Connect with us

Hronika

Pogledajte kako su prevaranti iz Foče preko interneta zaradili 10,2 miliona maraka

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Prevaranti iz Foče su za šest godina zaradili više od 10,2 miliona maraka varajući građane preko interneta i nudeći im lažne rezultate sportskih utakmica, potvrđeno je za Srpskainfo.

Policijska uprava Foča još se od 2017. godine uhvatila u koštac sa ovim problemom, pa je do sada provela više od 10 akcija i do sada uhapsila oko 250 osoba.

Zadnji slučaj otkriven je prije 15 dana, kada je policija u Foči uhapsila V.A. i K.A, koji su osumnjičeni da su ukupno oprali 511.000 KM kroz takozvane kladioničarske prevare.

Nudili “tačne” ishode sportskih mečeva

Prvo je policija uhapsila V.A, kojeg terete za pranje novca, te da je tako došao do oko 221.000 maraka.

– V.A. se sumnjiči da je od juna 2021. do aprila ove godine stekao taj iznos, tačnije novac koji je uplatilo više osoba s prostora jugoistočne Evrope, dovodeći ih u zabludu nudeći im tačne ishode sportskih mečeva – naveli su iz policije.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Istog dana pretreseni su stan, pomoćne prostorije i vozilo koje koristi V.A. i tom prilikom pronađeni su određeni dokazi koji će poslužiti u daljem krivičnom postupku.

Tada su pripadnici Odjeljenja kriminalističke policije Foča uhapsili i K.A. iz Foče, kojeg takođe terete za pranje novca.

On je uhapšen kada je na šalteru pošte uplaćivao novac za koji se sumnja da je opran.

– Pregledom K.A. pronađena je veća količina novca. Za njega se sumnja da je od novembra 2021. do aprila ove godine uzeo oko 290.000 KM – rekli su tada u policiji.

Šema

Izvor blizak istrazi pojasnio je da su se prevaranti na društvenim mrežama reklamirali da imaju tačne rezultate za određene utakmice.

– Kada bi im se potencijalne žrtve javile, oni bi im objasnili kako sigurno znaju rezultate određenih utakmica. Zatim bi od njih tražili da im uplate novac preko transfera. Nakon što bi dobili novac, javili bi im rezultat za određenu utakmicu, a ukoliko bi pogodili rezultat, prevara bi se nastavljala. Tada bi im tražili duplo veći iznos za novu dojavu i tako bi sve radili dok jednom ne pogriješe rezultat. Nakon toga bi žrtvu blokirali i više ne bi imali kontakta s njom – pojasnio je naš sagovornik.

On je dodao da je bilo i slučajeva da ih blokiraju odmah nakon što dobiju novac.

Oštećenih je bilo iz Sjeverne Makedonije, Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Slovenije, Austrije, Švajcarske, Njemačke, Francuske i drugih zemalja.

Portparol Policijske uprave Foča Svjetlana Govedarica rekla je za Srpskainfo da su policijski službenici ove Uprave od 2017. do aprila 2023. godine postupali i realizovali operativne akcije po saznanjima da su određene osobe iz više zemalja putem interneta tj. društvenih mreža, preko aplikacija fejsbuk, viber, instagram, bili meta napada izvršilaca koji su reklamirali navodno namještene sportske događaje, utakmice, dobitne kladioničarske listiće.

– Naime, izvršioci krivičnih djela prevare su sa navodnim dobitnim tiketima sa većim količinama novca u različitim valutama i apoenima privlačili pažnju oštećenih. Stupajući u kontakt sa istim i nudeći im da uz određenu novčanu naknadu ostvare mogućnost dobitka na kladionicama tako što će im oni, nakon što im oštećeni uplate novac dostaviti podatke o namještenim utakmicama i sigurne kvote ili će izvršiti uplatu za njih, na koji način bi stekli veću protivpravnu imovinsku korist – pojasnila je Govedarica.

