Connect with us

Politika

ŠULIĆ ZADOVOLJAN SAM SOBOM, ali kaže da može i bolje

Šta je ministar trgovine i turizma u Vladi Republike Srpske Denis Šulić, rekao za portal SrpskaCafe o turističkoj sezoni u Srpskoj, posjetama i smještajnim kapacitetima, te o mnogim drugim pitanjima, pročitajte u nastavku:

1. Republika Srpska ove godine bilježi rekordnu sezonu, međutim koliko su dostupni podaci vjerodostojan pokazatelj, s obzirom da još uvijek nemamo centralni informacioni sistem?

Tako je. Statistički pokazatelji govore u prilog tome da Republika Srpska ostvaruje značajan rast i u broju dolazaka i u broju noćenja turista. Statistika, naravno, bilježi samo broj prijavljenih dolazaka i noćenja i ovdje možemo govoriti o tome da su ove brojke u stvarnosti dosta veće. Svjesni smo sive zone u ovoj oblasti i odmah po dolasku na mjesto ministra sam održao sastanak sa direktorom Republičke uprave za inspekcijske poslove i glavnim tržišnim inspektorom kako bismo pojačali kontrole i u trenutnim okvirima pokušali riješiti ovaj problem. Ove kontrole su dale dobre rezultate, posebno kada su u pitanju pružaoci usluga u kategoriji „stan na dan“, koji su nakon najava kontrola mahom pokrenuli postupke registracije svojih objekata. Naravno, za bolje, brže i efikasnije rješavanje problema potrebno je da i kroz zakonska rješenja obezbijedimo okvir za to i upravo zbog toga smo kroz izmjene Zakona o ugostiteljstvu definisali uvođenje Centralnog informacionog sistema. Kroz ovaj sistem ćemo u realnom vremenu imati pokazatelje o stanju i popunjenosti smještajnih kapaciteta, a kroz izmjene zakonskog okvira će i i pružaoci usluga u stanovima na dan i apartmanima biti dužni da prijavljuju boravišnu taksu za goste, a ne paušal kako je to sada slučaj.

2. Koliko nadležna inspekcija uspijeva stati u kraj pružanju neregistrovanih smještajnih kapaciteta?

Zaista moram pohvaliti saradnju koju imamo sa Republičkim inspektoratom, koji se u okviru svojih kapaciteta trudi da obuhvati i kontrole u sektoru turizma. Nažalost, zbog malog broja inspektora, a velikog obima posla jer ove kontrole vrše tržišni ispektori, nemoguće je postići dinamiku i obim kontrole koji bi bio neophodan. Ovo je, takođe, jedan od razloga zašto kroz zakon i uvođenje Centralnog informacionog sistema želimo da poboljšamo sistem direktog uvida u stanje stvari i olakšamo i rad kontrolnim ogranima.

Foto: Ustupljena fotografija

3. Koliko je važno turističke kapacitete prilagoditi licima sa invaliditetom i koliko bi ovo uticalo na povećanje broja turističkih posjeta?

Naš cilj je da pokažemo da je Republika Srpska otvorena za sve i to je bilo i tema okruglog stola o pristupačnom turizmu, koji smo održali povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom. Na tom okruglom stolu okupili smo predstavnike udruženja osoba sa različitim vidom invaliditeta, koji su nam predočili koji su to problemi sa kojima se oni susreću kada su u pitanju turizam i ugostiteljstvo. Dio tih problema je možda lako jednokratno riješiti obezbjeđivanjem pristupa ili nekim sličnim intervencijama, ali jako je mnogo problema koji zahtijevaju sistemski pristup i dugotrajni i posvećen zajednički rad na njihovom rješavanju. Ono što želim istaći jeste naša spremnost da se posvetimo ovom problemu, da zajedno radimo i da to da je Republika Srpska destinacija za sve ne bude samo fraza ili slovo na papiru već stvarnost – i kada je u pitanju smještaj, pa preko ugostiteljskih do kulturnih i sportskih sadržaja.

4. S tim u vezi, da li su planirana ulaganja u infrastrukturu smještajnih kapaciteta i prilagođavanje istih licima sa invaliditetom?

