Connect with us

Društvo

VLADA SPREMA MJERE DA IH ZADRŽI, ali BiH spremno napustiti čak 81 odsto IT stručnjaka

Prema analizama, IT industrija u BiH nezaustavljivo raste uprkos krizi, a s njom i zarade zaposlenih. Prosječna plata IT stručnjaka iznosi čak 2.200 KM, a zarade programera idu i do nevjerovatnih 6280 KM mjesečno.

Stručnjaci predviđaju da će zarade nastaviti rasti. IT sektor u BiH stvara oko 500 miliona KM prihoda godišnje. S druge strane, mladi sve više napuštaju BiH u potrazi za boljim poslovnim mogućnostima, a među onima koji odlaze veliki je broj IT stručnjaka. Portal “Paylab” početkom 2017. godine proveo je istraživanje s fokusom na IT stručnjake, koje je obuhvatilo baltičke zemlje, Balkan i centralnu Evropu, u nastojanju da ispita njihovu spremnost za rad u inostranstvu. Istraživanje pokazuje da je čak 78 odsto IT stručnjaka spremno napustiti regiju ako im se pruži prilika za rad u vani.

Istraživanjem su obuhvaćena 4.343 IT stručnjaka, softverska inženjera, tehnička stručnjaka i programera iz 11 zemalja centralne i istočne Evrope. U istraživanje je bila uključena i BiH, odnosno Kolektiv – “posao.ba” s najvećim portalom za istraživanje plata u BiH, “plata.ba”. IT stručnjaci iz zemalja centralne Evrope i Balkana otvoreni su za privlačne poslovne mogućnosti i iskazuju relativno visoku spremnost putovati u inostranstvo radi posla. Samo 22 odsto ispitanika zaposlenih u IT sektoru potpuno isključuje rad vani. U BiH postotak IT stručnjaka koji su spremni na preseljenje zbog posla, uključujući i one koji bi se preselili samo na kraće vrijeme, dostiže čak 81 odsto. Trećina ispitanika iz regije bila bi voljna putovati u inostranstvo zbog posla na kraći period, od najviše nekoliko mjeseci, dok bi se 30 odsto Bosanaca i Hercegovaca zbog atraktivne poslovne ponude preselilo na duže vrijeme, navodi se u analizi portala “posao.ba”. Kao jedan od najvažnijih i najprivlačnijih razloga za rad u inostranstvu ispitanici su naveli veće plate u zapadnoj Evropi, koje su nerijetko dvostruko više od onih koje inače zarađuju u svojoj zemlji. I dok su plate i povlastice koje zapadne kompanije nude presudne za 57 odsto ispitanika iz regije, atraktivne opcije za lični i profesionalni razvoj na drugom su mjestu.

Osobe zaposlene u IT sektoru takođe privlače tehnički izazovi koji im pružaju priliku raditi s kvalitetnim tehnologijama i učestvovati u zanimljivim i važnim projektima. Neke IT kompanije idu čak tako daleko da nude mogućnost spajanja članova porodice, a sve kako bi privukle vrhunske IT stručnjake, piše “Večernji list BiH”.

Osim što negativno djeluje na operativno poslovanje IT industrije, odlazak stručnog IT kadra iz BiH ima za posljedicu i potencijalno velike ekonomske gubitke. U studiji koja je provedena u Sarajevskom kantonu navodi se da odlazak jednog senior softver developera iz BiH uzrokuje direktnu i indirektnu štetu od 4 miliona KM, dok je gubitak prouzrokovan odlaskom stručnog IT kadra u posljednjih 12 mjeseci procijenjen na više od 300 miliona KM.

Podjednako zabrinjava i podatak da broj IT stručnjaka koji su napustili BiH u proteklih 12 mjeseci premašuje ukupan broj studenata upisanih na sve fakultete koji edukuju IT kadar u kantonu Sarajevo.

Društvo

DADILJA OSTAVLJENA SA MALIM DJETETOM, a roditelji djeteta pobjegli!

Jedna kineska dadilja ostavljena sa malim djetetom o kom se brine, bez ikakve naknade nakon što su djetetovi roditelji pobjegli od nje i djeteta posudivši novac od iste!…

Gospođa Ju, žrtva ovog bizar nog slučaja koji je bio na naslovnicama u Kini više od mjesec dana, tvrdi da ju je unajmio par u Harbinu, u provinciji Heilongđang, da brine o njihovom novorođenom sinu za mjesečnu platu od 7.000 juana. (oko 1.000 dolara).

