Connect with us

Politika

Plate 574 miliona, putovanja 9,9 miliona KM: Ovo su troškovi institucija BiH od kojih se VRTI U GLAVI

U 2021. godini za plate 22.276 zaposlenih u institucijama BiH isplaćeno je 574.192.481 KM.

Putni troškovi su bili 9,9 miliona KM i veći su za oko 2,9 miliona KM ili čak 41 odsto u odnosu na godinu dana ranije. Više nas je koštalo njihovo putešestvije po inostranstvu nego u BiH.

U izvještaju o obavljenoj finansijskoj reviziji Izvještaja o izvršenju budžeta institucija BiH u 2021. na jednom mjestu su pobrojani svi finansijski podaci, pa i rashodi po kategorijama. Od kojih se prosječnom stanovniku ove zemlje vrti u glavi.

Izdaci za fiksne telefone i faks bili su veći od 1,5 miliona KM, izdaci za mobilne 1,1 milion, internet veze smo platili 972.793 KM, pošta je koštala više od dva miliona maraka, plus brza pošta još 385.941 KM.

Automobili

Upotrena službenih vozila u institucijama BiH protekle godine nas je koštala oko 12,5 miliona maraka, ili čak 12 odsto više nego ranije! Cifra obuhvata gorivo i ulje, popravke i osiguranja.

O kakvom javašluku se radi govori i podatak da su institucije poput Instituta za nestale osobe, Granične policije, Generalnog sekretarijata Savjeta ministara BiH ili VSTS BiH imale više službenih vozila nego što im je dozvoljeno važećim pravilnikom. Neke institucije su imale tzv. specijalizovana vozila bez prethodnog odobrenja Savjeta ministara BiH.

– Još uvijek su prisutne nepravilnosti koje se odnose se na korištenje specijalizovanih vozila u nenamjenske svrhe (dolazak na posao i odlazak s posla). Naime, specijalizovana vozila se daju na raspolaganje i zaposlenima koji se ne mogu dovesti u vezu s obavljanjem operativnih poslova iz nadležnosti institucija – upozorili su revizori.

I u 2021. godini institucije BiH su nastavile s praksom ustupanja svojih vozila drugim institucijama (Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH – Upravi za indirektno oporezivanje; Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH – Savjetu ministara BiH, Ministarstvo bezbjednosti – Društvu crvenog križa BiH i Savezu sindikata policijskih tijela u BiH).

Problem je u tome što Pravilnikom Savjeta ministara o uslovima nabave i načinu korištenja službenih vozila u institucijama BiH nije propisana mogućnost ustupanja vozila drugim institucijama.

Iće, piće i pokloni
Istovremeno, u institucijama BiH se za 20 odsto više jelo i pilo o trošku budžeta nego 2021. Prošle godine su troškovi reprezentacije iznosili 1,7 miliona maraka.

Pojedine institucije (ne navodi se koje) su novcem namijenjenim za reprezentaciju kupovale i darove, poklone, iako pravilnik Savjeta ministara kaže da se reprezentacija može koristiti samo za ugostiteljske usluge.

Za zakup imovine i opreme u 2021. godini izdvojeno je ukupno 23.762.034 KM, od čega su najznačajniji izdaci za unajmljivanje prostora ili zgrada (11.444.752 KM), unajmljivanje opreme (501.842 KM), unajmljivanje tornjeva, releja i antenskih stupova (1.755.253 KM), unajmljivanje skladišnog prostora (745.286 KM), unajmljivanje vodova i digitalnih kanala (935.206 KM), unajmljivanje parking prostora (404.398 KM), zakup za smještaj telekomunikacione opreme (329.871 KM)…

Institucije poput IDDEEA, UIO, Direkcija za civilno vazduhoplovstvo i dalje plaćaju zakup, iako imaju obezbijeđen novac za kupovinu objekata za trajni smještaj.

Privremeno, a stalno
Dalje, za ugovore u djelu iz budžeta je isplaćeno čak 5,5 miliona KM i još 1,7 miliona za povremene i privremene poslove. Prema Zakonu o obligacionim odnosima, ugovor o djelu podrazumijeva da se onaj ko ga radi obaveže da će završiti neki posao, kao što je izrada ili popravka neke stvari, izvršenje nekog intelektualnog ili fizičkog rada, dakle za „zaokruženu cjelinu“.

