Svijet
NEGDJE JE ZAPELO! Pentagon očitao lekciju Kijevu, pa dao jasne INSTRUKCIJE

Zvaničnici administracije američkog predsjednika Džoa Bajdena otvoreno su razgovarali sa Kijevom o tome šta vide kao “naučene lekcije” zbog sporog napretka Ukrajine u kontraofanzivi.
Zaključak Bajdenove administracije je: rat će vjerovatno ući u sljedeću godinu, a Sjedinjene Države i njihovi saveznici moraju da ostanu nepokolebljivi u pomaganju Ukrajini, piše Vašington post.
Prema riječima novinara Posta, ovaj sentiment se posljednjih dana čuo na svim nivoima američke vlade. Bilo je to frustrirajuće i razočaravajuće ljeto za Ukrajinu i njene zapadne pokrovitelje.
Ali umjesto da traži brz diplomatski izlaz iz nezgodne situacije, većina visokih američkih zvaničnika i dalje je ubijeđena u potrebu da se čvrsto podrži Kijev. Prema njihovom mišljenju, Sjedinjene Države ne smiju da napuste svog saveznika.
“Ukrajina sistematski oslobađa svoju teritoriju”
– Ne očekujemo zamrznuti sukob. Vidimo Ukrajinu kako nastavlja da metodično i sistematski oslobađa svoju teritoriju – rekao je Bajdenov savjetnik za nacionalnu bezbijednost Džejk Salivan novinarima u srijedu.
Jasna posvećenost kontinuiranoj podršci Kijevu ne znači da američki zvaničnici nemaju kritike na način na koji su ukrajinski komandanti vodili kontraofanzivu. Oni su svojim kolegama pružili detaljna uputstva, istovremeno priznajući da nijedan trenutno aktivni američki oficir nije vodio vrstu nemilosrdne, brutalne borbe u stilu Prvog svjetskog rata sa kojom se Ukrajina sukobljava.
“Ukrajinci neće stići do Azovskog mora prije zime”
Polazna tačka u ovoj procjeni je da je malo vjerovatno da će ukrajinske snage stići do Azovskog mora i presjeći rusku kopnenu rutu do Krima prije nego što nastupi zima, kao što su se nadali.
Američki zvaničnici i dalje smatraju da Ukrajinci ove godine mogu značajno da prodru u ruske položaje, odnosno preko prve i druge utvrđene linije odbrane Rusije. Isto tako, Amerikanci vjeruju da bi kijevske mobilne jedinice tada mogle da se kreću brzo u više pravaca, zbunjući ruske snage.
Ali malo je vjerovatno da će Ukrajina zadati odlučujući udar prije kraja godine. To znači nastavak ovog iscrpljujućeg rata 2024. godine i dalje, ali i nastavak teških gubitaka i emocionalnih trauma za obje strane. Američki zvaničnici vjeruju da strateško strpljenje ostaje najbolje oružje protiv ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Šta savjetuju ukrajinskim kolegama u Pentagonu?
Zvaničnici Pentagona pozvali su svoje ukrajinske kolege da bolje odrede prioritete i koncentrišu svoje snage na potencijalne tačke proboja duž fronta dugog 1.000 kilometara. Ukrajina je u početku podjednako naglašavala tri ose, umjesto da se koncentriše na glavni pravac – jug kroz Zaporožje ka Azovskom moru.
Amerikanci navode i da je Ukrajina konačno pozitivno odgovorila na tu sugestiju i pomjerila dio trupa južno od Bahmuta i drugih oblasti na istoku gdje su, uprkos američkim argumentima, dugo ostale ukopane.
Američki komandanti dugo su vjerovali da Ukrajinci rasipaju artiljerijske metke na napade koji oponašaju sovjetsku taktiku. Prema jednoj američkoj procijeni, Ukrajinci su od početka rata ispalili oko dva miliona metaka kalibra 155 mm, što je skoro iscrpilo zapadne zalihe.
Američki zvaničnici ohrabruju Ukrajinu da umjesto toga usmjere svoju artiljerijsku vatru na najvažnije ciljeve i koristi ih za brzo napredovanje ka svojim ciljevima.
“Manje se oslanjajte na dronove, a više na ljude”
Zvaničnici Pentagona su takođe ohrabrili Ukrajinu da se manje oslanja na dronove kako bi stekla bolju sliku o liniji fronta, a više na izviđačke jedinice, koje mogu bolje da procijene ruske položaje.
