Connect with us

Politika

“PRESEDAN SA VELIKIM POSLJEDICAMA”: Nobilo o suđenju Dodiku, a dotakao se i Šmita

Kada bi Milorad Dodik kao izabrani predstavnik Republike Srpske bio proglašen krivim pred Sudom BiH, to bi značilo da sud duboko prodire u izvršnu vlast, smjenjuje predsjednika i poništava volju naroda izraženu na izborima, što bi bio presedan sa velikim političkim posljedicama.

Ocijenio je to Dodikov advokat Anto Nobilo.

Nobilo je naveo da sve pravne analize ukazuju na to da Kristijan Šmit, kojeg institucije Republike Srpske ne priznaju za visokog predstavnika, forsira faktičke izmjene Ustava bez Ustavom propisane procedure i da je odlučio da pomjeri svog političkog protivnika kroz krivični postupak.

– Sam je dopisao krivični zakon i zatražio krivični progon svog političkog protivnika. Na taj način je ključne političke probleme kanalisao u krivični sudski postupak i očekuje da sud eliminiše iz političkog života njegovog političkog protivnika – rekao je Nobilo.

On je istakao da je eliminacija političkih protivnika kroz sudske postupke karakteristika autokratskih režima.

Ne znam kako Šmit misli da autokratskim metodama razvija demokratiju u BiH. Dakle, cilj ovog postupka je čisto politički, to jeste eliminacija Dodika iz političkog života BiH, i to niko ne može poreći – rekao je Nobilo.

On je naveo da u BiH postoji očit sukob između Šmita i Republike Srpske oličene u njenom predsjedniku Dodiku koji se svodi na pitanje tumačenja Dejtonskog sporazuma i Ustava BiH.

– Sve pravne analize ukazuju mi da Šmit forsira faktičke izmjene Ustava bez Ustavom propisane procedure. S druge strane, Dodik i rukovodstvo Republike Srpske pokušavaju da brane izvorni Ustav BiH za koji smatraju da je garant određene stečene lokalne autonomije Republike Srpske – rekao je Nobilo.

On smatra da je pozadina ovog zaoštravanja u ovlaštenjima o pitanju kome pripadaju prirodna bogatstva.

– To su legitimna politička pitanja, ali ih treba riješiti na Ustavom i zakonima propisani način političkim putem – naveo je Nobilo.

Njegov stav i stav advokata Gorana Bubića, koji, takođe, zastupa Dodika, jeste da predsjednik Republike Srpske nije učinio krivično djelo i da bi sud trebalo da ga oslobodi.

Prema njegovim riječima, osnovni pravac odbrane u postupku koji je protiv Dodika pokrenut zbog nepoštovanja odluka Šmita je dokazivanje da Šmit ni po Dejtonskom sporazumu, a ni po Bonskim ovlaštenjima nema mogućnost da donosi zakone, potogovo ne krivične, kao i da Šmit nije izabran u skladu sa međunarodnim pravom.

– Ako sud ipak zauzme stav da Šmit ima pravo da donosi krivični zakon, odbrana će biti svedena u krivičnopravne okvire i dokazivaće se da je Dodik, eventualno, počinio nepoštovanje odluka Šmita prije nego je Šmitov zakon stupio na snagu. Krivični zakon ne može retroaktivno djelovati – pojasnio je Nobilo.

On je dodao da će se dokazivati da to “nepoštovanje” nema sve potrebne karakteristike da bi bilo krivično djelo.

Prema njegovom mišljenju, stepen krivice Dodika koji samo izvršava svoja ustavna ovlaštenja je mali, a djelo nije izazvalo štetne posljedice.

Nobilo je naglasio da je riječ o djelu malog značaja koje onda ne može uopšte da bude krivično djelo i da treba znati da Dodika krivično gone zbog nepoštovanja Šmitovih odluka, a taj član krivičnog zakona napisao je Šmit lično.

On je naveo da bi se, kada bi Dodik kao izabrani predstavnik Republike Srpske bio proglašen krivim, otvorila mogućnost izricanja mjere zabrane obavljanja bilo koje političke ili državne funkcije i na taj način on bi bio eliminisan iz političkog života u BiH.

– U svakom slučaju dobili bismo situaciju da sud duboko prodire u izvršnu vlast i da smjenjuje predsjednika i tako poništava volju naroda izraženu na posljednjim izborima. Bio bi to veliki presedan sa isto tako velikim političkim posljedicama – smatra Nobilo.

On kaže da će odbrana pokušati da dokaže da Šmit nije imenovan u proceduri predviđenoj međunarodnim sporazumima, da Šmit nema zakonodavna ovlašćenja i da postupa suprotno Ustavu BiH.

Nobilo je istakao da su sve to prvorazredna ustavnopravna pitanja na kojima počiva sadašnje funkcionisanje BiH.

On smatra da je sama činjenica da BiH i poslije 28 godina ima međunarodnu upravu pokazatelj da model po kome se upravljalo BiH očito nije dobar, te podsjeća da je nakon kapitulacije Njemačke 1945. godine okupacijska vlast zapadnih saveznika trajala svega četiri godine, prenosi Glas Srpske.