Međutim, zakon je jedno, a stvarnost u institucijama BiH drugo. Utvrđeno je da su ugovori o djelu zaključuju za one poslove koji spadaju u opis redovnih poslova zaposlenih u institucijama BiH. Čak se za pojedince vodi tzv. „šihterica“, što govori da su oni stalno dolazili na posao, a ne samo povremeno.

Takođe, naizmjenično se zapošljava po osnovu ugovora o djelu i povremenih poslova, da bi takvi pojedinci na kraju dobili stalni radni odnos.

Politika

Usvojena dopuna Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, TRI POSLANIKA NAPUSTILA NSRS

Narodna skupština Republike Srpske danas je, u Danu za glasanje Jedanaeste redovne sjednice, usvojila više zakona, nacrta zakona i izvještaja, među kojima i Zakon o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne.

Usvojeni su sljedeći zakoni: Zakon o izmjeni Zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju – po hitnom postupku, Zakon o izmjeni Zakona o posebnom postupku eksproprijacije radi izgradnje aerodroma u Trebinju – po hitnom postupku, Zakon o samostalnim preduzetnicima, Zakon o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne – prijedlog dr Nenada Stevandića, predsjednika Narodne skupštine i Zakon o izmjenama Zakona o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika ustanovljene u skladu sa Aneksom 8. Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini.

Usvojeni su sljedeći nacrti zakona: Nacrt zakona o izmjenama Zakona o stranim ulaganjima, Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske, Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudskoj policiji Republike Srpske i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o razvoju malih i srednjih preduzeća.

Narodna skupština je usvojila Izvještaj Komiteta za koordinaciju nadzora finansijskog sektora Republike Srpske za 2023. godinu, kao i Izvještaje Agencije za bankarstvo Republike Srpske: Izvještaj o stanju u bankarskom sistemu Republike Srpske za period od 1. 1. 2023. do 31. 12. 2023. godine i Izvještaj o poslovanju i rezultatima rada sa finansijskim izvještajem za period od 1. 1. 2023. do 31. 12. 2023. godine.

Narodni poslanici usvojili su Izvještaje Agencije za osiguranje Republike Srpske: Izvještaj o stanju sektora osiguranja u Republici Srpskoj za period od 1. 1. 2023. do 31. 12. 2023. godine; Izvještaj o radu za period od 1. 1. 2023. do 31. 12. 2023. godine i Izvještaj o finansijskom poslovanju za period od 1. 1. 2023. do 31. 12. 2023. godine.

Usvojeni su i Izvještaji Komisije za hartije od vrijednosti Republike Srpske: Izvještaj o stanju na tržištu hartija od vrijednosti za 2023. godinu, Izvještaj o radu za 2023. godinu i Izvještaj o finansijskom poslovanju za period od 1. 1. do 31. 12. 2023. godine, kao i Izvještaji Fiskalnog savjeta Republike Srpske: Izvještaj o sprovođenju Zakona o fiskalnoj odgovornosti u Republici Srpskoj za 2023. godinu i Izvještaj o radu za period od 1. 1. do 31. 12. 2023. godine.

Narodna skupština usvojila je i Izvještaj o radu i poslovanju Garantnog fonda Republike Srpske a. d. Banja Luka za 2023. godinu.

Poslanici su primili k znanju Izvještaje Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske: Izvještaj o provedenoj finansijskoj reviziji Konsolidovanog godišnjeg finansijskog izvještaja za korisnike budžeta Republike Srpske za period od 1. 1. do 31. 12. 2023. godine i Godišnji revizorski izvještaj za 2024. godinu.

Narodni poslanici usvojili su i Izvještaj o radu Republičke komisije za utvrđivanje sukoba interesa u organima vlasti Republike Srpske za 2023. godinu i Izvještaj o radu Komisije za žalbe za 2023. godinu.

Primljen je k znanju Specijalni izvještaj Institucije ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine o stanju u prostorijama za zadržavanje u pojedinim policijskim upravama u Bosni i Hercegovini, kao i Prateći izvještaj Institucije ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine o stanju u ustanovama za smještaj osoba s intelektualnim i mentalnim poteškoćama u Bosni i Hercegovini.

