Connect with us

Politika

Novi direktor UIO treba da bude iz SNSD-a, nije bilo riječi o imenima

Zoran Tegeltija, ministar finansija i trezora BiH, rekao je da je donesena odluka da se raspiše konkurs za izbor novog direktora Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.

“To će se uskoro dogoditi, a kada se završi konkursna procedura odluku o imenovanju donijeće Savjet ministara BiH”, kazao je Tegeltija.

Budući da su se pojavile informacije o tome da bi upravo on trebao biti novi direktor UIO BiH, Tegeltija kaže da jedino o čemu je razgovarano je da mandat pripadne predstavniku iz reda srpskog naroda i iz SNSD-a, ali ne i o imenima.

“Ove godine bit će 20 godina od uspostavljanje Uprave, a u tom periodu direktori su bili iz reda bošnjačkog i hrvatskog naroda. Upravni odbor UIO-a 2009. godine me predložio za direktora, ali nisam nikada imenovan. Tako da se s imenovanjima u okviru Savjeta ministara BiH može svašta dogoditi”, kaže Tegeltija za Fenu.

Kada je u pitanju Upravni odbor UIO-a Tegeltija, koji je u prošlom mandatu obavljao dužnost predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH, kaže da je bilo neslaganja u prethodnom mandatu oko tog imenovanja te da nije bilo spremnosti za pokretanje procedura izbora novog direktora UIO-a kojem je istekao mandat još 2020. godine.

Dodao je da će Savjet ministara BiH, što se tiče pitanja kadrovskih rješenja i imenovanja rukovodioca institucija BiH, redovno baviti tim pitanjima, a izuzetno je važno da svi budu imenovani zakonski na mandat i kada on istekne da se provede procedura imenovanja.

On je istakao da je budžet ključni dokument svake vlasti. Tako bi, po njegovom mišljenju, za novi saziv Savjeta ministara BiH bilo veoma važno da se usvoji što je moguće ranije.

“Uprocesu pregovora o formiranju nove vlasti i koalicija u vremenu poslije oktobarskih opštih izbora, upravo pitanje usvajanja budžeta iskristalisalo se kao jedno od ključnih”, naglasio je Tegeltija, jer se njima obezbjeđuje nesmetano funkcionisanje institucija BiH.

“Tada je naglašeno da bi Bosna i Hercegovina do kraja prvog kvartala trebala imati usvojen ovogodišnji budžet. Ukoliko bude dobre volje i vlast bude funkcionisala, a uvijek su moguća iznenađenja, budžet bi se mogao usvojiti do 31. marta”, kaže on za Fenu.

Veliki dio posla oko izrade ovogodišnjeg budžeta već je završen u prošloj godini, kaže Tegeltija i dodaje da je budžet gotovo bio i pripremljen, ali se o njemu nisu izjašnjavali jer mu nedostaje osnovni element, a to je s koliko sredstva će se raspolagati u 2023. godini.

Ipak najvažnija pretpostavka je završena, a to je usvajanje Dokumenta okvirnog budžeta, takođe svi budžetski korisnici su dostavili svoje budžetske zahtjeve i preostalo je da Fiskalni savjet, kojeg čine premijeri i ministri finansija entiteta te predsjedavajući Savjeta ministara BiH i ministar finansija i trezora BiH, usvoji Globalni fiskalni okvir. Prema proceduri usvajanja budžeta Ministarstvo finansija i trezora predlaže Nacrt budžeta kojeg usvaja Savjet ministara, a o njemu se potom izjašnjava Predsjedništvo BiH koje ga u formi prijedloga dostavlja na konačno usvajanje Parlamentarnoj skupštini BiH.

“Na prvoj sjednici Fiskalnog savjeta, kojeg čine i neki stari članovi jer novi saziv Vlade Federacije BiH još nije imenovan, dogovorili smo da se obavi još jedan krug političkih pregovora vezano za Globali fiskalni okvir. Suština svih razgovora je koliko će sredstava BiH povući sa jedinstvenog računa trezora”, pojašnjava Tegeltija.

