Connect with us

Društvo

Računi za struju u Srpskoj manji za 30 do 100 odsto, ALI AKO ŠTEDITE

Vlada i Elektroprivreda pripremaju program putem kojeg će građanima Republike Srpske koji od oktobra 2022. do marta iduće godine uštede od pet do 20 i više odsto električne energije računi biti umanjeni za 30 do 100 odsto.Istakao je ovo generalni direktor ERS-a Luka Petrović, pojašnjavajući da će građani koji uštede pet do 20 odsto električne energije imati popust na računima od 30 odsto, a oni koji ostvare uštedu od 20 i više oni će biti manji za čak 100 odsto.
“Ako je ostvarena ušteda od 20 odsto kilovat-časova, račun za električnu energiju koji je u prosjeku bio 100 maraka za prošli oktobar, za ovaj oktobar koštaće 45 ili 50 maraka” – rekao je Petrović.

On je poručio da će struja u narednim mjesecima biti veoma tražen i dobro plaćen energent, a što se može vidjeti i iz podatka da na ino-berzama cijena struje za januar iznosi čak 1.000 evra za jedan megavat-sat.
“To znači da jedan kilovat-čas košta dvije marke, a to se potroši dok se skuva kafa” – dodao je on.

I premijer Radovan Višković pozvao je na štednju kako bi se stvorio novi višak za izvoz, jer je tržišna cijena struje na berzama u regionu i do 30 puta veća od one na domaćem tržištu.I iz Ministarstva energetike i rudarstva pozvali su potrošače da počnu racionalnije da troše električnu energiju. Kada su u pitanju mjere koje gotovo sve zemlje u EU uniji uvode zbog sve veće energetske krize, te da li se nešto slično planira i kod nas, podsjetili su da je Služba za zajedničke poslove Vlade Srpske još 2014. donijela plan za poboljšanje energetske efikasnosti u republičkim organima uprave, koje su trebale da donesu značajne uštede u potrošnji struje.
“Prema Zakonu o energetskoj efikasnosti, sve javne institucije bile su obavezne uspostaviti sistem energetskog menadžmenta. Javni sektor ili veliki potrošač koji koristi zgradu sa korisnom površinom većom od 500 kvadratnih metara bio je dužan da u toj zgradi sprovede mjere racionalizacije potrošnje svih vrsta energije. Ovo se naravno odnosi i na bolnice, škole, opštinske i sve javne ustanove” – poručili su.

Kada je u pitanju državni aparat nejasno je ko je uopšte nadležan za donošenje eventualne odluke o mjerama štednje. Iz Savjeta ministara su istakli kako je to u ingerenciji Službe za zajedničke poslove institucija, dok su iz ove službe odgovorili kako je to ipak u nadležnosti Savjeta ministara i Parlamenta BiH.Dodali su i da je ova služba u posljednjih nekoliko godina u objektima kojima upravlja sprovela niz mjera štednje struje, primjenjujući mjere energetske efikasnosti.
“Zamijenili smo sva rasvjetna tijela sa LED rasvjetom koja troši od pet do osam puta manje električne energije u odnosu na konvencionalnu rasvjetu” – naveli su iz Službe za zajedničke poslove institucija BiH.

Kada je u pitanju FBiH, federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije donijelo je krajem sedmice smjernice za smanjenje potrošnje energije i energenata.
“Ako se temperatura koja se održava u prostoru smanji za samo jedan stepen Celzijusa, godišnje se može uštedjeti približno pet odsto energije” – naveli su iz Vlade FBiH.

Kada je riječ o optimalnoj temperaturi grijanja, smjernica je da ona maksimalno iznosi 21 stepen. Sugerisana je i upotreba LED sijalice koje smanjuju potrošnju i do 90 odsto u odnosu na klasična rješenja, ali i manja upotreba vozila. Kada je riječ o javnom sektoru, iz Vlade FBiH su savjetovali da se temperature radnih prostora tokom grijanja ograniče na 21 stepen, a tokom hlađenja na 25.RegionSjeverna Makedonija je prije par dana i zvanično proglasila energetsku krizu u zemlji. Nezavidna pozicija je i u Hrvatskoj, ali i Crnoj Gori. Kako bi spriječila najcrnji scenario, Srbija je donijela niz preporuka kako bi se smanjila potrošnja struje. One sadrže racionalniju upotrebu javne rasvjete, korišćenje LED rasvjete i generalno unapređenje energetske efikasnosti. Tu je i postavljanje solarnih panela, prelazak sa grijanja na struju na drugi vid grijanja i korišćenje toplotnih pumpi. Preporuka je i da EPS stimuliše štednju kroz odobravanja popusta za kupce koji smanje mjesečnu potrošnju u odnosu na isti mjesec prethodne godinebanjaluka.com

Društvo

PUTEVI U SRPSKOJ ODNOSE ŽIVOTE: Broj saobraćajnih nesreća u porastu

Putevi u Srpskoj i dalje odnose živote, a od početka ove godine u saobraćajnim nesrećama poginulo je 25 osoba.