Pored toga, izvršili su pritisak na Kijev da mlađim oficirima da više slobode da iskoristi prilike na ogromnom frontu. Na sve ove tačke, američki zvaničnici vjeruju da Ukrajinci reaguju pozitivno. Ali debata je bila žestoka posljednjih nedjelja.
Dok zvaničnici Bajdenove administracije procjenjuju vjerovatnoću da će se rat prebaciti u sljedeću godinu, a možda i duže, oni razmatraju nekoliko važnih novih pojačanja podrške Zapada.
Podrška za raketne kasetne bombe raste
Podrška u Vašingtonu raste za slanje raketnih kasetnih bombi, koje bi mogle da pogode dublje od artiljerijskih verzija, koje su Sjedinjene Države počele da isporučuju prošlog mjeseca.
Sjedinjene Države takođe užurbano planiraju ukrajinsku “snagu budućnosti” koja bi mogla da odvrati nastavak ruske agresije. Borbeni avioni F-16 koji će početi da stižu za nekoliko mjeseci biće dio toga, ali američki zvaničnici rade sa saveznicima na mnogim drugim sistemima naoružanja i obuka.
Ukrajina i njeni podržavaoci nastavljaju da traže rakete dugog dometa (poznate kao ATACMS), koje bi moglo da pogode duboko iz ruskih linija. Ali Pentagon nastavlja da se opire, uglavnom zato što je zvaničnici plaše da Sjedinjene Države nemaju dovoljno ATACMS-a da snabdijevaju Ukrajinu bez potkopavanja sopstvene snage za bilo kakav budući sukob sa Kinom.
Amerika ne podržava napade na rusku teritoriju, ali ih očekuje
S obzirom na to da su ukrajinske snage u velikoj mjeri zaustavljene u napredovanju, američki zvaničnici vjeruju da će predsjednik Volodimir Zelenski sve više prebacivati borbu na rusku teritoriju i okupirani Krim. Posljednji ukrajinski napadi – sa 42 bespilotne letjelice lansirane na Krim i raketom usmjerenom na Moskvu, prema ruskim izvještajima – su nagovještaj stvari koje dolaze.
Stav Bajdenove administracije je da ona ne podstiče i ne omogućava ukrajinske napade na rusku teritoriju, ali zvaničnici očekuju više njih.
Američka revolucija je možda, piše Post, najbolji istorijski primjer dugotrajne krvave borbe protiv jake sile koja se završila konačnom pobjedom. Na tom putu bilo je mnogo perioda demoralizacije, međusobnih optužbi, pritužbi na nedovoljnu podršku spolja i, povremeno, očaja. Ali pobunjenici su ostali na bojnom polju, a Britanci su se na kraju povukli.
Ukrajina je ušla u sezonu nezadovoljstva, sa optužbama sa svih strana, zbog tromog kontranapada. Ali ovaj rat je daleko od kraja, zaključuje Vašington Post, prenosi Index.hr.
Svijet
OGLASILI SE ITALIJANI! “Ako se Iran ne odrekne nuklearnog oružja, BIĆE NEMOGUĆE ZAUSTAVITI IZRAEL”

Italijanski ministar odbrane Gvido Krozeto izjavio je danas da eskalacija sukoba na Bliskom istoku mora da stane, kao i da će biti nemoguće zaustaviti Izrael ako se Iran ne odrekne nuklearnog oružja.
“Sa jedne strane mora da se zaustavi iransko obogaćivanje uranijuma i mogućnost da Iran raspolaže nuklearnom bombom, a sa druge strane Izrael mora da stane sa napadima u zamjenu za garancije da će se Teheran odreći atomskog oružja”, istakao je Krozeto u emisiji Tg1 na RAI.
Prema riječima italijanskog zvaničnika, ako takvih garancije ne bude, biće nemoguće za čitavu međunarodnu zajednicu da zaustavi Izrael, pošto ta država smatra da je preduslov za njen opstanak odricanje Irana od nuklearnog oružja, prenijela je agencija Nova.
“Proces iranskog obogaćivanja uranijuma približio se završetku, i zbog toga je izbio sukob koji je najavljivan godinama”, ukazao je Krozeto.
Svijet
RAT IZRAELA I IRANA UŠAO U OPASNU FAZU: Ovo su NAJGORI scenariji za čitav svijet koji bi mogli da se desi

Za sada, borbe između Izraela i Irana izgledaju ograničene na dvije nacije. U Ujedinjenim nacijama i drugdje bilo je široko rasprostranjenih poziva na uzdržanost.