Tri krivična djela

S tim u vezi Policijska uprava Foča je u posmatranom periodu sprovela više operativnih akcija u cilju prikupljanja materijalnih dokaza za krivična djela Prevara, Iznuda i Pranje novca.

– Tokom 2017. godine proveli smo akciju „Dojave 1“ i „Dojave 2“, iduće dvije godine smo imali akcije „Dojave 3“ i „Dojave 4“. U 2020. godini je bila akcija „Dojava 5“, a sljedeće godine smo realizovali policijsku akciju „Siguran dobitak“. Prošle i ove godine su bile akcije „Kod“, „Kod 2“, „Tiket“, te „Kod 3“ i „Moneta“ – istakla je Govedarica.

Prema njenim riječima, u periodu od 2017. do aprila 2023. godine ukupna protivpravna imovinska korist koji su ostvarili izvršioci ovih krivičnih djela (Prevara, Pranje novca, Iznuda) iznosi oko 9.700.000 konvertibilnih maraka.

– Ukupan broj krivičnih djela je 229, a broj Izvještaja o počinjenom krivičnom djelu je 226. Ovim izvještajom je obuhvaćeno 268 osoba, od kojih su 56 povratnici u izvršenju krivičnih djela – rekla je Govedarica.

Srpskainfo

 

Hronika

HOROR U KURŠUMLIJI! Pukao ringišpil POVRIJEĐENA DJECA!

Na kuršumlijskom vašaru se danas dogodio pravi horor, kada je ringišpil na kom su se, između ostalog, nalazila djeca pukao.

Slaviša Došović načelnik Hitne pomoći u Kuršumliji kaže da su prvi poziv o nesreći primili oko 13.05 i da su odmah na teren upućene sve raspoložive ekipe.
“Zbrinuto je ukupno 13 djece, od toga je jedna djevojčica u teškom stanju jer je zadobila životno ugrožavajući povrede. Ona je prebačena u Klinički centar Niš na Neurohiruršku kliniku”, rekao je Došović za Blic.
Dodao je i da su sedmoro djece prevezeni u Prokuplje u bolnicu na dalju dijagnostiku i preglede.

“Ostalih pet su zadržani u Domu zdravlja u Kuršumliji na posmatranju. Neki od njih su već pušteni kućama a neki će nakon opservacije biti pušteni”, kaže Došović za Blic.

Prema trenutno raspoloživim informacijama i dio djece iz Prokuplja je pušten, a trenutno je još uvijek zadržano njih četvoro.
“Prema prvim informacijama samo jedno dijete je zadobilo teške povrede ostali najvjerovatnije lakše. Riječ je o oguljotinama, nagnječenjima, naprsnućima. Za sada nema podataka da je neko zadobio prelom, ali čeka se izvještaj iz bolnice u Prokuplju”, kaže Došović.

On navodi da su intervenisali sa svim raspoloživim kapacitetima.

“Na teren je odmah upućeno pet ekipa sa pet vozila, to nisu sve bili samo saniteti već i druga vozila koja su mogla da se stave u funkciju. Na teren su otišli i pedijatri i ljekari opšte prakse, bukvalno svi zaposleni. Ovakvu situaciju do sada nismo imali”, kaže Došović.

Sreća u nesreći je bilo i to što se vašar na kojem je bio ringišpil nalazi samo nekoliko stotina metara od Doma zdravlja.

Podsjećamo, danas oko 13.30 dogodila se stravična nesreća kada je popustila konstrukcija na ringišpilu u Kuršumliji koji je pao i tom prilikom povrijeđeno je više osoba, uglavnom djece, potvrđeno je u policijskoj upravi u Prokuplju.

Kako se može videti na snimcima sa lica mesta noseći stub ringišpila, pukao je zbog čega se rotirajući deo konstrukcije sa sjedištima sručio na zemlju.

Nastavi čitati

Hronika

NA AUTU OSUMNJIČENIH za ubistvo Danke Ilić ipak NIJE NAĐEN DNK djevojčice?!