Prema podacima kojima raspolaže MUP RS u periodu od januara do aprila ove godine desilo se 3.338 saobraćajnih nesreća, što je za 8 odsto više u odnosu na isti period 2023. godine.

– Poginulo je 25 osoba. Teže je povrijeđeno 163, što je za 10 odsto više u odnosu na isti period 2023. godine. 880 osoba je lakše povrijeđeno što je za 15,2 odsto više u odnosu na 2023. godinu, dok broj nesreća samo sa materijalnom štetom iznosi 2.598 i veći je za 7,1 odsto – kažu iz MUP Republike Srpske.

Pogoršanje stanja
Milija Radović, zamjenik direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske ističe u razgovoru za Srpskainfo da je došlo do pogoršanja stanja kada je riječ o brzini i vožnji pod dejstvom alkohola.

– Došlo je do pogoršanja stanja kada je riječ o prekoračenju brzine sa 55 na 63 odsto. Takođe, povećao se i udio vozača koji voze pod dejstvom alkohola – kaže Radović

Ističe da Agencija za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske tokom cijele godine ima niz preventivnih aktivnosti za unapređenje bezbjednosti u saobraćaju.

– U skladu sa našim budžetom, koji je nedovoljan, tokom cijele godine provodimo nekoliko aktivnosti i kampanja. Imamo kampanju za alkohol, gdje obilazimo Srpsku i dijeljenjem letaka upoznajemo građane na opasnost od vožnje pod uticajem alkohola. Zatim imamo i kampanju za pješake gdje ih usmjeravamo na korišćenje bezbjednosnog prsluka i drugih sredstava za osvjetljavanje tokom noći. Za najmlađu populaciju imamo predstavu “Mirka i drugari” gdje učimo mališane o osnovnim pravilima u saobraćaju. Ne smijemo zaboraviti ni akciju za srednjoškolce, kada zajedno sa ljudima koji su teško povrijeđeni u saobraćajnim nesrećama idemo u škole, gdje im oni pričaju svoja iskustva. Tu su naravno i kampanje za vezanje pojasa, kampanje za traktore i slično – dodaje Radović.

“Potrebno je analizirati najopasnije puteve”
Radović naglašava da Zakon o bezbjednosti saobraćaja predviđa da se svake godine radi analiza bezbjednosti saobraćaja.

Ako zakon predviđa tako, onda je to potrebno raditi svake godine. Potrebno je izvršiti analizu lokacija koje su najopasnije, gdje se najviše dešavaju saobraćajne nesreće. Tamo gdje je problem brzina, treba da se realizuje mjerenje brzine. A ako se brzina prekorači, onda je potrebno poduzeti mjere. Ne trebamo čekati da opet neko pogine, pa da tek onda preduzmemo nešto – kaže on.

Smatra da je osim, preventivnih aktivnosti, potrebno i da se vozači ponašaju odgovorno tako što će poštovati saobraćajne propise i tako zaštiti svoj, ali i život drugih učesnika u saobraćaju.

Dodaje i da je neophodno izdvojiti više novca kako bi se unaprijedio kvalitet saobraćajnica.

Sankcionisano 4.309 vozača
MUP RS je u periodu od 5. do 10. maja realizovao republičku akciju pojačana kontrola učesnika u saobraćaju sa akcentom na sankcionisanje nedozvoljene brzine kretanja motornih vozila i upravljanje vozilom pod dejstvom alkohola.

Tokom akcije testirano je 18.857 učesnika u saobraćaju, a sankcionisano je 4.309 vozača.

-Zbog nedozvoljene koncentracije alkohola u organizmu sankcionisano je 810 vozača, a evidentirano je 2.650 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine – kažu iz MUP RS.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Popodne ponovo kiša

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se nakon sunčanog i toplog jutra očekuje nestabilno vrijeme sa pljuskovima i grmljavinom.

Od sredine dana očekuje se naoblačenje sa zapada, koje će prouzrokovati kišu i pljuskove sa grmaljavinom.

Lokalne nepogode i grad moći su u poslijepodnevnim časovima na sjeveru i istoku, a jači pljuskovi u večernjim časovima na jugu, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Jutarnja temperatura vazduha biće od 10 do 16, u višim predjelima od sedam, a najviša dnevna od 25 do 30, u višim predjelima od 19 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

BOLOVANJA SVE MANJE, TROŠKOVI SVE VEĆI! Fond zdravstva grca u dugovima

U Republici Srpskoj u 2023. godini zabilježeno je manje slučajeva bolovanja nego 2022. godine, ali su troškovi koje je plaćao Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) Republike Srpske bili višestruko veći.

