Connect with us

Banjaluka

Promocija monografije Zorana Pejašinovića: “Ban Milosavljević – Priča o čovjeku koji je Banjaluci obistinio ime”

Promocija monografije Zorana Pejašinovića “Ban Milosavljević – Priča o čovjeku koji je Banjaluci obistinio ime” napunila je vijećnicu u Banskom dvoru.

Monografija sa istim imenom objavljena je 2004. godine, a riječ je o prvoj cjelovitoj, naučnoj biografiji bana Milosavljevića, jedne od najznačajnijih ličnosti istorije Banjaluke, Bosanske Krajine i Republike Srpske. Tiraž ovog prvog izdanja ubrzo je našao svoje mjesto na policama javnih i privatnih biblioteka, zbog čega je stvorena potreba za novim izdanjem, pojasnili su na promociji ove knjige, a prenose Nezavisne novine.

“Monografija donosi biografiju bana Milosavljevića, kao i tri velike cjeline ‘Od đaka do ministra’, ‘Ban Vrbaske banovine’ (1929-1934) i ‘Ponovo u Beogradu’”, rekao je Dušan Popović, glavni i odgovorni urednik.

Zoran Pejašinović, autor ove monografije, istakao je zadovoljstvo zbog objavljivanja drugog izdanja monografije, koja je sada upotpunjena.

“Naziv ove monografije pojašnjava ime našeg grada Banjaluke, od riječi ban, koja se tada koristila u formi banj i luka u značenju njiva ili livada, što bi značilo banova livada”, rekao je on.

 

(Banjaluka.net)

Banjaluka

OBILAZAK IZGRADNJE Centralnog spomen obilježja, prisutni NAJVIŠI ZVANIČNICI (FOTO, VIDEO)

Delegacije gradskih i republičkih vlasti danas su na gradilište Centralnog spomen-obilježja poginulim borcima Odbrambeno-otadžbinskog u centru grada, a prisutan je i velik broj građana.
Pored gradonačelnika Banjaluke prisutan je i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik NSRS Nenad Stevandić te brojni drugi zvaničnici.

Centralno spomen-obilježje, koje Banja Luka čeka tri decenije – biće javni simbol na kojem će građani moći odati počast, razmišljati i učiti o hrabrosti i žrtvi poginulih i nestalih boraca, zahvaljujući kojima danas Republika Srpska i grad uživaju u svojoj slobodi i ravnopravnosti.

 

Pune tri decenije porodice onih koji su položili svoje živote za slobodnu Republiku Srpsku u kojoj danas živimo, čekali su na izgradnju spomenika koji bi dostojno odao počast njihovim najmilijima. I konačno, Banjaluka će nakon 30 godina dobiti Centralni spomenik poginulim borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata Vojske Republike Srpske u centru grada preko puta Hrama Hrista Spasitelja, zahvaljujući prije svega gradonačelniku Drašku Stanivukoviću. Monumentalno zdanje na kojem će biti upisana imena svih 23.801 poginulih boraca, od čega 1.114 iz Banjaluke postaće jedan od simbola grada na Vrbasu.

Nastavi čitati

Banjaluka

TANJA PALAČKOVIĆ PORUČILA AMIDŽIĆU “20 godina ima pezioneri nisu PALI NA PAMET”

Gospodin Amidžić je vjerovatno posljednja osoba koja ima bilo kakav kredibilitet da uopšte komentariše besplatne karte za javni prevoz koje Grad Banja Luka dodjeljuje penzionerima. Dok je on bio, ni manje ni više, zamjenik gradonačelnika, niti njemu, niti bilo kome od tadašnje administracije nije ni palo na pamet da nešto učine i da na ovakav način Grad pruži podršku pripadnicima najstarije populacije.

Rekla je ovo Tanja Palačković, koordinator projekta Gradske uprave Banjaluka za dodjelu karti za besplatan javni prevoz penzionerima sa područja Banjaluke, komentarišući izjavu generalnog sekretara SNSD Srđana Amidžića, koji je besplatan javni prevoz za penzionere uporedio sa aparthejdom.

– Dvadeset godina su vršili apsolutnu vlast u Banjaluci, dvadeset godina su nas redovno zaduživali, a penzioneri, niti bilo kakve povlastice njima, nisu im padali na pamet. Sada kada je Grad Banjaluka kroz ovu besplatnu mjeru omogućio našim penzionerima uštedu u rangu trinaeste penzije, što je odavno trebala da uradi i republička vlast, umjesto da bar ćuti, ako već ne želi da pohvali tako veliku stvar, Amidžić vrijeđa i poredi jednu dobru mjeru sa zlom koje je uništilo milione života. Strašno je što mu uopšte padne na pamet tako gnusna pomisao – kaže Palačkovićeva.

Ističe da je očigledno da Amidžić, koji tvrdi da penzioneri mogu koristiti karte za besplatan javni prevoz samo kada nije gužva u saobraćaju, osim što na krajnje necivilizovan način komentariše ovu mjeru, govori i neistine, jer je iz Gradske uprave upućen samo apel da se zbog gužvi izbjegava korištenje prevoza od 6 do 8 časova, a da nikakve zabrane ne postoje.

– Naši penzioneri imaju pravo da koriste karte za besplatan javni prevoz kada god to žele – poručila je Palačkovićeva.

Nastavi čitati

Banjaluka

NIKAKO NE PROPUSTITE! Danas od 12.00 časova obilazak gradilišta Centralnog spomen-obilježja

Delegacije gradskih i republičkih vlasti obići će danas (subota) u 12.00 časova gradilište Centralnog spomen-obilježja poginulim borcima Odbrambeno-otadžbinskog u centru grada, a svi sugrađani pozvani su da im se pridruže i sami se uvjere kako teče realizacija ovog jednog od najznačajnijih projekata u našem gradu.

Centralno spomen-obilježje, koje Banja Luka čeka tri decenije – biće javni simbol na kojem će građani moći odati počast, razmišljati i učiti o hrabrosti i žrtvi poginulih i nestalih boraca, zahvaljujući kojima danas Republika Srpska i grad uživaju u svojoj slobodi i ravnopravnosti.

Podsjećamo, aktuelna gradska administracija na čelu sa gradonačelnikom Draškom Stanivukovićem 9. januara 2022. godine, simbolično na 30 godina postojanja Republike Srpske, započela je konkretne aktivnosti u pravcu izgradnje Centralnog spomen obilježja odnosno raspisan je konkurs za idejno rješenje Centralnog spomen – obilježja na lokaciji u centru grada – između Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske, Gradske uprave i Hrama Hrista Spasitelja. Nakon sprovedenog javnog konkursa za izbor idejnog rješenja i svih drugih predradnji, na Vidovdan prošle godine započela je izgradnja ovog jednog od najznačajnijih projekata koji se sprovodi u našem gradu.

Nastavi čitati

Aktuelno