Kada su u pitanju smještajni kapaciteti, pravilnicima iz oblasti ugostiteljstva propisano je kako ugostiteljski objekti treba da obezbijede uslove za smještaj osoba s invaliditetom, odnosno na koji broj soba je neophodno da bude obezbijeđen i smještaj za ove kategorije. Nažalost, svjedoci smo malog broja objekata koji svojim kapacitetima ispunjavaju ove norme, a samim tim javlja se i problem obezbjeđivanja smještaja za osobe sa invaliditetom. U praksi se često dešavalo da postoji namjera održavanja skupova ili sportskih takmičenja za osobe sa invaliditetom na nekoj od naših destinacija, a da se zbog problema sa smještajnim kapacitetima moralo odustati od toga. Lično sam, kao i kolege u Ministarstvu trgovine i turizma, na raspolaganju svim ugostiteljima koji su spremni ili imaju namjeru da ulažu u ove smještajne kapacitete – kako bismo im pomogli u logističkom smislu, uslovima koje treba da ispune ili da ih povežemo sa potencijalnim donatorima ili investitorima.

5. Počela je zimska turistička sezona na Jahorini, kakva se zimska sezona očekuje i da li će opravdati dosadašnja ulaganja na Jahorini?

Fokus ulaganja Republike Srpske je, kada je u pitanju razvoj zimskog turizma, u proteklim godinama bio na Jahorini gdje smo, kroz značajne investicije, doprinijeli tome da olimpijska planina postane i prepoznatljiva i posjećena zimska destinacija u regionu. Sezonu smo prošlog petka otvorili prvi u regionu i prema podacima već na samom otvaranju bilo je 5.000 skijaša. Prema trenutnim vremenskim uslovima i najavama za naredni period – očekujemo da će Jahorina ove sezone oboriti sve rekorde u posjećenosti i broju skijaša koje je do sada postavila, a uz Jahorinu će ove godine zimske sadržaje imati i Igrišta i Kozara gdje, takođe, očekujemo dobru posjećenost i sigurni smo u više nego uspješnu zimsku sezonu.

Foto: Ustupljena fotografija

6. Kampanja “Društveno odgovorni”, koliko je uspješna i kakav je odziv trgovaca i distributera?

Kampanja „Društveno odgovorni“ je kampanja koju su pokrenuli Ministarstvo trgovine i turizma i Vlada Republike Srpske u saradnji sa privrednim sektorom, kako bi omogućili građanima da namirnice kupuju po nižim cijenama. Za razliku od prethodnih mjera Vlade Republike Srpske kroz koje su ograničene marže na osnovne životne namirnice i naftu i naftne derivate koje su obavezujuće i čije je nepoštovanje podložno kontroli i sankcijama, ova kampanja je kreirana na bazi dobrovoljnog učešća privrednika, koji su uključivanjem u kampanju pokazali gest solidarnosti sa građanima, posebno onim kategorijama koje su najviše pogođene inflacijom i rastom cijena.

Drago mi je da su, prije svega, domaći proizvođači prepoznali značaj uključivanja u kampanju i kroz nju građanima ponudili dio svog asortimana sa 0% marže, te da su to prepoznali i distributeri i trgovci i da građani 45 domaćih proizvoda mogu kupiti po proizvođačkim cijenama, odnosno da su se zarade na njih odrekli svi u lancu snabdijevanja.

Uz ove proizvode distributeri snizili i cijene više stotina proizvoda, koji su na prodajnim mjestima označeni voblerima „Društveno odgovorni“, a riječ je o širokom spektru proizvoda od mesnih prerađevina, konzerviranih mesnih prerađevina i povrća, mlijeka i mliječnih proizvoda, marmelade, konditorskih proizvoda, proizvoda za higijenu i slično koji su građanima dostupni uz cijene snižene od 10 do 50%“.

7. Kakav je Vaš stav o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ugostiteljstvu?

Svoj stav sam u više navrata iznosio u javnosti, a on je da moramo stvarati zakonodavni okvir koji će pogodovati razvoju privrede, a ne biti njen kočničar. Ovdje posebno mislim na dio zakona koji je izazvao najviše polemike u javnosti, a koji se odnosi na stručnu spremu zaposlenih u ugostiteljskim objektima, gdje smo imali otpor školstva tome da omogućimo da te poslove rade i ljudi drugih stručnih sprema osim ugostiteljske. Drago mi je da smo u konačnici uspjeli da postignemo dogovor oko toga i da je zakon u takvoj formi pred poslanicima već na ovoj sjednici. Centralni informacioni sistem smo već pominjali kao ne samo način unapređenja i digitalizacije u ovoj oblasti, već i način borbe protiv sive ekonomije kroz koji ćemo raditi na uređenju prijave broja gostiju, a time i rastu prihoda u turizmu Srpske.

8. S obzirom da ste početkom godine preuzeli funkciju ministra, a sada je kraj godine, kako ste zadovoljni onim što je do sada postignuto?