– Došlo je vrijeme da se potpuna vlast vrati narodu. Ja uvijek iskreno vjerujem u snagu naroda koji preko svojih izabranih predstavnika mogu riješiti svaki problem u BiH. Uostalom, vlast proizilazi iz naroda i pripada narodu kao zajednici slobodnih i ravnopravnih državljana. Ne može BiH ući u EU sa Šmitom kao kolonijalnim guvernerom – zaključio je Nobilo.

Politika

ZAMJENICA TUŽILA MINISTRA za ljudska prava zbog mobinga i diskriminacije

Zamjenica ministra za izbjeglice i ljudska prava BiH Duška Jurišić podnijela je tužbu protiv ministra za ljudska prava Sevlida Hurtića.

Odlučila je da pravdu potraži na sudu zbog, kako tvrdi, kontinuiranog institucionalnog zlostavljanja kojem je bila izložena od strane ministra .

U javnoj Fejsbuk objavi naslovljenoj „Dokazaću zlostavljanje, ali neću biti žrtva“, Jurišić iznosi lično i profesionalno iskustvo, uključujući i zdravstvene izazove koje je paralelno s pravnom bitkom prolazila zajedno sa svojom advokaticom.

– Bilo je to u decembru 2024. godine. Advokatica je kazala da elemenata za dokazivanje mobinga ima više nego dovoljno, ali i da je bolesna. Rekla sam da ćemo, ukoliko ona to želi i može, zajedno ići u obje bitke. Redale su se terapije, prvo njena, puno teža, a onda i moja iznenadna bolest, nimalo bezazlena, ali lakša i kratkotrajnija u odnosu na njen izazov. Ova hrabra žena nije govorila o drugom iskušenju s kojim se nosila zajedno s bolešću. Pobijedila je. Na svijet je donijela zdravu bebu. Ako je to sve što smo izvukle iz naše poslovne saradnje, ja sam sretna i zadovoljna – navela je Jurišić.

Jurišićeva kaže da je “kontinuirano zlostavljanje ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlida Hurtića odlučila dokazivati na sudu”.

– Sud može donijeti samo dvije odluke. Jedna je politička odluka kako bi zaštitio funkciju ministra BiH. Druga je, u pravom smislu riječi, u korist moje štete. Od početka mi je jasno da je šteta nenadoknadiva. Ipak, ova presuda može biti snažna, ohrabrujuća i nedvosmislena podrška ženama političarkama, ali i svima, koji se nađu u poziciji kontinuiranog onemogućavanja u obavljanju posla i zlostavljanja. To može kreirati novi obrazac ponašanja između ministara i njihovih zamjenika i zamjenica. U suprotnom, u pravu je moj prethodnik, zamjenik ministra Dževad Mahmutović, koji je rekao da funkciju zamjenika ministra treba ukinuti. Značajno je istaći da je to kazao kada više nije bio zamjenik – dodala je.

Kako kaže, bila je u dilemi da li tužbu za mobing i diskriminaciju za koju je, kako kaže, imala osnov već u prvim mjesecima mandata 2023. godine, podnositi protiv sekretarke kao jedne od najodgovornijih za rad Ministarstva.

– Advokatica, koja ima istu medicinsku dijagnozu, oko toga nije imala dileme. Šokirana sam da Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH njenu dijagnozu, strogo povjerljiv i intiman podatak, upućuje Sudu. To samo govori da je zloupotreba i zlostavljanje, direktno i indirektno, uobičajena i opšteprisutna pojava – navodi ona, prenosi Kliks.

Požalila se i da nije imala političku zaštitu u prethodnom periodu.

– Što se političke zaštite tiče, nemam nažalost ništa reći. Ne bih tražila sudsku da ima političke zaštite, solidarnosti i dovoljne podrške među kolegicama političarkama, te da sam minimum podrške dobila od Agencije za ravnopravnost polova, koja je, da ironija bude veća, sastavni dio Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH – kazala je.

Kaže da je svjesna da će sudski proces biti dodatni teret.

– Jer, ma šta dio javnosti, medija i ministar govorili, u mom kabinetu se svakodnevno radi na pitanjima zaštite ljudskih prava i sloboda, od slobode izražavanja i zaštite novinara, zaštite radnika i radnica u trgovini do zaštite žena i djece od nasilja u porodici, te zaštite marginalizovanih grupa. Za to imamo i vidljive rezultate, ma koliko možda neki podcjenjivali doprinos mog tima. Za početak, jer ovo je samo početak, prikazaću nekoliko ministrovih javnih istupa, svjesna da najveći dio javnosti u tome neće vidjeti ništa sporno. Biće čak i jedan dio javnosti, koji će likovati – kazala je.

Dodaje da su činjenice i dokazi, izneseni u tužbi, neoborivi.

