Connect with us

Društvo

OVO SU MALI TRIKOVI za nabavku namirnica koji će vam UŠTEDJETI novac

Planiranje pravljenja obroka i kupovine hrane, iako se na prvi mah čini kao vrlo jednostavan, zapravo je jedan od najtežih zadataka pri vođenju domaćinstva.
Često se dešava da zaboravimo šta smo htjeli kupiti kad uđemo u market, a još češće da kupimo nešto što nam ne treba i da nagomilamo sitne troškove.

U nastavku pročitajte nekoliko savjeta i trikova kako da obavite nabavku brže i efikasnije, a da pri tome sačuvate kućni budžet koliko god je to moguće.

Napravite spisak namirnica

Zdrav način života je cilj većine ljudi, a put ka njemu dobrim dijelom zavisi od ishrane. Ne zavaravajte se da ćete se sjetiti da kupite svaki artikl kada dođete u prodavnicu. Preporučljivo je da se stvari zabilježe kako ne biste zaboravili, a samim tim i kako biste izbjegli da kupujete namirnice koje vam nisu potrebne.

Vodite računa o kupovini kvarljive hrane

Bilo koja kvarljiva roba ne bi trebalo da ostane predugo u vašoj kuhinji. Hrana gubi kvalitet i može postati opasna ako se dugo ne upotrijebi. Najbolji savjet za kupovinu kvarljivih namirnica jeste da ih kupite u količinama koje su vam potrebne. Ne kupujte ih po procjeni jer bi se mogle pokvariti prije nego što trepnete. Osim što će vam pomoći da ne pravite haos u frižideru, kupovina tačno određene količine hrane značajnije će uticati na količinu starije hrane koja se svakodnevno baca.

Kreiranje budžeta

Količina novca koju imate je dovoljna da znate šta ćete uključiti u svoj budžet za namirnice. Imati tačno određenu količinu novca čini kupovinu zanimljivom jer nećete ostaviti nijednu stavku na listi nekupljenu. Da biste ušted‌jeli više na kupovini namirnica, pogledajte popuste i kupone.

Kupujte proizvode u grupama ili većim količinama

Proizvodi “na veliko” su većinom jeftiniji u prodavnicama. Imajte na umu, ovo nije u suprotnosti sa pravilom da treba da kupite samo količine koje su vam potrebne za kvarljive namirnice. Ne morate da kupujete kvarljive namirnice u velikom količinama ukoliko ih ne možete očuvati svježima. Takođe, prvo provjerite da li u svom domu imate mjesto na kojem možete da odložite višak kupljene hrane i da vam neće smetati do narednog kuvanja ili kupovine.

Kupujte sredinom sedmice

Jedno od najučestalijih pitanja je kada i gd‌je obaviti kupovinu. Uobičajena praksa da je vikend najbolji za kupovinu je zapravo najgore vrijeme. Idealno vrijeme za kupovinu namirnica treba da bude sredinom sedmice i trebalo bi da se obavi rano ujutru. Takođe ne bi bilo loše da saznate kada će vaša lokalna trgovina obnoviti zalihe. Ako to znate, moći ćete da dobijete najsvježije artikle.

U kupovinu punog stomaka

Ideja kupovine namirnica sa punim stomakom je da ne kupujete višak prehrambenih proizvoda koji vam neće biti potrebni. Ako se odlučite za kupovinu namirnica kada ste gladni, vjerovatno ćete kupiti više nego što vam je potrebno. Rezultat toga je da trošite više novca nego što je neophodno, ali i da rasipate hranu, jer je velika vjerovatnoća da nećete uspjeti da pojedete sve što ste kupili.

Društvo

U Drvaru proglašeno stanje elementarne nepogode

U Drvaru je proglašeno stanje elementarne nepogode zbog poplava, klizišta i odrona, rekla je načelnica općine Dušica Runić.

– Veliki broj građana Drvara prijavio je štetu nastalu na krovovima, poplavljene objekte i kuće – kaže Runićeva.

Prema njenim riječima, situacija u Drvaru nije dobra.