Upravo to je limit na osnovu čega se izrađuje budžet za 2023. godinu. Procjene koje je napravio kabinet dosadašnjeg ministra finansija Vjekoslava Bevande je da je potrebno povući dodatnih oko 220 miliona KM s jedinstvenog računa.

Ostaje da se vidi do kojeg će se iznosa doći i koliki će biti budžet. Prvi dokument budžeta kretao se oko 1,3 milijarde KM za funkcioniranje institucija i nešto manje od tog iznosa planirano je za finansiranje vanjskog duga.

“Za mene je mnogo važnije u ovom trenutku da imamo usvojen budžet do 31. marta od njegovog iznosa. Taj dokument će se svakako razlikovati od prošlogodišnjeg jer je bilo nekoliko izmjena koja zahtijevaju dodatna sredstva”, kazao je Tegeltija.

Pojasnio je da će se to dogoditi zbog povećanja osnovice za zaposlene, zbog izmjena koeficijanata za obračun plata za one koji nisu na rukovodećim pozicijama. Takođe potrebna su i dodatna sredstva za materijalne troškove zbog povećanja cijena na tržištu, a tu je i kredit čije servisiranje je potrebno završiti u 2023. godini.

U raspravama među parlamentarcima često se naglašava potreba za smanjenjem akciza i PDV-a na određene namirnice, ali Tegeltija kaže da je porezna politika često pogodan instrument za populističke rasprave u čemu BiH nije izuzetak.

“Opozicija često zagovara smanjenje poreza, a vlast u slučajevima kriza često pribjegava povećanju poreza što se dogodilo 2007. godine kada je bila velika ekonomska kriza te je većina zemalja u našem okruženju povećala stopu PDV-a, ali je u BiH zadržana ista zbog procjene da poreske stope ne treba često mijenjati jer to umanjuje ekonomsku sigurnost”, ističe ministar finansija i trezora BiH

Dodaje da BiH, uz još jednu zemlju u Evropi, ima jedinstvenu stopu PDV-a što ima i dobre i loše strane, te da se on u trenutku uvođenje BiH u sistem PDV-a zalagao za diferencijalnu stopu, ali je odlučeno drugačije. Uvođenje diferencijalne stope daje efekte, naglašava on, ali uvijek mnogo manje od onih koji se procjenjuju i od toga najviše profitiraju trgovci i proizvođači. Podsjeća da se Upravi odbor Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH uvijek negativno izjašnjavao o diferencijalnoj stopi PDV-a i smanjenju stope PDV-a kao i akciza na određenu vrstu proizvoda.

“Uvijek sam poštovao i zastupao njihove stavove i ne želim prejudicirati neke druge odluke šta bi to donijelo, ali bi bilo važno povesti ozbiljnu stručnu raspravu o svim tim prijedlozima i izbjeći politiziranje jer sve ovo što se danas čuje su populističke priče”, smatra Tegeltija.

Politika

PDP i PUP potpisali sporazum o saradnji (VIDEO)

Lideri PDP-a i Partije ujedinjenih penzionera (PUP) Branislav Borenović i Slavko Pejić potpisali su danas u Banjaluci sporazum o saradnji koji, osim zajedničkih političkih programskih opredjeljenja, podrazumijeva saradnju za predstojeće lokalne, kao i opšte izbore 2026. godine.

Borenović je nakon potpisivanja rekao novinarima da sporazum potvrđuje da su dvije partije jasno opredijeljene za unapređenje položaja penzionerske populacije.

“PUP podržava naše politike borbe za jačanja ekonomije, za nove investicije i sve što Republiku Srpsku može osnažiti”, naveo je Borenović.

Odgovarajući na pitanje novinara da li očekuje skorašnji dogovor partnerskih stranaka na nivou BiH o izmjenama Izbornog zakona BiH, Borenović je ocijenio da se na tom planu “dešava klasična kupovina vremena” i pozvao ove partije da “završe taj posao”.

