Connect with us

Svijet

PAKISTANSKI SUD OSUDIO STUDENTA NA SMRT! Dijelio nepristojne snimke proroka Muhameda

Pakistanski sud osudio je na smrt studenta (22) koji je dijelio nepristojne slike i snimke proroka Muhameda preko aplikacije WhatsApp, prenio je danas Njujork post.

Takođe, 17-godišnjak je osuđen na doživotnu kaznu zatvora nakon što je proglašen krivim za bogohuljenje, koje je u Pakistanu kažnjivo smrću.

Pakistanska savezna istražna agencija (FIA) za sajber kriminal podnijela je zahtjev da se izvrši smrtna kazna 2022. godine, a ove nedjelje takvu kaznu je potvrdio sud u gradu Gudžranvala.
Kako su naveli lokalni mediji i pakistanski zvaničnici, osuđenik na smrt je proglašen krivim zbog pripremanja fotografija i vidio snimaka koji su sadržali omalovažavajuće izjave o Muhamedu i njegovim suprugama, dok je tinejdžer osuđen na doživotni zatvor proglašen krivim jer je dijelio slike Muhameda, ali je izbjegao smrtnu kaznu samo zato što je maloljetan.

Okrivljeni su negirali optužbe, a njihovi advokati tvrde da im je smješteno.

FIA, sa druge strane, tvrdi da im je pregledala telefone i otkrila “skandalozan materijal”.
Otac 22-godišnjaka je rekao za BBC da planira da uloži žalbu pred Višim sudom u gradu Lahoru.

Svijet

ŽELITE DA RADITE U NJEMAČKOJ? Evo šta je dozvoljeno i kako gledaju na RADNO VRIJEME I PAUZU

Pauze za kafu, pregledi kod ljekara, usavršavanje, poslovna putovanja: nije sve dio radnog vremena. Šta bi poslodavci i radnici trebali znati o radnom vremenu u Njemačkoj?
Znate li šta se računa u radno vrijeme u Njemačkoj, a šta ne? Svako ko u svojoj firmi mora nositi zaštitnu ili radnu odjeću poput kombinezona s nazivom firme – ne mora s tom odjećom dolaziti direktno na posao.

Radniku je dopušteno presvući se u prostorijama poslodavca – “a to je jasno radno vrijeme”, kaže Sigrid Britčgi, advokatica za radno pravo u Dizeldorfu.

Situacija je drugačija ako nema obaveze nošenja zaštitne ili radne odjeće.

– U takvim slučajevima, primjera radi, ako neko dođe na posao na svom biciklu u sportskoj odjeći i presvuče se, to je čisto privatna stvar – objašnjava Til Bender iz odjela za pravnu zaštitu Njemačkog saveza sindikata.
Radnici bi tada morali biti u firmi na vrijeme kako bi imali dovoljno vremena za presvlačenje i kako bi mogli na vrijeme početi raditi.

Faza pripreme, kao što je pokretanje računara, jasno je dio radnog vremena.

– Ako želite početi raditi u 7:30 ujutro, ne morate biti tamo prije 7:30 ujutro da biste pokrenuli računar – objašnjava Britčgi.

Uopšteno, radnici imaju pravo na pauzu. To proizlazi iz Zakona o radnom vremenu. Ako neko radi duže od šest sati, ta osoba ima pravo na pauzu od 30 minuta. Ako je više od devet sati, osoba može uzeti pauzu od 45 minuta.

– Radnici mogu imati kraće stanke, one moraju trajati najmanje 15 minuta – objašnjava Bender.

Pauze za kafu ili pušenje izvan redovne pauze ne računaju se u radno vrijeme. Radnici moraju nadoknaditi radno vrijeme koje su izgubili na pušenje ili kafu. Za oporavak očiju najbolje je nakon sat vremena rada uz ekran uzeti pet do deset minuta pauze. Kako biste iskoristili svoje radno vrijeme, trebali biste, ako je moguće, tokom tog vremena obavljati druge poslove – poput sortiranja dokumenata. Usput: Odlazak u toalet ne smatra se pauzom, već kratkotrajnim prekidom posla. To nijedan poslodavac ne može uskratiti radniku.

U načelu, radnici su dužni zakazivati ljekarske preglede tako da ne budu u tokom radnog vremena. To nije uvijek moguće, primjera radi u hitnim slučajevima ili ako neko ne može dobiti besplatan termin kod ljekara u svoje slobodno vrijeme.

Poslodavac vam tada mora dopustiti posjetu ljekaru.

– U tim slučajevima posjeta ljekaru spada u radno vrijeme – objašnjava Bender. Radnici tada moraju svom poslodavcu predati lekarsku potvrdu.

