Connect with us

Politika

PREDIZBORNO TROŠENJE BOLNICE MLJEČANICA: Direktor Banjac izdvaja 4,5 miliona za sportske terene

Novac koji je Darko Banjac, v.d. direktor Bolnice „Mlječanica“, potrošio otkad je na čelu ove ustanove počinje se mjeriti u desetinama miliona maraka. Kreditna i sredstva Vlade RS sada će se potrošiti i na fudbalske i teniske terene – procijenjena vrijednost radova je 4,5 miliona maraka. Portal PratimoTendere ovu nabavku je ocijenio rizičnom i dodijelio joj žutu zastavicu.

Darko Banjac, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske i jedan od najpoznatnijih v.d. direktora u državi, nastavlja trošiti sredstva koja ima na raspolaganju Bolnica „Mlječanica“ na čijem je čelu još od sredine 2020. godine.

JZU Specijalna bolnica za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju „Mlječanica“ Kozarska Dubica, kako glasi puni naziv ove ustanove, je tako nedavno raspisala tender za izgradnju sportskih terena, a procijenjena vrijednost radova iznosi čak 4,5 miliona maraka bez PDV-a! Konkretno, u krugu bolnice pravit će se fudbalski i teniski tereni.

Ovu nabavku je algoritam koji koristi portal PratimoTendere označio rizičnom i dodijelio joj žutu zastavicu iz dva razloga – prvo što i dalje nije javno objavljen Plan javnih nabavki, što prema našoj metodologiji znači da ova vrijedna nabavka nije planirana, a drugo što je kriterij za ocjenu ponuda ekonomski najpovoljnija ponuda, gdje podkriterij rok izvršenja radova nosi 30% bodova, što upućuje na sumnju u mogući prethodni dogovor sa nekim ponuđačem.
Međutim, ova nabavka je problematična i iz drugih razloga. Krenimo od uvjeta koji se traže od ponuđača.

Sve firme zainteresirane za ovaj posao moraju imati iskustvo u realizaciji najmanje dva ugovora u vezi s nabavkom čija je zbirna vrijednost minimalno 4,5 miliona KM bez PDV-a. Od toga najmanje jedan ugovor se mora odnositi na postavljanje vještačke trave za fudbalske ili teniske terene čija vrijednost iznosi minimalno 290.000 KM.

Dalje, traži se da firme angažuju najmanje šest instalatera, te da na raspolaganju imaju mašinu za mašinsko ubacivanje kvarcnog pijeska i gumenog granulata, dva traktora s minimalno 19 konjskih snaga, rotocionu četku za mašinsko utrljavanje kvarcnog pijeksa min. širine 1 metar, snage 4 KV, zatim viljuškar, kombi min. nosivosti 1 tone, kamion min. nosivosti 3 tone…

Od ponuđača se traži da imaju i niz licenci – od onih za izvođenje građevinskih radova na objektima, do onih za izvođenje radova iz oblasti termotehnike. Treba istaći i da se traži da se proizvođač ponuđene vještačke trave nalazi na listi FIFA PREFFERED PROVIDERS, listi Svjetske fudbalske federacije na kojoj se nalazi određen broj proizvođača koji ispunjavaju sve FIFA kriterije. Dodajmo i to da se traži garancija od šest godina za fudbalski i dva teniska terena.

Sudeći prema uvjetima, Banjac i saradnici žele samo najkvalitetnije. Međutim, ovako postavljeni uvjeti značajno ograničavaju tržište, pogotovo u Bosni i Hercegovini i regiji, pa ne bi bilo iznenađenje da na adresu Bolnice „Mlječanica“ stigne samo jedna ponuda, kao što je to bio slučaj s mnogim provedenim tenderima ove ustanove u posljednje vrijeme.

S druge strane, primjetno je kako je Bolnica „Mlječanica“ počela trošiti značajnije od onog momenta kada je za v.d. direktora postavljen sam Darko Banjac, vjerni saradnik SNSD-a i Milorada Dodika. Podsjetimo, da bi ostao u koaliciji s vladajućom strukturom u RS-u, Banjac je svojevremeno napustio DNS i osnovao novu stranku – Narodnu partiju Srpske.

Tako Banjac danas sjedi i u fotelji narodnog poslanika i u direktorskoj fotelji ustanove čiji je vlasnik Republika Srpska. Prema službenom tumačenju zakona, Banjac nije u sukobu interesa jer nije direktor, već „samo“ vršilac dužnosti direktora.

