Connect with us

Društvo

SAJAM RUKOTVORINA: Banjalučani očarani lutkama patrijarha Pavla, Tita i Jovanke

Udruženje žena “Bubamara” Banjaluka otvorilo je svoj sajam rukotvorina i domaćih proizvoda u parku “Petar Kočić”, a na tezgama ovog sajma Banjalučani mogu pronaći lutke patrijarha Pavla, Karađorđa, cara Lazara, nakit i ostale proizvode iz domaćinstva.

Sajam traje do 1. aprila, a originalnost i kreativnost učesnica sajma privukla je pažnju mnogobrojnih prolaznika.

“Imam lutke u nošnjama, ali i patrijarha Pavla, a tu su i Tito i Jovanka, car Lazar i carica Milica, Sveti Sava, Sveti Nikola, Karađorđe i mnoge druge istorijski važne ličnosti”, rekla je Mira Čekić, članica ovog udruženja, koja je izložila svoje unikatne lutke na ovom sajmu.

Ljiljana Kaurin, članica Udruženja, koja takođe učestvuje na ovom sajmu, istakla je da se pčelarstvom bavi skoro 20 godina.

“U ponudi imamo bagremov med, ali i planinsku livadu, kesten-lipa, propolis kapi, polen i razne mikseve koji se prave sa medom. Imamo miks polen i propolis koji je za jačanje imuniteta, sjeme koprive za anemiju, a novo nam je čoko-med. Pored ovoga imamo i ukrasne svijeće koje ručno pravimo, ali i likere od meda, aronije i višnje”, kazala je ona za “Nezavisne novine”.

Dragana Mićić, članica Udruženja, koja je izložila mnogo različitih proizvoda, istakla je da je odmalena bila kreativna.

“Uvijek sam voljela nešto praviti. Počela sam od plastelina, a prije 13 godina sam počela sa izradom nakita od fimo mase. Ubacivala sam konstantno nove materijale, žicu i kristale. Sada izrađujem nakit od bakra u kombinaciji sa poludragim kamenom”, rekla je Mićićeva, te dodala da pored ovoga radi zmijanjski vez i minijaturne sobe, dijarame.

“Treba mnogo ideja i kreativnosti. Male sobe izrađujem od fimo mase i drugih masa za modeliranje, napravila sam kuhinjicu u kojoj ima malo voće i povrće, kolačići, kiflice, a nakon toga sam počela izrađivati sobice sa slavskim ikonama, što je idealan poklon za slavu. Nisam vidjela da ovo iko radi u Banjaluci i BiH”, objasnila je ona.

Prema riječima Ranke Vojnović, članice Udruženja, Udruženje žena “Bubamara” Banjaluka, djeluje na području Banjaluke, ali i opštinama u zapadnom dijelu Republike Srpske kao što su Prijedor, Novi Grad, Dubica, Laktaši, a imaju članice iz Gradiške i Kotor Varoša.

“Bavimo se organizacijom radionica i edukacija za žene, kao što su izrada nakita, pletenje, heklanje, vez, izrada lutkica, a organizovali smo i školu pčelarstva”, kazala je ona.

Ovaj sajam, kako kaže, organizuju u cilju promocije rada žena i njihovog stvaralaštva, a ovakvih aktivnosti će biti još.

“Uvodimo novitete kao što su makrame i keranje”, kazala je ona, te dodala da će ove tehnike kombinovati sa drugim tehnikama poput veza, veza sa perlicama i tračicama.

“Svoje proizvode izložilo je 10 naših članica, a tu su pčelarke, žene koje se bave preradom voća i povrća, te proizvodnjom proizvoda od drenjka”, objasnila je ona, te dodala da su Banjalučani zainteresovani jer su ovo rukotvorine i proizvodi iz domaćinstava.

“Sve su ovo žene radile ručno, nije riječ o preprodaji. Ovdje možete naći šivane papuče, med, vez, ukrasne flaše, sokove, sirupe, dakle sve što jedno domaćinstvo može da ponudi”, ispričala je ona.

Društvo

Cijene namirnica u BiH KONSTANTNO RASTU, a evo šta su poručili ekonomisti

Rast cijena hrane u BiH nije više galopirajući, ali konstantno i uporno, iz mjeseca u mjesec, zagorčava svakodnevicu građana naše zemlje.
Prema podacima Agencije za statistiku BiH, cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju su u martu rasle za 0,3 % u odnosu na februar, te za 2% u odnosu na mart prošle godine.

Za godinu već visoke cijene hrane porasle su za dodatnih 1,2 %, a pratila su ih i poskupljenja stanovanja, zdravstva, obrazovanja i svih ostalih troškova.

O razmjerama nevolje s kojom su suočeni građani najbolje govore uporedne cijene osnovnih životnih namirnica iz marta ove i istog mjeseca 2020. godine.

Svjedočimo enormnim poskupljenjima praktično svih artikala, od brašna i hljeba, mesa, mlijeka i kafe, do voća i povrća, prenosi Avaz.
– Strateške robe, kao što su energenti i hrana, u posljednje vrijeme postaju preskupi ne samo nama nego i većini stanovnika na planeti. Uz klimatske promjene i geostrateška miješanja, oni koji kontrolišu proizvodnju i distribuciju tih proizvoda, u poziciji su da diktiraju cijene, a te cijene ne prate zarade zaposlenih – kaže ekonomski analitičar Aleksandar Ljuboja.
Dominantan uvoznički lobi
On dodaje da će cijene hrane i dalje rasti, a da za to vrijeme u BiH radimo protiv samih sebe.