Funkciju ministra sam preuzeo sredinom marta ove godine i za ovih devet mjeseci smo pokrenuli mnogo stvari i tema. Po prirodi sam takav da uvijek smatram da može i više i bolje, ali pred nama je još vremena. Tako da mogu reći – zadovoljan sam, a i dobar dio aktivnosti koje smo realizovali daće pune efekte tek u narednom periodu. Svakako, nastavkom ovih i narednim aktivnostima dodatno ćemo i građanima i privredi pokazati da u nama imaju pouzdanog partnera.

SrpskaCafe

Politika

PANDUREVIĆ KOMENTARISALA POZIV SNSD-a “Donesite odluku gospodo, nemojte prebacivati na druge”

Član Predsjedništva SDS-a Aleksandra Pandurević govorila JE o političkim relacijama u BiH, te komentarisala navode nakon konferencije za medije SNSD-a na kojoj su kazali da će organizovati sastanak sa opozicijom na kojem će se odlučiti kako će se izaći na ovogodišnje izbore.

“Ja sam čula Dodikovu izjavu na putu ka vamo, SDS će donijeti odluku zajedno. Dodik kada je donosio Izborni zakon RS nije nas pitao, zakon koji je on predložio je vrlo diskutabilan i neustavan. Još nije stupio na snagu, jedino imamo zakone na nivou BiH. Otišli su korak dalje, tamo gdje su istekli mandati postojećim članovima gradskih izbornih komisija, od CIK-a su tražili da se verifikuju mandati novim članovima izbornih komisija. Znači da vrše pripreme da izađu na izbore po Schmidtovom zakonu“, kazala je Pandurević.
“Ministar finansija, Srđan Amidžić je postupio po Schmidtovom zakonu finansiranja institucija BiH i dao pare CIK-u za provođenje izbora. Nakon što su vidjeli da im spinovi ne uspjevaju, pretpostavljam da Dodik očekuje da ga opozicija odbije pa tako nađe izgovor“, ističe Pandurević.

Pandurević kaže da SNSD treba reći po kojem će se zakonu izaći na izbore.

“Oni su ti koji trebaju reći po kojem se zakonu ide. Donesite odluku gospodo, nemojte prebacivati na druge! Znači ako imamo izborni zakon RS, biramo nanovo i institucije RS. Hajde da napravimo kompromis, promijenimo UO javnog servisa, direktora, neka napravi ustupak opoziciji”.

Kada je riječ o sankcijama, Pandurević je istakla da se SDS-u mora omogućiti način da učestvuju na izborima.

“SDS nije zabranjena politička organizacija, nama se mora omogućiti način da izađemo na izbore. Onaj ko nam ne dozvoli da kao SDS izađemo na izbore krši Ustav ove zemlje i naravno dobit će tužbu. Nama su račun zamrznule domaće institucije iz RS koje treba da nam omoguće poštovanje naših prava“.

“Ukoliko dobijemo negativan odgovor, postoji žalba Sudu, uvjerena sam da će Sud odgovoriti u našu korist. Dovodi se u pitanje čitav legalitet izbora. To dovodi do izborne sheme da vladajuća partija u RS ima pobjedu svuda.

Da vidimo hoće li taj zakon potpisati Milorad Dodik. On treba da ga potpiše, očekujemo da on potpiše ovaj zakon”, kaže Pandurević za N1.
Slobodna Bosna

Nastavi čitati

Politika

SRPSKA IZGUBILA MILIJARDE! Višković tvrdi da je razlog samo JEDNA ODLUKA

Predsjednik Vlade Republika Srpske Radovan Višković izjavio je danas na Jahorini da je stopiranjem izgradnje gasovoda iz Srbije, za koji je prva koncesija dodijeljena prije 20 godina, Srpska izgubila milijarde KM.

Višković je na panelu “Razgovor sa premijerom” kojim je zvanično završen ovogodišnji “Jahorina ekonomski forum”, rekao da su partneri iz “Gasproma” na svakom sastanku prvo pitali da li je riješena gasna konekcija ispod Drine.

“Odgovor je uvijek da to još uvijek nismo sredili. Čini mi se da nećemo to ni realizovati dok Srpska ne bude nezavisna”, naveo je Višković.

Višković je podsjetio da je Republika Srpska imala namjeru da gasifikuje teritoriju od ulaska u Srpsku do Banjaluke, pa i dalje, da se na toj trasi izgrade i gasne elektrane od 500 ili 600 megavata.

“Sada Amerikanci guraju južnu interkonekciju iz Hrvatske i sada smo jedan na jedan. Mi tražimo istočnu i njome uslovljavamo južnu. Predložio sam i da na mjestu zvanične konekcije na Šepku, gdje gas ulazi u BiH iz Srbije, stavimo još jednu ili zamijenimo postojećz cijev većeg promjera i gas pumpamo do Banjaluke”, rekao Višković.

