Connect with us

Svijet

UKRAJINA: Kijevu za obnovu potrebno 486 MILIJARDI DOLARA

Očekuje se da će obnova ukrajinske ekonomije nakon ruske specijalne vojne operacije koštati 486 milijardi dolara, što je 2,8 puta više od očekivanog ekonomskog učinka u 2023. godini, pokazuje nova studija Svjetske banke, UN, Evropske komisije i ukrajinske Vlade.

Objavljena procjena pokriva period od 24. februara 2022. do 31. decembra 2023. godine i kvantifikuje direktnu fizičku štetu na zgradama i drugoj infrastrukturi, uticaj na živote i egzistenciju ljudi i troškove “obnove na viši nivo”, saopštila je Svjetska banka.

Procjena troškova u periodu od deset godina porasla je sa 411 milijardi dolara iz marta prošle godine, pri čemu su stambene potrebe na vrhu liste sa 80 milijardi dolara, a zatim slijede potrebe za transportom od 74 milijarde dolara, te trgovina i industrija sa 67,5 milijardi dolara.

“Stvarne potrebe odražava 486 milijardi dolara, nesagledivo velika suma”, rekao je Arup Banerdži, regionalni direktor Svjetske banke za istočnu Evropu.

On je dodao da je visoka stopa štete zabilježena u prvim mjesecima rata i da je nakon toga naglo usporila.

U izvještaju se navodi da je direktna šteta od rata dostigla blizu 152 milijarde dolara, a gubici su koncentrisani u regionima kao što su Donjeck, Harkov, Lugansk, Zaporožje, Herson i Kijev.

Poremećaji u ekonomskoj proizvodnji i trgovini, kao i drugi troškovi vezani za rat, poput uklanjanja ruševina, vjerovatno bi povećali iznos na 499 milijardi dolara, navodi se u saopštenju.

Nova procjena isključuje potrebe za obnovom koje su već zadovoljene kroz državni budžet Ukrajine ili kroz partnersku saradnju i međunarodnu podršku.

Mapirani su gubici dva miliona stambenih jedinica, što je oko 10 odsto ukupnog stambenog fonda Ukrajine – bilo da su oštećeni ili uništeni – kao i 8.400 kilometara magistrala, auto-puteva i drugih nacionalnih puteva, te blizu 300 mostova.

U izvještaju se navodi da je Ukrajini potrebno oko 15 milijardi dolara da obavi najhitnije popravke, obnovu i rekonstrukciju u 2024. godini, od čega je oko 5,5 milijardi dolara već pokriveno kroz državni budžet i podršku od donatora.

Svijet

NACRT SPREMAN ZA BAJDENOV UVID: Plan Zelenskog za pobjedu uključuje vojne resurse od značaja za poraz Rusije

Plan ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog za pobjedu u ratu uključiće detaljnu listu vojnih resursa od vitalnog značaja za poraz Rusije, zajedno sa zahtjevom za dozvolu da napadne rusku teritoriju korišćenjem raketa dugog dometa, rekao je danas visoki vladin zvaničnik.

Plan, čiji je nacrt otkriven prvi put, takođe će naglasiti neophodnost ulaganja u jačanje kapaciteta ukrajinske domaće proizvodnje oružja. Biće predstavljen tokom samita sa američkim predsjednikom Džoom Bajdenom kasnije ovog mjeseca, navodi japanska agencija Kjodo.

Kako se rat, koji je pokrenut u februaru 2022, odugovlači, Ukrajina ima za cilj da preuzme vodeću ulogu u mirovnim naporima predlažući konkretne mjere da izvrši vojni, ekonomski, politički i diplomatski pritisak na Rusiju, navodi japanska agencija, pozivajući se na izjavu zvaničnika.

Očekuje se da će Zelenski prisustvovati Generalnoj skupštini UN u Njujorku krajem septembra i predstaviti svoj plan pobjede Bajdenu i dvojici kandidata na američkim predsjedničkim izborima 5. novembra, potpredsjednici Kamali Haris i republikanskom kandidatu Donaldu Trampu.