Ali, šta bi se desilo ukoliko bi borbe eskalirale i proširile se u regionu i šire?
Odgovori bi mogli da imaju dalekosežne posljedice, ne samo za Bliski istok, nego i za cijeli svijet. BBC je analizirao situaciju i dao nekoliko scenarija kako bi mogao sukob da se razvija.
Najbolji scenariji:
Sukob ostaje ograničen na Izrael i Iran
Diplomatski pritisak spriječava širenje sukoba
Iran ne gađa na američke ciljeve
Izraelski napadi uspješno uništavaju nuklearne ciljeve bez šireg regionalnog odgovora
Najgori scenariji:
Amerika se uvlači u sukob
Uprkos svim američkim poricanjima, Iran jasno vjeruje da su američke snage odobrile i barem prećutno podržavale izraelske napade.
Iran bi mogao da napadne američke mete širom Bliskog istoka – kao što su kampovi specijalnih snaga u Iraku, vojne baze u Persijskom zalivu i diplomatske misije u regionu. Iranske posredničke snage – Hamas i Hezbolah – možda jesu znatno smanjene, ali njegove milicije koje ih podržavaju u Iraku ostaju naoružane i netaknute.
SAD su se plašile da su takvi napadi mogući i povukle su dio osoblja. U svojim javnim porukama, SAD su odlučno upozorile Iran na posljedice bilo kakvog napada na američke mete.
Šta bi moglo da se dogodi ako bi američki državljanin bio ubijen, recimo, u Tel Avivu ili negde drugdje?
Donald Tramp bi mogao biti primoran da djeluje. Izraelski premijer Benjamin Netanjahu je dugo optuživan da želi da uvuče SAD kako bi im pomogle da poraze Iran.
Vojni analitičari kažu da samo SAD imaju bombardere i bombe za uništavanje bunkera koje mogu da prodru u najdublje iranske nuklearne objekte, posebno u Fordou.
Tramp je obećao svojim biračima u MAGA da neće započeti nikakve takozvane „vječne ratove“ na Bliskom istoku. Ali podjednako mnogo republikanaca podržava i izraelsku vladu i njen stav da je sada vrijeme za promjenu režima u Teheranu.
Ali ako bi Amerika postala aktivna, to bi predstavljalo ogromnu eskalaciju sa dugim, potencijalno razornim posljedicama.
U sukob se uvlače zalivske zemlje
Ako Iran ne uspije da ošteti dobro zaštićene vojne i druge ciljeve Izraela, onda bi uvijek mogao da usmjeri svoje rakete na mekše ciljeve u Persijskom zalivu, posebno na zemlje za koje Iran vjeruje da su godinama pomagale i podržavale njegove neprijatelje.
U regionu postoji mnogo energetskih i infrastrukturnih ciljeva. Podsjetimo se da je Iran optužen za napad na naftna polja Saudijske Arabije 2019. godine, a njihovi saveznici, jemenski pobunjenici Huti, pogodili su ciljeve u Ujedinjenim Arapskim Emiratima 2022. godine.
Od tada je došlo do neke vrste pomirenja između Irana i nekih zemalja u regionu.
Ali ove zemlje su domaćini američkih vazduhoplovnih baza. Neke su takođe – diskretno – pomogle u odbrani Izraela od iranskog raketnog napada prošle godine.
Ako bi budu napadnute zalivske zemlje, onda bi i one mogle da zahtjevaju da američki ratni avioni dođu u njegovu odbranu, kao i u izraelsku.
Izrael ne uspijeva da uništi iranske nuklearne kapacitete
Šta ako izraelski napad ne uspije? Šta ako su iranska nuklearna postrojenja previše duboka, previše dobro zaštićena? Šta ako njegovih 400kg 60% obogaćenog uranijuma – nuklearnog goriva koje je samo mali korak od toga da bude osposobljeno da postane oružje, dovoljno za desetak bombi – ne bude uništeno?
Smatra se da su možda sakrivena duboko u tajnim rudnicima. Izrael je možda ubio neke nuklearne naučnike, ali nijedna bomba ne može uništiti iransko znanje i stručnost, piše BBC.
Šta ako izraelski napad ubijedi iransko rukovodstvo da je jedini način da se odvrate dalji napadi što brže – trka za nuklearnim kapacitetom? Šta ako su ti novi vojni lideri za stolom tvrdoglaviji i manje oprezni od svojih prethodnika?
