Connect with us

Društvo

Više od 30.000 posjetilaca za godinu dana: “SAVREMENU UMJETNOST ČINIMO VIDLJIVIJOM”

Novu izlagačku godinu Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske započeće izložbom koja ima veliki značaj za ovu ustanovu, a na kojoj će biti predstavljen novi vizuelni identitet Muzeja.

Više od 30.000 posjetilaca za godinu dana razlog je da Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske nastavi i u ovoj godini da više i bolje realizuje zanimljive projekte koji će privući publiku i savremenu umjetnost učiniti vidljivijom i razumljivijom, rekla je direktor Muzeja Sarita Vujković.

Vujkovićeva je istakla da sve veći broj posjetilaca Muzeja ukazuje na to da publika želi inovativne sadržaje i kvalitetan program koji ne zaostaje za ustanovama te vrste u regionu.

“Upravo programi koji se realizuju u Muzeju nude priliku, prije svega mladim ljudima, da steknu znanje, ali i da dobiju novu perspektivu kroz susret sa savremenom umjetnošću. Ovo su ideje i vizije koje pratimo, nastojeći da popularišemo Muzej, koji uvijek dostiže nove granice”, navela je Vujkovićeva u intervjuu Srni.

VAŽNA AFIRMACIJA DOMAĆIH MLADIH UMJETNIKA

Ona je istakla da će Muzej i ove godine biti okrenut mladim domaćim umjetnicima i njihovoj afirmaciji, i to posredstvom posebno zanimljivog projekta “Novo doba”, u čijem su fokusu ekologija i njeni uticaji na savremeni kontekst.

“Projekat je inicirala naša institucija, a realizuje se u saradnji sa Muzejom savremene umetnosti Vojvodine iz Novog Sada i Galerijom `Božidar Jakac` iz Kostanjevice na Krki”, napomenula je Vujkovićeva.

Ona je pojasnila da je riječ o inovativnom projektu koji u fokusu ima afirmaciju umjetnika mlađe generacije, predstavnika domaće savremene umjetničke scene.

“Izložba će, osim Banjaluke, biti priređena u Srbiji i Sloveniji, a tokom trajanja izložbe predviđen je i niz pratećih programa koji će uključivati različite radionice i predavanja, a koji će se realizovati s ciljem angažovanja publike mlađe generacije”, ukazala je Vujkovićeva.

POČETAK GODINE OBILJEŽIĆE NOVI VIZUELNI IDENTITET MUZEJA

Ona je rekla i da će izlagačku novu godinu Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske započeti izložbom koja ima veliki značaj za ovu ustanovu, a na kojoj će biti predstavljen novi vizuelni identitet Muzeja.

Izložba je rezultat trogodišnjeg međunarodnog projekta /ReCulture: Re-branding of Cultural Institutions in Western Balkans/ koji se realizuje u okviru programa “Kreativne Evrope”, a čiji je jedan od ciljeva podsticanje modernizacije institucija kulture na Balkanu redizajnom vizuelnih identiteta.

“Na ovaj način smo nastojali da dobijamo drugačiju i moderniju sliku naše institucije koja nam daje mogućnost još veće vidljivosti i prepoznatljivosti”, navela je Vujkovićeva.

Ona je najavila da je u ovoj godini, među značajnijim projektima, planirana i velika retrospektiva Vladimira Veličkovića, umjetnika koji je jedan od velikana srpske umjetnosti 20. vijeka.

“Njena realizacija planirana je u saradnji sa Muzejom savremene umetnosti u Beogradu, Muzejom grada Beograda i porodicom Veličković, a na njoj će biti predstavljene sve razvojne faze ovog eminentnog umjetnika”, napomenula je Vujkovićeva.

Da bi se razumjela savremena umjetnost, ukazala je ona, potrebno je razumjeti kontekst i okolnosti u kojima nastaje.

“Živimo u dinamičnom i izazovnom vremenu, te je i umjetnički izraz tog vremena takav. Cilj našeg Muzeja jeste da savremenu umjetnost učini jasnom i pristupačnom, da na taj način srušimo barijere koje često postoje između savremene umjetnosti i publike”, istakla je Vujkovićeva.