Na vojnom frontu, plan će odrediti potrebnu količinu i tipove naoružanja, uključujući rakete dugog dometa koje su obezbijedile Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija, kao i rokove njihove isporuke i očekivani uticaj na bojnom polju.

Ukazujući na uspjeh ukrajinskog napada na rusku zapadnu oblast Kursk, plan će takođe sugerisati da će pojačani napadi na rusko tlo biti efikasni u stvaranju socijalnih nemira u zemlji koju predvodi predsjednik Vladimir Putin, navodi Kjodo.

Što se tiče ekonomskih mjera, plan će pozvati saveznike na ulaganja u proširenje ukrajinske proizvodnje oružja poput bespilotnih letjelica i projektila, dok će se zahtijevati primjena novih sankcija kako bi se oslabila sposobnost Rusije da nastavi rat.

Politički potezi će uključivati traženje prevremenog članstva Ukrajine u NATO. Diplomatski, biće naglašena potreba za jačanjem odnosa sa zemljama u usponu globalnog juga, od kojih Rusija zavisi od trgovine, kako bi se maksimizirao pritisak na Moskvu, prenosi japanska agencija.

Nastavi čitati

Svijet

Ovo je trenutak kad su AKTIVIRANI PEJDŽERI: Nevjerovatan SNIMAK NAPADA na Bejrut

Međunarodna novinska agencija Rojters snimala je u prenosu uživo panoramu Bejruta, glavnog libanskog grada kada su, tačno u 15:30 časova, aktivirani brojni pejdžeri s ugrađenom eksplozivnom napravom.

Dramatični, ubrzani video grada pokazuje velike oblake gustog, sivog dima koji se pojavljuju na nekoliko različitih lokacija

Pejdžeri su aktivirani u automobilima, stanovima, na tržnicama i u trgovinama.

Kako tvrde izvori Njujork Tajmsa, za ugradnju eksploziva u brojne pejdžere koje koristi teroristička organizacija Hezbolah navodno je odgovorna firma BAC Consulting, sa sjedištem u Budimpešti, a koja je služila kao paravan izraelske obavještajne agencije Mosad, piše Jutarnji list.

Nastavi čitati

Svijet

DRAMATIČNO SAOPŠTENJE IZ NORVEŠKE! Povišen nivo radijacije zbog požara blizu Černobilja

Norveška je saopštila da je izmjeren povišen nivo radioaktivnog cezijuma u blizini arktičke granice sa Rusijom, što je vjerovatno posljedica šumskog požara u blizini Černobilja u Ukrajini.

Norveška uprava za radijacionu i nuklearnu bezbjednost /DSA/ saopštila je da je izmjerila “veoma niske” nivoe radioaktivnog cezijuma u Svanhovdu i Viksjoefjelu, blizu arktičke granice sa Rusijom.

Vlasti su otkrile povišene nivoe radijacije u periodu od 5. do 16. septembra, ali ti nivoi nisu predstavljali rizik za ljude ili životnu sredinu, dodaje se u saopštenju.
“DSA uvijek pronalazi cezijum na svim stanicama sa vazdušnim filterima u Norveškoj, a to često dolazi od uzburkane prašine od starih padavina poslije nesreće u Černobilju. Ovog puta to je najvjerovatnije izazvao šumski požar oko Černobilja”, objavila je ova služba.

Finska uprava za radijaciju i nuklearnu industriju takođe je saopštila da su nešto viši nivoi cezijuma izmjereni na svih osam njenih sabirnih stanica.

Najviši uočeni rezultat je 11 mikrobekerela po metru kubnom, dok su normalna očitavanja na stanicama manja od jednog mikrobekerela po metru kubnom, navodi se u saopštenju, ali i dodaje da su ta očitavanja i dalje veoma mala.
U njemu se navodi da prosječna radijacija u običnoj kući u Finskoj iznosi 90 bekerela po metru kubnom.

Reaktor broj četiri nuklearne elektrane u Černobilju, u tadašnjem Sovjetskom Savezu izmakao je kontroli, eksplodirao i izazvao požar 26. aprila 1986. godine. Tada je velika količina radijacije emitovana u atmosferu.

Nastavi čitati

Aktuelno