Connect with us

Svijet

SVIJET NA IVICI DA IZGORI: Ove države imaju ŠIBICE U RUKAMA

Dok traju ratovi Rusije i Ukrajine u Evropi i sukob Izraela i Hamasa na Bliskom istoku, trajaće i opasnost po cijeli svijet.

aime, Rusija i Izrael su nuklearne sile, a njihovi zvaničnici su posljednjih dana prijetili i upotrebom nuklearnog oružja.

Devet zemalja posjeduje nuklearno oružje: Sjedinjene Države, Rusija, Francuska, Kina, Velika Britanija, Pakistan, Indija, Izrael i Severna Koreja.

Ukupno, globalne nuklearne zalihe iznose blizu 13.000 komada oružja. Iako je taj broj manji nego što je bio tokom Hladnog rata – kada je bilo oko 60.000 komada oružja širom svijeta – to ne mijenja prijetnju čovječanstvu koje ovo oružje predstavlja.

Ruski arsenal sadrži približno 6.000 bojevih glava, od kojih je 1.584 raspoređeno; u kombinaciji sa Sjedinjenim Državama, ovo čini više od 90 odsto svjetskog nuklearnog oružja. Antagonizam između Sjedinjenih Država i Rusije u velikoj mjeri objašnjava sporost smanjenja nuklearnog naoružanja.

Posljednja prijetnja u nizu je došla nedavno kada je sekretar ruskog Savjeta bezbjednosti Nikolaj Patrušev rekao da „destruktivna” politika SAD i njenih saveznika povećava rizik od upotrebe nuklearnog, hemijskog ili biološkog oružja, prenosi Rojters.

– Prirodna posljedica destruktivne politike Sjedinjenih Država je pogoršanje globalne bezbjednosti. Povećava se rizik da će biti upotrebljeno nuklearno, hemijsko i biološko oružje. Međunarodni režim kontrole naoružanja je podriven – rekao je on.

Zamjenik šefa bezbjednosnog savjeta Dmitrij Medvedev je ponavljao prijetnje Ukrajini, ali i svima koji se kače sa Rusijom.

– Zamislite da ofanziva (Ukrajine), koju podržava NATO, uspije i da nam otkinu dio zemlje (Krim, koji je Rusija anektirala, prim.prev) onda bismo bili primorani da upotrebimo nuklearno oružje po pravilima ukaza predsjednika Rusije. Jednostavno ne bi bilo druge opcije. Zato naši neprijatelji treba da se mole za (uspjeh) naših ratnika. Oni se staraju da se globalni nuklearni požar ne zapali – rekao je on.

Šta bi se desilo kada bi Rusija upotrebila nuklearno oružje protiv Ukrajine? Uslijedila bi katastrofa u Ukrajini sa velikim brojem žrtava, ali ne samo to.

SAD i njeni saveznici bi uništili ruske trupe i opremu u Ukrajini – kao i potopili njenu crnomorsku flotu – ako ruski predsjednik Vladimir Putin upotrebio nuklearno oružje u zemlji, bivši direktor CIA i penzionisani vojni general sa četiri zvjezdice Dejvid Petreus nedavno je upozorio.

To bi međutim moglo da dovede dalje do uvlačenja Kine, ruskog saveznika, u nov svjetski sukob.

Svijet je u vrijeme Hladnog rata bio na ivici nuklearne katastrofe najviše zbog opasnosti da Rusija i SAD pritisnu crveno dugme.

Međutim, danas su tu i druge sile i novi ratovi.

Smatra se da država Izrael, koja je trenutno u krvavom sukobu sa Hamasom, posjeduje nuklearno oružje. Procjene izraelskih zaliha kreću se između 80 i 400 nuklearnih bojevih glava, a vjeruje se da zemlja posjeduje sposobnost da ih isporuči na nekoliko metoda, uključujući avionom, kao krstareće rakete lansirane sa podmornica, i preko serije „džeriho“ balističkih jedinica srednjeg do interkontinentalnog dometa. Smatra se da je prvo izraelsko nuklearno oružje bilo završeno krajem 1966. ili početkom 1967. godine; što bi ga učinilo šestom zemljom na svijetu koja ih je razvila.

Međutim, Izrael održava politiku namjerne dvosmislenosti, nikada zvanično ne poričući niti priznajući da posjeduje nuklearno oružje, umjesto toga ponavljajući tokom godina da „Izrael neće biti prva zemlja koja je uvela nuklearno oružje na Bliski istok“.

Ipak, nedavno je izraelski ministar zaprijetio nuklearnim napadom na Gazu, što neki smatraju priznanjem da zemlja posjeduje takvo oružje.

Izraelski ministar za pitanja i nasleđe Jerusalima Amihaj Elijahu rekao je u nedjelju da je bacanje nuklearnog oružja na pojas Gaze “opcija”.