U najmanju ruku, ovo bi moglo da primora Izrael na dalje napade, potencijalno vezujući region u kontinuirani krug udara i kontranapada. Izraelci imaju brutalan izraz za ovu strategiju – nazivaju je “košenje trave”.
Globalni ekonomski šok
Cijena nafte već raste.
Šta ako Iran pokuša da zatvori Ormuski moreuz, dodatno ograničavajući kretanje nafte?
Šta ako – sa druge strane Arabijskog poluostrva – Huti u Jemenu udvostruče svoje napore da napadnu brodove u Crvenom moru? Oni su posljednji preostali takozvani posrednički saveznik Irana sa istorijom nepredvidivosti i visoke sklonosti ka riziku.
Mnoge zemlje širom sveta već pate od krize visokih troškova života. Rastuća cijena nafte doprinjela bi inflaciji u globalnom ekonomskom sistemu koji već škripi pod teretom Trampovog carinskog rata.
I ne zaboravimo, jedini čovjek koji ima koristi od rasta cijena nafte je predsjednik Rusije Putin, koji bi iznenada vidio kako milijarde dolara više preplavljuju kasu Kremlja kako bi platio svoj rat protiv Ukrajine, piše BBC.
Iranski režim pada, ali šta onda?
Šta ako Izrael uspije u svom dugoročnom cilju da iznudi kolaps režima u Iranu?
Netanjahu tvrdi da mu je primarni cilj uništavanje iranskog nuklearnog kapaciteta. Ali je u svojoj jučerašnjoj izjavi jasno stavio do znanja da njegov širi cilj uključuje promjenu režima.
Rekao je “ponosnom narodu Irana” da je njegov napad “čistio put za postizanje vaše slobode od zlog i represivnog režima”.
Rušenje iranske vlade moglo bi se dopasti nekima u regionu, posebno nekim Izraelcima. Ali kakav bi vakuum to moglo ostaviti? Kakve bi nepredviđene posljedice bile? Kako bi izgledao građanski sukob u Iranu?
Mnogi se sjećaju šta se dogodilo i sa Irakom i sa Libijom kada je uklonjena jaka centralizovana vlada.
Dakle, mnogo toga zavisi od toga kako će se ovaj rat odvijati u narednim danima.
Kako – i koliko snažno – će Iran uzvratiti? I kakvo ograničenje – ako uopšte – SAD mogu da primjene na Izrael?
Od odgovora na ta dva pitanja mnogo toga će zavisiti.
Svijet
ORBAN KATEGORIČAN! “Mađarska nikada ne popušta PRED PRIJETNJAMA!”

Mađarska ne toleriše prijetnje i da nikada ne popušta pred njima, bilo da stižu od Ukrajine ili neke druge zemlje – rekao je mađarski premijer Viktor Orban.
Istakao je da država neće dozvoliti da je bilo ko zastraši.
– Mađarska neće dozvoliti da je zastraše, ni Ukrajina, niti bilo ko drugi. Stojimo čvrsto, govorimo jasno i nastavićemo da branimo svoje nacionalne interese – objavio je Orban na Iksu.
-
Banjaluka3 dana ago
“MUZIČKI SPEKTAKL” DOŽIVIO POTPUNI FIJASKO: Na svečanom otvaranju Plazma sportskih igara mladih u Banjaluci, Džinović pjevao POLUPRAZNOM PROSTORU
-
Politika3 dana ago
JOŠ JEDNA LAŽ ZA KOJU NIKO NEĆE ODGOVARATI: Kako se u SNSD “kuhinji” prave afere ni iz ničega?
-
Politika3 dana ago
Dodik u svom stilu: Neka donose presude kakve hoće, imam ozbiljnijeg posla u Srpskoj!
-
Region2 dana ago
NEVJEROVATNO! Donijeli pečeno prase u školu “da poprave ocjene”
-
Politika2 dana ago
TUŽILAŠTVO ODGOVORILO NINKOVIĆU “Radimo na četiri predmeta gdje je on prijavljen”
-
Region3 dana ago
ISTORIJSKA ODLUKA U PODGORICI Vojska Crne Gore ide u misiju za Ukrajinu!
-
Svijet2 dana ago
Erdogan ZAPRIJETIO Izraelu “Brutalne napade na Iran MORAMO ZAUSTAVITI PO SVAKU CIJENU!”
-
Svijet2 dana ago
IZRAEL NAPAO IRAN, USLIJEDILA ODMAZDA DRONOVIMA: Pogođen nuklearni reaktor, ubijen komandant Revolucionarne garde