Građevinski radnici na skeliFOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
Drugačija je situacija s dežurstvima, odnosno slučajevima u kojima radnici mogu očekivati da će ih poslodavac pozvati na posao u slobodno vrijeme.

– Ako se poziv ne uputi, dežurstvo nije radno vrijeme – kaže Bender. Ako se šef javi, radni sat mora biti plaćen prema tome.

Ako radnik ide na usavršavanje na vlastiti zahtjev, to ne spada u redovno radno vrijeme. No, ako to poslodavac zahtijeva, obuka je dio radnog vremena, objašnjava ona. S obzirom na to da se službena putovanja najčešće određuju po nalogu poslodavca, ona se računaju kao radno vrijeme. Vrijeme putovanja često je problematično.

– Na primjer, ako sjedim u vozu i mogu sam odlučiti šta ću raditi, to se obično smatra slobodnim vremenom – kaže Britčgi. Međutim, ako radnik napiše izvještaj za poslodavca o posjeti kupca na tabletu dok putuje vozom, to se računa kao radno vrijeme.

Put do posla uglavnom je čisto privatna stvar, dakle ne radno vrijeme.

– Ako radnici kasne zbog štrajka upozorenja na željeznici ili zbog oluje, to je takođe njihova briga – objašnjava Bender.

Posljedice kašnjenja zavise o dotičnom modelu radnog vremena. Može postojati rizik od gubitka plate, a ako se slučaj ponovi, čak su moguća i službena upozorenja.

– Radnici na terenu su poseban slučaj – kaže Bender. Ako trgovački predstavnik ide do prvog kupca od kuće, onda je to radno vrijeme, navode nemački mediji, prenosi Kurir.

Nastavi čitati

Svijet

ZELENSKI PONOVO SMJENJUJE! Razriješio dužnosti komandanta specijalnih jedinica

Ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski smijenio je komandant specijalnih jedinica pukovnika Serhija Lupančuka i to je drugi oficir koji je smijenjen na toj funkciji u proteklih pola godine.

Umjesto pukovnika Lupančuka imenovan je general Aleksandar Trepak.

U objavi smjene oficira nije naveden razlog za ovaj potez.

Lanac komande u ukrajinskoj armiji izmijenjen je na više nivoa od februara kada je Zelenski zamijenio komandanta valerija Zalužnog i umjesto njega imenovao Aleksandra Sirskog.

Nastavi čitati

Svijet

POD POLICIJSKOM OPSADOM! Napeto pred drugo polufinale Evrovizije

U švedskom gradu Malme, gdje se održava ovogodišnja Pjesma Evrovizije, organizovan je protest protiv učešća izraelske predstavnice Eden Golan, a policija procjenjuje da se okupilo između 6.000 i 8.000 ljudi.

Okupljeni uzvikuju propalestinski moto ”Od rijeke do mora, Palestina će biti slobodna” i ”Izrael je teroristička država”, prenosi AP.

Lokalni mediji izvještavaju da se među okupljenima nalaze sve generacije, uključujući roditelje s djecom.

Demonstracije su planirane i u subotu za vrijeme finala.

Ranije danas, Izraelski javni emiter Kan, koji organizuje takmičenje Izraela na takmičenju Pjesma Evrovizije, saopštio je danas da je podnio žalbu Evropskoj radiodifuznoj uniji (EBU) i švedskom javnom emiteru (SVT) zbog uzvikivanja koje se juče čulo tokom probe izraelske predstavnice i propalestinskih poruka u prvom polufinalu u utorak.

Pored toga, posebna pažnja usmjerena je i na hotel u kom je smještena predstavnica Izraela. Ispred ovog objekta takođe je od njenog dolaska puno pripadnika policije i obezbjeđenja, kojih je toliko da ih je teško i izbrojati, a prisutan je i veliki broj onih u civilu. Koliko su pojačane mjere obezbeđenja, govori i činjenica da čak i prolaznike ispituju i postavljaju pitanja poput onih kojim povodom borave u Malmeu, kod koga i slično.

Prema riječima izvora Kurira s lica mjesta, učesnici i delegacije dobile su sugestije od organizatora da ne izlaze iz hotela, a posebno ne sa akreditacijama, kako ne bi skretali pažnju na sebe, jer od samog početka takmičenja vlada napetost i stižu prijetnje po njihovu bezbjednost.

Da je situacija vrlo nepredvidiva, svjedoči i činjenica da je Eden Golan na probi, dok je izvodila svoju numeru na velikoj evrovizijskoj sceni, doživjela neprijatnost. Kako je na probama bila prisutna i publika, jedan njen dio bio je nezadovoljan učešćem izraelske predstavnice.

Nastavi čitati

Aktuelno