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je Informaciju o dugu sa stanjem na dan 31. 12. 2023. godine i Odluku o prihvatanju zaduženja Republike Srpske kod Evropske banke za obnovu i razvoj po Projektu „Pale centralno grijanje“ (broj 53838).

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić na početku Dana za glasanje uručio je zahvalnicu – Amblem Republike Srpske narodnom poslaniku Strahinji Baševiću, predsjedniku Kluba SNSD-a Igoru Žuniću i Kluba SDS-a Vukoti Govedarici koji napuštaju poslaničke klupe, budući da su na proteklim lokalnim izborima izabrani – Žunić za gradonačelnika Dervente, Bašević za načelnika Opštine Sokolac, a Govedarica za načelnika Opštine Gacko.

Nastavi čitati

Politika

ŠTO STE TRAŽILI TO STE I DOBILI: Pokrenut postupak GAŠENJA Carinskog terminala u Sokocu

Uprava za indirektno oporezivanje poslala je obavještenje kompaniji „Onogošt“ o prekidu ugovora za Carinski terminal u Sokocu koji je potpisao direktor UIO Zoran Tegeltija, saznaje portal „Sokolac-srce Romanije“.

Odbornici SNSD-a iz Sokoca u Skupštini Grada Istočno Sarajevo predvođeni Jovanom Golijaninom glasali su za ukidanje Carinskog terminala u Sokocu i dopustili gradonačelniku Ćosiću da pokrene ovaj postupak gašenja. Kolika je cijena ustupaka sokolačkog SNSD-a Ljubiši Ćosiću još uvijek nije poznato. Poznato je samo da će cijenu platiti građani Sokoca.

 

Na dopis Ljubiše Ćosića nakon podrške Skupštine Grada, Uprava za indirektno oporezivanje formirala je tim koji je 15. maja 2024. godine obišao Carinski terminal u Sokocu i “utvrdio” kako je stanje objekta u kojem je godinama bila carina neprihvatljivo. Na odnovu toga Uprava za indirektno oporezivanje donijela je odluku o pokretanju postupka prekida ugovora.

Ovo se dešava svega par mjeseci nakon dopisa načenika Bjelice direktoru UIO Zoranu Tegeltiji, koji je tada odgovorio da je terminal predviđen u Sokocu i da nema promjena ni reorganizacije.

Sokolac i privrednici ove opštine i šire regije premda su izvozno orjentisani nisu ni kontaktirani ni pitani za mišljenje.

Nije važno ni što je prostornim planom Republike Srpske carinski terminal u Sokocu.

Načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica smatra da je riječ o najbrutalnijem nepoštovanju Prostornog plana Republike Srpske, Sokoca i privrednika ove regije.

“Svjedoci smo da SNSD strukture grada i Republike žele da Sokolac razbaštine do kraja. Da mu oduzmu sve što može da donese napredak i razvoj. Vidite stanje u Šumama Republike Srpske čiji generalni direktor 20 godina dolazi iz svih krajeva izuzev iz Sokoca, a to preduzeće niže gubitke. Dok recimo Elektroprivredom Republike Srpske čije je sjedište u Trebinju upravlja Trebinjac, a to preduzeće gradi Trebinje, od zatvorenog bazena pa nadalje. S druge strane lokalni kadrovčići SNSD-a u Sokocu bez znanja, sposobnosti, harizme i političke težine odnose iz Sokoca već 20 godina. Na ovoj garnituri je da isporuči carinu, da pristane da se ugasi direkcija Šuma” – ogorčen je Bjelica.

Nezvanično se navodi da je premještanje Carine dogovoreno još kada su članovi porodice direktora UIO kupili prostor u Istočnom Novom Sarajevu.

Nastavi čitati

Politika

NA DNEVNOM REDU PLAN RASTA: U Sarajevu sastanak partnera u vlasti na nivou BiH

U Sarajevu će danas biti održan sastanak predstavnika političkih stranaka partnera u vlasti na nivou BiH, a na predloženom dnevnom redu je Plan rasta za Zapadni Balkan.

Sastanak će biti održan u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, a domaćin je lider SDP-a Nermin Nikšić.

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je ranije da će prisustvovati sastanku na kojem će reći da se mora sprovesti sve ono što je ranije dogovoreno – od priče o HE Buk Bijela, aerodromu Trebinje, gasovodu i o mnogim drugim temama o kojima su postigli dogovore.

Nastavi čitati

Aktuelno