No, vratimo se njegovom upravljanju Bolnicom „Mlječanica“. Ubrzo nakon što je imenovan za v.d. direktora, zadužio je ovu ustanovu u iznosu od 2,5 miliona maraka. Kako je tada govorio, sredstva su se planirala utrošiti u rekonstrukciju postojećih objekata i izgradnju novih.

U zvaničnu posjetu su mu došli i politički partneri na čelu s Dodikom, te su položili kamen temeljac za izgradnju novog zdravstveno-turističkog kompleksa. Kako je tada saopćeno, na ovaj način su ozvaničeni radovi za koje je Vlada RS osigurala čak 32 miliona maraka.

Tako se „Mlječanica“ obnavlja i gradi kreditnim i narodnim novcima, a sam Banjac ne propušta priliku javno se pohvaliti do sada urađenim.

U međuvremenu, portal PratimoTendere i drugi mediji upozoravaju na to da se raspoloživi novac troši na sumnjiv način – od tzv. cjepkanja nabavki, preko naštimanih tendera i netransparentnosti, pa sve do dodjeljivanja ugovora firmama kao što je „Šumil“, u vlasništvu Milana Šuvka, oca Banjčevog stranačkog kolege Miloša Šuvka.

O tome koliko novca je potrošila „Mlječanica“ otkad je na njenom čelu Darko Banjac najbolje pokazuju podaci s Portala javnih nabavkih.

Na ovom portalu nalaze se sve javne nabavke od kraja februara 2015. godine. Od tada, pa do kraja juna 2022. godine ova ustanova je preko javnih nabavki ukupno potrošila oko 21 milion maraka bez PDV-a.

Međutim, ako gledamo podatke samo od 1. juna 2020. godine, kada je otprilike Banjac sjeo u direktorsku fotelju, potrošeno je preko 19 miliona maraka bez uračunatog poreza! Poređenja radi, od 2015. do njegovog dolaska potrošeno je tek oko dva miliona maraka.

(pratimotendere.ba)

Politika

Vladajuća koalicija može donositi sve ODLUKE BEZ OPOZICIJE

SNSD i koalicioni partneri imaju većinu i mogu donositi sve odluke bez opozicije, saopšteno je iz SDS-a.

Iz SDS-a su pozvali vladajuću koaliciju da donesu zakon koji žele da se poštuje na izborima pa da onda pozovu opozicuju da učestvuje na tim izborima.

Iz ove stranke navode da će “i dalje dosljedno raditi u interesu naroda Republike Srpske, boriti se za poštovanje zakona i demokratskih principa”.

Predstavnici političkih partija sa sjedištem u Srpskoj, koje imaju poslanike u parlamentu i odbornike u skupštinama gradova, održali su danas sastanak i istakli da će vladajuća koalicija sutra donijeti odluku o lokalnim izborima, optuživši opoziciju, koja nije došla na sastanak, da ne želi dijalog, već da je lojalna Kristijanu Šmitu i BiH.

Nastavi čitati

Politika

BRANISLAV BORENOVIĆ: Vlast ima sve moguće većine da donosi odluke

Predsjednik PDP-a Branislav Borenović rekao je da vladajuće stranke imaju sve moguće većine da mijenjaju zakone, otkazuju i odlažu izbore.

Borenović je nakon današnje konferencije za novinare predstavnika vladajuće koalicije rekao da im opozicija neće biti alibi.

On smatra da su vladajuće stranke “prve donijele odluku da izađu na raspisane izbore”, ali da prave predstave za narod, saopšteno je iz PDP-a.

Predstavnici političkih partija sa sjedištem u Srpskoj, koje imaju poslanike u parlamentu i odbornike u skupštinama gradova, održali su danas sastanak i istakli da će vladajuća koalicija sutra donijeti odluku o lokalnim izborima, optuživši opoziciju, koja nije došla na sastanak, da ne želi dijalog, već da je lojalna Kristijanu Šmitu i BiH.

Nastavi čitati

Politika

ĐAJIĆ NA SUĐENJU ZELJKOVIĆU! “Nisam vidio da sam kamere platio 280 000 MARAKA”

Generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) Republike Srpske Vlado Đajić kazao je u banjalučkom Okružnom sudu da je odluku o potrebi nabavke termalnih kamera donio tim ove ustanove, a da mu optuženi Branislav Zeljković nije sugerisao ništa i da sa njim nije o tome pričao.

– Dnevno popijem 30 do 50 kafa i Zeljković je jedan od rijetkih sa kojima nisam popio kafu – kazao je Đajić.