Ubrzo nakon što su sklopili dogovor, roditelji su rekli gospođi Ju da moraju da putuju u Tjenđin da bi dobili značajno nasljedstvo, uključujući imovinu i luksuznu robu,vrijednu 400 miliona juana (55 miliona dolara), i pitali su ih da li može da im pomogne sa zajmom za advokate i papirologiju.
Kao osiguranje da će joj vratiti, par joj je pokazao fotografije robe koju su navodno naslijedili, kao i vlasničke papire za hotel. Štaviše, odlučili su da ostave svoje dijete kod dadilje dok sve sređuju u Tjenđinu, pa je gospođa Ju pretpostavila da nema razloga za brigu. Ispostaviće se kasnije da je pogriješila!

Kako kaže Lu, ona nije primila platu od novembra prošle 2023.godine, uprkos tome što se brinula o djetetu nakon što su njegovi roditelji nestali.

Da stvar bude još gora, pozajmila im je i značajne sume novca, uključujući svoju životnu ušteđevinu i novac pozajmljen od njenog brata, misleći da će joj roditelji vratiti kada se dočepaju pozamašnog nasljedstva. Sve u svemu, ona tvrdi da joj odbjegli roditelji duguju preko 110.000 juana (oko 15.600 američkih dolara)
“Dala sam im svu svoju ušteđevinu, ali od novembra prošle godine nisam dobila nikakvu platu“, požalila se gospođa Ju. “Oni mi duguju platu i novac koji sam pozajmila od brata.” rekla je za radio i televiziju Heilongjiang.

Lu je novinarima pokazala slike skupih satova, automobila i drugih luksuznih predmeta koji su uključeni u nasljedstvo koje su roditelji djeteta navodno dobili. Dodajući da je nakon uvida u vlasničke papire hotela u Harbinu pronašla tragove digitalnog uređivanja, izvještava South China Morning Post, a prenosi portal “Zanimljivosti dana“.

Gospođa Ju je više puta pokušavala da kontaktira roditelje telefonom i preko VeChat-a, ali izgleda da su nestali. Kontaktirala je i hotel čiji su navodno posjedovali, ali tamošnji vlasnici nikada nisu čuli za njih, pa je njen strah da će biti žrtva složene prevare veći nego ikada. Jedina stvar koja nema smisla je dijete.

Kako bi neko mogao da napusti svoje dijete zbog bilo kakve finansijske dobiti, a kamoli relativno skromnih 110.000 juana? Ni gospođa Ju nema odgovor na to pitanje, ali ni ona nema srca da napusti dječaka. Ona se već mjesecima brine o njemu, nadajući se da će se roditelji na kraju vratiti.

Nejasno je da li je policija obaviještena o ovom slučaju, ali mnogi od onih koji komentarišu na internetu sugerišu da osumnjičeni vjerovatno i nisu biološki roditelji djeteta.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno uz kišu i pljuskove

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) će biti pretežno oblačno, a krajem dana očekuje se kiša i lokalni pljuskovi sa grmljavinom.

Tokom jutra biće pretežno oblačno uz sunčane intervale, slaba kiša moguća je samo ponegdje na sjeveroistoku, a na zapadu će biti uglavnom sunčano, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Duvaće slab do umjeren vjetar sjevernih smjerova.

Jutarnja temperatura vazduha biće od osam do 13, u višim predjelima od pet, a dnevna od 19 do 26, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

GUŽVE NA GRANIČNIM PRELAZIMA! Ako ste krenuli na put, spremite se na čekanja

Saobraćaj je pojačan na više graničnih prelaza sa Hrvatskom na ulazu i izlazu iz BiH, kao i na granici sa Srbijom na prelazu Rača na izlazu iz BiH, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Na granici sa Hrvatskom pojačan je saobraćaj na graničnim prelazima Gradina i Orašje na izlazu iz BiH, na prelazima Kostajnica i Brod na ulazu u BiH, a na graničnom prelazu Gradiška na izlazu i ulazu u BiH.

Na ostalim graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.

Iz AMS-a su naveli da su gužve na graničnim prelazima izrazito promjenljivog karaktera.

Nastavi čitati

Aktuelno