Pozivajući se na izvore u Višem javnom tužilaštvu u Zaječaru, a nakon pristiglih novih vještačenja Nova.rs javlja da na automobilu kojeg su navodno vozili Dejan Dragojević i Srđan Janković nisu pronađeni tragovi DNK-a nestale dvogodišnje Danke Ilić.

Veliki dio terena u Boru, ali i u mjestima u okolini je pretražen i zasad nijedan trag ne ukazuje na to gđe se tijelo đeteta nalazi. Svi sakupljeni podaci, ali i potencijalni materijalni dokazi kao što su alat iz kuće osumnjičenih i drugi predmeti pronađeni na terenu poslati su na analizu kako bi policija došla do novih saznanja o tome gdje se nalazi tijlo Danke Ilić.

Do sada je izvještačeno preko 400 tragova koji su pronađeni u službenom vozilu JKP “Vodovod” za koje se sumnja da su Dejan Dragojević i Srđan Janković koristili prilikom izvršenja krivičnog đela, a prije nekoliko dana u tužilaštvo su stigli rezultati novih vještačenja.

“Izuzeto je preko 500 tragova iz unutrašnjosti službenog automobila JKP ‘Vodovod’ u Boru, kao i tragovi sa spoljašnje strane automobila. Do sada su vještačenja pokazala da se ni na jednom tragu ne nalazi DNK Danke Ilić, kako u samom automobilu, tako i na spoljašnjim dijelovima vozila”, piše Nova.rs.

Prema riječima izvora Nova.rs, očekuju se i DNK vještačenja sa Biološkog fakulteta, a pretpostavlja se da će oni stići u narednom periodu.

Također, ovih dana u tužilaštvo treba da pristignu i rezultati iz Nacionalno kriminalističko-tehničkog centra koji je vještačio GPS uređaj iz službenog vozila JKP “Vodovod”, iako je Gašić na vanrednoj konferenciji za novinare pokazao fotografije na kojima je prikazano kretanje, dolazak, okretanje u dvorištu, vraćanje pa i brzinu kojom su se kretali osumnjičeni sa GPS uređaja koji je bio u pomenutom vozilu.

Osumnjičeni radnici borskog JKP “Vodovod“ Janković i Dragijević su 26. marta, kada je u Banjskom polju nestala dvogodišnja Danka, bili na radnom zadatku. Prema priznanju Dragijevića datom u tužilaštvu, oni su đevojčicu udarili službenim automobilom, zadavili je i bacili na divlju deponiju na Starobanjskom putu, odakle ju je, dva dana kasnije, Dejan zajedno sa ocem (73) i sada pokojnim bratom Daliborom (40), izmjestio na drugu, za sada nepoznatu lokaciju.

Potraga za djevojčicom Dankom Ilić pokrenuta je 26. marta nakon što je njena majka prijavila da je nestala sa imanja u Banjskom polju.

Uslijedila je opsežna potraga terena, policija je obavila razgovor sa svjedocima, a kada se pojavio snimak iz Beča na kom se našla đevojčica koja podsjeća na Danku Ilić, potraga je proširena i na Austriju. Austrijska policija saopćila je da je utvrđeno da dijete sa tog snimka nije Danka Ilić. Dan kasnije, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je saopštio da je Danka ubijena, da su dvije osobe privedene i da su priznale zločin.

Tijelo dijeteta do danas nije pronađeno.

Nastavi čitati

Hronika

PLJUSAK NAPRAVIO HAOS U BANJALUCI! Tri udesa u razmaku od par minuta!

Na području Banjaluke su se dogodila tri udesa za samo nekoliko minuta.

Kod Tržnog centra Emporijum dogodio se sudar tri automobila te je na ovoj dionici puta usporen saobraćaj.

Zbog nezgode, saobraćaj je usporen i na Zapadnom tranzitu kod kružnog toka kod “Centruma”.

Na brzoj cesti Banjaluka – Laktaši, takođe, je došlo do nezgode.

Pljusak koji je nedavno počeo u Banjaluci, ali i klizav kolovoz, prouzrokovali su kolaps u saobraćaju.

Nastavi čitati

Aktuelno