On je bio svjedok Republičkog tužilaštva u predmetu “korona ugovori” protiv Zeljkovića, inače bivšeg direktora Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske koji je nabavljao kamere.

U ovom slučaju, osim Zeljkovića, optuženi su direktori firmi “Prokontrol” iz Banjaluke Slavko Bojić i “Promeding” iz Laktaša Dragan Dubravac, te vlasnik Turističke agencije “Travel for fan” Saša Marković. Optužnicom je obuhvaćen i bivši direktor banjalučke firme “Sineks laboratorija” Sani Crljić. Terete ih za zloupotrebe u nabavci medicinske i zaštitne opreme u vrijeme pandemije virus korona čime su oštetili budžet Srpske za više od 1,3 miliona KM.

– Kamere su nabavljene, bile su ispravne i odradile su svoju funkciju. Zahtjev za njihovu nabavku sam diktirao, a sekretarica je kucala. Zahtjev je poslat Institutu za javno zdravstvo koji je po odluci Kriznog štaba i premijera, bio zadužen za nabavke sve opreme u vrijeme pandemije – rekao je Đajić.

Istakao je da sa Zeljkovićem nije razgovarao o kamerama ni prije ni poslije nabavke.

Pojasnio je da je tim UKC –a Srpske donio odluku o nabavci šest stacionarnih i 20 ručnih termalnih kamera.

– Nabavka je bila opravdana u cilju borbe protiv kovida čiji je jedan od simptoma visoka temperatura. Termalne kamere su postavljene na ulaze i mogle da izmjere temperaturu više osoba i odradile su posao, a i dan danas su gore – rekao je Đajić. Republički tužilac Sanja Tadić – Stojisavljević mu je pokazala pedračun firme “ARS Sistemi” za nabavku šest stacionarnih termalnih kamera vrijednih 180.000KM i 20 ručnih vrijednosti 100.000 KM te pitala da li je to vidio.

– Nisam imao vremena da se bavim time, to su sve službe radile- rekao je Đajić.

Tužilac ga je pitala da li je znao da imaju i drugi ponuđači termalnih kamera i da li se bavio time, Đajić je odgovorio da za to nije imao vremena.

Istakao je i da nije kontaktirao sa direktorom firme “ARS Sistemi” Vladimirom Vuletićem i da ne zna kako je on znao koje kamere trebaju UKC-u.

Tužilac je rekla da je u istrazi kazao malo drugačije, odnosno da je moguće da je Vuletić za nabavku čuo od nekog iz tima UKC-a koji je o tome raspravljao. Đajić je potvrdio da je to moguće da je tako, ali da to ne zna i da on ništa Vuletiću nije rekao.

Drugi svjedok tužilaštva Vladimir Mašić rekao je da Institut za javno zdravstvo nije bio spreman da preko noći postane centralni organ za nabavke svih medicinskih sredstava koja su bila neophodna u vrijeme pandemije virusa korona.

Svjedok Mašić, koji je u vrijeme pandemije bio referent za pravne poslove u Institutu, kazao je da mu je koleginica Zora Bilić donijela dokumentaciju o nabavci kamera i da je to samo potpisao.

– Rekla je da to treba hitno da se uradi i tada nisam detaljno ni pregledao o kojim dokumentima se radi i koja je cijena nabavke. Sve sam saznao kada je policija došla u Institut, jer sam tada od kolega ekonomske službe tražio da mi dostave svu dokumentaciju – kazao je Mašić.

Naglasio je da mu je bilo čudno da je ponuda stigla u 9.20 časova, a da se komisija sastala u 10.05 časova i da je odluka o javnoj nabavci donesena u 10.20 časova.

– Bilo mi je čudno, jer je pauza u Institutu od 10 do 10.30 časova. Odgovorno tvrdim da Zeljković nije bio na tom sastanku – rekao je Mašić. Zeljković je svjedoka upitao da li je bio upoznat sa preporukama za korišćenje pauze za vrijeme kovida 19.

-Ne sjećam se tih preporuka – kratko je rekao Mašić, na šta ga je Zeljković podsjetio da su pauzu mogli koristiti u toku dana kada žele, ali da ne idu svi u periodu kao inače.

Zeljkovićev branilac Jadranka Ivanović upitala je Mašića da li je njen klijent Zeljković ikada vršio pritisak na radnike u Institutu i naređivao koliko kojih kamera trebaju nabaviti, a Mašić je rekao da nije.

Nastavi čitati

Aktuelno