– Imamo dominantan uvoznički lobi, neuređen sistem poticaja koji treba preformulisati, jer treba stimulisati obradu nezasijanih površina, mlade ljude da se vraćaju, te primjenjivati nauku i agrotehničke mjere, jer su prinosi koje imamo u odnosu na susjede i do pet puta manji – ističe Ljuboja

Nastavi čitati

Društvo

Mladi sve češće odgađaju brak, a skoro SVAKI PETI ZAVRŠI RAZVODOM

U Republici Srpskoj prošle godine sklopljen je 5.471 brak ili za 56 manje nego u 2022, a evidentno je da mladi sve kasnije stupaju u brak, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.

Uočava se sve veće približavanje zapadnoevropskom tipu bračnosti koji se odlikuje kasnijim ulaskom u brak i odgađanjem braka, što dovodi do smanjenog nataliteta i sve češćeg negativnog prirodnog priraštaja, te smanjenja broja stanovnika pojedinih područja.

U Srpskoj je u prošloj godini stopa nupcijaliteta iznosila 4,9 sklopljenih brakova na 1.000 stanovnika.

Prema posljednjim raspoloživim podacima Evrostata za 2022. godinu, stopa nupcijaliteta u EU iznosila je 4,2 sklopljena braka na 1.000 stanovnika.

U Srpskoj je najveći broj brakova prošle godine sklopljen između mladoženja i nevjesta sa državljanstvom BiH i iznosio je 5.035 ili 92 odsto.

Prosječna starost pri sklapanju braka u prošloj godini za mladoženju je iznosila 32,3 godine i u odnosu na 2022. povećana je za 0,2 godine, dok je prosječna starost pri sklapanju prvog braka bila 30,4 godine, što predstavlja povećanje od 0,2 godine u odnosu na 2022.

U periodu od 1998. do 2023. godine granica sklapanja prvog braka za mladoženju povećana je za 1,8 godina.

Prosječna starost nevjeste pri sklapanju braka u prošloj godini odnosu na 2022. povećana je za 0,2 godine i iznosila je 29,3 godina, dok je granica sklapanja prvog braka, takođe, povećana za 0,2 godine i iznosila 27,6 godina.

Prosječna starost sklapanja prvog braka za nevjestu u periodu 1998-2023. godine povećana je za 2,9 godina.

Nevjeste u Republici Srpskoj ranije sklapaju brak nego mladoženje.

U starosnom dobu od 15 do 19 godina brak je sklopila 221 nevjesta, dok su u istoj starosnoj grupi brak sklopile 24 mladoženje.

U Republici Srpskoj su u prošloj godini razvedena 974 braka, a prosječno trajanje braka prije razvoda bilo je 13 godina.

Prema posljednjem zajedničkom prebivalištu, najveći broj razvedenih brakova zabilježen je u Banjaluci 206, Bijeljini 125, Prijedoru 80, Zvorniku 45 i Kozarskoj Dubici 45.

U odnosu na posljednje raspoložive podatke Evrostata za stopu divorcijaliteta EU-27, Republika Srpska se nalazi ispod prosjeka. Stopa divorcijaliteta u EU-27, 2022. godine, iznosila je 1,6 razvedenih brakova na 1 000 stanovnika, a u Republici Srpskoj, u 2023. godini, stopa divorcijaliteta iznosla je 0,9 razvedenih brakova na 1 000 stanovnika. Na 1 000 sklopljenih brakova razvedeno je 178 brakova.

Od ukupnog broja razvedenih brakova, od prve do četvrte godina braka razvelo se 21,7 odsto parova, dok se 22 odsto parova razvelo između pete i devete godine braka. U toku prve godine braka razvelo se 2,0 odsto parova, a ukupan procenat brakova razvedenih nakon 25 i više godina iznosio je 14,9 odsto

Nastavi čitati

Društvo

DANAS LAZAREVA SUBOTA I VRBICA! Uspomena na posljednje Hristovo čudo pred Nedjelju stradanja

Srpska pravoslavna crkva (SPC) proslaviće sutra praznike Vaskrsenja Lazarevog ili Lazarevu subotu i Vrbicu.

Praznik Lazareva subota uspomena je na posljednje čudo Hristovo pred Nedjelju stradanja, smrt i Vaskrsenje.

Događaj Lazarevog vaskrsenja se, prema jevanđeljima, dogodio u Vitaniji i uvod je u novu vjeru u Vaskrsenje.

Prema jevanđeljskom predanju, Hristos je stigao u Vitaniju četiri dana poslije smrti Lazareve, oživio ga i digao ga iz groba, pa je taj praznik poznat i kao Vaskrsenje Lazara Četvorodnevnog.

U hrišćanstvu taj praznik ima značenje pobjede života nad smrću i na bogosluženjima se tog dana pominju voljna stradanja Hristova i vaskrsnuće Lazarevo kao jemstvo za vaskrsenje svih vjernika.

Vaskrsenje Lazarevo naljutilo je prvosveštenike i, kako kaže Jevanđelje, neposredan je povod za odluku judejske skupštine o pogubljenju Spasitelja.

Pravoslavni vjernici istovremeno proslavljaju i Vrbicu koja, prema kanonu Crkve, počinje službama bdenja u navečerje Cvjetne nedjelje, svečanog ulaska Hristovog u Svetu zemlju.

Vrbica je za pravoslavne hrišćane praznik dječije radosti, jer je Hristos polazeći u Jerusalim rekao: “Pustite djecu k meni, jer takvih je Carstvo nebesko”.

Na taj praznik se u pravoslavne hramove unose vrbove grane koje tu ostaju do nedjeljne liturgije, na Cvijeti, kada se obavlja blagosiljanje vrbe.

Vrbove grane, koje se potom dijele narodu, simbolizuju palmine grane kojima su hrišćani pozdravljali Spasitelja na ulasku u Jerusalim.

Srna

Nastavi čitati

Aktuelno