– Sudski proces me neće spriječiti da radim, ali i da javno govorim o zloupotrebi funkcije i položaja. Skoro dvije i po godine sam strpljivo štitila viši interes, državnu instituciju. Međutim Sevlid Hurtić jeste ministar, ali nije institucija. Tužbu može shvatiti kao priliku. Ruka saradnje uvijek je bila i ostaje ispružena – zaključila je Jurišić.

Nastavi čitati

Politika

NIŠTA OD KAZNE! Odbačena krivična prijava protiv Komšića za govor mržnje

Tužilaštvo BiH donijelo je naredbu o nesprovođenju istrage protiv hrvatskog člana Predsjedništva BiH Željka Komšića koji je prijavljen za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti zbog govora koji je održao prošle godine.

Riječ je o govoru upriličenom povodom otvaranja spomenika Mehmedu Alagiću na Vlašiću, a informacija o nesprovođenju istrage potvrđena je za Detektor.

Krivičnu prijavu protiv Komšića podnio je zamjenik ministra odbrane BiH Slaven Galić, zbog sumnje da je počinio više krivičnih djela – izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti, nezakonitu upotrebu resursa Oružanih snaga BiH, te zloupotrebu položaja, potvrđeno je za Detektor iz Galićevog kabineta.

Komšić je prijavljen da je 4. avgusta prošle godine na lokalitetu Ljuta greda na planini Vlašić svečano otvorio spomenik Mehmedu Alagiću, generalu Armije BiH protiv kojeg je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) podigao optužnicu za ratne zločine te je tom prilikom održao govor u kojem je veličao generala Alagića. Prijavljen je da je iz budžeta Predsjedništva BiH finansirao izgradnju tog spomenika.

– Danas govorimo o generalu Alagiću, koji je nekako kao ova Bosna naša, njegovom djelu koje je bilo veliko i veličanstveno, a budimo ljudi pa priznajmo da mu je sudbina bila tragična. Svi znamo da mu je u suštini srce puklo zbog nepravde, izdaje, s one strane s koje nije očekivao, i to treba reći. I danas ima nekih drugih generala koji su se našli u poziciji u kojoj je bio i general Alagić. Misli li iko o Dudakoviću, misli li iko o tom čovjeku? Misli li iko o ljudima koji su nepravedno optuženi za Dobrovoljačku? Nemojte da čekamo da i njima srce pukne od toga pa da se okupimo i kažemo: „Bili su veliki ljudi“ – rekao je, između ostalog, Komšić.

Iz Galićevog kabineta su potvrdili da su dobili rješenje Tužilaštva BiH o neprovođenju istrage.

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ “Odbornici iz Tel Aviva bi bolje glasali u Teheranu NEGO SNSD U BANJALUCI”

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković oštro je kritikovao odbornike skupštinske većine predvođene SNSD-om, nakon što su na današnjoj sjednici odbili niz prijedloga koji su, kako navodi, bili od ključnog značaja za građane.

– Kada bi odbornici iz Tel Aviva imali priliku da glasaju u gradskoj skupštini Teherana, donijeli bi bolje odluke nego što su to danas uradili odbornici SNSD-a u Banjaluci. Vjerujem da čak ni najveći neprijatelji ovog grada ne bi glasali ovako – izjavio je Stanivuković.

Na sjednici je odbijena odluka da se omoguće besplatni placevi za mlade bračne parove i višečlane porodice, što je, prema riječima gradonačelnika, udar na budućnost Banjaluke.

– Glasali su protiv toga da mladima damo temelj da ostanu ovdje. Glasali su protiv mjere koja zadržava budućnost u našem gradu – rekao je Stanivuković.

Takođe, izglasana je odluka da Banjaluka i u narednim mjesecima ne naplaćuje parking, čime, kako navodi, grad nastavlja da trpi milionske gubitke koji su mogli biti preusmjereni u infrastrukturu, škole, vrtiće i parkove.

Još jedan u nizu, kako kaže, poraznih poteza bio je i otpor većine da se kladionice udalje od škola.

– Protive se udaljavanju kladionica od škola kako bismo zaštitili djecu i porodice od poroka koji razara živote. Kao razlog odbijanja naveli su “diskriminaciju” poslovnih subjekata. Ko brani kocku, taj ne štiti omladinu – istakao je gradonačelnik.

Skupštinska većina odbila je i prijedlog o uvođenju neradne, porodične nedjelje, kao i regulacioni plan za izgradnju kolektora otpadnih voda na rijeci Vrbas.

Ipak, Stanivuković naglašava da borba nije bila uzaludna. Usvojene su tri važne odluke:

– Rekordne stipendije za deficitarna zanimanja, program razvoja sporta sa najvećom novčanom podrškom klubovima do sada, kao i odluka o ponovljenom javnom uvidu, kojom se približavamo izradi Urbanističkog plana – naveo je gradonačelnik.

Na kraju je poručio da neće odustati od borbe za odgovornu, zdravu i perspektivnu Banjaluku.

Nastavi čitati

Aktuelno