U tom slučaju, dodaje Višković, gas koji bi nedostajao bio bi uziman iz Slavonskog Broda, gdje će ulaziti iz Hrvatske.

On je podsjetio i da je u toku gasifikacija Pala i Jahorine, tako da se polako povećava potrošnja gasa u Srpskoj.

Kada je riječ o poljoprivredi, Višković je rekao da je Vlada podigla subvenciju na 70 odsto za osiguranje od prirodnih nepogoda, a za protivgradne mreže podignute su na 50 odsto.

“Svake godine zapošljavamo sve inženjere poljoprivrede koji žele da rade na vlastitom imanju i dajemo im subvenciju od 40.000 KM za početak biznisa. Veliki broj ljudi se odazvao tom pozivu. Poljoprivrednici iz Srpske su kroz podsticaje kupili 870 traktora, što se nije desilo ni u Jugoslaviji”, rekao je Višković.

Prema Viškovićevim riječima, Vlada Srpske će nastojati da odobri povoljne subvencije za nabavku najsavremenijih mašina u prerađivačkoj industriji.

Predsjednik Vlade je najavio i da će siva zona biti riješena poslije nove fiskalizacije koja će zaživjeti nakon testne faze u junu, pozivajući privrednike da se odazovu na javni poziv Poreske uprave Srpske vezan za fiskalne kase.

Kada je riječ o mladim preduzetnicima, Višković je rekao da ima i loših iskustva, te da treba tražiti način kako zaštiti podsticajna sredstava.

Generalni direktor “SHP Celex” Banjaluka Mario Blažević rekao je da poslovne zone u lokalnim zajednicama moraju da budu pripremljene za investitore u smislu priključaka i prilazne infrastrukture.

On je naglasio da su granični prelazi najbitnije pitanje za privrednike koji izvoze svoje proizvode.

Blažević je istakao da će “SHP Celex” investirati u novi proizvodni pogon i skladište između 100 i 120 miliona evra zavisno od tehnologije, što će biti završeno za pet do sedam godina, te ocijenio da benefiti koje Vlada Republike Srpske daje investitorima nisu dovoljno ispromovisani.

“Mi proizvodimo trenutno na mazut, ali bi bilo mnogo efikasnije kada bi gas došao do Banjaluke”, ukazao je Blažević i pozvao strane investitore da investiraju u Srpsku.

Menadžer kompanije “Mercedes-Benz cars” Miroslav Vrcelj, govoreći o elektromobilnosti, naveo je da je broj običnih (sporih) auto-punjača u regionu zadovoljavajući, pa i u Srpskoj i BiH, ali da je uz pomoć vlada na auto-putevima potrebno postaviti brze punjače.

On je rekao i da je sa prestankom subvencija za električne automobile u nekim zemljama Evrope, potražnja za ovim vozilima opala, ali da će ipak trend rasta biti nastavljen, samo ne kako je ranije predviđeno.

U okviru ovogodišnjeg, sedmog “Jahorina ekonomskog foruma” održano je ukupno 16 panela na kojima je učestvovalo 100 govornika.

Nastavi čitati

Politika

VLADAJUĆA KOALICIJA POZVALA OPOZICU NA RAZGOVOR! Žele dogovor oko učešća na izborima

Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić najavio je za ponedjeljak održavanje sastanka predsjednika svih političkih stranaka iz Republike Srpske kako bi odlučili o daljim koracima povodom predstojećih lokalnih izbora.

Pomenuta odluka donesena je na današnjem sastanku vladajuće koalicije u Republici Srpskoj.

– Odlučili smo da ja, kao predsjednik Narodne skupštine, pozovem sve predsjednike političkih stranaka iz Srpske, kao i predstavnike lokalnih partija koje nisu na republičkom nivou i nemaju poslanike, ali imaju odbornike, i da u ponedjeljak imamo razgovore na tu temu – rekao je Stevandić.

On je rekao da vladajuća koalicija nije donijela odluku po kojem će zakonu izaći na izbore, jer je riječ o pitanju od opšteg značaja o kojem je potreban usaglašen stav.

– U zavisnosti od stava opozicije možemo li se usaglasiti, ako ne, u utorak ćemo imati novi sastanak vladajuće koalicije na kojem ćemo donijeti odluku – rekao je Stevandić nakon sastanka.

On je rekao da je prijedlog da izbori budu odloženi i provedeni po Izbornom zakonu Srpske.

Nastavi čitati

Aktuelno