Connect with us

Društvo

Zbog skupe struje tvrde da im se ne isplati da prave jeftine lijekove

Evropski proizvođači lijekova upozorili su da bi mogli da prestanu da proizvode neke jeftine generičke lijekove zbog rasta troškova za električnu energiju, pozvajući na reviziju načina na koji se utvrđuju njihove cijene, što je najnovija industrija koja traži pomoć usljed pridubljivanja energetske krize.

Lobi grupa industrije generičkih lijekova, “Lijekovi za Evropu”, koja zastupa faramceutske kompanije kao što su Teva, Novartisov Sandoz i Frezenijusovo preduzeće Kabi, uputila je u utorak ovim povodom otvoreno pismo ministrima energetike i zdravlja zemalja članica Evropske unije, izvještava Rojters.

Ministri energetike 27 zemalja EU sastaće se u petak kako bi se dogovorili o merama za ublažavanje energetske krize u Evropi, a na stolu su predlozi o uvođenju nameta na ekstra profite kompanija iz sektora fosilnih goriva i limitiranje veleprodajnih cijena gasa.

Portparol češkog predsedništva EU potvrdio je prijem pisma, ali je naveo da je teme o kojima će se razgovarati u petak odobrila Evropska komisija i da dnevni red za sada ne uključuje rješenja koja su posebno namenjena proizvođačima lijekova.

Pismo je takođe upućeno Komisiji, koja kasno sinoć nije odmah odgovorila na zahtjev Rojtersa za komentarom.

Struja je nekim fabrikama lijekova u Evropi poskupela deset puta, a troškovi nabavke sirovina su porasli između 50 i 160 posto, navodi se u pismu.

Udruženja proizvođača generičkih lekova u državama članicama Unije takođe su uputila peticije nacionalnim zdravstvenim vlastima za veću fleksibilnost u pogledu cijena lijekova, saopštila je organizacija “Lijekovi za Evropu”.

– Možda ćemo prekinuti proizvodnju tri, a možda pet proizvoda zbog direktnog i indirektnog uticaja povećanja troškova energije – izjavila je Elizabet Stampa, glavna izvršna direktorka španskog proizvođača generičkihg lijekova i farmaceutskih zastojaka Medihem SA.

Generalni direktor grupe “Lijekovi za Evropu” Adrijan Van Den Hoven rekao je za Rojters da veći troškovi energije pogađaju ovaj sektor koji je primoran da se konsoliduje usljed cjenovnog pritiska, zbog čega će tržište biti ranjivije u smislu prestanka isporuka i nestašice lijekova.

Viši troškovi energije pojedu sve marže mnogih proizvođača esencijalnih lekova koji su u sistemu fiksnih cijena po kojem funkcionišemo u Evropi – rekao je on.

Društvo

UVOZ MUNJEVITO RASTE, IZVOZ STRMOGLAVO PADA! Pijemo vodu iz Slovenije, jedemo pasulj iz ARGENTINE

Ukupan obim trgovinske razmjene BiH u prvom kvartalu ove godine iznosio je 10,9 milijardi KM i u odnosu na isti period prošle godine manji je za 308,7 miliona maraka, pokazuje analiza Vanjskotrgovinske komore BiH.

Posebno zabrinjava što je vrijednost izvoza iznosila 3,95 milijardi, što je za čak 560 miliona KM manje u odnosu na period januar – mart 2023.

Istovremeno, uvoz i dalje raste, iznosio je 6,94 milijarde maraka i veći je za 252 miliona u odnosu na prvi kvartal prošle godine.

Pad industrijske proizvodnje, nikoga ne zabrinjava, kaže ekonomska stručnjakinja Svetlana Cenić, te naglašava da se pad izvoza ne može pravdati samo manjom potražnjom na tržištu EU, prenosi Avaz.