Ona je napomenula da se umjetnost stalno mijenja, prateći vrijeme u kome nastaje, te da je današnja umjetnost mnogo više značenjska u odnosu na ranije epohe, odnosno umjetnici su mnogo jasniji i direktniji u želji da utiču na društvo u kome stvaraju.

PROŠLA GODINA IZUZETNO USPJEŠNA

Vujkovićeva je ocijenila da je prošla godina za Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske bila izuzetno uspješna, te da je realizovan niz izložbi, zbog kojih je Uprava ove ustanove ponosna.

“Publika u našem Muzeju bila je brojna, izložbe su imale i izuzetnu pažnju javnosti, što je svakako uticalo na naš rad i posjećenost”, rekla je Vujkovićeva.

Prošla godina je započela izložbom profesora Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjaluci, sa kojom je obilježeno 25 godina od njenog osnivanja, te je tom prilikom potpisan i Sporazum o osnivanju nastavno-naučne i istraživačke baze u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske.

“To predstavlja osnov za dugoročni razvoj i saradnju između Univerziteta u Banjaluci, Akademije umjetnosti i naše institucije”, dodala je Vujkovićeva.

IZLOŽBU DJELA NADEŽDE PETROVIĆ VIDJELO 14.000 POSJETILACA

Jedna od izložbi koja je obilježila prošlu godinu bila je i reprezentativna izložba djela Nadežde Petrović “Modernost i nacija”, organizovana povodom 150 godina od rođenja ove najznačajnije srpske slikarke, koja je proglašena nacionalnim herojem.

“Ova izložba je izazvala veliko interesovanje publike, te smo od u periodu od kraja jula do kraja septembra zabilježili više od 14.000 posjetilaca, što ukazuje da publika ima veliko poštovanje prema radu Petrovićeve. Organizovano je i više stručnih vođenja, kao i nekoliko radionica za djecu”, rekla je Vujkovićeva.

Ona je napomenula da je izložba ostvarena u saradnji sa dugogodišnjim prijateljima i partnerima Narodnim muzejem Srbije, Muzejom savremene umetnosti u Beogradu i Galerijom “Nadežda Petrović” iz Čačka.

“Osim ove izuzetne izložbe, spomenula bih i saradnju sa Muzejom savremene umetnosti Vojvodine koja je rezultirala izložbom jednog od najznačajnijih srpskih konceptualnih umjetnika Raše Todosijevića”, navela je Vujkovićeva.

Važno je, napomenula je ona, da nisu bili zapostavljeni domaći umjetnici, te da su u Muzeju priređene izložbe Mladena Bundala, umjetnika mlađe generacije koji je završio Akademiju umjetnosti u Banjaluci, i fotografa Drage Vejnovića, profesora na Akademiji.

“Moram da istaknem da smo i kao izdavač započeli posebna izdanja umjetničkih knjiga, te smo tom prilikom izdali i promovisali knjige umjetnika Nenada Maleševića i Mladena Bundala”, rekla je Vujkovićeva.

PRATEĆI PROGRAM IZLOŽBI BIO VEOMA BOGAT

Ona je izrazila zadovoljstvo jer je prateći program svih izložbi bio izuzetno bogat u vidu radionica, kustoskih vođenja i promocija.

“Imali smo priliku i da sarađujemo sa gradovima u Republici Srpskoj sa posebnim naglaskom na grad Trebinje, njihovim Kulturnim centrom i Muzejom Hercegovine. Nadam se da će se i u narednoj godini ta saradnja nastaviti i da ćemo naš zajednički rad učvrstiti gradeći jaku kulturnu i umjetničku mrežu”, rekla je Vujkovićeva.

(Srna)

Društvo

ZASTRAŠUJUĆA ČINJENICA! Srpska tri decenije bez imunologa, uskoro dobija dva

Republika Srpska već tri decenije nema niti jednog imunuloga zbog čega je otežano liječenje pacijenata koji boluju od autoimunih bolesti. Međutim, nadležni uvjeravaju da će se trenutno stanje ubrzo promijeniti.

Neke od pomenutih bolesti su reumatoidni artritis, sistemski eritemski lupus, Hronova bolest, multipla skleroza, dijabetes tip 1, Hašimoto sindrom, reumatska polimialgija, psorijaza, celijaklija, Sjögrenov sindrom, autoimuni hepatitis i druge.

