Connect with us

Banjaluka

PET ZANIMLJIVOSTI O BANJALUCI Stvari o gradu na Vrbasu koje možda niste znali

Da li ste znali ove zanimljivosti?

Banjaluka je grad aleja, Vrbasa, Kastela, ćevapa i još mnogo toga što je čini jedinstvenom. U nastavku teksta donosimo vam zanimljivosti o Banjaluci, od kojih neke možda niste znali.

Tvrđava Kastel je jedan od najbitnijih spomenika grada na Vrbasu, svoj današnji izgled dobio je 1714. godine. Izgrađen je na mjestu rimskog vojnog logora i služio je za odbranu banjalučke kotline. Danas je Kastel upisan kao spomenik kulture, u čijem sadržaju postoje igrališta za djecu, ljetna pozornica na kojoj se organizuju mnogobrojne manifestacije poput predstava, koncerata i drugih kulturno umjetničkih događaja, kao i kamena kuća u kojoj se danas nalazi galerija.

Rijeka Vrbas koja protiče kroz srce Banjaluke je jedna od napogodnijih rijeka za rafting, kajak ili kanu. Temperatura od 17 stepeni Celzijusa ljeti je idealna za osvježenje a dionice u njegovom toku su ugostile neke od najboljih takmičara u raftingu, kajaku i kanuu i to na Svjetskom prvenstvu u raftingu 2009. godine kao i Evropskom prvenstvu u istom sportu 2005. godine. Da li ste znali da je rijeka Vrbas jedina rijeka u Evropi na kojoj je moguć noćni rafting?

Kada govorimo o Vrbasu moramo da spomenemo i jedno prevozno sredstvo koje je povezano sa ovom rijekom kao i Banjaluka. Dajak čamac je jedan od simbola grada i pored Vrbasa i tvrđave Kastel nalazi se i na zvaničnom grbu grada.

Banjalučki ćevap je poslastica koju morate probati kada dođete u Banjaluku. Služi se u lepinji, koja se tradicionalno peče u krušnoj peći, meso je u obliku pločica i jede se sa crvenim lukom i uz čašu hladnog jogurta. Iako dobijete pribor uz vašu porciju ćevapa, prava je poslastica jesti ga rukama, pogotovo dok je vruć.

Safikadin grob je jedna od turističkih atrakcija u Banjaluci, a legenda o Safikadi je nadaleko poznata. Legenda kaže, da je Safikada bila djevojka nesrećno zaljubljena u vojnika koji je služio u tvrđavi Kastel, ljubav je bila uzajamna ali su odlazak vojnika u rat i vijest o njegovoj pogibiji natjerali mladu Safikadu da stane pred top koji je svakog dana označavao podne. Tako je Safikada otišla u smrt da vječno bude sa svojim dragim. Safikadin grob se nalazi nedaleko od glavne kapije Kastela, piše Centar za afirmaciju i razvoj.

27. oktobra 1969. godine Banjaluku je pogodio zemljotres jačine 6.4 stepeni po Rihterovoj skali. Čitavo područije grada je bilo razoreno a skoro kompletno stanovništvo je ostalo na ulici. Uništeno je oko 86.000 stanova, škole, kulturne ustanove i javne uprave. Na glavnom trgu u Banjaluci nalazi se stilizovana replika sata koji je stao u tačno 9 časova i 11 minuta, 27. oktobra 1969.

Banjaluka

ŽITNE MOLITVE U VILUSIMA! Ljubav, zahvalnost i zajedništvo oplemenjuju duh naroda

U selu Vilusi, u skladu sa višedecenijskom tradicijom, održane su Žitne molitve – običaj koji okuplja mještane i porodice kako bi se zahvalili za plodove zemlje i uputili molitvu za rodnu i blagoslovenu godinu.

Ovaj sveti običaj, duboko ukorijenjen u identitetu našeg naroda, i ove godine protekao je u znaku molitve, zajedništva i zahvalnosti.

Adriana Basara, ovlašteni potpisnik Odjeljenja za brigu o porodici i demografiju, istakla je značaj njegovanja običaja koji čuvaju duh zajedništva i vjeru u bolje sutra.

– U duhu tradicije, u Vilusima, na Žitne molitve zajedno se okupljamo, srcem zahvaljujemo za plodove zemlje i molimo za blagoslov polja naših. Neka ljubav i zajedništvo koje dijelimo u ovom svetom običaju oplemene naše domove i srca – poručila je Basara.

Žitne molitve ostaju snažan podsjetnik na to koliko su porodične vrijednosti, vjera i zahvalnost važni u očuvanju identiteta i snage zajednice.

Nastavi čitati

Banjaluka

BALABAN RADIĆ “Amandmanima skupštinske većine sredstva za održavanje saobraćajnica umanjena za čak milion i 450 hiljada KM”

-Činjenica da u junu mjesecu razgovaramo o tek usvojenom budžetu za 2025. godinu, a nalazimo se na polovini tekuće godine, govori o tome da radimo u otežanim i gotovo nemogućim uslovima rada. Međutim, mi dajemo sve od sebe da građani Banje Luke to u što manjoj mjeri osjete.

Kazala je ovo u ime Odjeljenja za saobraćaj i puteve Valentina Balaban Radić koja je pojasnila i to da je na Prijedlog budžeta skupštinska većina djelovala sa ukupno 88 amandmana, te da se od toga čak 17 njih odnose na Odjeljenje za saobraćaj i puteve.