On je rekao da PDP svoje odluke donosi demokratski i u organima stranke, te bez uticaja sa strane.

Pejić je naveo da predstavnici ove partije vjeruju PDP-u jer njihovu politiku unapređenja položaja penzionera ilustruju brojni dobri potezi gradske vlasti u Banjaluci koja doprinosi boljim uslovima života najstarije populacije.

“U skladu sa sporazumom, zajedno ćemo se boriti za socijalno odgovorno i pravednije društvo, kao i za što dostojanstveniji položaj penzionera”, rekao je Pejić.

Funkcioner PDP-a Draško Stanivuković, koji je gradonačelnik Banjaluke, rekao je da će u ovom gradu i dalje biti omogućene mnoge pogodnosti kako bi se podigao životni standard najstarije populacije.

Nastavi čitati

Politika

KAO MALOLJETNIK UPLETEN U NARKO POSLOVE, sada ga Dodik nagradio DIPLOMOM škole lidera SNSD-a!

Lider SNSD-a Milorad Dodik uručio je mladom Sokočaninu Mihajlu Debelnogiću diplomu o uspješno završenoj Školi novih lidera SNSD-a, pohvalio se sokolački SNSD. Neki bi rekli – svako ima pravo da se popravi, pa i Debelnogić koji je partijskim linijama dobio posao u Zavodu za forezniku na Sokocu. Prema pisanju medija, mladog lidera SNSD-a majka još kao maloljetnika uplela u narko poslove o čemu su pisali mediji.

Kakvu to poruku Dodik šalje mladim ljudima, ako u nove lidere promoviše mlade kontroverznog ponašanja, iz još kontroverznijih porodica. Zar je budućnost na onima čiji su dio odgoja narkotici, umjesto na mladim koji su se redovno školovali i čiji su roditelji pošteno radili!?

Podsjetimo, Okružno tužilaštvo u Istočnom Sarajevu, 2018. godine, podiglo je optužnicu protiv Slaviše Bartule iz Sarajeva i njegove supruge Jovana Čobović iz Sokoca zbog šverca narkotika koje su zajedno s više lica rasturali u Republici Srpskoj.Riječ je o očuhu i majci mladog SNSD lidera Mihajla Debelnogića.

‘’Prema optužnici, Čobovićeva je, kada je saznala za hapšenje supruga Bartule, pokušala da mu pomogne i sakrije drogu. Nakon saznanja da joj je suprug uhapšen ona je pozvala maloljetnog sina (Debelnogića, op.a.) i Muamera Hadžića iz Sarajeva, koji je takođe optužen zajedno s njima, kako bi sakrili Bartulinu drogu. Prema njenim uputstvima maloljetnik je pomenute narkotike predao Hadžiću i on ih je odvezao. Protiv njih i još šest osoba optužnicu za šverc narkotika podiglo je Okružno tužilaštvo u Istočnom Sarajevu. Osim Bartule, Čobovićeve i Hadžića optuženi su Milenko Samardžić iz Živinica, Srđan Pržulj iz Milića, Velemir Ponjarac i Dejan Marković iz Sokoca, Vladimir Mačar iz Sarajeva i Željko Đuričić iz Vlasenice. Optužnica ih tereti da su od februara do maja preproda… Bartula je učestvovao u većini slučajeva nabavke i prodaje narkotika. U optužnici se navodi da su oni drogu prodavali i maloljetnicima’’, pisali su tada mediji.

‘’Pojedini optuženi poznati su policiji po krivičnim djelima. Slaviša Bartula i Muamer Hadžić u maju 2018. godine su hapšeni zbog sumnje da su učestvovali u pljački 90.000 KM iz Tržnog centra “Tropik” u Istočnoj Ilidži. Sumnjiče ih da su ovaj TC opljačkali početkom maja zajedno sa Mladenom Borovčaninom (38) iz Sokoca, Đorđem Mirjanićem (30) i Markom Matovićem iz Istočnog Sarajeva. Oni su novac oteli prijeteći automatskim puškama’’.