Govoreći u radijskom intervjuu, ministar iz krajnje desnice je rekao da „u Gazi nema neboraca“, dodajući da bi pružanje humanitarne pomoći Pojasu predstavljalo „neuspjeh“.

Premijer Benjamin Netanjahu je odgovorio rekavši da su Elijahuovi komentari “razdvojeni od stvarnosti” i da Izrael i IDF djeluju u skladu sa međunarodnim pravom kako bi izbjegli štetu civilima.

Kasnije u nedjelju ujutro, Netanjahuova kancelarija je saopštila da je Elijahu suspendovan sa sastanaka vlade do daljnjeg.

Ovo nije prvi put da izraelski političar sugeriše da zemlja ima nuklearni arsenal. Godine 2007. tadašnji premijer Ehud Olmert priznao je da zemlja ima nuklearno oružje u intervjuu na njemačkoj televiziji.

– Iran, otvoreno, eksplicitno i javno prijeti da će izbrisati Izrael sa mape. Možete li reći da je to isti nivo kada oni teže da imaju nuklearno oružje, kao Amerika, Francuska, Izrael, Rusija? – Olmert je rekao tokom intervjua.

Dan kasnije, tokom konferencije za štampu, Olmert je rekao da njegovi komentari ne predstavljaju priznanje bilo kakvog programa nuklearnog oružja.

Ruski zvaničnici pridružili su se drugim zemljama u izražavanju zabrinutosti zbog primjedbi izraelskog ministra, rekavši da to postavlja „veliki broj pitanja“.

Njegov arsenal čini druge obližnje zemlje više zainteresovanim za nabavku tehnologije za nuklearnu energiju koja bi im, ako se preusmjeri, mogla omogućiti da naprave nuklearno oružje.

Izrael je često govorio da Iran ima upravo takve namjere.

Šta bi se desilo ako bi Izrael upotrebio nuklearno oružje u Gazi? Mali prostor gusto naseljen bi vjerovatno nestao sa lica zemlje. Uslijedila bi humanitarna katastrofa. Izrael bi vjerovatno na sebe navukao gnjev svih zemalja sa većinskim muslimanskim stanovništvom u regionu i nastala bi velika vjerovatnoća novog velikog rata na Bliskom istoku. A kako SAD podržavaju Izrael, moguće bi bilo i njihovo uplitanje dalje u sukob. SAD su nedavno poslale podmornicu koja može da ispaljuje nuklearne bojeve glave kod obala Bliskog istoka.

S druge strane kao saveznici Irana mogli bi da se umiješaju i Rusija i Kina. Sve ove mogućnosti djeluju strašno i svijet je, čini se, u sve većoj opasnosti iz dana u dan.

Svijet

UKRAJINSKI VOJNICI NA PRVOJ LINIJI: Rusi koriste podlu taktiku

U selo Lipci, koje je sada pod opsadom, prodrle su ruske snage, a reporteri BBC-ija otišli su u pogranično područje sjeverno od Harkova, drugog najvećeg ukrajinskog grada.

Pratili su ih pripadnici ukrajinske nacionalne garde, najnovija pojačanja koja pokušavaju zaustaviti rusko napredovanje.

Prešli su iz žestoke bitke na istoku u drugu sjeverniju i to bez odmora.

“Situacija je dinamična i napeta i teško je predvidjeti kako će se razvijati”, priča za BBC vojnik Andrij, prenosi Index.

Na upit može li njegov dolazak i dolazak njegovih ljudi na ovaj front napraviti razliku.

“Relativno, ali uvijek je teško uključiti se u tuđe obrambene linije jer nema odgovarajuće interakcije s drugim jedinicama”, rekao je.

“Rusi žele povući naše snage s obrambenih linija u regijama Donjecka i Luganska. Bilo je samo pitanje vremena. Rusi uvijek koriste podlu taktiku”, kaže.

Drugi vojnik Viktor izgubio je prste u eksploziji minobacača. Leži na krevetu, pri svijesti, umotan u deku. Napustio je prvu liniju borbe.

“Ne mogu živjeti bez svojih momaka, oni su moji prijatelji, moja druga porodica”, kaže. D

Dodaje da im se želi vratiti čim primi potrebnu medicinsku pomoć.

Viktor kaže da su se borili s neprestanim talasima napada.

“Ima ih puno. Rusi imaju sve, što god žele”, kaže Viktor i dodaje: “A mi se nemamo s čim boriti. Ali činimo što možemo”.

Kašnjenja američke vojne podrške otežala su njihov posao. Municija je morala biti racionalizovana tokom posljednjih nekoliko mjeseci. U prosjeku je Rusija mogla ispaliti 10 puta više topovskih granata.