-Od tih 17 amandmana, sa njih pet su značajno smanjena sredstva sa budžetskih stavki koje se odnose na tekuće održavanje, kako gradskih saobraćajnica, tako i lokalnih i nekategorisanih puteva. Naša zakonska obaveza jeste da redovnim održavanjem saobraćajnica, kako u ljetnom, tako i u zimskom periodu obezbijedimo nesmetano odvijanje saobraćaja. Na ovakav način, amandmanskim djelovanjem skupštinske većine gdje su nam umanjena značajna sredstva za tekuće održavanje saobraćajnica, dovedeni smo u veoma nezahvalnu situaciju – istakla je ona.

Dodala je i to kako prema usvojenom Budžetu sredstva namijenjena za tekuće održavanje saobraćajnica nisu dovoljna kako bi Odjeljenje ispunilo sve svoje zakonske obaveze.

-Bez obzira na trenutnu situaciju u kojoj se nalazimo, na nama je da pronađemo najbolja rješenja i ispunjavamo svoje obaveze čak i u uslovima kada je to gotovo nemoguće, kao što je slučaj sada – istakla je ona.

Iskoristila je priliku da istakne da je nažalost umanjenje sredstva kroz amandmane postala praksa u posljednjih pet godina.

-Takvim pristupom, skupštinska većina svojim amandmanima umanjuje sredstva sa najvitalnijih budžetskih stavki Odjeljenja za saobraćaj i puteve, a koji se tiču održavanja putne infrastrukture i na taj način znatno otežava rad ovog Odjeljenja, ali i bezbjednost saobraćaja. Usvojenim Budžetom za ovu godinu planirano je ukupno milion i 240 hiljada KM za redovno održavanje, kako gradskih tako i lokalnih i nekategorisanih puteva, što nije dovoljno za realne potrebe održavanja. Amandmanima skupštinske većine stavke budžeta za održavanje saobraćajnica umanjene su za čak milion i 450 hiljada KM – kazala je Balaban – Radić.

Napomenula je da su ta sredstva u prethodnim godinama bila mnogo značajnija.

-Na primjer, budžetom za 2012. godinu za potrebe tekućeg održavanja bilo je predviđeno 3 miliona i 200 hiljada KM, dakle, tri puta više sredstava, a još ako uzmemo u obzir vremensku distancu od 13 godina i inflaciju koja se desila u tom vremenskom periodu, dolazimo do zaključka da su sredstva za održavanje puteva sada četiri puta manja nego što su bila prije 13 godina. Moramo uzeti u obzir i činjenicu da danas imamo izgrađenu znatno veću mrežu saobraćajne infrastrukture nego što je to bilo 2012. godine, a značajno manja sredstva za održavanje, dakle imamo jedan apsurd i disbalans između stvarnih potreba i raspoloživih sredstava – istakla je ona.

Poseban akcent stavila je na zimsku službu, istakavši kako su amandmanima sredstva za ovu namjenu umanjena za čak milion KM.

-Za zimsku službu nam je na raspolaganju ostalo svega 800 hiljada KM. Ovakvim amandmanskim djelovanjem rad zimske službe za sezonu 2025/2026. je gotovo pa onemogućen. Napomenuću i to da je 2019. godine za rad zimske službe bilo izdvojeno 2 miliona KM, što je više nego duplo u odnosu na sada – kazla ja ona.

Istakla je i to da će Odjeljenje u 2025. godine svoje zakonske i redovne obaveze ispunjavati, ali otežano i sporije nego što je to bio plan.

-Ranijih godina postojale su mogućnosti realokacije budžetskih sredstava i rebalansa budžeta čime su se rješavali mnogi slični izazovi. Ako u narednom periodu ne dođe do određenih intervencije u smislu određenih izmjena budžeta odnosno povećanja sredstava na budžetskim stavkama namijenjenim za održavanje saobraćajne infrastrukture, brojne aktivnosti Odjeljenja će biti onemogućene ili ograničene. Ipak, na nama u Odjeljenju jeste da dajemo svoj maksimum kako bi se saobraćaj u gradu odvijao bezbjedno – zaključila je Balaban Radić.

Nastavi čitati

Banjaluka

VAŽNO MIŠLJENJE STRUKE I GRAĐANA: “Cilj je živ, moderan i uređen centar našeg grada”

Na bazi predstavljenog koncepta novog izgleda centralnog jezgra Banje Luke, otvorićemo stručnu javnu raspravu, jer je važno da čujemomišljenje svih – arhitekata, struke, privrede i, prije svega, naših građana. Poručio je gradonačelnik Draško Stanivuković.

Ističe da je zaista vrijeme da se započne uređenje šireg centra grada. -U posljednjih nekoliko godina, primjetno je smanjenje broja ljudi u Gospodskoj ulici i užem centru grada, a najbolji pokaztelj za to su zatvoreni poslovni prostori.

Upravo zato, novi koncept donosi više ugostiteljskih sadržaja, umjesto klasičnih prodavnica, kako bismo ponovo vratili život u srce Banje Luke i učinili ga atraktivnim i za građane i za turiste – naveo je gradonačelnik.

Kako je najavio, Srpska ulica, Ulica Ivana Franje Jukića i prostor oko Doma omladine biće pretvoreni u pješačke zone -Ispred Doma omladine planiran je novi trg i park. Kod Paskoline ciglane, TC “Zenit”, Tržnice i Komunalne policije gradimo podzemno/nadzemne garaže sa više stotina parking mjesta, prema studiji javnog parkiranja koja je u pripremi.

Cilj je jasan – živ, moderan i uređen centar našeg grada – poručio je gradonačelnik.

Nastavi čitati

Aktuelno