Connect with us

Politika

“BiH ne može početi pregovore uz RETORIKU PODJELA”

Da bi došlo do narednog koraka ka članstvu u EU, potrebno je ispuniti određene formalne korake, sprovesti potrebne reforme i odustati od prijetnji, eskalacija i retorike podjela, rečeno je “Nezavisnim” u EU kancelariji, na naše pitanje šta je potrebno da bi BiH krenula u narednu fazu evropskih integracija, nakon što su odobreni pristupni pregovori prošlog mjeseca.

Kako nam je rekao Ferdinand Kenig, portparol kancelarije EU u BiH, politička kriza u velikoj mjeri otežava dijalog i postizanje kompromisa, za koje je rekao da su nužni za prelazak u narednu, ključnu etapu na evropskom putu.

“Sada kada BiH ima realnu mogućnost napretka na evropskom putu i unapređenje kvaliteta života u ovoj zemlji, bilo bi neodgovorno od političkih lidera da ponovo skliznu u politička sukobljavanja. Zeleno svjetlo za pristupne pregovore dokazalo je da rezultate donosi dijalog, a ne eskalacija. Hoće li akteri ovaj trenutak pretvoriti u političku krizu, njihov je izbor. Jasno smo isticali da očekujemo od aktera da se ponašaju odgovorno i pokažu suzdržanost u narednom periodu”, rekao je on. Dodao je da najbolji način za odmak od međunarodne supervizije “nije pribjegavanje političkim krizama i vođenje političkih pregovora kroz neprihvatljive prijetnje ustavnom poretku BiH, što uključuje prijetnju Republike Srpske o organizaciji vlastitih izbora suprotno odredbama Izbornog zakona BiH”.

“Štaviše, jasno smo isticali da bi prijetnje temeljnim slobodama, poput ograničenja u radu civilnog društva predviđenih Prijedlogom zakona o ‘stranim agentima’, predstavljale razočaravajući korak unazad na evropskom putu”, kazao nam je on.

Podsjetio je da je zeleno svjetlo za početak pregovora o pristupanju uslijedilo nakon što su državne institucije uspjele usvojiti ključne reforme kroz dijalog i pregovore.

Naredni korak bi, prema njemu, trebalo da bude usvajanje pregovaračkog okvira, a prije toga je potrebno ispuniti osam koraka koje je Komisija iznijela u oktobru 2022. godine, a koji, kako je objasnio, uključuju reforme poput usvajanja zakona o sudovima i sveobuhvatnog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu.

“Prije Međuvladine konferencije, koja označava početak pregovora o pristupanju, BiH će morati imenovati glavnog pregovarača. Tu osobu treba izabrati konsenzusom, a ona će predvoditi tim nestranačkih stručnjaka. Pregovori o pristupanju će zahtijevati da zemlja postigne zajedničke unutrašnje stavove i govori jednim glasom”, rekao je on. Dodao je i da će BiH morati uspostaviti svoju pregovaračku strukturu, mandat i okvir za pregovore.

“Moraće donijeti odluke o koordinaciji između izvršnih vlasti, ulozi Parlamentarne skupštine BiH, uključivanju vanjskih stručnjaka, civilnog društva i poslovne zajednice, transparentnosti i komunikacijskoj strategiji. Naredni koraci će zahtijevati angažman i predanost, ali uz političku volju to je sve ostvarivo”, kaže on. Podsjetio je i da je EU otvorila vrata za članstvo i da ostaje posvećena podršci BiH na putu ka EU, uključujući postojeću finansijsku pomoć poput instrumenata pretpristupne pomoći, kao i nove instrumente poput plana rasta, dodavši da domaći politički lideri ne smiju propustiti ovu priliku.

Svjetska banka: Rast je moguć samo ako se sprovedu reforme
Kako bi se smanjile razvojne razlike u odnosu na EU i unaprijedio životni standard, u BiH i cijelom regionu zapadnog Balkana treba nastaviti sprovoditi reforme, kaže se u nedavnom izvještaju o ekonomskom rastu koji je objavila Svjetska banka.

Oni ističu da očekuju povećanje ekonomskog rasta tokom ove godine, a dodatno ubrzanje predviđa se i za 2025, ali pod uslovom da se sprovedu neophodne reforme.

“To podrazumijeva povećanje ulaganja u zelenu ekonomiju u gradovima, čime će oni moći efikasnije doprinijeti sveukupnom ekonomskom razvoju”, navodi se u izvještaju.

Politika

Sve žrtve u BiH zaslužuju jednak tretman, SJEĆANJE I POŠTOVANJE

Predstavnik Srbije u UN Marko Đurić je u obraćanju Savjetu bezbjednosti UN rekao da sve žrtve sukoba u BiH bez obzira na nacionalnost i vjeru zaslužuju jednaku pravdu, tretman, sjećanje i poštovanje međunarodne zajednice.

On je istakao da je Srbija neprestano poštovala teritorijalni integritet BiH, te integritet Republike Srpske i FBiH.