– Poplavljen je dio sela Vrtoče, na lokaciji Zorica raskršće, Podbrina i Bastasi. Katastrofalno je stanje na dijelu regionalnog puta prema Glamoču. Voda nosi asfalt, prave se klizišta i odroni. Čak bujične vode probijaju kroz asfalt – istakla je Runić.

Runić kaže da su u Drvaru na terenu ekipe iz Uprave za ceste iz Livanjskog kantona, kao i opštinske Civilne zaštite.

Stanje na poplavljenim područjima u BiH je i dalje izuzetno teško, a posebno se izdvaja Donja Jablanica koja je i najviše pogođena nakon velikih bujica koje su pogodile ovo područje. Broj poginulih u ovom dijelu BiH porastao je na 16, a ukupno u BiH je od posljedica poplava poginulo 17 ljudi. Situacija je teška i u drugim dijelovima, naročito Kreševu, Fojnici i Kiseljaku.

Nastavi čitati

Društvo

TRAGEDIJA! Katastrofalne poplave u BiH odnijele NAJMANJE 18 ŽIVOTA

U katastrofalnim poplavama koje su pogodile veći dio Bosne i Hercegovine, prema posljednjim informacijama, poginulo je najmanje 18 osoba.

Prema informacijama “Avaza”, najmanje 16 osoba poginulo je u Jablanici, dok su dva tijela pronađena u Fojnici – jedne žene i jednog muškarca.

Podsjetimo, obilne padavine zahvatile su veći dio Bosne i Hercegovine tokom noći i izazvale smrtonosne poplave u nekoliko gradova.

Katastrofalne poplave pogodile su Kiseljak, Kreševo, Busovaču i Fojnicu, a najviše Jablanicu, zbog čega je u mnogim mjestima proglašeno stanje prirodne nesreće.

Nastavi čitati

Društvo

ZBOG SUKOBA NA BLISKOM ISTOKU! Povećan broj letova iznad BiH

Evropska agencija za regulisanje vazdušnog prometa “Evrokontrol NM” obavijestila je Agenciju za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH (BHANSA) da će eskalacija sukoba na Bliskom istoku dovesti do povećanja vazdušnog saobraćaja iznad BiH.

Direktor BHANSA Davorin Primorac rekao je da eskalacija sukoba na Bliskom istoku može uticati na vazdušni saobraćaj iznad BiH zbog preusmjeravanja letova, promjene potražnje putnika, ekonomskih posljedica, međunarodnih odnosa i bezbjednosnih pitanja koja utiču na povjerenje putnika u vazdušni saobraćaj.

Primorac je istakao da je eskalacija sukoba na Bliskom istoku dovela do povećanja vazdušnog saobraćaja iznad BiH za oko deset odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine, saopšteno je iz BHANSA.

“Zbog geografskog položaja BiH, u skladu sa trenutnim scenarijom preusmjeravanja letova, očekujemo da se trend povećanja broja letova održi na istom nivou, naročito između zemalja Bliskog istoka kao što su Katar, Ujedinjeni Arapski Emirati i zemalja poput SAD, Švajcarske, Austrije i Španije”, rekao je Primorac.

On je naveo da će vazdušni saobraćaj u narednom periodu zavisiti od razvoja situacije na Bliskom istoku, navodeći da bi dodatna eskalacija sukoba mogla izazvati ozbiljne poremećaje u vazdušnom saobraćaju, što će prema njegovim riječima imati nepovoljan uticaj na razvoj vazdušnog saobraćaja kako globalno, tako i u BiH.

“Moguće su i promjene u rasporedima letenja avio-kompanija koje bi uključivale aerodrome u BiH, te očekujemo veći broj humanitarnih, poslovnih i diplomatskih letova kroz vazdušni prostor BiH”, dodao je Primorac.

Primorac je istakao i da postoje indicije o smanjenju broja letova prema Turskoj, kao i otkazivanje letova velikih kompanija prema Tel Avivu, Teheranu i Bejrutu.

Evropska agencija za bezbjednost vazdušnog saobraćaja objavila je preporuku avio-kompanijama da izbjegavaju vazdušne prostore Irana, Libana i Izraela, dok je vazdušni prostor Ukrajine zatvoren od početka sukoba sa Rusijom.

Nastavi čitati

Aktuelno