Connect with us

Republika Srpska

Ovih 10 marketa u Srpskoj je snizilo maržu, niže cijene kupcima

U desetak trgovačkih lanaca širom Srpske potrošači mogu kupiti razne proizvode po sniženim cijenama zahvaljujući kampanji Ministarstva trgovine i turizma RS koja je odgovor na inflaciju i konstantna poskupljenja robe i usluga.

U resornom ministarstvu kažu da su se u kampanju za sada uključili marketi “Zvorničanka” iz istoimenog grada, zatim “Đurić marketi” i “Frukta trejd” iz Dervente, banjalučke firme “Zoki komerc”, “Diona”, “Tržnica”, “Centrum” i samostalna trgovačka radnja “Tea”. Na spuštanje marže i niže cijene odlučili su se i marketi “Onogošt” Pale te drugi.

Podsjećaju da je ministar trgovine i turizma RS Denis Šulić u maju održao sastanak sa predstavnicima trgovaca u Srpskoj, na kojem je razgovarano o stanju na tržištu i inicirano pokretanje kampanje u kojoj će, u svjetlu globalnih ekonomskih prilika, inflacije i rasta cijena koji pogađaju domaće tržište, trgovci pokazati gest solidarnosti i uključiti se u društveno odgovornu kampanju kroz koju će potrošačima ponuditi niz proizvoda po sniženim cijenama, odričući se dijela svoje marže.

– Prema planu kampanje, trgovci po sniženoj cijeni nude proizvode koji nisu obuhvaćeni Uredbom o ograničenju marže na osnovne životne namirnice. Izbor proizvoda koji su obuhvaćeni akcijom ostavljen je na izbor svakom trgovcu ponaosob, a proizvodi koji su sniženi u sklopu ove kampanje označeni su posebno dizajniranim voblerom “Društveno odgovorni” – pojasnili su u Ministarstvu trgovine.

Dodali su da svakodnevno zaprimaju nove molbe trgovaca za uključivanje u kampanju i dostavljanje voblera za označavanje artikala.

– Kampanja ne uključuje samo velike trgovačke lance već trgovce koji posluju u Srpskoj, bez obzira na veličinu i broj poslovnica koje imaju. Pozivamo sve trgovce koji se do sad nisu uključili da podrže kampanju – naveli su iz resornog ministarstva.

U “Z marketima” koji posluju u sklopu kompanije “Zvorničanka” proizvodi sa nižim cijenama, među kojima su između ostalog, slatkiši, voće, povrće, mlijeko, sokovi, salame, paštete, te brojni artikli iz programa hemije potrošačima su dostupni od početka sedmice.

– Maržu smo snizili za nekih stotinak proizvoda, svi ti artikli su označeni voblerima koje smo dobili od ministarstva, a povećana je njihova vidljivost, upadljivi su za oko potrošača. Ministar Šulić nam je bio u posjeti, obišao jedan objekat i oduševljen je implementacijom kampanje – rekao je generalni direktor “Zvorničanke” Ninoslav Rašković i dodao da su podržali kampanju da bi koliko-toliko ublažili udar inflacije koja pustoši novčanike građana već duže vrijeme.

Vlasnik kompanije “Frukta trejd” Duško Reljić kaže da je društveno odgovoran rad jedan od osnovnih postulata njihovog poslovanja.

– Naša firma je uvijek podržavala sve što ima korist za društvo u kojem poslujemo i živimo, naravno u onoj mjeri koja neće narušiti stabilnost i profitabilnost kompanije pa tako i sada. Međutim, ovom kampanjom ne može se spriječiti inflacija i globalna kretanja, to su krupne stvari na koje ne možemo uticati. Lanci snabdijevanja su pokidani, proizvođači su podigli cijene, ne može se tu mnogo uraditi, ali smo spremni pomoći koliko možemo – kazao je Reljić.

Iz udruženja potrošača ranije su pozdravili ovu kampanju, navodeći da se konačno došlo do rješenja kojim se koliko-toloko pomaže kupcima.

Region

Duško Reljić kaže da trgovci u Srpskoj posluju sa najnižom maržom u regionu.

– I u Srpskoj i u FBiH trenutno radimo sa maržom od 15 odsto, dok je ona u Srbiji od 24 do 26 odsto, u Hrvatskoj iznad 30 odsto, a u Njemačkoj čak 37 odsto. Zbog tako male marže veliki evropski trgovački lanci ne ulaze na tržiše BiH – rekao je Reljić.

 

(Glas Srpske)

 

Republika Srpska

Evo koliko košta čišćenje zgrada VLADE SRPSKE

Možete li da pretpostavite koliko košta čistoća u zgradi Vlade Republike Srpske u Banjaluci i u administrativnom centru u Istočnom Sarajevu?

Odgovor se nalazi u tenderu koji je Služba za zajedniče poslove Vlade RS dodijelila za dvije firme na dvije godine.

Pranje staklene fasade, pranje i skidanje kamenca sa fontana, dubinsko čišćenje itisona, tepiha, stilskog namještaja, mašinsko poliranje podova od parketa i kamena i čišćenje kristalnih lustera u zgardi Vlade RS košta 129.344 KM bez PDV.

