko normalan ne može da ne osjeti tugu i bol za svakim djetetom, ali isto tako vam je jasno da je to bio put da taj projekat propadne. Kao što je i propao. Očigledno sa naše strane ima više interesa da se stavi tačka na ono što je bilo – smatra Crnadak.

Sljedeća poruka, dodaje Crnadak, jeste da niko iz Srpske neće pristati da na bilo koji način podrži ideji da Srbi kao narod budu označeni kao genocidni, ili budu označeni negativno u kolektivnom smislu.

–Isto tako, nijedan zločin koji su dokazano počinili pripadnici našeg naroda ne može dobiti našu zaštitu. Ova rasprava ne treba da ima veze sa tim. Rezolucija koju će očigledno usvojti je potpuno nepotreban, besmislen dokument. Ko god ga je smislio, ne misli ništa dobro nikome u ovoj zemlji. Ako je tačno ono što sam pročitao u medijima da je jedan dio ideje došao od tzv. Instituta za istraživanje genocida u Kanadi, onda me i ne čudi. Lično sam vše puta bio svjestan koliko su to glave u kojima rat nikad nije stao – zaključio je Crnadak.

Politika

DODIK NAKON SJEDNICE SAVJETA BEZBJEDNOSTI: Pohvalio Cvijanović, za Lagumdžiju rekao da ne govori u ime BiH

Vanredna sjednica Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija po pitanju Bosne i Hercegovine održana je sinoć, na zahtjev Rusije.

Obratili su se srpski član Predsjedništva BiH, Željka Cvijanović, Kristijan Šmit, visoki predstavnik kog ne priznaju vlasti Republike Srpske, ali i ambasador BiH pri UN, Zlatko Lagumdžija.

Dodik se jutros oglasio na društvenim mrežama, rekavši da Cvijanovićeva na pravi način prezentovala stavove Republike Srpske na sinoćnjoj sjednici.

“Željka Cvijanović je na pravi način prezentovala stavove Republike Srpske na sjednici Savjeta bezbjednosti UN-a. Vidljivo je i da su sponzori rezolucije o Srebrenici omogućili da se obrati i nelegalni Šmit, koji opet nije rekao ništa tačno o Republici Srpskoj, ali je veoma čudno da je Savjet bezbjednosti dozvolio da se obrati i Zlatko Lagumdžija.

On jeste ambasador, ali ne može da govori u ime BiH, tamo je predstavljao samo muslimanski narod. Na taj način pokušano je da se omalovaži to što je rekla Željka Cvijanović, ali to nisu uspjeli.

Zlatko Lagumdžija nije mogao da nastupi bez usaglašenog stava Predsjedništva BiH. On ponovo na takav način ruši BiH jer ne poštuje njene institucije, a za to krivi druge”, napisao je Dodik na Tviteru.

U svom se govoru Lagumdžija osvrnuo na usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici – odgovorivši usput time i na tvrdnje ruskog ambasadora u UN, poručivši da se od nje ne smije praviti kontroverza, jer je cilj održivi mir i podrži proces istine, prenosi N1.

Usput, poručio je i da je zabrinjavajuće što se Savjet bezbjednosti instrumentalizovalo kao javna scena na štetu BiH, te da to nema nikakve veze sa zabrinutošću za zemlju.

Sjednica je, podsjetimo, sazvana na zahtjev Rusije, čiji je ambasador sinoć izjavio da “BiH više nema status nezavisne države”, te da “rezolucija nema za cilj sjećanje na žrtve”.

Nastavi čitati

Politika

ŠMIT JUČE BEZ NAJAVE boravio u Kozarcu

Kristijan Šmit juče je bez najave boravio na području Kozarca kod Prijedora.

Iz policije je Srni potvrđeno da o Šmitovom dolasku nisu obaviješteni niti im je najavljen njegov boravak na području Policijske uprave Prijedor.

Šmit je tokom ove posjete razgovarao sa Ćamilom Durakovićem i predstavnicima nevladinih organizacija, objavio je OHR na mreži “Iks”.

Nastavi čitati

Politika

ŠMIT U SAVJETU BEZBJEDNOSTI UN: Prijetnje po BiH postoje jer predstavnici RS govore o otcjepljenju

Kristijan Šmit, kojeg vlasti Republike Srpske ne priznaju za visokog predstavnika u BiH, obratio se na sjednici Savjeta bezbjednosti UN-a.

On je poručio da je njegov mandat da nadzire provođenje Opšteg okvirnog sporazuma za mir.

“Savjet bezbjednosti je više puta iskazao podršku mom radu. Već se radujem svom izvještaju narednog mjeseca. Tema današnje sjednice zahtjeva i dodatno obraćanje. Pismo gospođe Cvijanović ne poštuje činjenice i pravni okvir BiH. Nadam se da shvatate da ovo nije mjesto da govorimo o uvredama, ovo je mjesto da razgovaramo jedni s drugima. Pozivam na više tačnosti, jedino što vidim je zlonamjernost. Ja moram biti garancija postojanja entiteta, koji su dijelovi BiH, koja ima međunarodni subjektivitet”, rekao je Šmit, prenosi Avaz.

Naglasio je da RS integralni dio BiH.

“Prijetnje po BiH postoje jer predstavnici RS kontinuirano govore o otcjepljenju, odvajanju entiteta od države. Dodik je nedavno izjavio da Bošnjaci mogu imati 25 posto teritorije. Neki su to shvatili kao prostor za etničke incidente. Prijetnje po teritorijalni integritet postoje. Samo jedan je primjer da se Cvijanović koja je prihvatila pozive da se blokira administrativna linija između dva entiteta, što podrazumijeva kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma. Kao visoki predstavnik smatram da BiH može doći u stanje politički nestabilnosti, ali to se može spriječiti vraćanjem na Dejtonski sporazum, pogotovo kad Evropska unija nudi put integracija. Smatram da je kriza izazvana liderstvom RS-a”, naveo je Šmit.

Naglasio je problem istorijskog revizionizma, prijetnje raspadom BiH.

“Visoki predstavnik je neizostavni element mira i biće tu do finalne faze evropskih integracija, kada će se raspustiti dejtonska pravila. Do tada moraju pokazati pouzdanost i predanost multietničkoj BiH, teritorijalnom integritetu. Pismo kao ono što smo primili od Cvijanović ne ispunjava dužnost onih na odgovornim pozicijama. Moramo govoriti o ljudima koji se ne obraćaju večeras, koji se brinu za budućnost BiH”, zaključio je.

Nastavi čitati

Aktuelno