– Industrija u FBiH je jača, izvoznici ne negoduju jer za kvalitetnim proizvodom ipak ne pada potražnja. Međutim, na osnovu podataka u vezi sa zemljama s kojima najviše trgujemo vidimo da se nešto dešava i u domaćoj proizvodnji. Pad izvoza ne mora značiti da je pala potražnja tamo, možda je pala ponuda kod nas. Neki su zatvorili, neki otpuštali, pogledajte broj blokiranih računa kod CBBiH – kaže Cenić.

Nova politička kriza, tenzije, zveckanje oružjem, prijetnje sukobima, sasvim sigurno će dodatno unazaditi bh. ekonomiju, a život građana učiniti težim.

– Svakoj zemlji treba proizvodnja, ali naši privrednici razmišljaju da li i da okreče, a kamoli da dalje investiraju. Odustaju čak i od kredita.

Strane investicije donose nova znanja i tehnologije, ali mene najviše brine pad domaćih investicija, jer svako ulaganje u proizvodnju rezultate donosi dugoročno.

– Zato nam je ova politička retorika ne kamen, nego najteži nakovanj oko vrata. Takve politike, igre i manipulacije doprinose stanju u kojem zaista ništa nećemo imati. Ja se svaki dan čudim koliko su se neznanje i zlo proširili, dobro je da još i hljeba imamo – ističe Cenić.

Posljedice nesigurnosti već se osjete u svakodnevnom životu, ali i privredi.

Nastavi čitati

Društvo

GIGANT! Lidl u BiH gradi objekat vrijedan čak 200 MILIONA KM

Predstavnici kompanije Lidl će 23. maja svečano postaviti kamen temeljac za izgradnju prvog logističko-distributivnog centra njemačkog giganta u BiH.

Riječ je o centru čija je gradnja praktično već počela na lokaciji Lepenica, između Sarajeva i Kiseljaka, o čemu je BiznisInfo.ba ranije pisao.
Ono što je zanimljivo i što je nova informacija, jeste da će gradnja samo ovog objekta koštati čak 100 miliona evra. Riječ je o ključnom objektu za poslovanje kompanije Lidl u Bosni i Hercegovini.
Ovaj logistički centar će biti ključna karika u distribuciji proizvoda koji se nalaze na policama Lidlovih prodavnica. Prostiraće se na 60.000 metara kvadratnih, odnosno na površini od osam fudbalskih terena. Kapacitet će biti 40.000 paletnih mjesta.

Planirani rok završetka radova je decembar 2025. godine.

Aktivnosti u punom jeku
Inače, aktivnosti su u punom jeku i radi se punom parom na pripremi i gradnji nekoliko marketa, zapošljavanju i obuci radnika itd. Mnogi građani već rade u Lidlu, a neki od njih prolaze obuku u okviru Lidla u nekoj od država u kojima ova kompanija posluje.

Firma Lidl BH nedavno je povećala kapital na 216 miliona KM, s obzirom da pripremaju sve više lokacija na kojima će biti njihovi objekti. Zasad je u potpunosti izgrađen objekat u Bijeljini.

Prije nekoliko dana počela je gradnja prvog maloprodajnog objekta u Sarajevu, u ulici Džemala Bijedića, a BiznisInfo.ba je otkrio da je Lidl kupio i parcele u Vogošći i Lukavici.

Počela je i gradnja marketa u Gračanici kao i u Mostaru.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno, HLADNIJE, povremeno sa kišom

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se očekuje svježije i oblačno vrijeme, povremeno sa kišom i dnevnom temperaturom do 26 stepeni Celzijusovih.

Na jugu i sjeverozapadu biće malo toplije sa sunčanim periodima i povremeno slabom kišom, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od sedam do 14, na jugu do 17 stepeni, a dnevna od 15 do 26, u višim predjelima od 12 stepeni Celzijusovih.

Duvaće slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni, a u Hercegovini umjerena bura.

Nastavi čitati

Aktuelno