Brojke ćemo početi podatkom da je u prošloj godini u Srpskoj evidentirano više od 211.000 slučajeva bolovanja, što je prosječno oko 17.590 na mjesečnom nivou, odnosno nešto više od 570 slučajeva dnevno.

Ali, kao što smo i rekli, ove brojke su manje u odnosu na 2022. godinu, prema kojima je tada mjesečni prosjek bio 21.300, ili nešto više od 700 na dnevnom nivou.
Međutim, ovdje je bitno napomenuti da se svaka prijava za bolovanje računa posebno, pa primjera radi, jedan radnik u toku mjeseca može da otvori bolovanje i dva puta, i to se evidentira kao dva slučaja.

U prevodu, brojka od 17.590 slučajeva mjesečno ne znači da je na bolovanju tada striktno bilo toliko radnika.

Ipak, dok se broj evidentiranih slučajeva bolovanja smanjuje, troškovi FZO RS se povećavaju.
Ukupno su, kažu za “Nezavisne novine”, veći za 15 odsto nego 2022.

“Prvenstveno zbog toga što su Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju RS povećane osnovice za isplatu plata za vrijeme bolovanja, poput za trudnice koje se nalaze na bolovanju zbog bolesti ili komplikacija u trudnoći, kao i za maligne bolesti, gdje se sada plata za vrijeme bolovanja isplaćuje 100 odsto, a ta bolovanja zbog prirode bolesti i stanja traju duže”, pojašnjavaju iz Fonda zdravstva.

Naravno, napominjemo da se bolovanja razlikuju i po broju dana koliko je neko izostao s posla, a ovom prilikom pažnju ćemo posvetiti onima koja su bila duža od 30 dana.

S tim u vezi, analize FZO RS pokazuju da su na prvom mjestu bila trudnička bolovanja, zatim povrede i trovanja, kao i maligni tumori.

“Trošak Fonda za bolovanja duža od 30 dana u 2023. godini iznosi oko 33 miliona KM, a u 2022. godini iznosio je 17,3 miliona KM”, naveli su iz ove ustanove.

U daljem, statistika pokazuje da je prosječan broj izgubljenih radnih dana po slučaju bolovanja iznosio 12.

FZO RS podsjeća i na to da su u prethodnom periodu na neki način pooštrili pravila za bolovanje. Posljednja u nizu mjera je stupanje na snagu novog Pravilnika o postupku utvrđivanja privremene spriječenosti za rad, kako bi se dodatno unaprijedila oblast bolovanja i sve eventualne zloupotrebe svele na minimum.

“Poslodavci mogu da zatraže vanrednu ocjenu bolovanja za radnike ukoliko imaju bilo kakvu sumnju u opravdanost toga. Na osnovu zahtjeva poslodavca, prvostepena komisija za bolovanje poziva osiguranika i sprovodi vanrednu ocjenu privremene nesposobnosti. Komisija je obavezna pregledati osiguranika i izvršiti uvid u zdravstveni karton i postojeću medicinsku dokumentaciju.

Osiguranik kada primi poziv za vanrednu ocjenu treba da se javi svom porodičnom ljekaru koji je dužan da mu izda uputnicu. Ishod ove vanredne ocjene može biti ili nastavak bolovanja ili vraćanje na posao narednog dana, ako se analizom i pregledom ustanovi da je radnik sposoban za posao”, pojašnjavaju iz Fonda.

Podsjećaju i na činjenicu da vanredne ocjene bolovanja nije moguće tražiti za radnike koji se trenutno ne nalaze na bolovanju, već su to pravo koristili nekada ranije, a sada već rade.

A pored vanredne ocjene, iz FZO dodaju da postoje i vanredne kontrole, koje vrše kontrolori Fonda, a ne gorepomenute komisije i prilikom kojih se radnici ne pozivaju na pregled, već se gleda medicinska dokumentacija.

“Takođe, kod ove kontrole, provjere opravdanosti bolovanja se mogu sprovesti i za bolovanja koja su završena”, kažu iz Fonda, napominjući i to da radnik u roku od 24 časa ima mogućnost da se i sam obrati prvostepenoj komisiji ukoliko nije zadovoljan ocjenom porodičnog ljekara, kao i da ima mogućnost žalbe FZO RS u slučaju da prvostepena komisija zaključi bolovanje, a da on nije zadovoljan tim rješenjem, prenose “Nezavisne novine“.

Obaveza svih koji su na bolovanju jeste da se svakih 15 dana javljaju porodičnom doktoru, a izuzetak su oni koji se nalaze na bolničkom liječenju.

Prema postojećem Pravilniku Fonda, troškove neto plata radnika koji su na bolovanju do 30 dana snosi poslodavac, a za bolovanja duža od 30 dana FZO RS.

Nastavi čitati

Aktuelno