Na topovskom položaju, skrivenom u drvoredu izvan Vovčanska, pripadnici ukrajinske 57. brigade ispaljuju 50 do 100 granata dnevno za obranu grada. I ova jedinica borila se istočnije prije nego što je stigao poziv za obranu Harkova.

Obrambene linije Ukrajine rastežu se i prorjeđuju.

Još jedna brigada u blizini stigla je iz Robotina na jugu, gdje ruske snage takođe napreduju.

Mihajlo, ukrajinski komandant artiljerije topništva, kaže: “Gubimo Vovčansk, a gubimo i sela oko Vovčanska.”

Mnogi smatraju da se to moglo izbjeći da je obrana bila bolje pripremljena.

Nastavi čitati

Svijet

FRANCUSKA, ITALIJA I NJEMAČKA: Priština nije ispunila uslove za članstvo u Savjetu Evrope

Francuska, Nemačka i Italija uputile su pismo premijeru privremenih prištinskih institucija Aljbinu Kurtiju u kojem su mu saopštile da Priština nije ispunila uslove međunarodne zajednice za članstvo u Savjetu Evrope, pošto ”nije napravljen nijedan korak ka formiranju Zajednice srpskih opština (ZSO)”, i pozvale vladu u Prištini da razmotri slanje nacrta statuta ZSO tzv. ustavnom sudu Kosova.

“Nažalost, koraci koje predlažete ne rješavaju hitnu potrebu za konkretnim koracima ka uspostavljanju Zajednice opština sa srpskom većinom i rizikuju dalje podrivanje dijaloga koji vodi Evropska unija”, navedeno je u pismu koje je objavio Albanian post.

U pismu se ističe da je nacrt statuta, koji je predstavio specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak, ”solidan model” kako treba da izgleda ZSO.

“Prvo, nacrt statuta koji je predstavio specijalni predstavnik za dijalog Miroslav Lajčak nije „džentlmenski prijedlog“. To je solidan model, pažljivo izrađen uz pomoć evropskih pravnika i eksperata, zasnovan na postojećoj najboljoj praksi. Razmotrite sve svoje crvene linije, uključujući Ustavni sud i pravni okvir. Još jednom da naglasimo, mi ne želimo nefunkcionalno Kosovo. ZSO se ni po čemu ne može porediti sa Republikom Srpskom”, navedeno je u pismu Italije, Francuske i Njemačke.

Ističe se da dostavljanje nacrta predstavnicima Saveta Evrope ne bi predstavljalo korak unaprijed, pošto ”njihovo mišljenje nije pravno obavezujuće”, i dodaje da se napredak može ostvariti jedino slanjem dokumenta ustavnom sudu tzv. Kosova.

Osvrćući se na prijedlog Prištine da izradi novi nacrt, ističe se da to ne bi bilo ni primjereno ni primjenjivo.

“Vaš prijedlog za pripremu novog nacrta uz konsultacije sa aktuelnim načelnicima ili zamjenicima opština nije ni primjeren ni primjenjiv zbog trenutnih prilika u ovim opštinama”, ističe se u pismu.

Ukazuje se da postoji realan rizik da bez odlučnog napretka u ZSO zahtev Prištine za članstvo u Savetu Evrope neće dobiti dovoljnu podršku država članica.

Ministarka spoljnih poslova privremenih prištinskih institucija Donika Gervala izjavila je juče da je uputila pismo predsjedavajućem Parlamentarne skupštine Savheta Evrope Teodorosu Ruzopulosu u kojem je navela da Priština priprema nacrt statuta za uspostavljanje “mehanizma za samoupravu, koordinaciju i saradnju opština sa srpskom većinom na Kosovu” i da će ga do kraja maja uputiti ustavnom sudu tzv. Kosova.

Prema dnevnom redu sastanka objavljenom na sajtu Saveta Evrope, pitanje članstva tzv. Kosova nije na dnevnom redu Komiteta ministara, koji juče i danas zasjeda u Strazburu.

Dnevni red je, međutim, sklon promjenama i moglo bi se desiti da ovo pitanje bude uvršteno i na samom ministarskom sastanku.

Nastavi čitati

Svijet

UŽAS U FRANCUSKOJ: Muškarac prijetio da će zapaliti sinagogu, policija ga ubila

Policija je jutros u Ruanu u Francuskoj ubila muškarca koji je prijetio da će da zapali sinagogu.

Ministar spoljnih poslova naveo je na platformi X da je policija neutralisala naoružanog muškarca, koji je imao očiglednu namjeru da zapali gradsku sinagogu.

Prema navodima Le Parisiena, muškarac je bio naoružan nožem.

“Prišao je policajcima koji su morali da otvore vatru. Napadač je preminuo”, navodi izvor.

Nastavi čitati

Aktuelno