U SNSD Sokolac više je funkcionera i odbornika koji su hapšeni zbog malverzacija sa šumom i prometom narkotika, pa se Sokočani s pravom pitaju kako to stasavaju mladi socijaldemokrati i da li su to vrijednosti koje promovišu SNSD i Milorad Dodik.

Nastavi čitati

Politika

“TRANSPARENTNA” JELENA! Ukupan prihod stranke 204,955 KM, a MJESEČNI TROŠKOVI 100 000 KM???

Jelena pravi opštinske odbore, kupuje članove za svoju partiju, plaća kancelarije, medije i automobile, a ipak nikada nije odgovorila kojim i čijim novcem sve to radi, nikada do danas. Problem je jedino u tome što je i ovaj odgovor nepotpun i nedorečen.

Finasiranje Narodnog Fronta  Trivić od samog osnivanja krije kao zmija noge, pa je tako u više navrata na pitanja medija rekla kako novinari treba da se obrate CIK-u za koji je sama navela da je kriminalna organizacija i da ih ne priznaje.

Iako je predsjednica NF rekla da “nezadovoljni privrednici” finansiraju njenu partiju, na finansijskom izvještaju koji je objavila Centralna izborna komisija može se vidjeti da je od pravnih lica njena stranka naplatila samo 5.000 KM, a da je većina novca od ukupno 204.955,07 KM prihoda u 2023. godini došla od priloga fizičkih lica i članova ove političke partije.

Čak i ako stanje zaista jeste takvo kako je Trivić prikazala CIK-u ostaje pitanje kako je moguće da sa nešto više od 200 000 KM ukupno, Jelena pokriva mjesečne troškove od oko 100 000 KM mjesečno.

Prema informacijama koje posjeduje Banjaluka 24 Trivić je prije samo nekoliko dana dobila novu tranšu, a riječ je o pozamašnoj sumi novca, tako da priča o 200 000 KM koje su navedene na stranici CIK-a “ne pije vodu”.

Sporna je i činjenica što Jelena koja je kako sama za sebe kaže “transparentna” dobija živ “keš” ko zna od koga, a još veće pitanje je znaju li ti ljudi koji je finansiraju da su izabrali potpuno pogrešnu osobu koja nema nikakvu snagu niti podršku građana Srpske, te da je njena politička propast zagarantovana, a novac bačen?

Ipak ako se vratimo na CIK gdje ponovo dolazimo do još jedne laži gospođe Trivić, naime ona je tvrdila da novac dobija od privrednika, a sam izvještaj prikazuje da većina novca dolazi od fizičkih lica, od kojih su neki uplatili i preko 7.000 KM?

Među najvećim donatorima nalaze se Goran Duronja sa uplaćenih 8.000 KM, Željko Dubravac sa 7.800 KM, Mladen Bobar sa 7.750 KM, Srđan Rankić i predsjednica Jelena Trivić sa po 7.500 KM, Brana Teić i Drago Tešić sa po 7.000 KM, Radislav Dončić sa 5.845, Saša Borjan sa 5.000 KM i mnogi drugi. I ovdje ostaje otvoreno pitanje da li su preletači koje je pokupila iz DNS-a, PDP-a, SDS-a i ostalih bili tako veikodušni i prema bivšim partijama od kojih su dobili sve, ili ipak nije u pitanju njihov novac nego novac koji im daje Jelena te ga oni uplaćuju kao svoj?

Uz profesorsku platu od 2500 KM, mislili li iko da je zaista moguće da Trivićeva vozi novog džipa, plaća sve medije koje je uspjela da nagovori na saradnju, plaća kancelarije, radnike, osniva opštinske odbore ali i kupuje članove što nije nikakva tajna, a onda na sve to sama sebi u NF uplaćuje 7500 KM.

Kako smo već i navikli kada je u pitanju lider NF-a istina će i dalje ostati skrivena od očiju javnosti, ali bitno je da novac pristiže, od koga, to više nije ni važno.

Finansijski izvještaji se mogu pogledati na ovom linku.

Nastavi čitati

Aktuelno