Direktor Univerzitetsko-kliničkog centra Republike Srpske Vlado Đajić kaže kako će ova ustanova uskoro dobiti dva imunologa. Dva ljekara su, dodaje on, na specijalizaciji iz imunologije.

„Mi imamo specijalističku ambulantu za reumatologiju. Imamo reumatologa. Oblast imunologije bila je adekvatno i kvalitetno ‘pokrivena’. To nikada nije sporno. Mi mislimo da smo državetina, ali smo zapravo mali i tačno znamo šta nam treba. Nama treba svega par imunologa“, rekao je Đajić.

Dekan Medicinskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci Ranko Škrbić kaže da ova visokoškolska ustanova radi na tome da dobije imunologe. On ističe da su dva ljekara koja su nedavno završila Medicinski fakultet izabrala upravo imunologiju kao specijalizaciju.

„U narednim godinama ćemo dobiti imunologa. Ipak, to nije pitanje za mene, nego za rukovodioce zdravstvenih ustanova. Zašto nemaju potrebu za imunolozima? Na medicinskom fakultetu imunolozi svakako trebaju. Izaći će klinička spacijalizacija i mi ćemo to imati, ali će za to trebati najmanje četiri godine“, kazao je Škrbić.

Predsjednica Saveza za rijetke bolesti Srpske Biljana Kotur kaže kako ne zna zašto Srpska nema imunologa, ali zna da ga mnogi pacijenti trebaju.

„Nekoliko puta su me kontaktirali i tražili imunologa, ali nisam mogla da im pomognem. Sigurno je da postoji potreba. Postoje rijetke imunološke bolesti zbog kojih bi nam trebao imunolog, ali ga nemamo“, rekla je Kotur.

Iz Ministarstva zdravlja Republike Srpske ističu da zdravstene ustanove zapošljavaju radnike u skladu sa potrebama za određenim kadrom i mogućnostima, kao i da doktori imaju mogućnosti specijalizacije i supspecijalizacije.

„Pravilnikom o planu i programu specijalizacija i supspecijalizacija propisane su specijalizacije alergologija i klinička imunologija u trajanju od pet godina, kao i imunologija, takođe u trajanju od pet godina. Godišnjim planom specijalizacija i supspecijalizacija za 2022. godinu odobrene su dvije specijalizacije iz imunologije za Univerzitetski klinički centar Republike Srpske“, kažu iz resora zdravstva.

Ukoliko se neki pregled ne može obaviti u Republici Srpskoj, osiguranici imaju mogućnost da se, na prijedlog Univerzitetskog-kliničkog centra, liječe u zdravstvenim ustanovama izvan Srpske sa kojima Fond ima potpisan ugovor, kao što je slučaj sa Srbijom. U tom slučaju neophodan je prijedlog UKC RS koji razmatra i stručna komisija Fonda i osiguranik sa rješenjem Fonda ima mogućnost da se liječi u zdravstvenim ustanovama u Srbiji. Ukoliko je oslobođen plaćanja participacije sa rješenjem Fonda ne plaća, a ukoliko je riječ o kategoriji koja nije oslobođena plaćanja participacije, učestvuje u troškovima liječenja deset odsto, piše MojaHercegovina.

Nastavi čitati

Društvo

ZAVOD ZA ZAPOŠLJAVANJE SRPSKE IMA PLAN! “Posao za 27.000 radnika”

Sa biroa u ovoj godini, prema planovima republičkog Zavoda za zapošljavanje, biće zaposleno oko 27.000 lica, dok, s druge strane, poslodavci tvrde da Srpska nema toliko stvarno nezaposlenih građana.

U objavljenom nacrtu plana o smjernicama politike tržišta rada i aktivnim mjerama zapošljavanja u BiH za 2024. godinu navedeno je da će se Zavod na zapošljavanje RS u ovoj godini fokusirati na programe usmjerene na zapošljavanje nezaposlenih lica u privredi i privatnom sektoru kao i na zapošljavanje teško zapošljivih i ranjivih kategorija nezaposlenih.