Đurić je od autora nacrta rezolucije o Srebrenici da ponovo razmisle o njihovoj inicijativi koja izaziva podijele, prenosi Srna.

“Činjenica je da je nacrt rezolucije iznesen bez konsenzusa unutar BiH. Kao što je to rekla i srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, nacrt predstavlja kršenje ustavnog poretka, zbog čega je umjesto do pomirenja doveo do vanredne sjednice Savjeta bezbjednosti UN i to bi trebalo biti dovoljno da se povuče predloženi tekst”, istakao je Đurić.

Nastavi čitati

Politika

KURŠLUS! Trivić odbrusio Mišićevoj “10 GODINA PU*IŠ VLADI I KAD NE TRAŽE”

Pogana su ovo vremena u kojima neki poslodavci zgrću milione s radničkih leđa, poručila je Ranka Mišić na prvomajskom sindikalnom skupu u Banjaluci.
Među onima koje je predsjednica Saveza sindikata RS prozvala, počasno mjesto zauzima Saša Trivić, vlasnik kompanije “Krajina klas” i donedavno predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske, koji se žestoko protivio povećanju minimalca sa 700 na 900 KM.

Ne spominjući mu ime, Mišićeva je rekla da je “najpoznatiji pekar Banjaluke u 2023. godini uduplao svoju dobit”.

–U 2023. godini njegova firma je imala dobit veću od 3,6 miliona KM, što je skoro duplo više, nego 2022. Kako i ne bi, kad jedna kifla košta koliko 2,5 kilograma pšenice – rekla je Ranka Mišić.

Nije dugo prošlo da se on oglasi na društvenim mrežama i odgovori Mišićevoj.
-Čujem da se Ranka opet bavi sa mnom. Tako ti je to kada za 10 godina ne možeš napraviti ništa u svom poslu, kada ne možeš ni podržati ni organozovati ni jedan štrajk, nego samo pljuješ po poslodavcima gdje nemaš članstvo, a pu**š Vladi i kada ne traži. Najveći štetočina RS – napisao je on na platformi X.
Inače, Mišićeva je pozdravila smjenu na čelu Unije poslodavaca RS, kada je, umjesto Trivića, za predsjednika izabran privrednik iz Teslića Zoran Škrebić.

–Prvi put na čelu Unije poslodavaca RS imamo poslodavca, koji u svojoj kompaniji ima sindikat i potpisan pojedinačni kolektivi ugovor. To budi nadu da ćemo konačno imati pravi socijalni dijalog i da će lider poslodavaca razumijeti zahtjeve radnika – rekla je Mišićava, ne spominjući ni Škrebićevo ime.
Srpskainfo

Nastavi čitati

Politika

DODIK NAKON SJEDNICE SAVJETA BEZBJEDNOSTI: Pohvalio Cvijanović, za Lagumdžiju rekao da ne govori u ime BiH

Vanredna sjednica Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija po pitanju Bosne i Hercegovine održana je sinoć, na zahtjev Rusije.

Obratili su se srpski član Predsjedništva BiH, Željka Cvijanović, Kristijan Šmit, visoki predstavnik kog ne priznaju vlasti Republike Srpske, ali i ambasador BiH pri UN, Zlatko Lagumdžija.

Dodik se jutros oglasio na društvenim mrežama, rekavši da Cvijanovićeva na pravi način prezentovala stavove Republike Srpske na sinoćnjoj sjednici.

“Željka Cvijanović je na pravi način prezentovala stavove Republike Srpske na sjednici Savjeta bezbjednosti UN-a. Vidljivo je i da su sponzori rezolucije o Srebrenici omogućili da se obrati i nelegalni Šmit, koji opet nije rekao ništa tačno o Republici Srpskoj, ali je veoma čudno da je Savjet bezbjednosti dozvolio da se obrati i Zlatko Lagumdžija.

On jeste ambasador, ali ne može da govori u ime BiH, tamo je predstavljao samo muslimanski narod. Na taj način pokušano je da se omalovaži to što je rekla Željka Cvijanović, ali to nisu uspjeli.

Zlatko Lagumdžija nije mogao da nastupi bez usaglašenog stava Predsjedništva BiH. On ponovo na takav način ruši BiH jer ne poštuje njene institucije, a za to krivi druge”, napisao je Dodik na Tviteru.

U svom se govoru Lagumdžija osvrnuo na usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici – odgovorivši usput time i na tvrdnje ruskog ambasadora u UN, poručivši da se od nje ne smije praviti kontroverza, jer je cilj održivi mir i podrži proces istine, prenosi N1.

Usput, poručio je i da je zabrinjavajuće što se Savjet bezbjednosti instrumentalizovalo kao javna scena na štetu BiH, te da to nema nikakve veze sa zabrinutošću za zemlju.

Sjednica je, podsjetimo, sazvana na zahtjev Rusije, čiji je ambasador sinoć izjavio da “BiH više nema status nezavisne države”, te da “rezolucija nema za cilj sjećanje na žrtve”.

Nastavi čitati

Aktuelno