To je cijena od 3. novembra 2023. do 3. novembra 2025. a pobjednik je banjalučka firma “Samsic” d.o.o.

Na sajtu companywall.ba navodi se da je vlasnik preduzeća Miroljub Jurić i da je protekle tri godine poslovalo s gubitkom.

Istovremeno, isti posao, u istom periodu, u zgradi u Istočnom Sarajevu koštaće budžet 19.604 KM, bez PDV.

U obavještenju o dodjeli ugovora navodi se da je posao dodijeljen mnogo poznatijem preduzeću “Eurosan” d.o.o. Banjaluka.

Naravno, ovo ne uključuje cijenu redovnog čišćenja za šta su zadužene čistačice u zgradama Vlade Srpske, prenosi Srpskainfo.

Nastavi čitati

Republika Srpska

NOVI UDAR NA DŽEPOVE: Opet poskupljuje gorivo u Srpskoj

Gorivo će na benzinskim pumpama u Srpskoj u narednim danima poskupjeti za dodatnih do osam feninga po litru, potvrđeno je iz Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Privredne komore Republike Srpske.

Time se talas poskupljenja benzina i dizela nastavlja, budući da je ovaj trend prisutan već duže vrijeme.

Iz Grupacije, međutim, tvrde da su domaći distributeri jednostavno bili prinuđeni da prate negativne globalne naftne trendove i usklađuju ih sa svojim cijenama, ugrađujući svoje marže, koje, kako tvrde, “ne prelaze 25 feninga po jednom litru”.

“S obzirom na to da su trenutne nabavne cijene benzina 95 oko 2,16, a dizela 2,18 maraka, u narednih nekoliko dana sigurno treba očekivati novi rast cijena goriva na domaćim pumpama. Kada domaći distributeri na ove nove rafinerijske cijene dodaju troškove transporta i PDV-a, te svoju maržu, prostom matematikom dolazi se do toga da bi gorivo kod nas trebalo da ponovo poskupi za pet do osam feninga, odnosno da bi cijena mogla ići na 2,85 maraka po jednom litru, pa možda i na 2,88”, kaže Đorđe Savić, predsjedavajući Grupacije.

Do ovog poskupljenja će, kako dodaje, gotovo sigurno doći, jer domaći distributeri “ne mogu ugroziti svoje poslovanje”.

“Kada su u pitanju neke dugoročnije prognoze, vrlo je teško praviti bilo kakve procjene, jer se pokazalo da globalno tržište energenata u posljednje vrijeme reaguje bukvalno na sve. Posljednjih nekoliko sedmica, pa i mjeseci, primjetan je manjak benzina i dizela na tržištu, do kojeg je došlo zbog deficita na Mediteranu i sezonskog efekta. Šta će biti u oktobru ili novembru, teško je reći i predvidjeti”, ističe Savić.

Iz Inspektorata kažu da republička tržišna inspekcija kontinuirano kontroliše formiranje cijena goriva i pridržavanja Uredbe o ograničavanju marže prilikom formiranja cijena tečnih naftnih derivata.

“U ovoj godini izvršeno je 113 kontrola formiranja cijena tečnih naftnih derivata, od čega je 11 bilo sa utvrđenim nepravilnostima, jer se trgovci nisu pridržavali propisanih marži prilikom formiranja cijena. Po tom osnovu izrečene su kazne u ukupnom iznosu od 165.000 KM”, rekao je Radivoje Gavrić, glavni republički tržišni inspektor.

Takođe, kako je dodao, zbog drugih vrsta nepravilnosti, koje su se odnosile na vođenje poslovnih knjiga i evidencija i slično, benzinskim pumpama izrečene su i kazne u iznosu od 26.400 KM.

“Republička tržišna inspekcija će i u narednom periodu nastaviti sa kontrolama formiranja cijena, pratiti stanje na terenu i prilagođavati svoj rad kako to situacija bude zahtijevala”, kaže Gavrić.

Podsjetimo, trgovcima koji obavljaju djelatnost trgovine na veliko naftnim derivatima pomenutom uredbom propisuje se maksimalna veleprodajna marža u apsolutnom iznosu od 0,06 KM po litru derivata.

Trgovcima koji obavljaju djelatnost trgovine na malo naftnim derivatima propisuje se maksimalna maloprodajna marža u apsolutnom iznosu od 0,25 KM po litru derivata.

Nastavi čitati

Republika Srpska

GORIVO PONOVO POSKUPLJUJE Treće povećanje cijena naftnih derivata u Republici Srpskoj

Cijene naftnih derivata na benzinskim pumpama širom Republike Srpske danas su povećane.

UBanjaluci je dizel “skočio” do 2,81 KM, a benzin je sada do 2,77 KM.

Ovo je treće-četvrto povećanje cijena goriva unazad dvadesetak dana, a nakon duže stabilizacije.

Naftni distributeri poskupljenja pravdaju povećanjem nabavnih cijena.

Srpskainfo

Nastavi čitati

Aktuelno