– Posebna pažnja biće posvećena pripremama za dolazeći program “Garancija za mlade” čiji pilot projekat se očekuje u 2026. godini na području filijale Prijedor, kao i zapošljavanju ciljnih grupa u skladu sa zahtjevima Svjetske banke kroz “Drugi projekat podrške zapošljavanju” čija je vrijednost u Srpskoj za period 2023 – 2026. godine 14 miliona evra – navedeno je u pomenutom dokumentu.

U istom dokumentu navedeno je i da je posredničkom funkcijom Zavoda za zapošljavanje i mjerama aktivne politike planirano u ovoj godini zapošljavanje 27.000 nezaposlenih širom Srpske.

– Nastavićemo sa prilagođavanjem svoje usluge korisnicima u skladu sa promjenama na tržištu rada, raspoloživosti (ne)kvalifikovane radne snage i neophodnostima usklađivanja kompetencija nezaposlenih sa potrebama tržišta rada – stoji u planovima republičkog Zavoda za zapošljavanje.

Osim toga, navode da će raditi na unapređenju funkcije posredovanja u zapošljavanju putem platforme “Berza rada”, na kojoj mogućnost registracije imaju poslodavci i nezaposlena lica, ali i lica koja traže promjenu zaposlenja.

– Poslodavci imaju mogućnost objave oglasa, a nezaposlena lica mogućnost da objave biografiju koju mogu pregledati samo registrovani poslodavci koji mogu direktno kontaktirati sa nezaposlenim licima ili putem nadležnog biroa i na taj način bi funkcionisalo onlajn posredovanje – navodi Zavod za zapošljavanje.

S druge strane, u Uniji poslodavaca RS tvrde da evidencija Zavoda za zapošljavanje ne prikazuje realno stanje o pitanju nezaposlenih u Srpskoj.

– To su vjerovatno ljudi koji sami dolaze i odlaze sa biroa. Evidentno je da Zavod za zapošljavanje u svojim aktivnostima briše dio onih ljudi sa biroa koji, realno, i ne treba da budu na evidenciji. Ti brojevi o kojima oni govore su nerealni. Nema toliko nezaposlenih u Srpskoj koliko oni navode. Ne znam gdje vide 27.000 nezaposlenih – upitao je potpredsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske Saša Trivić.

On je za “Glas Srpske” naglasio da bi Zavod za zapošljavanje trebalo da se fokusira na spisak ljudi na biroima u Srpskoj, odnosno da taj spisak detaljno prekontroliše.

– Taj spisak potrebno je očistiti od neaktivnih tražilaca posla. Takođe, oni treba da se počnu baviti prekvalifikacijama radnika iz niskoakumulativnih grana privrede u zanimanja koje su bolje plaćena. Jedan od primjera je i prekvalifikacija obućara u zavarivače. Dva najvažnija zadatka Zavoda za zapošljavanje RS su prekvalifikacija i čišćenje spiskova lica koja su na birou – zaključio je Trivić.

Statistika
Sa evidencija zavoda za zapošljavanje Srpske, FBiH te Brčko distrikta u 2023. godini zaposlena su 99.004 lica.

– Broj zaposlenih sa evidencije u odnosu na 2022. godinu manji je za 13.755 lica ili 12,2 odsto – navedeno je u nacrtu plana o smjernicama politike tržišta rada i aktivnim mjerama zapošljavanja u BiH za 2024. godinu.

U FBiH su u 2023. godini zaposlena 75.252 lica, što je za devet odsto manje u odnosu na 2022, dok je u Republici Srpskoj zaposleno 22.187 lica ili 18,3 odsto manje u odnosu na godinu ranije. U Brčko distriktu BiH lani je zaposleno 1.565 lica sa biroa, što je za 22,7 odsto više u odnosu na 2022. godinu.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno sa mjestimičnom kišom

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) će u većini krajeva biti pretežno oblačno, ponegdje sa kišom.

Ujutro će biti magle po kotlinama i uz rijeke, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Na istoku i sjeveroistoku tokom dana biće uglavnom sunčano, a u južnim predjelima mogući su pljuskovi sa grmljavinom.

Vjetar će biti slab do umjeren, istočni i sjeveroistočni, a u Hercegovini uglavnom južnih smjerova.

Jutarnja temperatura vazduha biće do sedam do 13, u višim predjelima od četiri, a najviša dnevna od 20 do 25, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Aktuelno